Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Maine sunt la revizie cu ea la al doilea an implinit si 17 mii si jumate de km .Am cumparat eu ulei nemtesc castrol si filtre toate man la pretul de 4,5 mil toate, sa vad ce imi mai iau pe manopera daca nu sunt ocupati sa mi le puna :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare si scuze daca sunt putin off topic. Ma pregatesc sa-mi fac revizia de 60 000 km. Masina a iesit din garantie dar as vrea totusi sa ii fac revizia la un dealer/service autorizat tinand cont ca e prima mea revizie (am cumparat masina anul trecut cand avea 47 mii km). Ma gandesc sa ma duc la Brady cu uleiul meu dar am cateva intrebari:

E ok la Brady sau sa merg in alta parte? Ce ulei trebuie sa cumpar pentru masina din semnatura si de unde ma sfatuiti sa-l achizitionez? Aveti idee la ce pret total al reviziei sa ma astept?

Multumesc mult.

E foarte bine s

Modificat de HoriaB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...filtrul de benzina+manopera aferenta = 70 lei! cel putin atat am dat!

distributia =aprox 2000 lei (am intrebat in scop informativ si raspunsul a fost pe masura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...filtrul de benzina+manopera aferenta = 70 lei! cel putin atat am dat!

este posibil... pe mine m-ar fi costat 115 lei, anul trecut (la 30000 km), dac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 15000 la Uniservice Graitaru Piatra Neamt, pret final 390,20 ron. :icon_thumright: Singura problema uleiul: nu au decat Aral si Mol, asa ca am ales Aral - Aral uber alles- :) .

In rest aceeasi tehnica a deservirii clientului ca mai peste tot : cat dureaza revizia mergi de te plimba, ca doar nu e bunul tau pe care ai dat destui bani, noi veghem ca totul sa fie bine cu masina, oricum dupa ce am terminat revizia si am oprit in imediata apropiere a service-lui sa alimentez, uleiul era negru :)

Ce sa zic daca au lasat 2 litri din cel vechi peste care au adaugat 2 din cel nou,asta e :) , nu ma mai prind ei pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a facut revizia de 45.000 km? cat a costat? ca se apropie si la mine. in 1000 km ma duc la elcar sa o rezolv. (asta inseamna cam 1 sapt si putin). numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi revizie de 40.000 ( 38.800 km,a treia revizie ...)

-schimbat ulei castrol 5w-40

-filtru aer

-filtru polen

-filtru ulei

-placute frana spate

-ceva coliere parca (e factura in masina nu mai tin minte exact)

830 ron/card platinum/avia pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...imi poti spune te rog,cat a fost manopera si pretul placutelor?cat e reducerea cu platinuim card?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horiaB

- despre ulei nu am primit nici un detaliu.stiu si eu cat stii si tu daca te uiti pe pozele de mai jos.nu rest de ulei in portbagaj sa citesc ceva pe bidon,nimic.(vedeti si postul meu de la dealeri si service-uri-sectiunea avia motors)

-placutele le-am schimbat datorita uzurii ( a nu se uita ca la 24.000 km le-am schimbat pe cele de fata,cica depinde de stilul de condus)

@garfield

pozele de mai jos sper sa te ajute :icon_thumright:

post-2001-1183807713_thumb.jpg

post-2001-1183807728_thumb.jpg

Modificat de silviu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizia I-a, 15000 km - Elcar Buzau

manopera ~ 140 lei

filtru ulei ~ 30 lei

filtru polen~ 49 lei

4l castrol 5w40 ~ 148 lei

antigel (completare) ~24 lei

total ~ 400 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 60.000 km la Brady Trade.

Pret total: 7.300.000 cu ulei+filtre+etc. cumparate de la ei din reprezentanta.

Ce ma mira un pic sau ma pune pe ganduri este ca in cartea service scrie ca la 60 mii km se schimba bujiile iar ei nu mi le-au schimbat. L-am intrebat pe cel de acolo si mi-a zis sec ca la 60 mii nimeni nu schimba bujille ...

In rest totul a decurs ok, pret decent, timp de asteptare vreo 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi la avia, aveam probleme cu pompa de benzina care fluiera - se aude un piuit - zgomot care na disparut nici dupa ce au schimbat filtru de benzina.

Cost filtru benzina - 130 RON :8:

Cica sunt consumabile si nu face parte din garantie, daca era pompa de benzina nu plateam nimic.

Cum vi se pare pretu, nici macar nu sunt sigur daca au schimbat acel filtru pt ca in cartea de service nu au scris nimic, mi-au dat doar factura cu ce sa facut, nu mi-au dat nici filtru vechi---care nu cred ca e foarte uzat la 1600KM cat are masina

Pentru astfel de discutii, locul cel mai potrivit mi se pare a fi ACESTA. In consecinta, postul tau se muta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma mira un pic sau ma pune pe ganduri este ca in cartea service scrie ca la 60 mii km se schimba bujiile iar ei nu mi le-au schimbat. L-am intrebat pe cel de acolo si mi-a zis sec ca la 60 mii nimeni nu schimba bujille ...

