Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Poti sa suni la ei si o sa-ti dea un pret estimativ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, ieri am facut revizie de 15.000. Service Mobel Auto Ploiesti. Schimbat ulei, au pus castrol da` sincer nu m`am uitat de care.. filtru ulei, filtru aer, filtru motorina si filtru polen, timp de lucru 2 ore jumatate pe ceas, 2,2 ore tehnologice, total 648 RON. Nu am factura la mine acum dar daca e cineva interesat de detalii, preturi componente din ce s`a schimbat, se rezolva...

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CZM, scrie tot...

Intrebare: stie cineva cam cat costa revizia la 90 000km si daca intre 90 000 si 120 000 se face inca o revizie? In mod normal ar trebui la 105000, insa de la service nu mi-au mentionat asta ??? ;)

La 1.9 tdi se schimba distributia doar la 120 000km, si de aceea mi se pare ciudat ca nu se face la 105000...

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distributia se schimba si la tdi tot la 90.000km. cel putin asa tin minte ca scrie in cartea de service si ca asa e normal. normal ca se face si revizia de 105.000 km. defapt, din ~15k in 15k faci revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca se schimba distributia la 90 000????

LE: am coborat la masina sa iau planul de service si scrie asa:

- verificarea curelei de distributie la 90000km pentru axele cu came (motor benzina), iar apoi la fiecare 30000km

- la fiecare 90000km SUPLIMENTAR - curelele de distributie pentru axele cu came (benzina)

- la fiecare 120 000KM SUPLIMENTAR - INLOCUIREA curelei de distributie pentru axele cu came (motoare PD) - adica in cazul motorului meu BJB QG2

- la fiecare 180000km pentru motoarele FSI 2l

- la fiecare 240000km suplimentar inlocuirea rolei intinzatoare (motoare PD)

De aici inteleg ca doar la 120000km se schimba distributia la diesel...

Bine, daca se face revizia la 105000, e clar ca o sa ma gandesc sa fac schimbul atunci... sau poate nu.

Rezulta ca distributia la PD se schimba la 120 000 km, macar din planul service... si asta SUPLIMENTAR, adica doar daca e cazul???

Intrebarea e daca cineva a trebuit sa o schimbe mai rapid, si de ce?

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se schimba la 120 000km, eu deja am efectuat-o la kilometrii astia.

Da, se face revizie si la 105 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si niste costuri la 120 000? Ah, tu ai 140 CP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci distributia se schimba la 120 sau 90 k km? Cine stie sigur?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario75, in postul de mai sus am citat din planul de service al masinii, pe care trebuie sa il ai si tu in mapa din masina. Este clar - 120000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns. Am luat masina sh si in planul de service (de fapt in toate cartile din mapa) scrie in germana. Iar eu nu inteleg o boaba. Sunt reviziile efectuate la zi si doar bifate niste casute in dreptul fiecarei revizii. Masina avea 87 000 km si dealerul de la care am luat-o spunea ca are distributia schimbata deja. Multi sustin ca e bine sa o schimbi la 90k, in carte spune 120, pana la urma nu stiu ce sa fac. Scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si niste costuri la 120 000? Ah, tu ai 140 CP...

2300 Ron, cu schimb ulei si filtre (tva inclus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am cumparat o Skoda Oct2 1.9TDi sh din Germania cu 76310 Km la bord. I-am intrebat pe cei de la Porche Bucuresti Aviatiei cat costa o revizie, o schimbare a curelei de distributie si a placutelor de frana fata-spate, iar raspunsul lor a fost: valoarea devizului pentru revizie si inlocuire kit distributie este de aproximativ 4500 RON iar pentru inlocuirea placutelor de frana este aproximativ 800 RON.

Poate cineva sa-mi spuna cat costa toate aceste actiuni de mai sus pentru ca sincer mi se pare enorm de mare suma.

P.S. Care dintre distribuitorii de Skoda din Bucuresti au preturile de service mai acceptabile.

Cu deosebit respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burito, chiar nu e foarte mult... la 1.9 o fi vreo 2000 in reprezentanta.

canarisw... eu am platit la 75000 880 lei, schimbat consumabilele din planul service (uei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen), placute frana spate, test, manopera si un litru de ulei de rezerva... compexit CJ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtre, ulei, manopera, 30 k km, 670 ron, auto grup constanta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1580 RON a 2-a revizie -28000 km: filtre, ulei, placute frana fata/spate + manopera la PBA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie trebuie facuta normal la 15.000km dar trebuie avut in vedere ca, cu acel ulei sa facut inclusiv rodaju unde se stie ca motorul este mai strans.

Voi la cat ati facut prima revizie si daca merita facuta putin mai repede decat acei 15.000km???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1580 RON a 2-a revizie -28000 km: filtre, ulei, placute frana fata/spate + manopera la PBA

Merci pt informatie. Inseamna ca tipul de la PBA si-a batut joc de mine. Cand ai facut al doilea service?

Cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service 15000 km - cost 315 Ron Autec Craiova

schimb ulei, filtru ulei, completat antigel.

Masina nu mai trage ca inainte de revizie, acum nu stiu ce este de vina uleiul - Castrol Magnetic, sau benzina de la Rompetrol.

Am dat drumu la AC si abia am reusit sa urc un deal cu a 2 a.

La revizie au pus masina la test pe calculator. Rezultat 0 erori.

Modificat de dAliG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuire lichid de frana 122 lei (cu lichidul lor) -Avia Pantelimon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea.

Am cumparat o Skoda O2 sh din Germania cu 116000 km la bord acum 2 saptamani. Din discutiile de mai sus am inteles ca la service-ul de 120000 de km se schimba distributia. A facut careva de curand (acu' o luna-doua) service-ul la 120000 km? Imi puteti da un pret? Va intreb pentru ca am vazut mesajul postat de canarisw (are tot o SK O2 sh) cu pretul de la PBA si m-a speriat rau de tot.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service 15000 km - cost 315 Ron Autec Craiova

schimb ulei, filtru ulei, completat antigel.

Masina nu mai trage ca inainte de revizie, acum nu stiu ce este de vina uleiul - Castrol Magnetic, sau benzina de la Rompetrol.

Am dat drumu la AC si abia am reusit sa urc un deal cu a 2 a.

La revizie au pus masina la test pe calculator. Rezultat 0 erori.

asta a fost la tine prima revizie? filtrul de aer l-ai schimbat? mi se pare mic pretul... te intreb mai ales ca si eu tot din craiova sunt si tot la autec o sa fac reviziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pretul asta sigur nu la schimbat, in mod normal la 15k km ,sse schimba numai uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat a treia revizie la 42 000 Km 580 Ron cu piesele lor. Revizie facuta in Focsani la Ivas Skoda.

Schimbat ulei 4 L + 4 filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin,ai posibilitatea sa scanezi factura si s-o postezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!