Jump to content

Dunlop SP WinterSport M3


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Sal.,

O intrebare am si eu.

Dunlop Winter Sport 3D sunt All Season sau sunt strict de Iarna ?

Ca am vazut ca scrie pe ele M+S.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • msn2

    15

  • alexrosiu

    11

  • X-Ecutor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Dunlop SP Winter Sport M3 si Dunlop Winter Sport 3D sunt ambele cauciucuri RunFlat sau ”ranforsate” cum spun altii. Mi-am achizitionat de curand un set de Dunlop SP Winter Sport M3 pe care sta scris ”RunFlat”. Se simte clar ca sunt mai tari si datorita ”superdrumurilor” noastre din Iasi merg cu o presiune destul de joasa in ele. As vrea sa stiu: Toate Dunlop SP Winter Sport M3 sunt asa sau am nimerit eu asa ceva si le-am luat ca un necunascator ce sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in niciun caz toate sunt runflat.ai nimerit tu asa.trebuia sa te uiti pe ele cand le-ai luat.cred ca sunt second hand,pentru ca noi sunt foarte scumpe.

oricum nu ai stresul ca faci pana :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc si eu de cateva zile Dunlop WS 3M pe o Alfa Romeo 156 SW dimensiuni 205/55/16. Sunt puse pe fata, iar pe spate am Dunlop 3D. Sunt luate SH dar sunt ca noi. Prima senzatie ce am avut-o pe uscat si la temperaturile de acum (17 grade ziua) e ca aderenta este putin scazuta. Chiar si la demarajele de pe loc, nu foarte nervoase imi intra ASR-ul. Franarea nu mi s-a parut atat de eficienta ca si cu cauciucurile de vara. De vara am avut Goodyear Eagle F1 215/55/16, deci puteti spune ca e o mica mare diferenta. De asemenea au putin cam mare zgomotul la rulare si am observat asta la reducerea vitezei, pe momentul de franare usoara. Voi astepta gradele mai putine si zapada sa vad cum isi fac treaba in conditiile pt care au fost proiectate. Voi reveni atunci cu pareri, de data asta "la rece" :icon_cheesygrin: ca "la cald" le-am expus deja.

Drum bun, atentie mare si viteza mica!

Modificat de ar_florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si a venit si iarna adevarata. Vreau sa va spun sa sunt foarte multumit de cauciucuri. Nu am ramas impotmolit deloc in conditiile in care zapada ajungea la pragurile masinii si era proaspat depusa. Am deschis chiar drum la noi intre garaje, de au putut sa iasa si altii care nu au fost la fel de inspirati ca mine sa isi ia ceste cauciucuri :icon_cheesygrin: . Isi merita fiecare banut.

Modificat de ar_florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca sunt pareri diferite vis-a-vis de anvelopele M3 si 3D. Multi care au M3 pe masina sustin ca acestea ar fi mai bune decat 3D-urile!! Nu are cum sa fie asa din considerente lesne de inteles.

Ca sa fie f clar: ordinea in care producatorul Dunlop a fabricat aceste anvelope este: "M3" apoi a aparut "3D" si incepand cu 2011 a aparut "4D".

M3 este o anvelopa de generatie veche, fiind considerata "depasita" de catre succesoarele sale de f mult timp dpdv al performantelor pe timp de iarna... iar aici nu ma refer numai la tractiune ci la tot ce inseamna comportament pe timp de iarna: acvaplanare, franare pe carosabil umed sau acoperit cu gheata, stabilitate in curbe, comportament pe carosabil uscat, zgomot la rulare, consum de combustibil, etc.

E evident ca nu are cum sa fie o anvelopa de generatie veche mai buna decat una de generatie noua, mult imbunatatita si la care producatorul s-a folosit de experienta anterioara pt a-si perfectiona noile tehnici continuu.

Nu spun ca un M3 sau un 3D nu ar fi niste anvelope ok.. ceea ce sustin este ca se poate si mai bine... iar 4D-ul "se lupta" in testele ADAC cu anvelopele de top de la ceilalti producatori de marca, gen Good Year Ultragrip 8, Michelin Alpin A4, Continnental TS830, fiind clasata f bine in testele 2011 pt dimensiunea 195/65/R15: http://www.adac.de/i...rcePageId=31821

M3-ul nu mai are ce cauta in astfel de clasamente..

La 205/55/R16 si 225/45/R17 inca nu s-au publicat testele pt 2011 pana in acest moment dar probabil o sa apara curand.

Iata si ceva filmulete de

si despre
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 3D-ul este in top 3 daca te uti la testele din anii anteriori ;) Tot pe adac bineinteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca este.. probabil si M3 a fost candva..

Dupa ce o sa apara noile teste si la celelalte dimensiuni, acestea vor fi facute cu modelul 4D de la Dunlop iar vechiul 3D va fi istorie...

Apropos... si eu am "votat" tot pt Dunlop cand mi-am incaltat ambele masini.. am pus modelul 3D pt ca aia era anvelopa lor de top in acel moment.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Da, chiar vroiam sa spun ca vine si 4D-ul puternic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

niste posesori de M3 gasesc pe aici ?

 

vreau sa-mi iau 2 pe fata: Dunlop 175/80R14 SP WINTER SPORT M3 MS 88T TL

 

sunt asa galagioase pe uscat cum zice lumea pe aici ? iarna trecuta am mers 60% pe uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!