Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Multumesc de reply, mi-am luat un Passat variant din 2013, de 2.0 TDI. Il am de o saptamana si sunt foarte multumit de el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O saptamana, prea putin, stai sa vezi dupa...

Glumesc. Sunt foarte multumit de a mea, o am de 3 ani, aprox. 60 000km(230 000 in bord).

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita DSG-ul pe o masina sh cu vreo 180-250k km ? Din ce am studiat pe 1.6tdi e mai proasta cutia fiind altfel , pe 2.0tdi e mai buna, am dreptate ? Eu caut 2.0tdi insa manuala, dar daca gasesc ceva ok cu DSG de ce nu... :)

 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7GqDat.html

 

Asta e de la dealer-ul vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutiile DSG de pe 1.6 sint cu angrenaje uscate (fara ulei?), ceea ce le face mai sensibile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura capacitatea motorului cu tipul de cutie. In schimb, tipul combustibilului da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic:

Ba cam are; vezi la TDI, 1.6 vs 2.0....ma refer la cutiile DSG, dq200 si dg250.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar pe motoarele de 1.6L diesel se pune DQ200? DQ200 nu se pune doar pe benzinare(Passat)?

L.E. Poate ma insel eu dar la Passat diesel stiu ca se pune doar DSG5(DQ250). Poate ne lamureste altcineva.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu, modelul DSG este selectat de producator in functie de cuplul dezvoltat de masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele ce au cuplu pana in 250 nm au dsg7 dg200 (1.6 tdi, 1.4 tsi, 1.8 tsi). Cele care au peste 250nm au dsg6 dq250 (2.0 tdi, 2.0 tsi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile legate de cv sunt offtopic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/4/2019 at 11:08 AM, detinator said:

Cutiile DSG de pe 1.6 sint cu angrenaje uscate (fara ulei?), ceea ce le face mai sensibile.

 

   Asa este, nu se discuta aici de cutii de viteze, dar nu pot trece peste o postare inexacta fara sa o corectez. Nu exista angrenaje uscate. Angrenajele (rotile dintate din cutie) la orice cutie de viteze sunt in ulei, dar la DSG 7 ambreiajele (nu angrenajele) sunt uscate-fara ulei si se uzeaza mai repede la mersul in oras. Cumva este ontopic, pentru ca sfatul este sa nu se cumpere Passat B7 cu DSG uscat (7).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E f scumpe masina. Gandeste-te ca passatul asta a fost 20k nou, sa dai 12k pe o masina care are aproape 6 ani, mi se pare enorm. La banii astia, gasesti daca nu mai noua, macar un 2.0 automat cu ceva dotari. asta din anunt are ceva dotari dar nu f multe.

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara masina daca te tine punga !  Mai ieftine gasesti la smasari tipla full boss fara accident de la clasica baba din Germania . Are km putini motorul este ok daca nu te crezi pilot de curse pe sosea .Dotarile sunt de bun simt , nu pare lovita .  Masinile bune si cu un nr mic de km reali nu se vand ieftin . Chilipiruri la masini nu ai sa gasesti decat fffffffff rar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ca 1.6 e un motor subdimensionat pentru ditamai caroseria pe care o are passatul. 105 cai sunt insuficienti pentru o masina care se vrea de familie, exec sau ce mai zic ei acolo. Ca daca mergi singur toata ziua, du-te si ia mai bine un Polo. VW au si recunoscut, au pus motorul asta mic sa poate oferi o masina de EXEC pentru firmele cu parcuri auto care vor sa dea masini la directori si sa se incadreze intr-un buget de GOLF si au reusit, masina asta e 20k. Am un vecin care se plangea ca nu trage deloc cu 2 adulti si 2 copii mic plus ceva bagaje.

Alegerea e a ta, ia-o, na are putini km dar atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai găsesc și mașini ok pe piața, numai sa ai răbdare să cauți... Sa nu te arunci ca fraierul... 

Poți alege cu motor bun dar cheală și ceva garanție, dar scumpă, sau cu ceva probleme pe motor dar full și mai ieftină , dar cu diferența de bani o faci... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut , am pus ochi pe un passat b7 170cp dsg bmt 2012 adusa din germania in 2017 ianuarie , am verificat istoricu dupa seria sasiu la reprezentanta ultima intrare este in 2016 08 25 la 216647 km masina acuma are la bord 236xxx aprox, urmeaza sai fac verificarea cu vcds daca totui k pe urma o duc in serviz so urce pe elevator sa ii faca verificarea "mecanica"

Am de gand sa verific cu vcds posibilele erori si sa le sterg sa vad care raman,citire valori injectoare,citire km din cutia de viteze si citire oil ash din filtru de particule 

Ce altceva imi recomandati sa mai verific cu testeru? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare o masina "cinstita" pretul este  unu foarte bun banuiesc ca til lasa la 9000...verifica km din cutia de viteze si "oil ash" din filtru de particule   merita masina bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da  daa am ajuns la masina din nou tin sa spun pozele nu e ca realitatea...un tarsi de B7 plin de chit chiar si cu negrese si ghici ce omul tine ferm ca nu stie nimic dupa ce i am aratat tote defectele s a linistit si el si eu am plecat si i am urat bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de limba romana si gramatica, ca sa intelegem ce este scris mai sus, se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. O parere despre aceasta masina? Este adusa din germania in 2017, este proprietar, are uleiul la cutie schimbat, volantul inlocuit.

Pe site-ul rar., apare ca avand in 167454 km la 11.03.2019,  in bord azi 168.xxx km. Inmatriculata in romania in februarie 2017.

Nu am reusit sa aflu dupa codul vin ce dotari are din fabrica.

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-passat-b7-2012-2-0-tdi-dsg-extra-full-park-pilot-IDc3u0Q.html

Multumesc anticipat.

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie de pretul unui B8. Eu zic sa te mai orientezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit telefonic cu proprietarul parcului auto un pret telefonic mi sa spus 11.000 urmeaza maine sa merg sa fac proba si sa vad un ultim pret. Am cautat si B8 dar la un pret de 12000 faruri clasice km pe la 150.000 si nici atatea dotari ca si b7 de mai sus

 

Modificat de P.Alin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!