Jump to content

Cat costa reviziile la octavia II?


arkan
 Share

Postare recomandată

Snaemih, imi imaginez ca fiind revizia la un dealer Skoda, evident ca nu ar pune alt antigel decat cel recomandat. La a doua intrebare iti pot spune ca te anunta computerul masinii cand trebuie sa faci revizia, asa scrie in manualul masinii, dar sunt diferite situatii cand se efectueaza prima revizie. De exemplu Diesel, are prima revizie la 15 000km, pe cand in capitala Brady a trecut prima revizie la 10 000km. Important este sa te uiti in cartea de service a masinii si acolo ai trecut la cati km trebuie sa faci prima revizie. Pentru 1.9 TDI, cei de la Brady au trecut 20 000km pentru urmatoarea revizie, asta fiind scrisa cu pixul in cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    78

  • garfield

    34

  • raekwon1

    34

  • audi_fan

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revizie la 15.000 km

1) Manopera 121 RON

2) ulei Castrol 505 01: 4L * 64,32 = 257,28 RON

3) filtru ulei 28,94 RON

4) solutie parbriz 1L * 8,74 RON

5) consumabile 6 :( * 1,0 = 6 RON

Cu reducerea data de card am platit 394,81 RON + TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofil, nu inteleg deloc de ce ai avut nevoie 'doar' de 4 litri ulei, cand pentru acelasi tip de motor (1,9 TDI), la revizia de 10 mii km la Brady s-au folosit 5 litri? :( Poate cineva sa raspunda la nedumerirea mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa raspunda la nedumerirea mea?

:( E o mare "nebuloasa". In unele intra fix 4 litri, in altele 4,2 litri iar in altele 4,5 litri. Raportat la semnul de pe joja, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 15.000 km

1) Manopera 121 RON

2) ulei Castrol 505 01: 4L * 64,32 = 257,28 RON

3) filtru ulei 28,94 RON

4) solutie parbriz 1L * 8,74 RON

5) consumabile 6 :blink: * 1,0 = 6 RON

Cu reducerea data de card am platit 394,81 RON + TVA.

cam putin..la brady am "scos" 587ron cu tot cu tva. unde ai facut revizia?ai adus ceva de al taul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am adus nimic al meu. Revizia am facut-o la Avia Pantelimon.

Si eu am fost nedumerit cand am vazut ca vine mecanicul doar cu 4L. Chiar l-am intrebat daca nu era nevoie si de al 5-lea.

Nivelul pe joja este la max.

Probabil ca nu s-a scurs in totalitate cel schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret revizie (15.000) 1,6 MPI :

276 RON (service Mobel Ploiesti)

Foarte putin !?

Manopera :71,50

CAS TXT PLUS B1 : 154,33

SOL PARBRIZ :3,59

ANTIGEL ROWE G12-60L - 9,00 (O FI G12 PLUS?)

UL. OCT.16.06A115561B/3314 (CE ESTE ASTA ?)-24,56

HUSA PROT SCAUN-0,85

Am scris cu majuscule ca asa era facturat (sa nu gresesc ceva).Nu vad filtru ulei schimbat.Este normal ?

Si am uitat sa spun ca s-au facturat 4,5 l (o fi fost la bidon mare?) mie nu mi-au lasat nimic in portbagaj.

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A auzit cineva de antigel ROWE ?Este sau nu g12 plus?

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UL. OCT.16.06A115561B/3314 (CE ESTE ASTA ?)-24,56

Am scris cu majuscule ca asa era facturat (sa nu gresesc ceva).Nu vad filtru ulei schimbat.Este normal ?

Si am uitat sa spun ca s-au facturat 4,5 l (o fi fost la bidon mare?) mie nu mi-au lasat nimic in portbagaj.

Ala este filtrul de ulei care are codul 06a 115 561b.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este filtrul de ulei care are codul 06a 115 561b.

Multumesc, asa este.

Dar asta ce inseamna CAS TXT PLUS B1 : 154,33 ?Nu-mi dau seama ce fel de ulei Castrol este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am facut si eu revizia de 15.000 km la skoda

a costat 396 ron, comparat cu alte preturi din discutia de fata pot sa ma declar multumit, mai ales ca intra 5 litri de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut azi prima revizie la Compexi Cluj (km la bord 12300).

Iata decontu de service:

Filtru ulei 28.94 RON

Ulei Aral Tronic 4L 248.56 RON

Filtru aer 57.91 RON

Filtru polen carbon activ 44.05 RON

Total Materiale : 451.56 RON (preturile la materiale sunt fara TVA.)

