Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

50,000 prima intrare in service

129000 urmatoarea revizie in luna 6 2014

177000 urmatoarea revizie in luna 4 2015

Din luna 6 2014 nimic pana in luna a 4 2015

Putin dubioasa datorita reviziilor.

fara caroserie in service oficial.

E ciudat ca pana in 50,000 nu are intrare in service pe revizie si e din luna septembrie 2012 adica se considera 2013.

Cam atat am putut afla, sper sa te ajute.

Mersi mult. Cui i-ar trebui masina cu istoricul ala? Si eu am observat in poze usa sofer putin descentrata. Masina mai are o mica zgarietura pe bara fata si bara spate revopsita. Nu cred ca merita sa fac un drum de Oradea Bucuresti pentru ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul ala "scump" cum zicea cineva pe aici, sigur are ori 200k de km in plus peste ce e acolo, ori e troznita. Dar merg pe varianta a doua ca si pentru nemti e greu sa faci 400k km in 2 ani :)

 

O masina din aia noua in Germania e peste 33k de euro. Cine o vinde dupa 2 ani cu 12500? :D

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, km sunt reali insa reviziile nu au fost facute in garantie la reprezentanta si asta e ciudat. Posibil sa fi avut si evenimente rezolvate in afara retelei si de aceea nu apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul ala "scump" cum zicea cineva pe aici, sigur are ori 200k de km in plus peste ce e acolo, ori e troznita. Dar merg pe varianta a doua ca si pentru nemti e greu sa faci 400k km in 2 ani :)

 

O masina din aia noua in Germania e peste 33k de euro. Cine o vinde dupa 2 ani cu 12500? :D

 

exact despre asta este vorba... dar nu doresc sa starnim alte discutii, legate de ieftin, bun... s.a.m.d.

 

 

Nu, km sunt reali insa reviziile nu au fost facute in garantie la reprezentanta si asta e ciudat. Posibil sa fi avut si evenimente rezolvate in afara retelei si de aceea nu apar.

 

cand am cautat acum cateva luni o masina... am gasit masina care a fost numai in Romania, cumparata de noua de la noi, leasing abia terminat... si care nu a fost la reprezentanta decat cand a fost livrata - acum avea in jurul la 120.000km.. dupa 3 ani... si nicio vizita pentru service, la reprezentante/dealeri.... nimic in carte, nimic in retea....  si era vb de o masina destul de scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca daca nu are revizii la reprezentanta macar in garantie (sau macar sa apara in reteaua VW din 30K in 30K km) e riscant sa o iei pentru ca nu stii cat de bine sau rau s-a purtat respectivul cu masina.Nu stii daca are filtre schimbate, revizii facute sau distributie la 120K facuta, EGR-ul care si ala e ceva banuti sau volant-ul ca sa fiu si mai apocaliptic :)....si in afara de asta, hai sa spunem ca o simti cumva din cum se misca motorul,...ce te faci daca a avut un accident si e dauna totala sau partiala in afara, o fac baietii din dezmembrari si ti-o vand tie de buna? Da, a avut zgarieturi si de aia a fost revopsita insa in retea nu apare cu evenimente pe caroserie iar daca cuiva mai sus i se pare revopsita atunci cu atat mai mult mi-as pune semne de intrebare.

Eu nu de KM ma sperii cat de astfel de probleme mai ales ca la 13K EUR iti gasesti o masina noua destul de buna, poate nu la fel de bine vazuta ca un Passat dar totusi e masina cu 0 km.

 

Eu am cautat de m-am plictisit pana am gasit-o pe a mea si chiar si asa tot ma duc cu ea la reprezentanta sa ii faca un test asa cum trebuie si sa ii schimb uleiul la DSG (abia azi am luat numerele finale) :). Am verificat KM inclusiv pe cutie sa vad daca bate cu ce a spus omul si era OK, plus ca, spre norocul meu, avea cateva erori dinainte care nu au fost sterse din calculator si am vazut KM si data cand a avut respectivele erori (oricum nimic important).

Erori recurente pe VCSD nu are in afara de capacul de la rezervor la care probabil e blocat sau in scurt motorasul de inchidere si care costa 10-15 EUR si il schimb singur ca nu e mare filozofie....

