Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

la 45k parca e in jur de 10 mil. la 60k nu cred ca a ajuns nici un forumist inca. numai bine :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

wow...10 mil la 45?ma apropii vertiginos de 45k. daca a trecut cineva prin rev de 45 il rugam sa ne zica si nou preturi si ce s-a schimbat in afara de ulei filtru aer etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am rupt si eu turta "fetitei" la AVIA Militari; prima revizie 8.179 km , schimbat : ulei (ARAL) , filtru ulei si filtru polen = 386,5 RON. (cu reducere - card AVIA) Din partea casei, s-a inlocuit suport numar fata. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 40.000km (echivalentul celei de 45k... eu am facut-o pe prima la 10.000 si d-aia...), pe mine m-a costat 800RON la Brady, cu tot necesarul cumparat de la ei... filtru aer, filtru habitaclu, filtru motorina, filtru ulei, ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pricep un lucru: de ce sunt cu atat mai scumpe reviziile cu cat masina inainteaza in km? Ma rog, fac abstractie de curea, pe care o schimbi la 120.000 km.

Lamuriti-ma si pe mine va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca creste numarul pieselor schimbate/verificate si cel al operatiilor facute ca manopera.

In cartea de service a masinii sunt trecute,pt.fiecare revizie,operatiile suplimentare,in functie de nr.de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut astazi revizia de 15 000 km la Mobel Ploiesti. M-a costat 667 RON si include: 5 litri ulei castrol, toate filtrele, 1 litru antigel. Cam mult comparativ cu cat as fi dat la un alt dealer in Bucuresti dar ei sustin ca folosesc filtre originale si nu filtre de producator precum respectivul dealer din Bucuresti. Are cineva idee care e diferenta dintre filtre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ei au filtre originale, si nu filtre de producator. Asta poate insemna ca au filtre pe a caror cutie este aplicata sigla Skoda,Vw etc dar de fapt sunt Mann,Mahle etc si nu filtre pe a caror cutie este Mann. Adica acelasi lucru la un pret mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Prima revizie la c.a. 27.500km cu preturile de la reprezentanta VAG din AUT pe cine intereseaza:

Service: 92,59

Filtru ulei: 8,50

Surub baia de ulei: 1,05

Total: 102,14 Euro

Uleiul l-am dus eu(Shell Helix Ultra X Longlife 2, 0W30, 7,90€/L), printre altele s-au facut urmatoarele:

schimb ulei+filtru

schimb filtru polen

uns toate garniturile de guma

complectat antigel motor+parbriz

reglat faruri

spalat+curatat interior

+ cadou un calendar Skoda 2007

Nu mi-a indicat la bord sa merg la service dar au trecut 2 ani de cand am luat masina.

P.S. Era sa uit, de cand am luat-o pana la service am complectat la motor cam 1,5 litrii de ulei!

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) aproape moca... avand in vedere ca euro este 35.000 lei... cu o aproximatie grosolana te-a dus undeva la maxim 4.500.000 lei adica 450 ron. ceea ce e foarte putin avand in vedere ca ti-au si spalat masina si este si a 2-a revizie. Pe mine m-a costat 5.300.000 cea de la 15.000km.

Acum am si eu 24.000 si pe la 27.000 (adica prin decembrie) am de gand sa ajung si eu. oricum o sa am drumuri cu masina la revelion si am de gand sa o am in perfecta stare, mai ales ca vine iarna.

Numai bine.

PS: cat o sa ma coste revizia? aproximativ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@audi_fan: Pretul corect este ~140 euro adica 4.900.000 lei (5l de ulei adus de O2Driver), ceea ce este cam si ca la noi nu uita ca pe lista celor schimbate lipseste filtru de combustibil, care este si acela in jur de 1.000.000 lei. Marele castig este ca ei fac revizia din 30k in 30k pe cand noi din 15k in 15k (O2Driver spunea ca este prima revizie la 27k). Eu pana acum am facut revizia (e drept la O1) de 2 ori si nu am lasat mai mult de 5.000.000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia la "ei" se face la max 50.000 (daca rezista uleiul atata, asta iti zice senzorul de calitate) sau 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la revizia de 10.000 km cu masina mea, la Avia Pantelimon.

Pretul reviziei a fost de 470 RON. Am ajus acolo la 14:00 (fusesem programat la 14:30) si am plecat la 17:30.

Am ramas un pic dezamagit, insa.

Le-am spus sa-mi puna ulei Castrol iar ei mi-au pus Mobil. Cand i-am spus consilierului de service care mi-a facut intrarea mi-a raspuns: Pai si ce, nu-i bine? Mobil-ul e mai ieftin decat Castrolul... Da dar stiti, banii mei sunt doar problema mea... El: Acum asta este, aaaa, si, uite, chiar mi-am notat aici, imi pare rau, dar este mai bine pentru dvs., este mai ieftin... Si cam asta a fost discutia.

