Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Mulțumesc pentru răspuns. 

Am vazut ca mulți au pus G052171A2 care e la jumătate de preț aproape față de G052527A2. Parca nu prea merita aprox 650 lei pt 3 litri... 

Nu am etka sau elsa sa verific dacă este si G052171A2 compatibil cu HDV...

Dacă aveți cum sa imi confirmați dacă e ok sau nu v aș fi recunoscător. Daca nu e compatibil, ce spuneți de liqui moly sau ravenol in materie de ulei pt cutii?

Screenshot_20201117-092135_Chrome.jpg

Screenshot_20201117-092053_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia HDV in combinatie cu BKD s-a instalat pe mai multe masini, Golf, Octavia, A3, pe toate este aceeasi indicatie de ulei, G052527A2.

 

Nu exista cod inlocuitor deci nu se poate folosi altceva, fiecare cod inseamna o anumita reteta, un anumit procent de aditivi de extrema presiune corespunzator aplicatiei date.

Orice ulei AM are o reteta generala (pentru mai multe cutii de viteza) si mai devreme sau mai tarziu (de regula mai devreme) strica cutia.

Mai bine lasi uleiul original pana poti sa treci bariera psihologica pentru pretul cerut, fata de a folosi AM acum.

 

Foloseste doar ulei OE daca pastrezi masina, uleiul in cutie nu se schimba in fiecare an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pt răspuns. Tocmai am observat ceva ciudat. Am o filmare unde se vede ceva informații despre cutie si vad un cod din 3 litere WWO. Am atașat un screenshot. Exista cod cutie WWO? Pt ca din decodarea vinului imi arata ca cutia este HDV.

Mulțumesc anticipat!

Screenshot_20201117-153436_Drive.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pt .pdf ..

Am văzut ca bușon ul este puțin mai diferit. Sper sa găsesc unul undeva de cumpărat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce ai nevoie de un buson nou, al tau este N90917801 - buson M24x1,5 si nu poate fi inlocuit cu altceva.

Se strange cu 45Nm.

Acelasi tip de buson trebuie sa fie si jos pentru golire.

Tu trebuie sa inlocuiesti saibele la acestea:

- N0438092 - inel etansare 24x29

 

image.png.08dd500a131c6048832947efae94b1da.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de confuzie, ma refeream la cheia pt desfacut bușonul că sper sa il găsesc. .. 

PS: oricum mi ai dat multe info asa ca oriunde ma duc le pot arata pt ce am nevoi. 

Mulțumesc încă o dată!

Modificat de RazvanRZN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, citeste cu atentie si acest DIY/analiza, mai putin partea de service a cutiei care pt tine se aplica info. indicate de colegi. 

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/how-to-change-the-oil-on-a-mq250-5-speed-or-6-speed-manual-gearbox-mk7-golf.348763/

 

@Dolfin, permite.mi sa te contrazic putin ref. la faptul ca OE este the ultimate oil. In spatele acelei etichete este un producator de ulei care respecta cerintele impuse de producatorul cutiei de viteza. Noi, tu nu avem de unde cunoaste care este acela, pt ca majoritatea contractelor cu un astfel de furnizor de ulei sunt pe perioade scurte/medii si se bazeaza pe pret. Niciun producator de ulei de linie nu va ridica standardul impus de producator doar pt a castiga el contractul, ci le va intrunii pe acelea minime si va livra cu un anumit cost iar castigatorul este cel care vine cu cel mai mic pret sau sunt la mijloc alte interese, strategii intre entitati. 

Cu scuze daca se considera offtopic, tot ce trebuie sa gasesti si nu iti indica acel bidon OE sau ETKA (nu sunt sigur de asta, este doar o presupunere) sunt acele cerinte recomandate de producator iar info din link. ul de mai sus consider ca sunt cat se poate de pertinente. 

 

Seara buna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stim producatorul uleiului dar standardele impuse sunt foarte inalte pentru ca de asta depinde intoarcerea masinilor in garantie, iar cand este vorba de costuri toti sunt extrem de atenti.

Nu acelasi lucru se intampla la uleiurile AM, nu pentru ca producatorii ar fi mai putin competenti, ci pentru ca incearca sa acopere mai multe cutii de viteze de la mai multi producatori iar reteta este una generala nu axata exact pe ce doreste VAG-ul.

 

De altfel nu trebuie sa ma credeti pe mine, este topicul despre probleme la cutiile de viteze si puteti citi acolo despre ce inseamna sa utilizezi un ulei AM.

