Jump to content

Dunlop SP WinterSport M3


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

din ce stiu eu 3d este pt vreme rece iar m3 pt zapada....

Oricum cred ca ar fi util un topic cu impresii despre ce tipuri de anvelope de iarna folosesc forumishtii si cum se comporta fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • msn2

    15

  • alexrosiu

    11

  • X-Ecutor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu Dunlop Wintersport M3. Pe zapada sunt super, chiar m-au uimit. Si pe gheata se descurca destul de bine. In schimb, pe asfalt sunt foarte zgomotoase si se comporta foarte rau la franare. Presupun ca nu le poti avea pe toate ;) Daca e zapada multa le recomand oricui. Daca e in majoritatea timpului uscat, nu le-as recomanda. Poate ceva all season ar fi mai potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sunt si eu de acord ca pe zapada fac treaba foarte buna si ca pe asfalt uscat si rece sunt... sa zicem >Ok.

Pe mazga si chiar noroi pe asfalt, nu cred ca ajuta nici un fel de anvelopa.

Dar acum ce sa facem cand afara sunt si 17 grade, plus soare (vorbesc de Bucuresti si nu numai)...?

Mergem si noi mai precauti, ca tot suntem "in cunostinta de cauza" acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Dunlop WS M3 am si eu. Nu prea au aderenta daca pe jos e mazga, in schimb sunt bune pe vreme foarte rece/zapada. Nici la franare nu sunt stralucite, dar nici ABS-ul nu intra prea des. In schimb la accelerare intra ASR-ul destul de des, daca e alunecos pe jos.

Anul trecut am mers cu ele timp de 2-3 saptamani, prin aprilie (am avut o problema cu jantele de vara), si in afara de un zgomot mai mare la rulare si unele viraje in care au scartait, am fost multumit. Deci daca ai neaparata nevoie, se poate :soothe[1]:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
phantom21042003

Dunlop M3 am si eu, multumit pana acum de ele, am mers si pe zapada si pe gheata si pe mazaga, etc, deci pe toate suprafetele de carosabil si pot spune ca sunt excelente pe zapada, gheata,ploaie.Sunt doar bune pe mazga si foarte zgomotoase la viteze mari, evident si masina ajunge mai greu la acele viteze incaltata cu aceste cauciucuri,insa per total isi fac treaba foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe 2 masini Dunlop WS3(pe una chiar din 2003:))

Parerea mea (e in linia topicului) este ca:

pe zapada -foarte bune

pe gheata-bune ,dar oare ce este chiar foarte bun din anvelopele normale pe ghiata??

pe drum uscat -zgomotoase(oricum e o diferenta mare de zgomot la rulare cind trec prin martie ,aprilie la anvelopele de vara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am montat deja. Le-am luat din oferta Porsche, impreuna cu jante de tabla. Intr-adevar sunt silentioase, nu am observat sa se fi modificat zgomotul la rulare.

Din pacate jantele de tabla nu au aceeasi stabilitate, ca si cele de aliaj.

Acum sper sa si tine anvelopele vreo trei sezoane. :rolleyes:

E prima data cand aflu asa ceva. N-as vrea sa fiu ironic, dar o janta nu poate avea stabilitate, ci eventual conferi autoturismului stabilitate. Si daca la asta te refereai tin sa te contrazic. Jantele de aliaj au ca principal element de aliere aluminiul si asta pentru a fi cat mai usoare. Motivul pentru care ele nu se recomanda iarna este acela ca aluminiul dur este casant si odata cu scaderea temperaturii aceasta proprietate se accentueaza. Astfel la un impact cu o bordura/piatra/bucata de gheata, janta se crapa si presiunea din pneu se pierde foarte rapid putand fi cauza unui accident foarte grav. jantele de tabla sunt recomandate iarna. Numai bine. Sper sa nu te superi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am prins in sfarsit o zapada sanatoasa la munte. sunt super bune, tractiunea este perfecta, am parcat in zapada afanata, am urcat panta destul de mare si martorul ESP/ASR a stat stins aproape tot timpul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din noiembrie 2006 merge si Fabia mea incaltata cu Dunlop Wintersport M3 :rolleyes:

Plusuri: - bune pe zapada (atunci cand am dat de zapada dar nu prea a fost...)

