Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Dacă las Mobil ul are ceva?, nu agata și intra ușor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste doar ulei OE. Nu strica cutia de viteze. 2 litri de ulei OE nu costa o avere. 

Trebuia sa intrebi pe topic înainte sa cumperi ulei . 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Pt 1.9 tdi, cod motor BLS, va rog, ma puteti ajuta cu cod ulei. Nu mai gasesc factura de acum 4 ani era codul acolo. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce cod are cutia. 

Scrie pe ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este M6 daca are relevanta. Cum pot sa vad codul fara sa ma bag pe sub ea :). Serie sasiu, eticheta portbagaj altceva...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe sticker-ul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/19/2020 at 10:59 PM, dumidude said:

Este M6 daca are relevanta. Cum pot sa vad codul fara sa ma bag pe sub ea :). Serie sasiu, eticheta portbagaj altceva...

Multumesc

 

Scrie pe ea, deasupra, undeva pe lângă motor. 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia M6F JYJ dupa eticheta din portbagaj. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Dolfin. Eu am G7 2016 Break 1.6 Tdi 110 cp, 5 Trepte. Ce norma de ulei de CVM îmi trebui? Înțeleg ca întra maxim 2 L. Mulțumesc de info ??✌️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a-ti putea raspunde trebuie codul cutiei de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Pentru o cutie de viteze cod NBX ma puteti ajuta cu norma de ulei și cantitatea necesara? Mulțumesc.

Modificat de europolis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie NBX:

- G052527A2 - ulei de transmisie 1L

Capacitatea de umplere a cutiei 2,3L, dar in ELSA nu se precizeaza cat intra la schimb, probabil 2,1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/27/2020 at 11:08 PM, dumidude said:

Cutia M6F JYJ dupa eticheta din portbagaj. Multumesc. 

Salut, se poate un mic ajutor si pt mine legat de ulei. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie JYJ:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Cutie cu 6 viteze, cantitate de umplere dupa demontare partiala, 2,1L, precizeaza ELSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, nu mai gaseam factura sa vad codul. 

hmm, ciudat sau mecanicul care a schimbat acum ceva timp nu a procedat cum trebuie... inainte sa dea jos cutia pt schimb volant a scurs uleiul din cutie iar la umplere, cutia a luat doar 1 l pana sa dea afara. La momentul respectiv stiam ca intra 1.8l si luasem 2l . Oare sunt niste pasi speciali de facut pt a scoate tot uleiul pe la buson? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul nu a respectat procedura, rapid trebuie sa mergi la un service si sa adaugi uleiul lipsa, eventual schimba-l tot.

Umplerea cutiei de viteze cu ulei.pdf Verificarea si completarea uleiului la cutia de viteze JYJ.pdf

Modificat de Dolfin
N-am reactualizat pagina si a postat si @lupo_bv. Practic utilizatorul are acum procedura in ambele limbi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pt informatiile postate. Am o cutie super speciala, se pare ca daca este mai veche cu atat pretul la piese este mai mare. Acum 4 ani imi aduc aminte ca litrul a fost 120, acum peste 200 waw. Bine este posibil sa fi fost alt cod si daca ar fi asa, functioneaza f precis si fara probleme de agatat sau ceva similar. Acum vroiam sa. l schimb pt ca au trecut ceva ani. 

Uleiul l. am 'actualizat' odata cu schimbarea volantei si a curs cam 1l pe la buson insa cand a umplut tot 1l a incaput pana sa dea pe afara dar nu imi aduc aminte cum a facut. Cert este ca acea jonglerie cu apasare si pozitionarea acelui pin nu s. a facut. Plus umplerea nu s. a facut pe la gaurica de senzor marsarier. Mai este ceva ce nu inteleg ca trebui pivotat si schimbat oring dupa ce s. a scos busonul. 

Modificat de dumidude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog, imi poate pune si mie procedura din elsa, de umplere, golire, verificare ulei cutia de viteza, tip fxq, pentru un golf 5 plus, produsa pe 29 iulie 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este procedură simplă, nu necesită nimic deosebit. Doar demontarea şi montarea buşoanelor. Ăla de golire nu apare în imagine, dar este unul asemănător cu cel de umplere

FXQ.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutie KDN (Audi a3 2007, 2.0 TDI, BMM) este suficienta umplerea pe la buson pana da pe afara sau e vreo procedura mai speciala? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutie de viteze kdn:  G052171A2 - ulei transmisie 1L.

Necesar 2,3 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, dasefx said:

este suficienta umplerea pe la buson pana da pe afara sau e vreo procedura mai speciala?

 Nu este prevăzută vreo procedură la cutia asta, doar umplere până dă pe afară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

926110394_Screenshot_20201116-144801_YahooMail.thumb.jpg.95ec569bab760fe80fb93cdd1e85147a.jpgSalut. Masina in cauza: Audi A3 8P 2.0 TDI BKD 6 trepte ,an fabricație 02.2005, tip transmisie 6S, cod cutie HDV. 

1. Ce ulei am nevoie pt cutie? 

2. Procedura este aceeași? desfăcut bușon umplere, desfăcut bușon golire iar apoi umplut pe la cel de umplere pana dă pe afară?

3. Am făcut cerere ulei cutie pe autokarma si targuldepiese si imi dau uleiul cel mai scump de la VW, adică ~220 ron/litru. Ceea ce mi se pare foarte scump in ideea in care trebuie sa cumpar 3 bidoane (2.4 litri).

 

Ajutați-mă cu un sfat și cu un cod ulei eventual și link cei care ați schimbat la BKD, cutie HDV. Făcând cerere ofertă, nu mi-au dat multe informații decât "ulei cutie OEM VW" și prețul, atât.

 

Mulțumesc anticipat!

 

Screenshot_20201116-144715_Yahoo Mail.jpg

Modificat de RazvanRZN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie HDV:

- G052527A2 - ulei de transmisie 1L

 

Conform ELSA in cutie intra 2,3L, probabil ca la schimb o sa ai nevoie de 2,1L.

Procedura este simpla, cea descrisa de tine mai sus.

Foloseste doar ulei OE daca pastrezi masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!