 

Am uitat sa precizez, masina de mai sus este intr-adevar din Austria.

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai o masina cu revizii la zi, si intari exacte de 2-3 luni ultima intarre, ceri un pret decent pe ea ca si tu ai dat mult pt ca 132.000 km reali in Vest se platesc nu ca la noi, te suna unul si altul si ti spun ca sunt masini si cu 10.000 , de ce tu ceri 12-13 .., concluzia asta vrea romanul ieftin si bun si "extra full". ..

VW Passat B7

http://olx.ro/oferta/vw-passat-b7-ID4AyoA.html

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, eu ma refeream ca una e sa ai km reali 250K si un istoric de service macar pe perioada garantiei in care macar iti faci o idee de ce probleme a avut masina si ce s-a schimbat si cand (revizie, distributie, EGR, volant, etc...) si alta e sa ai km reali 200K dar fara un istoric in spate....fara istoric nu ai siguranta ca s-au facut operatiile de intretinere/service la timp si corect, ca au fost sau nu schimbate piesele iar daca au fost schimbate daca sunt de origine sau nu....inca odata am spus, pe mine nu KM ma sperie ci ceea ce nu stiu si nu pot verifica despre masina....este un risc pe care ti-l asumi sau nu si cam da, ai dreptate ca romanul vrea km putini si masina full insa multi incep sa stie cam la ce sa se uite si mai ales ce sa ceara si cresc putin si bugetul alocat.

la mine, e prima masina sh pt. ca pana acum nu am avut curajul sa cumpar sh tocmai datorita nesigurantei si pot sa spun ca am plecat dintr-un buget de 8000 EUR pentru un Touran/Grand Scenic 2012 pentru ca vroiam de familie si am ajuns sa dau cam 12K EUR cu totul pe un Passat Variant si asta pentru ca am stat si am tot cautat informatii si mi-am dat seama ca la 8000 clar nu gasesti ceva bun, corect si cu km de bun simt nu cu 300-400-500km reali.

nu uita ca in vest se practica masina la buy-back si de cele mai multe ori le dau inapoi inainte de distributie si alte operatii scumpe de aceea multe dintre ele ori nu au distributia facuta ori e manarita cartea de service (chiar de la ei ca nici ei nu sunt usi de biserica).

Ce ai dat tu pe pe OLX are revizia facuta insa nu spune daca are si distributia facuta la 120K care e un mare plus la vanzare iar masina are 140K deci probabil cam 1000 EUR daca vrei sa o faci la reprezentanta.....plus ulei la DSG (iarasi un plus daca a fost sau nu facut la timp) inca 1200 RON (e adevarat ca verifici VIN dar cati isi permit sa piarda timp si bani cu 4-5-6 masini pana o gasesc pe cea corecta)......iar DSG 7 cu ambreiaj uscat nu e chiar cea mai buna cutie a lor comparat cu DSG 6 care e pe ambreiaj ud (chiar cei de la reprezentanta mi-au spus ca am facut bine ca am ales ca masina de serviciu Superb 2 cu DSG 6+1 in loc de Tiguan cu acelasi motor 2.0 dar cu DSG 7...au o treapta in plus pentru ca pe uscat nu suporta ambreiajul forte asa de mari ca pe ud)....sunt mai multe aspecte pe care am tot stat si le-am citit si rascitit iar daca informatia ajuta pe cineva cu cea mai mare placere ajut.

Ca recomandare ar fi sa va uitati si pe Alcopa Franta si Cars on the Web, site-uri care macar iti spun si arata cu poze ce are masina insa nu garanteaza km dar sunt site-uri de licitatii destul de serioase si apoi puteti sa vorbiti cu persoane care aduc de pe Alcopa sau Cars on the web si liciteaza in numele vostru in bugetul alocat.

Mai este varianta Das Welt Auto care ofera si garantie insa preturile sunt mari pentru ca ai si TVA plus marja lor care e destul de nesimtita....sau Tiriac Masini Rulate, BCR, Cobalcescu (parca).....dar aceeasi situatie ca la Das Welt.

