Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Salutari!

Cu riscul sa sune aiurea intrebarea, exista cumva o limita de km recomandata pentru achizitia unui B7 1.4 TSI cu DSG? Printre pagini am vazut ca mentiona un membru ca la 50k KM poti cumpara o "caruta", iar la 200k KM una ca noua, depinzand intretinerea.

Am rasfoit forumul si am inteles ca e sensibila cutia automata de pe motorul acesta, insa mi-as dori o astfel de cutie avand in vedere ca majoritatea drumurilor pe care le fac sunt in capitala noastra draga cu traficul de vis. As lua cu toata placerea 2.0 TDI, insa la 20.000 KM pe an si cu fataiala mentionata anterior, cu o singura iesire pe weekend, nu cred ca s-ar atasa de mine asa mult, mai ales cand ar face cunostinta cu centrul Bucurestiului la ore de varf, sau poate ma insel si i-ar placea.

 

Sau ar fi o optiune si 1.8 / 2.0 TSI? Din cate am vazut, cel din urma ar avea cutia automata cea buna, insa la aceste motorizari am cititca ar fi un fel de loterie cu pistoanele / segmentii? Iar la 1.4 TSI am inteles ca doar distributia ar fi de avut in vedere in principal, schimbata din timp la prima caraiala sau la 60k KM?

Bugetul initial ar fi de 10.000 EUR si tare mult mi-as dori cutie automata si, un mic detaliu, sa fie break :D

 

Intreb deoarece, momentan, prin imediata apropiere, cum nu am cunostinte pentru adus din DE, gasesc 1.4 TSI-uri cu DSG destul de plimbate prin lume, ca acesta https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-variant-ID7GDq5w.html#dea3fde0a1 cu 240K KM, sau https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GCH54.html#dea3fde0a1 care are suport de telefon si nu prea face cu ochiul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ia in calcul un aspect: masinile astea au 1550 kile, crezi ca e fezabil pt traficul din Bucuresti ? Cat crezi c-o sa te tina un ambreiaj ?

Daca scoti din calcul acest aspect, da-i inainte, masina asta face toti banii. Si, parerea mea, ramai la 1.4 TSI cu 122 cp, celelalte sunt la noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, ma gandesc sa cumpar un Passat B7 variant, 2.0 TDI din 2014, 142.000 km. Este vandut de un dealer din Timisoara, fiind adusa din Germania, unde a fost proprietatea Arval - o firma mare de fleet management. Deci a fost in leasing operational. 


Va las mai jos poze cu cartea de service a masinii. Am facut insemnari pe marginea ei. Este si o harta cu locatia atelierelor unde a fost intretinuta, toate fiind dealeri VW. Ce parere aveti despre istoricul de service? 

 

https://drive.google.com/drive/folders/139ujwF6JeylAQ_jP3n4c4KZmPHb00u-0?usp=sharing 

 

Pozele sunt prea mari pentru forum, le-am pus pe drive. Multumesc frumos pentru sfaturi!

Modificat de vali_vvvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de citit pozele.

Inclin sa cred ca a avut mai multi proprietari. Nu inteleg de ce la inceput a facut revizia la 1 an si cam 30k apoi la intervale de 6-7 luni si numar variabil de km - nu inteleg.

As face cumva de verificat si ce apare in baza de date de la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update la postarea de mai sus: Am verificat masina la VW, este ok, se confirma istoricul de service si a iesit ok si la diagnoza electronica + inspectie mecanica. Am si cumparat-o :)

ps. am scos accesul catre linkul de mai sus, sa nu mai fie publice documentele. 

Modificat de vali_vvvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

Urmeaza sa cumpar un Passat B7 2.0 TDI 140cp si am cateva intrebari:

 

1. Uleiul DSG se schimba la 60.000 km

2. Distributia la ce numar de km sau la cati ani se face

3. Cat ar costa, aproximativ, sa fac operatiune 1 si 2 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1. Da , la 60k.

2. Cea originala la 180k sau 210k in functie de cod motor. Cea aftermarket stiam ca la 60k.

3. Aproximativ 3500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

 

vreau sa-mi achizitionez un Passat (al 4-lea pana acum), insa am auzit prea putine opinii pozitive despre motoarele TSI din aceasta generatie. Am inteles ca au fost cateva probleme specifice cu acest motor, insa mai depinde si de cum au fost intretinute de fostii proprietari. Atasez aici un exemplu de masina pe care o am in vedere:

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=338543234

 

Distributia schimbata, bujiile, ambreiajul schimbat, toate cele 4 discuri inlocuite recent etc. 

 

Am stabilit sa vad masina marti, orice sfat imi este de ajutor! Multumesc!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Dumitru Cruceru

Salutare Posesori Passat !

Doresc să cumpăr un Passat B7 2.0 TDI 140 CP Anul de fabricație între 2010-2013 

Și aș vrea să știu la ce cod motor să mă orientez.

Ajutați-mă cu câteva sfaturi vă rog !

Mulțumesc !

Modificat de Dumitru Cruceru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Nenciu Victor

B7 are addblue ? Daca da, ce motorizari ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Am intalnit si Passat B6 2010 EURO6 cu AdBlue cod motor CBAC 143 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, exista B6 cu adblue, euro 6.. 2010 an fabricatie.

Si b7. Nu este un plus sistemul de adblue, din punct de vedere al costurilor de reparatie,  cand sunt probleme la SCR. Si sunt probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E practic acelasi motor pus si pe B6 si pe B7, cu mentiunea ca pe B7 a primit o mica revizie. Acest motor a debutat pe B6 sub codul CBAC in MY2009, iar mai tarziu il gasim sub codul CFFB cu SCR pe B7. Pe ambele modele aceste motoare au fost vandute sub sigla de marketing BlueTDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenciu Victor

Mulțumesc. Vreau sa imi cumpar un b7 si eram curios daca are ... acum din ce am inteles cele diesel au mult mai putine probleme fata de benzina, cele de 2.0 . Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!