Nu merita sa compromiti o cutie pentru o diferenta de la cateva zeci pana la 300-400Lei la o componenta care este MULT mai scumpa si la care se umbla poate o data la 10 ani sau 120-150.000Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi!

Cutie viteze model GQQ, 5 trepte, masina din semnatura, cod motor BXE. Ce ulei imi trebuie (cod) si ce cantitate intra? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie GQQ pe Octavia:

- G070726A2 - ulei de transmisie.

Capacitate 1,9L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. DOLFIN, pentru cod CV QYB ce ulei îmi trebui și ce cantitate. Cod motor:CXXB. Îți mulțumesc 👍👍✌️.Mașina este 2016.

Modificat de cosminel24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul de ulei este:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Foloseste doar ulei OE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oar 1 L? Ma gândeam să-l schimb. Și da, am sa cumpăr OE. Se găsește și la magazine online, în afara de reprezentanta? Ms. 

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cumpără la bidon de 1 litru, nu ca aia e cantitatea. 

De găsit se găsește si la magazine online de piese auto , cauta pe google, afli si preturi 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Ști cumva și cantitatea? Am găsit pe net G052527A2, vad ca este recomandat și pentru Cutie viteza automata. Merge și la Cutie viteza manuala? 

Modificat de cosminel24
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosminel_24,Asa cum ti-a spus si colegul mai sus, G052527A2.

Capacitatea cutiei 1,8L.

 

Atentie ca verificarea nivelului nu se poate efectua in mod obisnuit, pentru ca agregatul motor cutie este putin inclinat, doar la umplere trebuie sa verifici ca se introduce cantitatea corecta.

Este procedura atasata in alte posturi mai sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Revin cu update la schimbul de ulei pt cutie HDV. Am pus G052527A2 si se simte o diferență pt treapta 1 si R, asta la rece. Întra mult mai lin la temperaturi scăzute, unde înainte de schimb trebuia sa imping mai cu forță. De asemenea, cred ca și zgomotul parca sa mai diminuat la peste 120km/h, se aude doar vântul și anvelopele...

Mulțumesc frumos lui Dolfin pt recomandarea tipului de ulei. Daca nu as fi întrebat sa ma asigur,  aveam de gând sa iau alt tip de ulei tot OEM (puțin mai ieftin) care cred ca mi ar fi dat batai de cap acum.

Toate cele bune!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Răzvan, cu un ulei performant obtii numai avantaje in cutia de viteze. Atenție vorbim numai de ulei OE, nu de ulei AM care sunt făcute generic pentru toate cutiile de viteze la mai multe mașini. 

Avantajul uleiului OE este ca este facuta reteta dupa specificațiile producatorului pentru acea cutie de viteze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E făcută pe naiba. Am pus și eu original, am același zornait de cutie. 

Cat despre schimbat.... 

Sa rezolvat din timonerie, deci fiecare cu tratamentul lui placebo. 

Oricum, dacă cutia avea probleme grave cred ca îmi cădea în cei 15 mii de km de când aud zornaiala

 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat b5.5 motor 1.6alz,2002,cutie de viteze manuală 5 trepte, cod cutie DVP, ce ulei de origine recomanzi @Dolfin și ce cantitate intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie DVP:

- G052911A2 - ulei de transmisie 1L

 

ELSA precizeaza 2,25L pentru umplere, dar nu precizeaza daca este aceeasi cantitate cand se schimba uleiul.

Verificarea nivelului se face conform documentului atasat.

Doar ulei OE!

 

Verificarea uleiului cutiei de viteze - DVP.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOLFIN. Mulțumesc pentru răspuns. Deci 1.8 L. Iar uleiul îl introduc pe la senzor. Ms ✌️✌️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut!

Detin un T4 Caravelle 1.9 td cu cod motor ABL si cutie CRN.

Ma puteti ajuta si pe mine in alegerea uleiului pentru cutia de viteze?

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie de viteze CRN:

- G052726A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat la 01.10.2007, se utilizeaza ca inlocuitor

- G060726A2 - ulei de transmisie 1L

Capacitate cutie 2,5L.

 

Vezi in atasament cum se verifica nivelul de ulei.

Foloseste ulei OE, deja masina ta este o piesa de colectie, trebuie sa primeasca ce este mai bun.

Checking gearbox oil - CRN.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!