Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

@robert.alexandru, Cutia MZL este o cutie din clasa MQ250.

Uleiul recomandat este:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat in 01.06.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Capacitate 1,9L.

Daca mai gasesti codul mai vechi si este mai ieftin, cumpara-l pe acela, atentie sa nu fie expirat.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Salut @Dolfin

Iti multumesc frumos pentru raspuns. Am sa cumpar G055512A2.

O zi placuta iti doresc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care faceti schimbul de ulei la cutiile manuale. Eu vad ca in elsa se specifica ca uleiul se introduce in cutie pe la mufa senzor de mers inapoi,nicidecum pe la capacul de umplere cum stim cu toti.

Asta e pentru cutia mea ,nu am cautat pentru altele.

Deci ?

Capture.PNG

Asta inteleg eu....

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 02S -JWN

Oricum ,pe la "buson" nu imi intra decat un litru ,am bagat cu seringa inca vreo 400 ml,tot invartind roata.

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, se pare ca merg și acum cu ulei puțin în cutie. 

Am din ala vechi, pe care l-am scos, oare dacă adaug încă puțin se ia la bătaie cu asta pus. 

Am avut doi litri original și tot am mai pierdut când am încercat sa îl pun, ca nu întra nici sa îl prestez cu presa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine să îi pui nou, dar dacă nu ai încotro decât să meargă cu ulei puțin...

Oricum în cutie mai rămâne ceva și din cel vechi si oricum nu se ceartă cu cel nou. Important este si daca cel pe care l-ai scos este relativ curat, fără pilitura, altfel îi strici calitățile celui nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici un pic de pilitura. 

Am sa încerc sa adaug. 

Problema la mine este ca nu rămăsese mai nimic în cutie fiindcă am scos și capacul din capul cutiei dar și șuruburile de sub cutie, deci cam slabe șanse sa mai fi rămas ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, cine ma ajuta cu un cod de ulei pt

 cutia de viteze manuala la un golf 5 gti 2006 ?

 

 

image.png

Modificat de Silviu18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-a spus colegul de mai sus, adaug ca sunt necesari 2,3 Litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie in 6 Trepte - DRW  -  uleiul OE cu codul G 052 171 A2? 

Thanks! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este codul pentru DRW, fiind cutie cu 6 trepte probabil ca este nevoie de 2,1-2,3 Litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,ati putea va rog sa-mi recomandat un magazin de piese auto,de unde as putea sa cumpar ulei original pt cutia de viteze. " JXP "  am inteles ca codul ar fi G052171A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''jpx'' face parte din grupul STC lubricants... parerea mea personala este ca iti complici viata cautand cai verzi... da bidonul este verde, poti folosii orice ulei cu norma 75w sau 75w80 GL4 pt cutia de viteze indiferent de brand atata timp cat NU completezi uleiul! ... exceptia ar fi daca scoti o planetara aiurea si uleiul este proaspat schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JXP Andrei nu JPX , ma gandesc ca ii eroare de tastare. Nu stiu ce sa zic,toata lumea spune sa pun ulei OE. pret 130-150 lei litra.
am gasit ulei AM de la Febi / Swag / Meyle  care corespund codului G052171A2,doar ca este 50-60 lei litra.
ma gandesc ca si acel ulei OE ii fabricat de un producator anume. nu stiu ce sa fac. sa iau OE sau AM habar nu am. OE am gasit la reprezentanta cu 190 lei / litra. mii se pare foarte scump. pe alte site-uri acelasi produs l-am gasit cu 130 lei / litra. 

de aia am si cerut ajutorul vostru daca stiti sa-mi da-ti un site de incredere.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste doar ulei OE, cumpara de la Autokarma, daca nu-ti aduce ce comanzi nu iei produsul.

Uleiurile de cutie nu stiu sa se falsifice, este piata prea mica pentru ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, 92nbk said:

JXP Andrei nu JPX , ma gandesc ca ii eroare de tastare. Nu stiu ce sa zic,toata lumea spune sa pun ulei OE. pret 130-150 lei litra.
am gasit ulei AM de la Febi / Swag / Meyle  care corespund codului G052171A2,doar ca este 50-60 lei litra.
ma gandesc ca si acel ulei OE ii fabricat de un producator anume. nu stiu ce sa fac. sa iau OE sau AM habar nu am. OE am gasit la reprezentanta cu 190 lei / litra. mii se pare foarte scump. pe alte site-uri acelasi produs l-am gasit cu 130 lei / litra. 

de aia am si cerut ajutorul vostru daca stiti sa-mi da-ti un site de incredere.

Multumesc !

La mine și cu original are acelasi comportament ca și febi care era 60 de lei litru. 

Bani aruncați aiurea. 

1 hour ago, 92nbk said:

 

Asta l-am pus și eu. 

În plus, cauta mai bine ca parca citisem eu ca îți trebuie 1.9 litri de ulei fiindcă nu desfaci întreaga cutie. 

Cantitatea de 2.1 se pune doar dacă desfaci cutia cu totul. 

Plus, vad ca se pune tot pe la senzorul de mers înapoi. 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am simțit diferențe la ulei și am înțeles pe pielea mea de ce se recomandă original. Cât timp am mers cu Fuchs în cutie (același cod cu originalul) nu am simțit nimic diferit, surpriza a apărut când am pus din nou ulei OE. La alte piese încă e discutabil, dar aici nu pot să (mai) recomand altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi, nu neg. Sunt încă începător. 

Eu nu am simțit nimic îmbunătățit. 

Exact cum am zis ,1.9 l.

i.PNG

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link-ul de Autokarma pare in regula, iar pentru cantitate ai primit date mai exacte de la colegul de mai sus, ai noroc, scapi de 1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 22 ore, Dolfin a scris:

Acela este codul pentru DRW, fiind cutie cu 6 trepte probabil ca este nevoie de 2,1-2,3 Litri.

Probabil sau sigur? Ca diferenta dintre 3 litri si 2 litri e destul de mare :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!