Dupa ce mi-au adus masina, am pus contactul si uitasera sa reseteze contorul de service...

Nu mi-au pus restul de ulei (diferenta de la 4 litri) in portbagaj. Mi-au pus doar restul de antigel ramas.

Nu mi-au pus in portbagaj filtrele schimbate (ulei si motorina).

Deci cam asta a fost experienta cu Avia Pantelimon. Anul viitor o sa fac tot posibilul sa imi fac revizia in Austria sau poate la Mlada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O2Driver-in primul rind la masina ta s-a efectuat o revizie simpla,inca cu uleiul tau...cost deloc spectaculos tinind cont de faptul ca nu s-a inlocuit filtrul de aer si nici cel de motorina...la revizie 30.000 acestea se schimba obligatoriu.Daca mai tin cont de faptul ca masinuta ta a facut doi ani :rolleyes: ...si ar fi trebuit obligatoriu inlocuit si lichidul de frina(operatiune trecuta ca obligatorie in service-plan) mai consider ca nu prea si-au facut cum trebuie "job-ul".La operatiunile mentionate ca efectuate si materialele folosite, preturile sunt mai mici in Romania...si cind ma gindesc ca ai batut drum pina in Austria ca sa aflii asta...la noi ar fi costat cam 2,5 mil in conditiile expuse de tine.

@audi fan-pret revizie 30.000 in jur de 6,5 mil

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am fost la prima revizie la Octavia 2 , la Avia Motors.A costat 498,5 RON,pret in care au intrat 5 l ulei motor Mobil ,1 l Antigel, un filtru pt. motorina si bineinteles manopera.Si din total s-a facut facut reducerea datorata cardului Avia si s-a ajuns la suma de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Elcar Gid Bz. revizia de 30.000km. 1070RON. 600 ron revizia, 300 ron placutele de frana, 170 ron manopera. totul in regula :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am facut prima revizie, la 10.000 Km (putem sa o fac la 15.000, dar eu am preferat eu la 10.000).

Am schimbat uleiul (Castrol), filtrul de ulei. In plus s-a suflat filtru de polen, s-a facut o scanare cu VAS-ul, verificat suspensia.

Cost total: 346,15 RON

Service: Autec Autotechnik Craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am gasit Havoline Durablend 5w-40 si am pus din ala. Ce parere aveti de uleiul asta? A auzit cineva?

Am facut revizia la 15 mii kilometri azi si m-a costat 213 Ron, uleiul fiind luat separat din Metro cu 150 Ron / 5 litri.

M-am si certat cu aia ca nu vor sa dea garantie la revizie, pt ca nu este uleiul de la ei, chiar daca este norma 505.01. Este raspunderea mea...

Pe viitor cred ca o sa vin din 10 in 10 mii de km la revizie, cei de acolo asa mi-au recomandat. O fi asa de rau la 15 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dus masina azi la porsche aviatiei la ora 8:30 (conform programarii) pentru prima revizie si nici la ora 17:00 nu s-au apucat de ea!!!

cam neseriosi oamenii astia. nu mai zic ca factura va costa 750 ron!!!

rusine sa le fie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o2 benzina, masina din semnatura.

4l ulei castrol txt softec 5w40 aproximativ 60RON/litru.

filtru aer mann aproximativ 55RON.

filtru ulei mann aproximativ 35RON.

filtru benzina si polen nu mai stiu cat sunt.

manopera pt primele 3 de mai sus circa 60RON pt masina cu scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Avia Pantelimon cu O2 1.9 TDI MY 2007 la revizia de 15.000 KM.

Ulei CASTROL, inlocuit filtru ulei, inlocuit filtru polen.

M-a costat 607 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contra cost, suplimentar, iti schimba si celelalte filtre daca le soliciti.

Aceiasi nedumerire am avut-o si eu cand am dat telefon sa intreb de revizia de 15k km (prima revizie) si am aflat ca nu schimba decat uleiul si filtrul de ulei, plus ceva verificari, iar suma anuntata a fost de circa 470 Ron. E adevarat ca e vorba de Fabia din semnatura. Cam multisor numai pt ulei si filtru de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brady: la 20 000 km - revizia a 2-a Octavia 2 1.9 TDI - am dat 430 RON DOAR pe manopera si un filtru de combustibil (restul le-am adus eu). Mi-au facturat 3.1 ore inclusiv pe alea pe care le-au petrecut pt problemele pe care le-am semnalat si le-au rezolvat in garantie + update soft RCD. Cam nasol zic eu ... Ora de service o taxau cu 80RON + TVA! Macar am stat langa masina :D

Modificat de nemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am facut revizia de 15000 si am ramas surprins de cat de putin ma costat

1.ulei castrol GTX3 magnatec 10w 40 4l 1.240.000 din comert ca e mai ieftin (si mai aveanu juma de litru de inainte)

2.filtru de ulei de l;a reprezentanta 321.100

3.manopera 1.040.000

Total=2.601.100 :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!