Minusuri: - cam instabile pe asfalt umed si destul de zgomotoase (dar cred ca zgomot fac toate anvelopele de iarna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu am avut pe masina de la firma G4 1,6 16v Varinat ca si cauciucuri de iarna Dunlop M3 de iarna timp de 2 ierni (2004 - 2005 si 2005 - 2006). Cauciucurile mi s-au parut destul de bune ca si cauciucuri de iarna. Aveau o aderenta destul de buna pe zapada in tractiune dar pe partea de franare mi s-au parut cam slabute. pe uscat la temperaturi joase (sub 10 grade) aderenta destul de buna. La temperaturi mai mari net inferioare celor de vara (Goodyear NTC5) din punct de vedere al aderentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ce toata lumea se remarca prin a face comparatie intre cauciucurile de iarna si cele de vara? Comparatia merita exclusiv intre cele de iarna sau cele de vara. Deja se stie ca iarna sunt mai bune cauciucurile de iarna si vara cele de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gasesc Dunlop Winter Sport la preturi bune in iarna asta? Aveti ceva oferte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gasesc Dunlop Winter Sport la preturi bune in iarna asta? Aveti ceva oferte?

:D La Metro Cluj :195/65/R15 -196 RON (cu tot cu TVA si montaj gratuit)....de vreo saptamana este si golfuletul meu incaltat cu cauciucuri Dunlop Winter Sport M3 noi...nu am sesizat nici o inrautatire a performantelor (franare, aderenta)...astept zapada ca sa ma elucidez daca am facut o alegere buna sau nu...

Bafta! :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog cateva pareri despre anvelopele NEXEN si AVON. Ce se cunoaste despre aceste marci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: La Metro Cluj :195/65/R15 -196 RON (cu tot cu TVA si montaj gratuit)....de vreo saptamana este si golfuletul meu incaltat cu cauciucuri Dunlop Winter Sport M3 noi...

Se ofera la Metro si montaj ??? Tu cand le-ai luat nu stii mai aveau pe stoc sau nu ? O sa incerc si eu sa dau un telefon acolo. Esti multumit de ele ? (Oare cum de sunt la un pret asa de mic ?!)

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cateva pareri despre anvelopele NEXEN si AVON. Ce se cunoaste despre aceste marci?

Nu ai citit titlul ?! Strict Dunlop Winter Sport. Despre celelalte te poti adresa aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cum de sunt la un pret asa de mic ?

pai dimensiunea lor, indicele de viteza, daca au marginea aceea de protectie pentru janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ofera la Metro si montaj ??? Tu cand le-ai luat nu stii mai aveau pe stoc sau nu ? O sa incerc si eu sa dau un telefon acolo. Esti multumit de ele ? (Oare cum de sunt la un pret asa de mic ?!)

Sunt vechi M3-urile. Succesorul lor e 3D-ul Dunlop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai mi-am pus Dunlop winter sport 3D M+S si sunt multumit de ele.Sunt mai putin rigide decat cele de vara (Michelin) nu mai simt chiar asa toate gropile sau denivelerile.Cred ca pentru la vara o sa pun tot Dunlop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ofera la Metro si montaj ???

Lucreaza cu o firma de pe Dorobantilor (spalatoria Nova)...le-am montat si mi se par super solide pana acum (in sensul ca au niste creste hotarate...).Verdict: recomandabil!!!(raport calitate-pret foarte bun) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai mi-am pus Dunlop winter sport 3D M+S si sunt multumit de ele.Sunt mai putin rigide decat cele de vara (Michelin) nu mai simt chiar asa toate gropile sau denivelerile.Cred ca pentru la vara o sa pun tot Dunlop.

Cauciucurile de iarna au in compozitie mai mult cauciuc natural si din cauza asta sunt mai moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Bucuresti, am luat chiar acum o ora din Metro Baneasa cu 197 ron, 195 65 15 WS M3 , si mai aveau suficiente. Nu am mai folosit dar la pretul asta luam Debica Polonia macar astea sunt facute in Germania, si arata chiar bine ca profil. Ma pregatesc de un drum mai lung, si am zis sa fiu pregatit, am sa revin cu impresii. Referitor la dimensiuni, ca tot intreba cineva pe aici, la mine in talon scrie ca se pot monta 195 65 15 sau 205 60 15.

Modificat de boty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 5000 km cu ele. iarna trecuta au fost folosite prima data si au facut doar 4000 km. montate saptamana trecuta, diferenta este incredibila. masina sta lipita pe sosea si are o aderenta foarte buna. asta iarna nu tin minte sa fi fost asa de multumit de ele. oricum, sunt bune :blink:. le recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!