Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Poti sa ne contrazici si sa verifici informatia, este un lucru normal si il incurajez.

Tot ce nu incurajez este folosirea unui ulei AM in cutiile de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Am si eu o nelamurire! De cand am schimbat rulmentii la cutie, am fost sfatuit sa schimb uleiul din 2 in 2 ani. Asta optional, nu obligatoriu. Dupa ce m-am fript o data, cu masina noua, am luat acel sfat ca pe o operatiune obligatorie si nu optionala. Printre altele, mi-a ramas 1 bidon nedesfacut de G 052 512 A2. Am inteles ca acest cod a fost inlocuit cu G 055 512 A2. Intrebarea mea este, s-au modificat doar codurile scriptic, sau si uleiul este altul? Daca ar fi acelasi ulei si modificarea codului ar fi doar scriptic operata sa corespunda noilor modele aparute pe piata, ar merge amestecate? Nu ma risc, dar intreb de curiozitate pentru ca am mai intalnit repere cu cod modificat, piesele fiind aceleasi! Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie cu aceleasi specificatii, nu cred sa fie probleme, oricum e paranoia sa schimbi uleiul sub 100k. de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la un G5, cutie HBM, ce ulei recomandați? Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru G5, cutie HBM:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dolfin,

Te rog sa-mi spui care este uleiul original pentru cutia JYG 6+1, la Golf V, 1.4 TSI, 170 cp, motor BLG, 2008.

Am gasit "scormonind" pe internet ca ar fi uleiul G 052 171 A2, 2.1 L, este corect?

Multumesc!

Modificat de thedevil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru G5, 2008, cutie JYG:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o cutie cu 6 trepte manuala, cod DRW, ma puteti ajuta va rog cu o norma si capacitate?

(Bora 1.9tdi AJM)

 

Modificat de Alex Pascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Bora, cutie DRW:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate umplere de nou, 2,3L, probabil ca la schimb intra 2,1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi. Găsesc undeva fisele tehnice ale acestor,tipuri de ulei de cutie VW. Vreau sa fac o comparație între ele, s-au poate sa aibă aceleași specificații. G 052 512 și G 052 527. Și încă CEVA, la cutia de viteza QYB, după ce se da uleiul jos, prin acele proceduri, cu blocarea acelui mic levier, schimbătorul în poziția neutru, și dat drumul la cele 2 busoane de sub cutie, ESTE OK sa  bag uleiul nou prin busonul de umplere, și sa nu mai desfac sonda de mers înapoi? Bineînțeles respectând cantitatea de 1.9L. Uleiul tot în cutie ajunge, importanta este scurgerea  celui vechi. Mulțumesc 👍

Modificat de cosminel24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Un video foarte bun. Aici este la o Jetta, la cutiile de viteza după 2013, busonul de jos din spate are alta poziționare, și sonda de mers înapoi la fel. Dar nu difera mult, procedeul  de schimbat uleiul din CVM este la fel. Interesant uleiul pe care îl baga. Sunt multe video pe aceasta tema, acesta este un pic mai lung și mai detaliat. Se găseste acea saiba de la busonul din spate și oringul de la busonul din fata, la magazine din Ro. Trebui înlocuite când se umbla acolo. 

Modificat de cosminel24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad și alt tip de ulei pentru cutie, care corespunde normelor vw. Aceste poze sunt luate după YT, din alt video. 

 

Screenshot_20210814_091207_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_20210814_092106_com.google.android.youtube.jpg

Modificat de cosminel24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/12/2021 at 12:38 PM, cosminel24 said:

Găsesc undeva fisele tehnice ale acestor,tipuri de ulei de cutie VW. Vreau sa fac o comparație între ele, s-au poate sa aibă aceleași specificații. G 052 512 și G 052 527.

https://toolsinfoweb.co.uk/content/pdf/SAFETY DATA SHEETS/Oil/G 052 527 A2 - GEAR OIL.PDF

https://toolsinfoweb.co.uk/content/pdf/SAFETY DATA SHEETS/Oil/G 052 512 A2 - Gear oil.PDF

 

Ca să găsiţi şi alte specificaţii scrieţi aşa pe Google:

G 052 512 msds filetype:pdf site:https://toolsinfoweb.co.uk/

Înlocuiţi codul scris cu roşu cu codul pe care îl doriţi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma uit acum. Îți mulțumesc  pentru aceste linkuri. 👍👍

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv.Am sa ma uit acum. Îți mulțumesc  pentru aceste linkuri. 👍👍 foarte bune  si mai ales cum se poate cauta fisa tehnica la anumiti lubrifianti. Am comparat cele 2 fise tehnice, G052527 este un ulei mai noi aparut dupa 2011  este o generatie mai noua pe care o recomanda vw. Nu stiu daca este mai bun acest ulei, cu toate ca vw recomanda si la cele mai noi masini scoase din fabrica. Tehnologia cutiei de viteza este aceeasi, dar ei schimba uleiul  si recomanda altul muult mai scump, posibil sa fie comercial ,acest update.Uleiul G 052 512 , comparand cele doua fise tenhice, mi se pare mai bun , decat noua varianta, uitati-va pe specificati si o sa vedeti la densitate si alti parametri de functionare ca sta mult mai bine fata de cel cu 052 527 .  in proportie  foarte mare este acelasi ulei, doar ca unul este mai scump si altul mai accesibil. ambele sunt potrivite  si pentru  CVM de generatie mai noua. Inca o data , cel cu 052 512 , sta mai bine pe specificatii tehnice.

Modificat de cosminel24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot compara niste uleiuri dupa MSDS (Material Safety Data Sheet).

Nici macar dupa TDS (Technical Data Sheet) nu se poate face o evaluare corspunzatoare a unor uleiuri de cutie de viteza.

 

Reiterez ce am mai spus, respectati indicatiile din ETKA sau TPI-uri si nu folositi uleiuri AM sau AM multistandard.

Niciodata un ulei AM de cutie nu excede/"pica" perfect pe caracteristicile unui ulei OE.

 

CV este o piesa in care uleiul se schimba foarte rar, costa foarte mult cand este schimbata (prea putini stiu s-o repare), nu va zgarciti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

 

  Pentru VIN: WVWZZZ13ZAV401426 ce ulei ar trebui sa folosesc la cutia de viteze manuala?

 

Cutia e KWB

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, Julien Popa a scris:

...Cutia e KWB...

 

Daca masina este Scirocco din semnatura si este construita pana in 03.12.2013, cutie KWB:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, piesa eliminata in 01.02.2019, se poate inlocui cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

 

Poti pune codul vechi daca mai gasesti uleiul la vanzare si este in termenul de garantie.

 

Cantitate de umplere la schimb ulei 2,1L, cantitate dupa demontare completa cutie, 2,3L.

Verificarea și completarea uleiului la cutia de viteze.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu procedura de golire/umplere ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, detin un Passat 2.0tdi,2013, CFFB, 103kw , manuală. Doresc sa schimb uleiul in cutie si as vrea pe original. Ma interesează un cod de ulei si cantitatea necesară.

Mulțumesc mult si drumuri bune.

Codul cutiei cred ca este NFU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut robi, codul la uleiul de cutie este G052527A2, ai si alternativa pe FEBI daca nu vrei sa dai multi bani pe cel original

 

ca si cantitate ai nevoie de 2.3 L 

 

gasesti video pe youtube cum se face si daca ai sculele necesare 

 

Succes

 

image.thumb.png.f1c93875ec419aee18c1fda2da90aea5.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos, aș prefera totuși pe original.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!