 

scuze...fara ulei DSG de schimbat ca e in DSG7.. :)

 

Parerea mea e ca un Variant din 2012-2013 te duce cam in 11-12K EUR cu pana in 200K km si DSG iar un sedan cam cu 1-2K EUR in plus pe aceeasi configuratie (in general pe echipare CL nu HL).

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles, anuntul este de fapt masina ta si da, ceri cat vrei pe ea iar cine nu vrea sau nu intelege ca o masina fair costa e treaba lor. Eu am spus cele de mai sus pentru ca in anunt nu sunt specificate ce operatii importante precum distributia, ulei la DSG daca e cazul, volant si altele au fost facute, iar aceste operatii facute la reprezentanta au mare importanta la achizitia unei masini sh pentru ca arata ca masina a fost intretinuta si nu birjarita.

Eu am sunat la fel la cineva si cand i-am spus omului istoricul masinii s-a suparat ca el are factura din Franta cu acei km si ca cel la care am verificat masina (nu dau nume sau unde pot sa verific) vrea sa imi vanda ceva insa omul imi este un prieten foarte bun si m-a ajutat ca sa nu imi iau teapa....saracu' nu are legatura cu vanzarea de masini :).....ba mai mult, omul m-a sunat inapoi dupa cateva ore ca el ar vrea sa mearga la reprezentanta sa verifice si el, ca a sunat in Franta si aia i-au spus ca ce e pe factura e real si i-am spus ca eu de la reprezentanta am datele, ba mai mult i-am dat date exacte gen 27 August intrare in service la 157K, ca asa apare pe istoricul de service si ca daca acolo ii spun acelasi lucru ce face cu factura cu acei km (o sa dea teapa cuiva care nu o verifica)?

Eu l-am sunat si i-am spus omului ce si cum pentru ca era masina cu care isi plimba familia si copii si am crezut ca fac un bine....asta legat de ce-ti spun tie unii si altii de pret....facerea de bine....Masina avea cam 100K in plus fata de cat stia el saracu' ca are.

Alta tot personala, era sa-mi iau teapa cu 1,000 RON (avans) pentru ca nu am avut rabdare sa verific VIN-ul si deja facusem plinul la masina de la munca si luam si un vecin cu mine ca la ora 5 dimineata sa plec spre Cluj sa iau masina....asta in conditiile in care cativa cunoscuti mi-au spus ca masina aia e o teapa grosolana....si asa a fost (noroc cu sotia ca m-a calmat si nu am trimis banii :) )....masina albastra, tractiune 4x4, 139K km iar VIN-ul era de la una alba cu tractiune fata si cu 118K km in 2013 nu 139K km in 2015....actele....pe talonul italienesc, ca nu a vrut sa-mi dea poza cu masina unde se vede VIN si culoare, intr-o parte era un nr. de kw iar in alta alt numar de kw iar litera R din talon unde se specifica culoarea, lipsea cu desavarsire....deci...cum sa am incredere intr-o masina fara carte service/istoric la reprezentanta cand 80-90% din cei care aduc masini le aduc fara constiinta ca pun in pericol vieti omenesti?

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mark21 - ce ai descoperit de vinzi deja masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 revizii facute sau distributie la 120K facuta

 

ca idee, la motorizarea/anul acesta - distributia se schimba la 210.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mark21 - ce ai descoperit de vinzi deja masina ?

 

Vinde un coleg X3 - 2012 luat la 50.000 km din Germania.., si acum are 110.000, care a fost a caruta de bani..

Nu tin neaparat sa o vand, decat daca e sa fie, colegul nu se grabeste sa scape de masina..

 

@Florin, distributia, nu se schimba la TSI, ca e pe lant, decat daca se aude lantul sau ai pb cu intinzatorul.., daca era vb de despre masina mea, la diesel dupa 2010, intr-adevar se schimba la 210k

 

@dragosj , by the way, masina e luata de pe carsontheweb, are exact cum ai spus tu, 2 rapoarte in care se specificata orice zgarietura, problema, etc, bine ca n a fost cazul la mine de prea multe..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu era vb de masina ta - stiu ce motorizare ai... si ce distributie.

