Jump to content

Dunlop SP WinterSport M3


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Da la metro baneasa cica ar trebui sa fi adus de ieri 12 buc.

Aveau comanda am intrebat eu duminica.

195/65/15 M3

Inca nu am jante ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • msn2

    15

  • alexrosiu

    11

  • X-Ecutor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt pe cale sa cumpar 2 seturi de cauciucuri Dunlop WS M3 dar nu ma pot hotari asupra latimii. E vorba de un Passat 2001 si o Octavia II 2006. Optiunile ar fi 205/60/15 sau 195/65/15, ambele pe jantele de tabla recomandate pentru iarna. Parerile sunt asupra dimensiunilor la gumele de iarna se cunosc (cu cat mai putin late, cu atat mai bine), dar ... Pe strat gros de zapada optime sunt cele mai putin late (tractiune mai buna), iar pe drumuri cu putina zapada (in general soselele din oras) latimea confera aderenta mai buna in curbe. .... Any tips ?

Apropos de preturi, oferta pe care am primit-o (TIM)

250 RON pt 195/65/15 91T

358 RON pt 205/60/15 91H

...cu tot cu TVA, echilibrat, montaj of course

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , uite aici tips :( http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html

poti sa alegi pentru Octavia 2 195/65/15 , eu asta am luat , ca sa nu am abateri la vitezometru si probleme cu ce scrie in talonul masinii , pentru Passat nu ma pronunt ca nu cunosc detalii , poate stiu cei cu Passat B5 parca-i zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/65/15 sunt numa bune ... eu dimensiuile astea o sa le iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot respectul tuturor ca am fost ajutat de posturile voastre sa i-au o decizie inteleapta. Azi am cumparat de la Forexim Dunlop Winter Sport 3D - 195/65/15 91T la 2.560.000 buc cu doar montajul gratuit la o vulcanizare in Baneasa, unde platesti echilibrat, plumbi si valve (480.000 pt 4 roti). Aveau si Good Year UG7 la 2.850.000 buc. Cam greu de gasit firma Forexim pt ca au sediul intr-un depozit de mobila in zona Pipera. Am sunat si la AutoSoft unde pt.195/65/15 Dunlop WS 3M sunt 2.330.000 si Good Year UG7 la 2.460.000, dar au fost f amabili si mi-au spus ca nu stiu daca mai au pe stoc, asa ca am luat decizia in cauza. Abia astept prima zapada sa ma dau cu ele. Succes :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuer tare ... sa te dai tare ...

UG7 la pretzu mentionat de sonyman mai sus, pe stok in fundeni, la auto soft, maine ma duk la achizitzionat :)

Multumim pt. preturi.

Modificat de DraKu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va anunt ca am pus azi la Chemtraders Dunlop Wintersport 3D 195/65/15 sapt 28/2006 4 cauciucuri cu tot cu plumbi, echilibrari etc 8 milioane 3 sute.sunt superincantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt si preturi mai bune pentru cauciucri decat la cauciucuridirect.ro.

Eu mi-am comandat de pe acest site un set de Dunlop Wintersport 3d 195/65/R15 cu aproape 11 mil (1070ron) Acum sper ca o sa-mi ajunga cat mai curand cauciucurile ..si ca-mi vin cauciucurile pe care le-am comandat :D Si nu nu altceva..Am vazut si membri care au patit chestia asta

Asta e..daca stai intr-un orasel mic..nu ai Metro si alte firme mai mari.

Oricum, daca primesc ceea ce am c-dat, ies mult mai bine deoarece la un magazin care au zis ca-mi aduc Dunlop ieseam pe la 340 ron/bucata..deci mult mai scump decat la cauciucuridirect.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am luat masina din germania in aprilie mi-au pus aia cauciucuri noi dunlop wintersport M3 195/65/15 pe jante de tabla si le-am folosit pana pe la inceputul lui august cand mi-au ajuns din Italia jantele noi model VW cu tot cu cauciucuri pirelli P6 aceleasi dimensiuni 195/65.15.

cand am mers cu dunlop-urile am fost f multumit de ele:stabilitate buna a masinii. aderenta buna la plecarea d epe loc(si eu le-am folosit vara) singurele probleme erau ca la 160 -170km/h se auzeau fasaind(normal sunetul pt cauciucuri de iarna folosite vara)si in curbe si la franari bruste pierdeau imediat aderenta.

diferenta am simtit-o cand am pus cauciucurile de vara cu care la viteze mari(pana sa le rodez) juca masina pe strada de parca eram pe gheata dar in curbe stranse nu mai alunecau si la franari puternice nu scartaiau imediat.

abia astept saptamana asta, cand ajung acasa, sa imi pun inapoi dunlop-urile sa simt efectul invers acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat dunlop ws m3 4 bucati 9 milioane .. 195/65/r15 .. sunt super .. astept zapada ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci justi pentru propunere...am vazut prea tarziu propunerea ta de a ma (ne) ajuta si am acomandat de la cauciucuridirect. Merci oricum si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Anvelope Dunlop M3 195/65R15 - 239 RON/buc inc TVA

Jante otel 15” - 161 RON/buc inc TVA

Montaj, echilibrat gratuit, asta la car-designmaniu@jantealuminiu.ro; www.cartuning.ro.

