Jump to content

Dunlop SP WinterSport M3


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Pe acest thread as vrea sa discutam exclusiv despre comportamentul anvelopelor de iarna Dunlop SP WinterSport M3, pe baza experientei proprii cu acestea.

Am deschis acest thread pentru ca am observat ca aceste anvelope sunt destul de "populare" in randul celor de pe Forum (inclusiv eu) si am putea avea un feedback valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • msn2

    15

  • alexrosiu

    11

  • X-Ecutor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu ocazia group-buy-ului organizat de Godaro, am achizitionat un set de 4 Dunlop SP WinterSport M3, 195/65/15 91T.

Observatiile mele dupa aprox 500 km de folosire a lor, la temperaturi cuprinse intre 1*C si 25*C (... vremea este inselatoare la noi), sunt urmatoarele:

- silentiozitate foarte buna, mai ales pentru o anvelopa de iarna

- aderenta buna in curbe, chiar si in conditii de fortaj, pe serpentinele de pe drumul spre Brasov. Conditii de fortaj = mers mai tare decat ar fi normal / confortabil, pentru a indeparta stratul de cauciuc mai putin aderent specific oricarui pneu nou

- franare destul de slaba, cel putin in acest stadiu de uzura si la temperaturi relativ ridicate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ocazia group-buy-ului organizat de Godaro, am achizitionat un set de 4 Dunlop SP WinterSport M3, 195/65/15 91T.

Observatiile mele dupa aprox 500 km de folosire a lor, la temperaturi cuprinse intre 1*C si 25*C (... vremea este inselatoare la noi), sunt urmatoarele:

- silentiozitate foarte buna, mai ales pentru o anvelopa de iarna

- aderenta buna in curbe, chiar si in conditii de fortaj, pe serpentinele de pe drumul spre Brasov. Conditii de fortaj = mers mai tare decat ar fi normal / confortabil, pentru a indeparta stratul de cauciuc mai putin aderent specific oricarui pneu nou

- franare destul de slaba, cel putin in acest stadiu de uzura si la temperaturi relativ ridicate

<{POST_SNAPBACK}>

Intrebare:

Eu mi-am luat aseara 4 Dunlop Wintersport... Sa inteleg ca ar trebui "rodate"? Cam cati km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna trecuta am fost echipat cu aceste anvelope si am reusit sa urc si la Straja in conditii de zapada+gheata in timp ce altii chiar cu lanturi aveau dificultati. Sunt foarte multumit de ele si abia astept sa scada temperatura pentru a le monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am montat deja. Le-am luat din oferta Porsche, impreuna cu jante de tabla. Intr-adevar sunt silentioase, nu am observat sa se fi modificat zgomotul la rulare.

Din pacate jantele de tabla nu au aceeasi stabilitate, ca si cele de aliaj.

Acum sper sa si tine anvelopele vreo trei sezoane. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Dunlop Winter Sport M3 185 60 R14. Pe dimensiunea asta si pe ibiza fac minuni anvelopele astea. Am facut iarna trecuta in jur de 5000 de km pe Valea Prahovei cu ele. Am si acum lanturile de iarna sigilate. Pur si simplu am urcat peste tot cu ele. Sunt atat de multumit de ele ca mi le-am trecut si pe casco!

Atentie pentru cei care v-ati pus deja anvelopele de iarna: La temperaturi de peste 7-8 grade celsius toate anvelopele de iarna se uzeaza imediat se tocesc. Performatele maxime pt Dunlop Winter Sport M3 se obtin sub 7 grade celsius.

de asemenea e bine sa va luati jante de tabla si mai mici. De ex: daca ai jante de aliaj de de 15" cu 195 60 r15 e bine sa pui janta de tabla de 14" 185/165 60 R 14.....o sa mergeti mult mai usor prin zapada asa...

Later edit: Cum se comporta Dunlop Winter Sport M3 pe masina mea:

Pe zapada coborand pante abrupte am apasat usor si progresiv frana si surpriza s-a oprit fara sa se duca masina in stanga sau dreapta. S-a oprit pur si simplu. Demaraj pe zapada: este fulminant...mi-a disparut frica ca raman impotmolit!

Gheata si polei: nu merg niciodata cu viteze mari. La viteze mici de pana in 40 la ora este super ok. Derapeaza un pic dar prinde frana pana la urma. Daca este 'fleshcaraie' tine frana dar la viteze un picut mai mari gen 40-60 se duce un pic stanga/dreapta...franez succesiv si compensez din volan.

Indiferent de ce fel de gheata sau polei este pe jos masina pleaca de pe loc intodeauna.

Chiar si cu anvelope de iarna, in trafic merg f f f precaut si franez din timp si verific tot timpul cine este in spatele meu si la ce distanta este.....eu pot frana dar cel din spate????

