Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Te rog să îmi spui care este codul de ulei pentru LHW. Am schimbat uleiul acum aproximativ o lună și de la magazin, pe baza vin-uli mi-a dat

G 070726A2.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei pentru cutie LHW:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat la 01.02.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi probleme dacă folosesc acel ulei pe care l-am pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile pe care le-am pus mai sus sunt din ETKA, in concluzie eu doar pe astea le-as folosi.

O cutie de viteza este prea scumpa pentru ca 200-250Lei sa retina in a folosi uleiul corect.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare tip de cutie are propriul ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, ma puteti ajuta si pe mine cu codul uleiului pentru cutia de viteze?

20191028_130847.jpg

Modificat de vicleanu333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Ai idee cat intra, ca sa stiu cat sa cumpar? 2L sunt suficienti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am tot citit ceva pagini in urmă,  dar nu gasesc nimic pt golf 7, motor crbc, 110kw si cutie manuală, 6 trepte.  Ce ulei si ce cantitate ar fi nevoie. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Cutia este lubrifiata pe viata. Ca vrei sa schimbi uleiul cateodata asa la 100-200.000 Km nu-i strica. Avand in vedere ca faci asta foarte foarte rar, mai bine mergi la reprezentanta si cumperi ulei original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ebi said:

 Cutia este lubrifiata pe viata. Ca vrei sa schimbi uleiul cateodata asa la 100-200.000 Km nu-i strica. Avand in vedere ca faci asta foarte foarte rar, mai bine mergi la reprezentanta si cumperi ulei original.

Sper că pe viața mașinii, nu a utilizatorului. :) Și se referă la durata medie de utilizare, care e specificată și în manual. 7 ani, parcă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, o sa caut codul. Am fost la reprezentanta si costa 300 lei/ litru. Nu au vrut sa-mi zica codul cutiei si nici pe cel al uleiului, astfel ca o sa-l caut eu. Inteleg ca uleiul este pe viata, dar masina are 350.000 km, deci cam gata viata uleiului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu trebuie sa iti spuna nimeni codul cutiei, scrie pe cutie, pe eticheta din portbagaj, in cartea service... Ulei original mai gasesti si in alta parte decat la reprezentanta iar pretul e mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , 

Am si eu o nelamurire legata de uleiul din cutia de viteze . Codul cutiei este NFN . 

In programul de piese imi da doua variante G052171A2 sau G052512A2 in functie de un cod care se gaseste pe cutia de viteze . Problema e ca acel cod nu se mai vede(am incercat sa curat zona de rugina / oxid) . 

Din ce am inteles acel cod se refera la data de productie a cutiei de viteze . Masina are prima inmatriculare in 03.2013 dar nu stiu data de productie . 

Multumesc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA ai codul G052171A2 pentru cutii produse pana in 29 05 1, asta inseamna ziua 25, luna 5, anul 2001.

De asemenea mai ai codul G052512A2 care a fost eliminat in 01.06.2019 si inlocuit cu G055512A2, capacitate cutie 2,2L, pentru cutii produse dupa 30 05 1, deci dupa data de mai sus.

 

Din cate am vazut, NFN s-a montat de prin 2009, deci nu se incadreaza in aceasta clasificare a utilizarii uleiului dupa data de fabricatie, insa este prezenta aceasta diferentiere pentru ca la rubrica respectica sunt mult mai multe coduri de cutii de viteze pentru care sunt compatibile uleiurile acelea, cutii care probabil au fost in productie inainte si dupa 2001.

 

Asta cred ca este interpretarea corecta referitoare la codurile de ulei de la cutia ta de viteze, as spune sa cauti codul G052512A2, chiar daca a fost eliminat inca il mai gasesti in magazine.

Pentru a fi si mai sigur si a ma verifica, mergi la un dealer si roaga-i sa-ti identifice codul de ulei.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns . 

Problema este ca in vara am schimbat uleiul in cutie , masina avand 110.000 km si am folosit G052512A2. La momentul respectiv nu am simtit nici o diferenta . 

Acum la rece intra foarte greu in viteze , dupa ce se incalzeste putin (2-3 km rulati in care schimb vitezele la maxim 2000 rpm) incepe sa fie din ce in ce mai bine . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu mai stai deloc cu un ulei nepotrivit in cutie.

Sper ca nu ti-a afectat angrenajele si rotile dintate din alama.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pt un Polo 9n3  1.2 12v an 2008  cutie JUS, un cod pt ulei și ce cantitate?Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sylvius Salut ,daca codul motor al masini e BZG cutia ar trebui sa aiba capacitatea de 2L . Un ulei compatibil e Exemplu ravenol , dupa cod se poate si de la alt producator ,nu fac reclama , am folosit eu si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, BZG este codul motorului. Ma gândeam la un cod original la uleiul de cutie. Apropo, ce cantitate de ulei întra în motor? În Carte scrie ca 3,4 l iar în toate ghidurile de ulei spun ca 2,8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie JUS:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat la 01.02.2019 si inlocuit cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Cauta primul cod, sigur se mai gaseste in magazine.

Foloseste numai ulei OE in cutia de viteze!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut!

Nu stiu daca e in regula unde postez, dar am tot cautat si nu am gasit o alta sectiune. Ieri am schimbat uleiul la cutia manuala de pe masina mea Skoda Rapid 1.6 tdi. Cod cutie MZM. Peste tot scrie ca intra 1.9 litri. Am pus ulei OE. Problema e ca mecanicul a pus uleiul nou(dupa ce a golit cutia de cel vechi) pe la busonul din lateral si dupa aprox 500-600 mililitri a inceput sa dea pe afara. A incercat sa mai lase, a invartit de roti, dar n-a mai intrat deloc, cred ca a pus sub 1 litru. Am mai tot citit ca de fapt ar trebui pus prin alta parte, pe la "socket de de mers inapoi". Puteti sa ma ajutati cu o parere, ca prin manualele de service de pe net nu gasesc informatia asta. Mersi mult si scuze din nou daca nu am postat unde trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!