Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

Asa ceva caut dar sa stii ca nici o folie nu mai este legala pe fata, in Romania :D Asta cu 75% a fost candva dar acum n-ai voie nici abtibild sa ai. Se considera ca obstructioneaza :)

N-ai o poza din lateral cu folia montata? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am, dar o sa-i fac maine daca vrei. De cand e legea asta ? Eu am omologare RAR..chiar acuma in ianuarie am facut ITP-ul si nu mi-a zis nimic de folie. M-a oprit si politia si nu mi-a zis nimic..

Uite o poza din lateral facuta din casa..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 4-5 ani cand am pus eu folia, am vrut si pe fata tot asa legala. Si mi-au zis baietii ca nu pun decat pe raspunderea mea. La fel si alte tipuri de folii ce le mai aveau. Tot Lumar dar aveau alte tente decat clasicul fumuriu cu diferite transparente.

Poate erau ei in eroare insa nu sunt singurii de la care am auzit. Daca nu ai avut probleme, asta e tot ce conteaza :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun..chestia asta o auzi de obicei de la cei care nu au omologare de la RAR :) Degeaba pui Llumar sau alte firme cunoscute, trebuie sa ai mai nou si omologare RAR. Pe langa garantie, mie mi-a dat si o foaie cu omologarea RAR si etc..

P.S.: Vezi ca am modificat postul anterior si am pus o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ne-om intalnii vad eu cel mai bine :P Asa de la distanta arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cirrcoloco - Este folie fata legala,insa este atat de deschisa incat diferenta este minima,avand un grad de transparenta foarte mare,nu stiu procentul,dar oricum este autorizata RAR,intereseaza-te !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QWK, pe strada ta e permis doar accesul hatchbackurilor ? asta deduc din poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polotsi, in mare parte :) dar la mine pe strada e moda parasitului masinii pentru mult timp :| Pe portiunea asta de 100 m de strada, sunt minim 10 masini care ori n-au mai fost miscate de mai bine de 6 luni, ori se misca 1 data pe luna..si cand se parcheaza, se parcheaza pe 2 locuri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai merge dieselu ? are teava de esapament curata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cati km face..cred ca o are :) Acuma am trimis mail la volkswagen (germania) in legatura cu problemele ce le am cu masina. Sper sa-mi ofere un raspuns satisfacator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de geamuri "tintuite": eu am privacy glass si, din pacate, cele cateva zgarieturi de la diverse pietricele m-au facut sa deduc ca tintuirea e facuta pe exterior. Nu-s mari, dar cu un ochi atent, se vad.

Legat de problema "harti pentru Romania/RNS pe Polo", de-aia nu mi-am luat RNS310 ca ma gandeam ca n-am ce face cu el in Romania.

Apropo (legat de nimic): oare daca ma mut in Olanda, pot circula cu masina inmatriculata in .ro o perioada mai lunga, daca e pe numele altei persoane? Din ratiuni de Casco mai ieftin & motive personale, mi-am inmatriculat masina pe numele mamei mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cu zilele insorite, care tocmai ce au trecut :D ai simtit ceva protectie din partea foliei?

Frectie. Cea mai mare parte din caldura intra prin parbriz.

Parerea mea este ca inainte sa iei o decizie ar fi bine sa imi vezi masina intr-o zi, pe lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de caldura, ci e vorba de protectie UV. Spre exemplu, inainte sa am foliile, am facut un drum de Bucuresti - Arad si am ajuns acasa tot bronzat/ars pe mana stanga, unde m-a prins soarele..iar in rest eram normal :| Foarte nasoala priveliste. Acum, cu foliile astea cu protectie UV nu mai am problema asta..decat daca merg cu geamu deschis :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nivel de Bucuresti stie toate stradutele?

Da! Bucuresti si majoritatea oraselor mari!

Aveam momente in care ma saturasem de ea si parca vroiam ceva mai finut.

75% transparenta all around zic eu ca va da aspectul acela de geam curat si putin fumuriu

Eu am 27% opacitate fata si 65% spate(cat e si OEM) si arata foarte ok! Nu pare nici prea mult(nu-mi plac masinile cu geamurile mate :( ) nici prea putin (arata ok pe CW)

De cand e legea asta ?

Legea e aceeasi. nu ai voie cu mai mult de 25% opacitate pe fata. Dar... geamurile masinii nu sunt 100% transparente. Si daca pui cele 27% ale foliei cu cele 15-20% ale geamurilor treci peste limita legala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... opacitate 65 pare optimul. Am vrut si eu sa merg pe varianta asta, dar nu am avut curaj de frica politiei.

Insa ... nu imi plac masinile care au geamurile laterale facute in opacitati diferite. Din punct de vedere vizual, estetic.

De curiozitae, Rave, este vreo diferenta intre geamul fara folie - asa cum a venit din fabrica - si geamul fata pe care ai pus folie de opacitate 27%? Mie mi-a aratat baiatul care mi-a pus folia si una de opacitatea asta si am avut impresia ca nu este vreo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este! Nu e o diferenta majora ca intre geamul normal si unul cu folie 50% dar se vede diferenta.

Initial vroiam sa pun 50% all-around dar am zis ca n-am chef sa stau de dat explicatii la politisti asa ca m-am dus la 27% fata si 65% spate (pentru ca atat e si OEM) si nu regret decizia.

Sunt o groaza de oameni care nu si-au dat seama ca am folie si m-au intrebat daca am folii doar cand au vazut abtipildul Llumar de pe geam :)

Pe fata se vede putin mai inchis, dar foarte finut si nu destul cat sa atraga atentia politistilor. Practic e pusa doar ca sa nu se vada diferenta foarte mare intre fata si spate si pentru protectia UV.

Pe spate este inchisa, din afara nu se prea vede in masina, dar din masina se vede ok, noaptea nu am probleme de vizibilitate in spate, nici macar pe ploaie, este cum trebuie!

Am facut acum o poza. Ignorati faptul ca ploua afara si ca masina e jegoasa! :)

7232508136_7d1cfe0f42_b.jpg

Folia pare mai inchisa decat este in lumina/pozitia asta. In realitate este mai ok! De exemplu in soare se poate vedea prin ea:

7176157196_9d49c4bd2f_b.jpg

Alte poze:

post-12783-0-51789700-1337508856_thumb.j post-12783-0-01107000-1337508857_thumb.j post-12783-0-48917600-1337508857_thumb.j

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aproape decis sa pun all around cum are rave pe fata. :) Multumim de poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, eu pe fata am 85% luminozitate si pe spate 15%.

Circoloco, lasa ca facem o intalnire dupa ce-ti vine masinuta si ai sa vezi si la mine, si la DUN si la Rave daca vor sa vina..si la altii care mai vin si au folii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi a primit si Polonicu meu un cadou..RCD510 :D E foarte tare jucaria, si ori am facut eu setarile de sunet mai bine, ori datorita ei se aude ceva mai bine acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai poze sa ne delectezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua poze facute in graba..in timp ce conduceam..

Apropo, tie ce-ti trebuie sa te delectezi ca in cateva zile o sa-l ai pe al tau :D

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin,felicitari pentru achizitie,eu am ramas constant in preferinte si am luat RNS 510 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohoo, felicitari si tie atunci ! Abia astept sa ne intalnim sa vad cum e navigatia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!