Nu fac reclama :vaidecapulmeu: doar am citat din oferta care mi s-a parut cea mai buna pentru aceste anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Metro are in oferta si am profitat sa-mi iau 4 anvelope Dunlop WS M3

220 Ron buc.

Mai ieftin decat la Anvelope de la A la Z.

Ramane sa le testam :angry:

La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-am luat si eu la jumatatea lui decembrie 4 Dunlop Winter Sport M3 cu 225 RON bucata. le-am gasit super bine zic eu. pana acum sunt foarte multumit de ele.

primul lucru pe care l-am observat a fost confortul oferit de jantele pe 15" fata de cele pe 16". chiar se simte diferenta. in rest parca la viteza mai mare nu am aceasi stabilitate cu cele de vara pe 16". poate mi se pare.

jante am luat de tabla, la mana a 2-a. 150 RON toate 4 bucatile. sunt de AUDI. eu zic ca le-am gasit la super oferta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la voi cum se comporta cauciucurile avand in vedere temperaturile de 13 grade si mazga (a se citi mizeria) de pe jos? eu nu am pic de aderenta.

fac la fel cum faceau cele de vara la 0 grade. naiba sa o ia de vreme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm treaba cu aderenta scazuta - am folosit in ultimele 2 zile (uneori fara sa-mi propun) ABS-ul, cat nu l-am folosit in 2 saptamani iarna trecuta.

La viteza mare intr-adevar e mai putin stabila masina - si zic asta pentru ca am fost pana in Franta si pe autostrazi a trebuit sa imi aduc aminte de vremuri de mai demult, cand aveam anvelope de 185 la un Renault Megane.

Abia astept sa calce si ele pe zapada!!! Desi intre Feldkirch si Innsbruck a fost zapada destula si am fost foarte multumit de comportament! Foarte (mai ales la franare)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de audi_fan. De o vreme incoace mi-am facut un nou prieten, si anume martorul ESP (ASR)... ne vedem foarte des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel, cu Dunlop Winter, ESP-ul merge foarte des...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se inteleaga gresit, totusi...

Este vorba despre accelerari pe drum alunecos, ca de exemplu asfalt + mazga subtire, relativ invizibila, ce te determina sa accelerezi normal. Am mers pana la Suceava iarna asta pe drumuri cu zapada abundenta, unde WSM3-urile si-au facut treaba cu brio. Din partea mea au inca nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex are dreptate. cum am patit nou cu WSM3, asa au patit si ceilalti participanti la trafic cu sau fara cauciucuri de iarna. chiar vorbeam cu un prieten cu un A3 2.0TDI, ca nu are pic de aderenta. are Continental de iarna. imi povestea ca era sa intre in "fundul" unui autobuz...

vremea e de vina. nu cauciucu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum reusiti, insa cu ale mele am mers aproape toata vara fara probleme de aderenta . Eh si condusul mai batrinesc poate a ajutat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm treaba cu aderenta scazuta - am folosit in ultimele 2 zile (uneori fara sa-mi propun) ABS-ul, cat nu l-am folosit in 2 saptamani iarna trecuta.

La viteza mare intr-adevar e mai putin stabila masina - si zic asta pentru ca am fost pana in Franta si pe autostrazi a trebuit sa imi aduc aminte de vremuri de mai demult, cand aveam anvelope de 185 la un Renault Megane.

Abia astept sa calce si ele pe zapada!!! Desi intre Feldkirch si Innsbruck a fost zapada destula si am fost foarte multumit de comportament! Foarte (mai ales la franare)!

Pe zapada, confirm - sunt excelente.

Pe drum alunecos (mazga sau doar umed), sunt adevarate ROLE, nu anvelope. Am incercat sa iau viraje normale (in opinia mea), si mam trezit cum masina e corectata de ESP si a trebuit sa reduc si viteza sa ma incadrez.

La viteze mari nu sunt f sigure, motiv pt care nu sar de 140km/h cu ele. Si asta doar in depasiri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte multumit de ele atunci cand e frig.

mare pericol daca e mai cald afara si e o curba de viteza in fata...

eu le-am luat de la metro cu 2,15 mil bucata (r15) si consider ca sunt o afacere ff buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!