 

era vb de masina din anuntul de pe pag anterioara - 2.0Tdi, CR, 2012/2013...  la care dragos a tot zis de schimbarea distributiei la 120.000 km... intervalul la care se schimba la acesta motorizare fiind la 210.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat x3 cred ca ai loc mai mult in Passat si ca sofer si ca pasager....plus ca daca ai garda la sol de drumuri rele cred ca si aici il face passatul :D adica vad comparativ prin parcari cine ajunge sau nu la borduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mark21 da, scuze, este la 210K ca am intrebat (nu stiam) dar chiar si asa, fara istoric de service care sa confirme cat de cat km si ce s-a tot schimbat/reparat pe la ea tot nu m-as baga.

Eu sunt bucuros spre exemplu, ca am aflat din istoric (la a mea) ca la 127K a venit in service cu EGR la curatat si peste inca 2,000km a revenit si EGR-ul a fost schimbat, ca uleiul DSG a fost schimbat din 60K in 60K (acum la 180K ma programez pe final de luna la Porsche ca sa am intrare si continuitate in retea pe service....cand stii istoricul masinii si vezi ca propietarul anterior s-a ocupat de ea, 30-40K km in plus si pret mai mare cu 1000-2000 EUR fata de una fara istoric nu e mult deloc.

Cunosc un mosulica cu ceva banuti pe la 70 ani (sta in Elvetia de ani buni dar are treaba in RO saptamanal ) care a rupt in doua intr-un an doua Mercedesuri noi pentru ca el nu merge normal...el are o vorba, "mai baiete, cat poate masina atat ii dau iar daca ma prinde radarul, ca ma prinde la 200 sau la 280 tot aia e deci ce conteaza".... eu unul nu as lua o astfel de masina (e noua, km putini, arata bine dar mecanic e terminata) pe care chiar si cei din service Mercedes de acolo nu au vrut sa o primeasca la 65K km dupa ce au vazut in ce stare era d.p.v. mecanic (cei 65K facuti in ~ 8 luni de cand luase masina de noua)....si mai mult, nu vor sa-i mai vanda masini acolo la el in orasel...acum ceva vreme se interesa de ceva mai bun...."cum sunt BMW, sunt mai rezistente" :) !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate la CR-uri nu merge solutia cu EGR-ul curatat.... deoarece se deterioreaza o capsula - si necesita inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50,000 prima intrare in service

129000 urmatoarea revizie in luna 6 2014

177000 urmatoarea revizie in luna 4 2015

Din luna 6 2014 nimic pana in luna a 4 2015

Putin dubioasa datorita reviziilor.

fara caroserie in service oficial.

E ciudat ca pana in 50,000 nu are intrare in service pe revizie si e din luna septembrie 2012 adica se considera 2013.

Cam atat am putut afla, sper sa te ajute.

Ma gandesc, ca la o verificare completa la reprezentanta se vede daca a fost lovita sau revopsita. Parca m-as duce sa o vad numai ma incurca distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ti-o faca pe aia cu am vandut-o pe aia dar o am pe asta....se mai practica. Eu unul nu as face drumul pana acolo fara sa fiu convins ca o iau.

Inca un sfat, nu plati avans :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ma poate ajuta si pe mine cineva pe parte electrica? Am un carlig retractabil westfalia. M-a lovit cineva din spate si nu mai merge. Daca se poate schimba caseta aceea electrica, sau daca se poate repara cea actuala? Mersi

Modificat de Bezna
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cer din nou parerea celor mai priceputi in legatura cu o masina, daca isi merita banii, defecte care se observa in poze sau detalii despre dealer daca stie careva. Vad ca are o gramada de masini.

E posibil sa fie km reali sau si astia ii dau inapoi?

http://m.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-passat-variant-2-0-tdi-comfortline-dsg-navi-x-bremen-arsten/215285090.html#

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi merge cu link-ul de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar din poza si pret nu-mi pare ca s-a umblat la km....dar nu stii niciodata ca acum majoritatea autohaus-urilor prin Germania am inteles ca sunt ale turcilor si chiar romansilor nostri....

asa masina arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stir cineva ce marca sunt jantele masinii din anunt ? Multumesc si scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!