Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Am facut astazi revizia de 45 000 km la Elcargid Buzau. Pret: 4 020 000 lei :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Am facut si eu revizia de 15 mii km la Brady (dupa 4 luni de la achizitie) :)

Schimbat: filtrul de ulei, ulei Valvoline, filtrul de polen, filtrul de aer. Pret: 473 lei

Foarte prompti si seriosi in comparatie cu Autec Craiova care m-au tinut o gramada pentru a-mi schimba o oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum naiba ia Brady 473 lei pentru revizia de 15k km, azi am dat 613 RON la Avia pentru acelasi tip de revizie.

Ce e pe factura:

1. Revizie 15000 Km- 190

2. D/R Filtru Aer + Polen - 50

3. Ulei Mobil Synt S (502 00) 5W40 - 185

4. Filtru Ulei - 48

5. Filtru Aer - 73

6. Filtru Polen - 46

7. Antigel XT - 12

8. Diverse - 14

La antigel au dat-o de gard, eu completasem cu ARAL G12 Plus cu cateva zile inainte de a merge la ei, deci asta e spaga service-ului.

Tot nu-mi explic de ce exista diferenta asta.

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam astea sunt pe factura:

1. Revizie tip 15000 km - 142,80 lei

2. Mat. mici - 10,71 lei

3. Filtru ulei fab/oct/sup - 28,43 lei

4. Filtru aer oct - 63,87 lei

5. Ulei Valvoline 5W-40 - 188,97 lei

6. Husa scaun - 1,07 lei

7. Spray penetrant - 1,86 lei

8. Garnitura buson baie - 1,13 lei

9. Filtru polen oct II - 35,12 lei

Total: 473,95 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la Delcar Brasov, la 45000km: 950 ron apox. S-au schimbat filtre, ulei, placute spate si un bec (probabil becul a fost cel mai scump :beerchug: ).

Tot la Delcar, revizie de 30000km (masina lui tata tot O2) 700 ron: filtre si ulei.

"Scump domne, scump! Dincolo era mai ieftin!"

Toate vesele! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 15000 d km la SKoda Ivas Galati 3 mil 800 (manopera +ulei+filtru) ce ziceti e bine ??? ulei castrol txt 505 01 5w 40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit pe aici de preturile reviziilor si am o problema mare rau de tot:

De ce sunt diferenta intre preturile practicate de dealerul X si dealerul Y? Un filtru nu costa tot atat si la Brasov si la Buzau si la Bucuresti? Uleiul nu e acelasi?

De aici deduc ca e vorba doar de politica de imbogatire (oficial pretul manoperei, ca deh, unii sunt mai profesionisti decat altii) a service-urilor autorizare, cat de hapsani sunt patronii lor, ca ne au la mana. Daca ma duc in alta parte, imi pierd garantia.

Mai am vreo 2 luni de garantie si dupa aia ma duc la altii pe care ii aleg eu (nu care imi sunt impusi) in functie de preturi, profesionalism si promtitudine.

La cei autorizati, pe langa faptul ca stau cateva ore sa imi schimba uleiul si filtrele, mai iau si pielea de pe tine!

Toate vesele! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te obliga nimeni sa faci reviziile la ei! E alegerea fiecaruia. Daca vrei sa beneficiezi de garantie pentru defectiunile de constructie alegi sa faci reviziile in service-urile autorizate, dar poti sa te duci la oricare din ele, in orice oras ar fi! Daca ai curaj si incredere ca nu se va strica niciodata din cauza vreunui defect de fabricatie poti face reviziile si la "atelierul de la colt" daca e mai ieftin!

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare baieti !

Am si eu urmatoarea problema : datorita faptului ca mi se apropie revizia de 2 ani (3o.ooo km), vroiam sa va intreb (in special pe cei din Constanta), daca ati asistat cand s-a facut revizia propriu-zisa, sau ati lasat masina, ati fumat o tigara, si v-ati intors cand era gata ? Intreb pentru ca vreau sa stiu daca numai in Constanta se practica aceasta politica, de a nu vedea ce anume fac ei la masina in tot acest timp, si ce garantie am eu ca chiar mi-au fost schimbate piesele respective, filtre, s.a.m.d. ! Mai am timp inca vreo 10 zile sa ma hotarasc daca o fac aici, alta alegere ar fi Delcar, dealer-ul Skoda din Brasov, unde am facut-o si anul trecut (tot in aceeleasi conditii enumerate mai sus), mi s-au parut a fi mai de incredere ! Astept comentariile voastre,

multumesc !

P.S. Pretul reviziei in CT este de 65o RON !