Cam atat din partea mea in ceea ce priveste aceste anvelope.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi... cam ce inseamna "rodajul anvelopelor de iarna noi" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestor anvelope (luate de la PBN in "oferta" de anul trecut) puse pe Leon nu le-am putut reprosa decat ca atunci cand asfaltul era umed si un pic noroios (incepuse sa ninga dar inca nu se depusese strat de zapada) mi-au lasat impresia de aderenta scazuta. Adica in acele conditii mi s-au parut cu aderenta ceva mai slaba decat cele de vara.

In rest mi se par OK (nu am termen de comparatie cu alt tip de anvelope de iarna). Pot doar spune ca diferenta fata de anvelopele de vara este evidenta atunci cand mergi zapada. "Evadarile" din parcare dupa ninsorile abundente se fac incomparabil cu mai putin efort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dat fiind ca sunt marcate cu sens de "rotation", cum se executa rotirea lor? ma refer la permutarea care se face pe la 15.000 km parca

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sensul sagetii "rotation" reprezinta sensul de invartire al rotii la mersul inainte. Sa ai grija sa ti le monteze corect, am vazut pe un touareg montate aiurea. Permutarea se executa fata-spate pe aceeasi parte.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fata / spate si invers pe aceeasi parte.

Daca apar uzuri inegale, de ex. mai uzate pe interior pe ambele punti, schimbati-le scotand cauciucul de pe janta stg. fata si punandu-l cu acelasi sens de rotatie pe janta dr. spate (similar logic la celelalte) si veti avea astfel zona mai putin uzata pe acea parte unde uzura va fi mai intensa ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda, dar un pic offtopic (va rog sa nu deviem discutia in directia asta)

Orice anvelopa noua are performante mai scazute in primii 300-500 km. Nu este nici o "superstitie"/zvon/etc. Scrie chiar si in cartea masinii (mele) si se simte din plin, in special pe prima suta de km; tin minte ca eram "abonat" la beculetul ESP-ului la plecarea din loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu deviem, dar vreau sa subliniez ce spune alexrosiu:

Am citit mult despre pneuri si am si avut multe pneuri asa ca pot afirma cu certitudine ca toate pneurile au nevoie de o perioada de rodaj de 500 km. pt a ajunge la parametri optimi.

... nu mai vorbesc despre necesitatea de a rula cativa km buni dupa fiecare plecare (indiferent de varsta pneului) pt a obtine comportamentul scontat ... pt ca pneurile trebuie sa se incalzeasca (chiar si iarna).

Si ca sa fiu tousi macar putin ontopic ... cred ca o sa-mi iau si eu Dunlop SP WinterSport M3 si atunci voi posta si eu impresiile mele. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la forexim au la pret foarte bun pt 195/65 R 15 GoodYear Ultra Grp 7. 2,5 mil cu tot cu tva si cred ca sunt mai bune ca Dunlop M3, nu?

Scuze daca sunt off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fuzz vezi aici si in alte posturi pe topicul "Pregatire de iarna - cauciucuri de iarna, vine iarna --- cu ce o echipam"

Mai putem discuta acolo despre comparatia la care te referi ... :) , dar topicul acesta trebuie sa ramana exclusiv pt. experienta utilizatorilor de Dunlop SP WinterSport M3.

Si eu astept cu interes sa vedem cum se comporta aceste anvelope, asa ca hai sa ramanem on-topic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand va trebui sa imi cumpar si eu roti de iarna . Am ales oferta PBN care la 1713 lei cu TVA dau pentru G5 4 jante otel + 4 capace + 4 anvelope de iarna Dunlop 15" . Presupun ca sunt tot SP WinterSport M3 si ca dimensiunile (nu sunt scrise in pliant) sunt 195/65/R15 .

Astept cu nerabdare sa le testez avand in vedere ca iarna trecuta nu am avut golf ci sanie cu roti de 17 si cauciucuri sport de vara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorrocs verifica ce anvelope exista in oferta PoRo, pentrca acum vreo luna cand m-am interesat eu nu au stiut sa-mi spuna decat marca Dunlop cu atributul "de iarna". Am devenit suspicios si trebuie sa le vad personal.

Eu inca ma intreb daca nu ar merita mai mult ... Goodyear UG7 (scuze OT). Sunt totusi number one in testele ADAC (si nu numai) fata de M3, care au fost inlocuite de Dunlop cu varianta 3D ... Iar pretul UG7 e tot 250RON.

E drept ca as prefera 91 H, nu T cum sunt si M3 si UG7 in oferte, ca totusi iarna mai e si uscat si... Exista H dar sunt mai scumpe.

Cred ca ar merita sa cautam si Dunlop M3 cu indicele de viteza H, daca vrem M3.

Scuze inca o data pt. offtopic ...

