Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Revizie O2 1.9TDI, 40.000km (a 3-a revizie..) la Brady...

-schimbat ulei (Castrol 505.01)

-schimbat filtru ulei

-schimbat filtru aer

-schimbat filtru habitaclu (apropo, era terminat!!! in ultimul hal de negru si plin de gaze, puf de plop, praf, frunze uscate.. semn ca Bucurestiul este exagerat de curat! )

-schimbat filtru motorina

-3 ore de manopera (in realitate a durat aproape 2 ore, dar cica asta e norma Skoda si nu pot sa factureze mai putin...)

-"revizie electrica completa"

-verificare placute de frana

--------------------------------

Total = 850 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai mie la revizia de 1 an mi-au schimbat numai uleiul si filtrul de ulei, fara ca eu sa le cer sa nu-mi mai schimbe altceva.

Uleiul a fost Castrol 50501 la cca. 250 RON, iar filtrul de ulei cca. 28 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia doar filtrul si uleiul cu tot cu manopera 406,5RON, uleuil a fost scump,daca il luam din oras era mai ieftin dar de asta e am zis ca prima sa fie de la ei :blush:, au cautat o multime de jocuri a fost pusa pe calculator au aerisit si ambreiajul ca intra greu intr-a 3-a dar tot cam asa face si mi-au zis ca eu nu apas de tot ambreiajul si deaia,cu scartaitul au zis ca joi sa ma duc sa demonteze usile sa unga pe acolo ceva la geamuri,si urmeaza al doilea update de soft la ea pt cd cred

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi dimineata revizia de 15.000km. in buzau la ElcarGid.

Schimbat: - ulei (Castrol... nu am putut alege Aral... nu am inteles prea bine de ce... ceva cu garantia da nu conteaza)

- filtru aer;

- filtru praf si polen;

- filtru ulei;

in rest verificari vizuale la toata masina.

a fost gresat si geamul din stanga fata.(scartaia)

oglinda stanga fata repozitionata.

nr inmatriculare spate "proptit" mai bine ca sa nu mai zangane la gropi.

astea toate pe garantie... si fara sa le zic eu :D

in total a fost 515 RON si a stat masina in service in total 3h.

Despre service... tot respectul pt felul in care trateaza clientii. mai multe in aria "service-uri" ;)

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut tuturor ! Acesta este primul meu reply pe acest forum ! Am si eu o skoda 2 diesel. Eu sunt curios sa aflu cum e cu intervalele de service. Pe mine m-au chemat la prima revizie la 7500 km si apoi la 15000. Dar am auzit de oameni care se duc la 15000 direct la prima revizie. Si la vw passat-ul cel nou care se spune ca are acelas motor sunt chemati oamenii la 15000 km. Eu acum am 14000 km si sunt in dubiu ce sa fac: sa plec in vacanta, asta insemnana sa depasesc cei 15000, sau sa fac revizia inainte sa plec?

Prima revizie , la 7500 km m-a costat 430 ron. Mi-au schimbat uleiul - Castrol txt pompa duza-, si filtrul de ulei. M-a deranjat faptul ca filtrul de ulei nu a fost original, nu a avut pe toata cutia inscriptionate siglele grupului VAG. La revizia de 15000 km vreau sa schimb uleiul si toate filtrele. Mi-a mai ramas aproape 1l de ulei de la vechiul schimb, iar de completat nu am completat deloc , pt ca mi-a consumat aprox un mm pe jojie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa revizia pana in 15.000km ca poti sa pierzi garantia. pe bune. nu te risca cu service-urile din .ro

ce ti-au facut cu revizia de 7500km este magarie curata. adik eu am platit la revizia de 15.000 cu 1 mil mai mult decat ai dat tu la 7500 da mi-au schimbat tot (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen si praf).

de unde esti si de unde ai luat masina???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt din Gorj, si am luat masina din Craiova de la Autec. Tot acolo am facut si revizia. Deci am avut dreptate ca a jaf sa imi faca reviziile la 7500?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la 25000 km si 1 an: 9 mil la avia pantelimon

ulei, toate filtrele - vreo 4 , verificare AC, apa distilata completare si lichid parbriz completarem manopera.