Modificat de dsylzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in mai toate service-urile se practica aceasta politica (sa nu stai langa masina,eventula poti urmari pe televizor),iar ca garantie ca ti-au schimbat piesele,trebuie sa ti le dea inapoi pe cele vechi (ti le lasa in portbagaj)! oricum tre' sa mergi pe incredere! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au preturi mai mici de exemplu sau politica diferita (si anume de a te lasa sa urmaresti ce iti schimba) mi se pare mai convenabil sa mergi la celelalte service-uri din grupul VAG daca nu pierzi garantia!

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as putea fi de acord cu preturile postate de RIon deoarece sunt maricele comparativ cu ce-am platit eu pana acum la revizii. De ex revizia de 90 000 km, in tabelul lui RIon este 850 Ron, eu platind pt aceasta revizie 900Ron, numai ca am mai schimbat si lichidul de frana + placute frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burito09 esti din CJ? Depinde ce ti-au schimbat... in fine, eu am primit preturile prin amabilitatea dealerului, insa pot fi diferente mari fata de alte orase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din Bz. Mi-au schimbat tot ce-i in tabelul tau +lichid frana+placute frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai ca doar ce am venit de la service. Am asistat la toata operatiunea, schimbat filtre + ulei, verificat jocuri la roti, resetat calculatorul de bord, verificat lumini, etc. ... aproximativ totul a durat cam 1h si 30m, si tot deranjul 5.95o.ooo ! Ma bucur ca acum stau linistit ca sunt cu masina in regula, si toate consumabilele enumerate mai sus, sunt in ordine :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine sunt programat la revizia de 75 000 (la dealer), mi s-a comunicat ca daca se fac doar lucrarile din planul de service prevazut pentru acest kilometraj, va costa pana in 630 ron... va anunt maine :D

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o revizie de 60.000km? cat costa? ca luna viitoare trebuie sa fac si eu.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina din mai 2007 (1.9/105 cai) si am 13500 km. Prin urmare am sunat la Avia si mi-am facut programare ptr revizia de 15000 km. (timpul de asteptare este de 3 sapt deoarece eu pot sa ajung doar sambata. Am intrebat la telefon cat costa revizia si mi-au spus sa ma astept la 700 RON :icon_cool: . Avand in vedere ca e prima revizie, de ce oare este asa de mult? Inseamna ca la 30000 km sa ma astept la peste 1000 RON. :icon_thumright:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ti se spune la telefon. Cand ajungi acolo, o sa constati ca te costa mai putin. Acum, depinde si ce ulei vrei sa bagi, daca insisti (asa cum au facut-o si altii) sa ti se schimbe si filtrul de aer la prima revizie (chiar daca situatia nu o impune), s.a., poti sa te apropii si de suma mentionata la telefon.

Citeste topicul si eventual prin aria "service-uri" si te lamuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors de la revizie (75000km):

- inspectia cu garantie mobilitate 140,6 ron fara tva

- pres frana fata demontat+montat 37 ron fara tva

- testare frane 22 ron fara tva

- filtru ulei 23,95 ron fara tva

- filtru aer 50,91 ron fara tva

- filtru polen 39,38 ron fara tva

- placute frana fata cu senzor 177,01 ron fara tva

- ulei aral tronic 5w40 5l 212 ron fara tva

total cu tva - 877,83 RON

cca. 150 minute

Compexit CJ

A, la inceput mi s-a spus sa ma astept cam la 630 ron doar revizia, si la fata locului in jur de 1000 ron / total :lol:

Masinuta nu are alte probleme...

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am facut revizia de 15 000 de km la ElcarGid Buzau, si m-a costat 580 ron. Am schimbat filtrul de ulei, de aer si de polen, si am cumparat de la ei 4 litri de ulei Mobil1, 5W30 (pentru motoarele cu DPF)

Durata reviziei a fost de cca 60 de minute.

Alte probleme nu s-au descoperit la revizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost saptamana trecuta cu O2 la revizie de 60000km si am dat 1200RON la AVIA Pantelimon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afiseaza si operatiile facute, sa ne dam seama... din ce scrii tu acolo, daca nu ti-au inlocuit si placutele, ai platit in plus vreo 200 si ceva de RON fata de standard.

REV

60 000 Ulei Tronic 74.72/l 220.16 - manopera

Filtru ulei 33.4

Filtru habitaclu 50.84

Filtru combustibil 107.00

Filtru aer 66.85

Ulei cutie viteze 41.81/l

TOTAL REVIZIE 935.74

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!