... dar vad ca nu se mai scrie nimic aici despre comportamentul M3 asa ca am mai revigorat topicul. :(

p.s. @gorrocs: PoRo vand SI jante de 15" separat. Trebuie doar sa insisti.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar o sa fac o vizita la pbn in cursul saptamanii si revin cu info .

Nu ascund faptul ca am ales oferta lor din comoditate pentru faptul ca vin la pachet cu jante si capace asa ca atata timp cat dunlop nu sunt pe ultimul loc in teste sunt multumit. Din ce citesc aici sunt ok.

Oricum vreau sa tin cat mai putin cauciucurile de iarna pentru ca imi place la nebunie masina cu jantele mele frumoase pe 17" :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de Dunlop M3, am luat si eu oferta respectiva. Nici la mine nu au stiut modelul de anvelopa, le-am luat "in orb". Din fericire e M3.

Edit: la mine nu au fost cu capace. Alea erau separat la 1mil bucata asa ca am luat de la Carefour cu 380mii setul.

Modificat de Rodeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca sunt putin offtopic:

Ma intereseaza sa stiu daca mai exista Dunlop SP WinterSport M3 pe dimensiunile 185/70 R14? Stiu ca prin august m-am uitat pe site la Dunlop si erau. Acum nu le mai vad. Nu se mai fabrica pe aceasta dimensiune sau este o scapare pe site? Eventual daca stie cineva si niste preturi la dimensiunea asta, va raman recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef

Dunlop SP WINTER SPORT M3 185/70 R14 88T - cauciucuridirect.ro 297,70 RON

Mai sunt cateva site-uri ro cu anvelope Dunlop dar nu le gasesc acum ... revin mai tarziu ...

Cam la aceeasi calitate ai si Gy UG-6

La Forexim vad 185/70R14 88T Gy UG-6

email:forexim@b.astral.ro pt pret ...

Bafta :)

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef... revin pt Dunlop SP WINTER SPORT M3 (185/70 R14) - de unde...

ESROM http://www.anvelopa.ro/pagini/produse.htm

- fisierul de stocuri e cam vechi, dar ar merita un email

Primat Gold http://www.primatgold.ro/

Intr-un group buy de pe forum s-a cumparat Dunlop M3 de aici la pret bun !!

... acum nu prea e functional site-ul dar merita incercat la tel.

ADRESA: Soseaua Odai 193-195, sector 1, Bucuresti, TELEFOANE: 266.43.60; 2.66.43.61; fax: 266.43.62

... nu vad email si nici lista de preturi, dar voi incerca si eu sa telefonez cand ma decid.

Sama http://www.samaservice.ro/www/anvelope/pro...1/Anvelope.html

Win Sport m3 Dunlop 185 70 14.0 T 98.21€

... pret mare, dar toate pneurile costa scump la Sama.

POLYINVEST

http://www.anvelope.ro

-acum nu vad Dunlop ...

Oricum mai vezi si topic-uri ca:

Pregatire de iarna - cauciucuri de iarna, vine iarna --- cu ce o echipam http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7518&st=120

roti pt. iarna: caucicuri + jante de tabla http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8066&st=13

Cauciucuri Golf 5, etc.

Cand se comanda prin tel. e bine sa se obtina plata ramburs :Driver: si transport rapid, nu costa mult.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razdan Mersi foarte mult pentru informatii. In august, cand m-am intereseat eu de acest cauciuc, am gasit in Iasi la un magazin la 290 ron. Sper sa mai gasesc la pretul ala (era aplicat si un discount pt ochi frumosi). :offtopic:

Am intrebat de preturi sa imi fac o idee daca e bun sau nu pretul. O sa ma interesez sa vad daca mai este actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la pbn si sunt dezamagit :)

Setul de 4 jante otel 15" + 4 cauciucuri Dunlop SP WS M3 = 1800 RON

La pretul asta NU sunt incluse capace ! (170 RON bucata)

Setul de 4 jante aliaj usor 15" + 4 cauciucuri Semperit = 2400 RON

Mai trebuie sa analizez ma mut pe celalalt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorrocs si nu numai:

PoRo are acea oferta de peste o luna si m-am interesat si eu:

1. Am putea lua acest set si capace ieftine (se discuta pe alt topic).

2. Am putea lua doar jante de tabla de 15" de la PoRo (daca se insista se poate :) ), iar pneurile Dunlop SP WS M3 de la alta firma (le vad si sub 250RON bucata - inclusiv TVA la Forexim de exemplu). Si iar capace ieftine ... sau capace la "170 RON bucata"

3. Pachetul cu jante de aliaj de 15"" nu cred ca ar merita din doua motive. Primul ar fi ca jantele de aliaj nu prea merg iarna (am vazut multe posturi pe tema asta si cred si eu ca asa e), iar al doilea ar fi ca Semperit nu pare sa se ridice calitativ la nivelul Dunlop SP WS M3.

4. gorrocs vin dupa tine ... :D pe celalalt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!