Dar macar s-a uitat la ele? Eu la 50mii km cand le-am schimbat la Fabie erau destul de uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in "operatii aferente reviziei" la 60.000km trebuia macar o verificare vizuala a bujiilor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi revizie la 98 000 km: ulei+toate filtrele+placute frana fata+schimb lichid frana+gresat macara geam = 919 lei (tva inclus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizie de 15000, Octavia 2, 2.0TDI, 4x4: cam 750 lei: ulei, filtre, etc. Totusi imi pare cam mult, faptul ca este 4x4 nu cred ca a contat.

Masina a fost operata chiar in fata geamului dintre sala de asteptare si service, asa ca am putut urmari procedura:

- se ridica masina pe elevator,

- se scurge uleiul,

- pauza de masa,

- se coboara masina de pe elevator,

- se pune ulei nou

- se ridica din nou masina pe elevator

- se scurge din nou uleiul (cel abia pus) :)

- se coboara iar masina de pe elevator

- se pune din nou ulei nou :)

Ma gandeam ca imi spala mai intai motorul cu uleiul nou!

Misterul s-a rezolvat la receptie: prima data au pus alt ulei!

Initial devizul a fost peste 1.000 lei :) , ca au pus ambele uleiuri. In drum spre plata am tot incercat sa-mi aduc aminte ce model de Mercedes am, noroc ca am vazut plata uleiului de 2 ori. Devizul a fost refacut, cu scuzele de rigoare.

Probabil ca sunt undeva sus in top, la cea mai scumpa revizie de 15.000 km :( . Era cat pe ce sa devin lider absolut, cu peste 1.000 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am revenit din serviceul COMPEXIT Cluj, prima revizie (15.000 km)la OCTAVIA II COMBI 4x4 2.0 TDI:

Pret final al reviziei: 680 de lei.

Au inlocuit filtrul de aer, de polen si de ulei.

Prima data mi-au spus ca vor baga ulei MOBIL 1. Dupa care la final au venit la mine sa-mi explica ca pt o masina care are DPF (care mai bine nu-l avea, ca numai probleme am cu el, si chiar si dupa update soft problema nu e rezolvata), trebuie bagat un ulei special care habar nu am ce marca e. Mi-au dat ce a mai ramas la final (400 de ml) si se pare ca e un ulei de la VW (Longlife III SAE 5W-30). Au zis ca au bagat 4,6 litri. Deci pe deviz sunt 5 litri de ulei la pretul de 370 de lei.

In rest ce sa va mai zic? Ca abia astept sa scap de ea din cauza DPF-uli, care ma pune sa urc saptamanal Feleacul chiar daca nu am chef, pt a putea stinge acel bec criminal din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrbare legata de revizie: se poate veni cu uleiul cumparat din alta parte ? Ce ulei se pune in service de obicei? Shell Helix ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in perioada de garantie nu poti veni cu uleiul tau.

Pana acum am avut numai Aral si Castrol, ambele luate direct din service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma pregatesc de revizia 3-a (momentan am 43 000 km). Cam la ce suma sa ma astept, si ce ar trebui sa schimb in plus, fata de revizia a 2-a?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poa' sa fie si mai mult!! Daca mai schimba lichidul de frana(daca masina are 2 ani),placute de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot cu schimbat lichidul de aproape 2 ani, la mine a fost in jur de 5,5 mil. ;)

placutele le-am schimbat la 30.000 km

ca idee.

15.000 km - 5.5 mil

30.000 km - 10 mil

45.000 km - 5.5 mil

toate reviziile la elcargid buzau. preturile sunt aproximative. nu mai tin minte exact cat a fost la fiecare, dar daca vreti ma uit. :)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 22.000 km (adica cea de 20.000 km, pt ca asa mi-au scris pe Service plan), a doua revizie, a costat cam 600 RON. Schimbat toate filtrele mai putin cel de motorina. Ce mi s-a parut interesant este ca pana acum cei de la Avia Pantelimon ma chemau la revizie din 10.000 in 10.000. Acum se pare ca si-au revenit, dupa ce i-au certat cei de la Skoda, si cheama la 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie RS TDIpentru 15000 km. : ulei 4 litri Mobil 1, filtru ulei, habitaclu, de aer + geometrie 625 roni la Elcargid Bz......dar toate astea in timp de sase ore jumate :lol: :lol: :o :o :o

S-au mai facut in timpul asta si doua up-date-uri la softul masinii si a trecut si pauza de masa a mecanicilor! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!