Jump to content

Dunlop SP WinterSport M3


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ce model de Hyundai era? Ce anvelope avea? Nu ai cum sa faci comparatie... Si despre acest topic, multe pareri sunt inutile datorita faptului ca nu exista factor de comparatie. :P

100% De acord cu Vlad. Sunt constient de faptul ca am facut o comparatie irelevanta, dar situatia respectiva m-a facut sa ma simt bine. :P

Oricum, ideea este ca WinterSport M3 sunt excelente. Sunt convins ca exista si altele mai bune, conform testelor (ADAC, Tirerack si altele), dar cred ca M3 au un raport pret/performanta foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • msn2

    15

  • alexrosiu

    11

  • X-Ecutor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revin si eu cu pareri despre M3. Sambata dimineata cand m-am trezit... surpriza, ningea... ma duc la geam (de unde vad soseaua) si observ ca toate masinile mergeau cu aprox 30-40 km/h :) ... m-am gandit ca o fi cine stie ce dezastru...am mai stat vreo ora (m-am uitat la roata de rezerva :D) si in timpul emisiunii mi-am dat seama ca daca mai stau mult poate arunca astia ceva pe sosea si nu mai apuc sa fac testul anvelopelor :P , asa ca am mers la garaj, am luat masina si... LA DRUM. De la inceput mi s-a parut ca nu aluneca tare dar m-am gandit ca poate pe sosea (eram pe strada cu garajele) deci, ma gandeam ca pe sosea aluneca muuuuuuuuult mai tare. Am intrat pe sosea prudent dupa care cand nu mai era nimeni in spatele meu FRANEZ (la limita la care intra ABS-ul)=>concluzie: am oprit fara nici cea mai mica problema (era zapada batatorita si destul de alunecoasa) , dar cand am mai facut un test dar FRANA BRUSCA si pedala pana jos... distanta pana la oprire a crescut semnificativ. Acum in legatura cu ASR-ul, imi palpaia mult, dar il inteleg fiindca si eu acceleram destul de "agresiv".

Pe gheata intra ABS-ul la cea mai mica apasare a pedalei de frana... si cred ca singurele cauciucuri care puteau impiedica alunecarea pe gheata erau cele cu cuie. In zapada m-am bagat aprox pana la farurile de ceata si nu am avut impresia ca m-as impotmoli. Sper ca nu v-am plictisit cu "referatul" meu.

Propun sa dam fiecare o nota acestor cauciuri. Nota UTILIZATORULUI daca vreti...

Nota mea este intre: 8.5-9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In primul rand, date fiind noile conditii meteo din luna martie, ma bucur pentru ca mi-am incaltat masina cu pneurile astea (195/65 r15). Dupa atata amar de utillizare, am fost impresionat datorita urmatoarelor:

- la Vatra Dornei, la urcusul catre telescaun, pe gheata moale cu strat de apa - a scapat o singura data putin aderenta. La coborare tot la fel, si m-am uitat atent la alte masini cu Dunlop M3, si nu aveau probleme, spre deosebire de oamenii cu pirelli, care injurau de numa numa in conditiile astea.

- In Iasi, am trecut de toate obstacolele citadine, aderenta exemplara.

- singurul minus pe care l-am observat este zgomotul la rulare pe asfalt, dar presupun ca asta e problema generala a pneurilor de iarna.

Concluzie: le recomand ca fiind niste pneuri f bune, la un pret rezonabil.

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte multumit de ale mele, in conditiile traficului din Bucuresti de dupa recentele ninsori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am D WS M3 195/65 R15, dupa cum am mai spus aici.

In continuare sunt multumit de ele si mai ales de raportul pret / calitate.

Zapezile de acum mi-au oferit placerea de a conduce in siguranta o masina cu destul de multi CP.

Daca merg normal nu intra in functiune nici ABS-ul, nici ESP-ul.