2.0 TDI si 140 hp cu folosire exclusiva omv euro5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25000 km masina din semnatura,Avia Pantelimon.

ulei castrol,filtre ,placute frana,apa distilata,solutie parbriz,s.a., 790 ron (posed card avia platinum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca sunt mai multi dintre voi care au facut probabil prima revizie la 10.000. Ati facut asa fiindca trecuse un an, pentru ca asa v-a impus dealerul sau doar pentru ca asa ati vrut voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt singurul dintre forumisti care am fost chemat la revizie la 7500 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre forumistii cu O2 esti singurul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt singurul dintre forumisti care am fost chemat la revizie la 7500 km?

ce-i aia "m-a chemat"? "te cheama" numai daca se anunta o defectiune, altfel este obligatia ta sa vi singur la revizie...asta ca te-ai dus la 7500 este problema ta...pe carnetul de revizii la mine scrie 10.000 insa asta nu inseamna ca sunt obligat sa ma duc...este doar o sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... o sugestie... dar din pacate daca nu te duci pana in cei X km trecuti in carte ca sa faci revizia si ii depasesti, la o eventuala problema ulterioara reviziei (rezolvabila pe garantie), la fel o sa iti sugereze si ei (service-ul) ca nu ai venit la timp si ca nu se aplica garantia. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scrie : urmatoarea revizie la 7500

Acum mi-am facut programare pentru 15000 si le-am spus ca vreau sa imi schimbe toate filtrele si uleiul. I-am intrebat cat costa si mi-au zis 7 mil. Ar trebui sa-mi faca reducere, nu? Am citit pe aici ca unii au un card de reduceri cum e treaba cu asta, de unde se ia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 milioane prima revizie? eu stiam ca e undeva pe la 3-4 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a costat 5 mil revizia. dar 7 mi se pare absurd de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, cititi mai atent. Omul (laurente) , a cerut EL schimbarea tuturor filtrelor; asa ca...nu-i altul de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia la 14815 km

A costat 5900000. Toate filtrele si manopera plus ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ne spui si unde .... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie la 30.000 km, in realitate 31000

schimbat filtele( aer, motorina, ulei, polen), ulei castrol 50501 5 litrisi manopera

total 590 ron

mobelauto - Ploiesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 10 000 km, facuta la Avia Motors Pantelimon: cost total 4 800 000 ROL.

In banii astia intra manopera, 5 litri de ulei Aral, schimbat filtrul de praf, curatat filtrul de polen, completat antigel (1 litru), completat apa distilata (1 litru).

"Bonus": refixat butonul de inchidere centralizata a usilor, ca se infundase un pic in locasul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost de dimineata la prima revizie (~11200 km) si m-a costat 513 RON.

In acest pret au intrat 4 litri de Aral Tronic 5W40, filtru de motorina, filtru de polen, filtru de praf si manopera.

Si acum putin Off-Topic...

Mi-a placut de mecanicii de la Brady deoarece au lucrat foarte atent (aveau si de ce :lol: ), de parca atingeau un bibelou.

Printre altele mi-au rezolvat (sper, deoarece nu am avut timp sa verific) si problema gemuletelor de la usile din spate, care fluierau la viteza mare.

O alta problema rezolvata a fost cea a clantei de la usa soferului, care ramanea adesea "agatata" pentru o jumatate de secunda in pozitia deschis cand trageam de ea.

Si ultima, mi-au gasit vreo trei lamele ale radiatorului de pe returul motorinei indoite pe o portiune de vreo 2 cm. Mi le-au indreptat, acum e ok, dar inca nu imi dau seama peste ce am trecut sa le deformez asa...

Va doresc revizii fara probleme!

Numai bine! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia la 15.000Km a facut 450 RON.

A intrat 5 litri de ulei din care 1 de rezerva (5x60RON) si manopera 150 RON. Mi se pare cam mult la manopera. E adevarat, ca s-a uitat un pic la roti si sub masina, dar nu a facut nimic altceva. A durat 45 min din care cel mai mult a durat sa "suga" uleiul timp in care mecanicul se plimba cu alte probleme.

In carte scrie ca daca ai motor de Euro 4 si pui motorina cu sulf, adica Euro 3, trebuie sa faci schimbul de ulei la 7500Km. Probabil de asta sunt chemati uni mai repede. Acum de cateva luni mi se pare ca nu mai exista motorina decat de Euro 4 la pompe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Imi poate spune cineva cam cat ar trebui sa coste reviziile la un diesel de 105 CP la 45 si 60 mii km?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!