Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Pentru Seat Leon Production Code 5F15C1 - Model 2013, Motor CMBA, cutia ar trebui sa fie MYF - 6 trepte, capacitate de umplere 2,3L.

- G052171A2 - ulei transmisie 1L.

Nu folosi GL4+ daca nu vrei sa strici cutia.

Foloseste NUMAI ulei OE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc am sa pun aftermarket că asta ar mecanicul. Nu este timp sa comande OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic să amâni şi să pui OE. Dacă după aia se schimbă comportamentul cutiei (în rău mă refer), ca să revii la OE înseamnă mai mulţi bani şi timp pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, si eu as recomanda ulei OE de cutie. Am un amic care a pus ulei aftermarket la cutie (Golf 7 1.4 TSI, aceeasi cutie ca a ta) si incepuse sa reactioneze ft ciudat la cald plus niste pocnituri. Dupa ce a pus ulei OE, totul a fost in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu sunt pentru original, am povestit 2-3 pagini mai în urmă. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna gluma.sun la reprezentanta sa cer și îmi zice 318 Ron per litru. Ahahahaha dieeeee!!!!

Merg la un magazin de piede sa văd daca îl aduc. Dar prevăd că nu mai schimb nimic.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și cum ajunge in 24 ore , cat mai stau eu in Ro? Crezi că nu m am interesat deja?

 

Sa o lăsăm așa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am ales sa fac. Mulțumesc pentru informații tuturor. Am sa comand din timp uleiul și data viitoare când revin o să l schimb.

 Am 103.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Aș vrea sa schimb uleiul de transmisie la VW Polo 1.2, 12v BME an 2007 cod cutie JJL. Am citit mai in urmă că pentru o cutie JUS codul este G052512A2 sau G055512A2. Oare la JJL se folosește același tip de ulei?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie de viteze JJL:

- G052512A2 - ulei de transmisie - cod eliminat la 01.02.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei de transmisie

 

Poti sa cauti si vechiul cod, cred ca il mai gasesti in magazine si poate este mai ieftin fata de cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă salut!

Dețin un Passat ,cu cod motor CFGB, 125 kw, an 2012, CV manuala, (fără 4x4)și as vrea sa-i schimb uleiul la cutie. Sigur nu a fost schimbat niciodată. Mașina are start - stop. Din ce am verificat cutia ar fi MQ 350 cod NFU, dar nu sunt sigur... cineva care se pricepe mai bine să mă corecteze dacă găsesc.

Vreau să pun ulei original Vw. Am găsit mai multe coduri de ulei pentru cutii manuale și nu știu pe care să îl aleg.

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu precizari codul de cutie este NGD... am vetificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Pasat cu cutie NGD fabricat pana in 28.10.2013:

- G052171A2 - ulei de transmisie 1L

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata. Asi vrea sa schimb uleiul in cutie la Fabia 1.2 din 2008, motor BZG, dar nu stiu tipul si cantitatea de ulei. De asemenea, nu stiu tipul sau codul cutiei. Cutia are un ,,vajait" care dispare cand calc ampreiajul si din acest motiv asi incerca prima oara sa schimb uleiul, asi pune doar OM.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.02.2020 at 8:12, Negresa a scris:

Fabia 1.2 din 2008, motor BZG, 

Multumesc Dolfin.

IMG_20200214_100241.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine in alegerea uleiului pentru cutia de viteze in 6 trepte JWN?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie manuala 6 trepte JWN:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc.

Am văzut că litru de ulei original e undeva la 130 de lei cred că o să pun ravenol mtf-3 75w care are același cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa, deci vrei să o vinzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. De ce?

Crezi ca acel ulei ,care e dublu de celelalte,e făcut de cineva special ?

 Tot de producători de ulei ,doar ca sigla diferă.

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de ce cu anumite marci de ulei cutia face probleme dar daca folosesti cel original problemele dispar? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius976, iti trebuie 2,1L daca schimbi uleiul.

Se foloseste doar ulei OE, asa cum tot repet, este un subansamblu prea scump si care rezista fara probleme toata durata de viata a masinii pentru a-l strica cu un ulei AM.

Daca nu ai resurse financiare acum, mai bine astepti si-l schimbi cand poti, iar daca vrei s-o vinzi, din nou spun, las-o asa, este mai corect pentru cel care o cumpara, nu-i dai un produs predispus spre probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!