Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

Tocmai asta e ideea, sa nu stii cu ce te pui. Cum avea TEFF la un moment dat pusa o sigla cu TDi in spate :).

Celalalt 1.2 TSi are 85/86 cp si pe mine nu m-ati convins ca e acelasi motor ca cel de 105 cp. Oricum, unul este M5 si celalalt M6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un fel polotsi are dreptate, ar merge TSI pe un polo de 105 ca sa il diferentieze de cel de 85. Cum nu s-a pus 1.4 122 pe Polo e ok si au cam aceleasi performante

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de TSI de 90 de cai. TSI de 86 a fost pus pe golf, pe fabia, nu pe polo.

Ma apuc curand de aceasta modificare. Dar aici ma refer ca vreau sa pun si emblema 1.2 in fatza TSI. Pentru completitudine

Nu facem un voting cu cine e pentru inscriptie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon are 1.4 TSi de 125 cp, la fel si A3. Golf are 122 cp. Banuiesc ca la fel e si cu 1.2 TSi de 86 si 90 cp.

In realitate nu cred ca e vreo diferenta.

Daca pui 1.2 TSi mi se pare fair enough :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de volan eu am sa pun pe masina mea ceva ce vizual arata cam asa:

post-4613-0-36587100-1335127757_thumb.jp

Problema cu volanul - cel putin cel tesit jos care ma intereseaza pe mine - este urmatoarea: marea majoritate a volanelor ce se gasesc de vanzare pe internet sunt fara airbag si aproape toate sunt de Golf/Scirocco, iar tipul asta de volan este diferit de cel de pe Polo. La interior este fizic altfel desi vizual, la exterior, sunt identice. Prin urmare nu se poate utiliza airbag-ul de pe Polo pe un volan de Golf/Scirocco. Asa ca pentru cei care sunt interesati de modificarea asta solutia cea mai ieftina este achizitionarea unui volan cu airbag pe el de undeva de pe net. Preturile variaza intre 250 si 400 E. La reprezentanta un volan fara airbag si fara comenzi este in jur de 2.200 RON, iar un airbag in jur de 2.700 RON.

Comenzile de pe volan sunt o mare pacoste pentru cei care le doresc. Cele de pe stanga controleaza BC-ul Plus, care nu este decat pe Polo GTI. Pentru celelalte modele de Polo acele butoane nu vor avea utilitatea pentru care au fost proiectate decat daca pe masina se va monta si cluster-ul de pe Polo GTI. Modificarea va presupune si inlocuirea sau adaugarea unui calculator de coloana, inlocuirea spirei volanului plus ceva operatiuni pe la o reprezentanta implicate de imobilizatorul electronic de pe noul cluster.

Eu pe masina am airbag-ul 6R0880201G 81U, iar volanul pe care as vrea sa il montez are codul 1K8419091P GOL - as fi vrut unul cusut cu ata rosie, dar inca nu am reusit sa aflu un cod pentru un astfel de produs(volan de Polo 6R GTI fara comenzi, dar tesit si cusut cu ata rosie). Din informatiile pe care am reusit sa le pun cap la cap pana acum am aflat ca aceasta combinatie - airbag 6R0880201G 81U si volan 1K8419091P GOL - se gaseste pe modele de Polo cu echiparea R-Line.

post-4613-0-87631300-1335127998_thumb.jp

post-4613-0-34036900-1335128007_thumb.jp

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa spui comenzile de pe dreapta st pentru maxidot, fiindca cele de pe stanga sunt standard la polo normale non-gti cu volan cu comenzi. si controleaza volumul si posturile de radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-o fi incurcat omul :)

Eu n-am mai intrat de ceva vreme pe forumurile nemtzesti ca n-am avut timp; cand ajung noaptea acasa de la antrenament, zilnic, is rupt in gura. Din ce retin, insa, airbagul de Polo de la Trendline/Comfortine nu e acelasi cu cel de pe Highline, iar acela de HL e interschimbabil cu Golf/Scirocco.

Eram la un moment dat interesat de un volan cu comenzi stg/dr, insa nu pentru ce zicea Bogdan (ca pe Polo, alea din DREAPTA :) sunt, intr-adevar, moarte; se utilizeaza comenzile de pe maneta de stergatoare) ci pentru padelele de DSG si evident, pentru look :) Sunt, in continuare interesat, insa "competentii" din servisurile noastre autorizate nu prea au "coa'e" sa faca o lucrare de-asta. "Stiti, n-am mai facut, nu ne asumam raspunderea, nu se poate..." etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vorbit cu Al Bundy, dansul cred ca stapaneste cam tot ce e de stiut in materia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este interesat careva de modificarea grilei de GTI - mai exact de scoaterea logo-ului de pe ea - am niste poze numai bune de luat in seama.

post-4613-0-76823200-1335866346_thumb.jppost-4613-0-74633900-1335866352_thumb.jppost-4613-0-10144800-1335866358_thumb.jppost-4613-0-21225400-1335866362_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

iti pot activa Staging-ul din Vag-Com :D

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cardinal vin pe la 350 lei cele de golf. Daca le iei din SUA mai implica alte taxe, tva etc. Ma apuc de cautat poate ii fac o surpriza la prima intalnire peste aprox 10zile :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa treaca repede dintr-un singur motiv :D Se apropie examenele :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi zici a intrat unu in mine si mia spart bara pe spate:(((...am 10 zile de asteptat sa mi-o faca ca are asigurare de cacao si tr sa o fac cu jumatate banii mei :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce asigurare mai e daca nu asigura 100%. Dat in judecata?! Daca nu sa plateasca el, vinovatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are timp de asa ceva.. :( asta e.. deabia astept sa vat GTi-ul :X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi faci staging-ul...weekendul viitor :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva pe Polo 6R montata din fabrica sau ulterior navigatia RNS 510,ma bate gandul sa up-gradez ! Oara merita investitia 550 euro - 600 euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca simti nevoia navigatiei da, daca nu RCD-ul eu zic ca e suficient.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandesc la un RCD510..dar doar pentru aspect mi l-as dori. Navigatia tot pe telefon ramane..

Fredy, ca sa pui RNS510 trebuie sa schimbi antena..sa tragi cabluri..bla bla bla. E mai complicat dar posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce antena, ce cabluri? Trebuie doar luata o antena GPS, ca sa mearga navigatia, care se poate monta sub bord fara probleme. Restul e la fel!

Dar daca nu ai nevoie de navigatie sau de DVD player este doar un RCD 510 mai scump cu 300 de euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei s-o faci OEM nu e chiar asa simplu. Oricum eu ce am spus stiam de la passat. Antena normala difera de cea cu navigatie..

Cine imi poate spune si mie unde imi pot schimba parbriz-ul si eventual niste preturi ? Duminica pe drum am avut parte de o pietricica mica, dar la ce calitate este acuma in masini, mi s-a extins vreo 30 cm pana in Bucuresti..si continua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!