Total Manopera : 166 RON (s-au considerat 2.19 h normate desi masina a stat 1h 40 in service "pe ceas")

(cica "pentru fiecare operarie exista un norma data de skoda" asta mi-a zis un grangure de la serivicul clienti).

Ceea ce este bizar : schimbul de ulei "a necesitat" si demontarea/montarea scutului motor. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bizar deloc. Acelasi lucru se intampla si la Octavia1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Luni ma duc si eu la revizia de 15 000 km la Avia Motors Pantelimon.M-am dus odata cu uleiul si filtrele cumparate de altundeva si nu a fost nici o problema.Acum voi lua totul de la ei :D.Revin cu informatii despre costul reviziei luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

urmeaza sa fac revizia de 30.000km. la prima revizie(15000) mi s-au inlocuit urmatoarele desi nu cred ca era nevoie de toate:

1. antigel rosu Texaco 0,40L 5,60

2. filtru aer 1 buc. 57,92

3. filtru polen 1 buc. 33.54

4. filtru ulei 1 buc. 28,94

5. solutie parbriz 1 buc. 7,05

6. ulei tronic 431 5 litri 284,01

poate sa imi zica cineva ce se schimba va rog la rev de 30.000 (nu am la mine cartea masinii, doar pasaportul de service)?

ps: daca are cineva ce anume i s-a schimbat la 30.000 il rog sa posteze sau pe pm.

multam

Modificat de dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit eu de la cei de la service (Compexit Cluj), la revizia de 30.000 km se schimba si

filtrul de motorina pe langa ce ai mentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca s-a schimbat la 15000? mi se pare abuz ce fac ei..ca nu te intreaba si nu fac dupa planul de service dat de skoda. daca vreau sa le schimb e treaba mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi dimineata revizia de 15 000 km la Avia Motors Pantelimon.Am ajuns pe la ora 8.45 si am plecat la 11.30.Probleme nu au fost doar un burduf de planetara fisurat care va trebui comandat si ma vor chema sa-l schimb.Revizia a costat cu reducerea de card de fidelitate 827.96 RON. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia a costat cu reducerea de card de fidelitate 827.96 RON. :scratch:
Mi se pare mult. E drept, am Fabia pe benzina, dar revizia la 15.000 km, tot la Avia Pantelimon, m-a costat cu 500 RON mai putin! Fara reducere...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am schimbat placutele de frana pe fata ca le-am terminat cam repede.Si placutele de pe spate erau cam duse...dar cica mai merg.

Piesele inlocuite sunt:

Ulei Mobil syntetic special 5W40 5L 225,55 f.tva (1L 45,11 f.tva)

Fliltru ulei 28,94 f.tva

Consumabile 5,00 f.tva

Apa distilata 1,22 f.tva

Placute de frana octavia 2 senzor 279,36 f.tva

Total fara tva 540,07

Total cu tva si reducere 5% 610,55 RON

Manopera cu tva si reducere 217,41

Filtrele de aer si polen nu erau murdare asa ca nu le-au schimbat.Manopera la placute de frana a fost 56 ron f.tva.Manopera la revizia de 15 000 km a fost 147,00 f.tva.

Au zis si ei ca am uzat cam repede placutele de frana,dara asta e placerea mea :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

tocmai m-am intors de la avia pantelimon unde am facut prima revizie (15.000 km / 1 an - conform service planului rev. se cheama "service schimb ulei").

preturi (in ron fara tva):

- filtru ulei = 27

- ulei castrol txt 5w40 softec 1litru = 42 (sint necesari 4.5 litri)

- filtrul de aer si de polen au fost suflate cu aer sub presiune

- verificat placute frina la cerere

- manopera = 133 (aproape 2 h - real si facturat )

la aceste pretur aplicati, reducerea (cei care aveti card de fideliate), apoi tva-ul.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tot legat de revizia de 15 000:mi-au pus doar 4 litri de ulei;1 litru l-am cumparat sa-l am de rezerva cand trebuie sa completez :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in brosura "octavia date tehnice" sint trecute pe prima pagina cantitatile de ulei pt fiecare motorizare, cu schimbarea filtrului de ulei (in filtrul de ulei intra cam 200-250 ml )

de ex pt

la 1.6 mpi = 4,5 litri (atit mi-a intrat si mie, verificat pe joja : mai avea o striatie pina la maxim)

la 1.9 tdi = 4,3 litri

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!