Zgomotul pe asfalt e suportabil daca e acoperit ... de siguranta (activa) pe zapada... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot Dunlop Wintersport M3. Am mai incercat de-a lungul vremii Semperit, Conti Winter, Uniroyal, Vredstrein. Pana acum sunt cel mai multumit de Dunlop. Surprinzator, si Vredstrein mi-au facut o impresie buna, cu toate ca sunt ceva mai rigide decat Dunlop. Profilul este asemanator.

Din ce am incercat eu, le-as clasifica astfel:

1. Dunlop Wintersport M3

2. Vredstrein Snowtrac 2

3 si 4. Uniroyal (modelul de iarna, nu mai stiu denumirea exacta) la egalitate cu Conti Winter Contact

5. Semperit (astea sunt cam o gluma proasta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pe unde ati vazut Dunlop Wintersport M3 cel mai convenabil ca pret, m-ar interesa sa iau si eu un set de 4 bucati, la dimensiunile 205/55/r16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea au aparut promotiile pt. iarna - in noiembrie vor fi fara indoiala mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ati vazut Dunlop Wintersport M3 cel mai convenabil ca pret, m-ar interesa sa iau si eu un set de 4 bucati, la dimensiunile 205/55/r16.

Eu le-am luat de la Primat Gold, in cadrul unei oferte de grup (de la noi de pe Forum am fost pana la urma doar eu si Andi TDI, dar au fost mai multi doritori de pe pejo.ro). Au oferit si montaj pe loc... Am fost multumit de afacere, mai ales ca anvelopele sunt excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am luat de la Primat Gold, in cadrul unei oferte de grup (de la noi de pe Forum am fost pana la urma doar eu si Andi TDI, dar au fost mai multi doritori de pe pejo.ro). Au oferit si montaj pe loc... Am fost multumit de afacere, mai ales ca anvelopele sunt excelente.

Cat te-a ajuns toata afacerea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ati vazut Dunlop Wintersport M3 cel mai convenabil ca pret, m-ar interesa sa iau si eu un set de 4 bucati, la dimensiunile 205/55/r16.

La 433ron cu TVA il gasesti aici

Apropo de oferte speciale la anvelope de iarna se pare ca a aparut si reducere de 25%!

Modificat de radu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata, cei de la Forexim au Dunlop, la 250RON (195/65 R15) ... eu de la ei le-am luat anul trecut si mi-au dat si montaj + echilibrat gratis!

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci dintre Dunlop SP WINTER SPORT M3 si Dunlop SP WINTER SPORT 3D care sunt mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3D este modelul nou, cotat de un an si in testele ADAC.

M3 este modelul mai vechi.

Cel putin teoretic ar trebui ales modelul 3D, e mai bine cotat in teste, dar nu am certitudine ca este si semnificativ mai bun ...

Acum un an 3D se gasea foarte greu si era semnificativ mai scump decat M3 care era la oferte …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la selgros pantelimon au dunlop WS M3 la 250 ron; As merge fara indoiala pe forexim. (montat - echilibrat gratis)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La FOREXIM cu 2 mil 300 , ieri am luat 12 anvelope (pt mine si inca 2 prieteni)...a fost indeajuns pt. 8 anvelope sa primesc discount de 2%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oferta de Metro din 19.10 - 01.11 am vazut ca baga din nou Dunlop WS M3 la 215 RON/buc 195/60(65) R15. Maine sa fiti pe faza ... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:)

In metro (voluntari)am fost eu zilele astea ... nici un dunlop

In selgros da dar la 250 ron la pneusexpert sau forexim sunt mai ieftine ... deocamdata ...

Chiar daca sunt mai scumpe umpik UG7 de la goodyear au ceva in plus fatza de M3?

Modificat de DraKu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva de pe cauciucuridirect.ro?Sunt seriosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva de pe cauciucuridirect.ro?Sunt seriosi?

in constanta sunt mai ieftine decat la ei. :hainoroc:

daca vrei sa te (va) ajut, contactati-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la chemtraders au wintersport m3 la 2300 000 cu montaj si echilibrat (cred) .am vazut la metro cu 214 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!