Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

va salut, sunt in curs de achizitie a unui Passat Alltrack  manuala din 30.08.2012 ,2.0 ,140 hp  tdi.

va intreb si eu , ce parere aveti despe acest model,eventuale probleme etc....

momentan  detin un b7 sedan de 1.6 de 105 hp  dar vreau un motor mai mare si spatiu mai mult.

 

multumesc.

_234950239.jpg

_953235674.jpg

_1776413912.jpg

_831903646.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu putem sa ne dam cu părerea din patru poze...Cum este de așteptat mașina arată foarte bine, văd ca este și dotata, panoramic, keyless etc dar cu siguranța un VIN sau chiar un link ne-ar ajuta mai mult sa ne facem o idee. Din proprie experiența îți pot spune ca dacă ai grija de mașina, schimburi la timp, îngrijire extra dacă ma pot exprima așa, probleme nu o să-ți facă. Acum ideea este ca tu o cumperi de la cineva care o să-ți spună ca a îngrijit-o etc..ideal este sa verifici cât poți de mult ce revizii sau făcut și când...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ar fi anuntul 

https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=113695734

 si asta ar fi seria sasiu daca nu ma insel sau daca este trecuta corect   WVWZZZ3CZCE169303

din poze arata ca reviziile le-a facut in reprezentanta, masina o iau de la un dealer.

grija am de masina dar nu stiu cum este cu 4x4 la 140 hp manuala, pentru ca am si optiunea de 170 hp automata , dar eu vreau manuala.

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100k km - 26k euro

e ok masina dar nu e cam scumpa ? La pretul asta are un coleg pe forum la vanzari cu 70k km si 2014 parca

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa o iau de aici de unde stau , nu pot sa o aduc din tara , ma pune militia sa ies la fiecare 3 luni din tara.

Asa sunt preturile aici , in tara nu stiu dar te cred ca sunt poate mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce parere aveti despre masina din anuntul : https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7Gq0tf.html

Nu este ieftina pentru an/km/dotarile pe care le are ?

Ce service recomandati pentru o verificare completa in vederea achizitiei ?

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste macar 20-30 pagini din topicul asta si o sa intelegi. Momentan esti predispus la o teapa de zile mari dupa modul in care pui problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 10900 euro pe un trendline (cu ceva dotari in plus) in Germania 07.2014 si136000km. Poti sa vezi pe mobile.de pretul corect.

Modificat de rcs66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Sunt pus in situatia sa aleg o masina in care imi voi petrece o mare parte din timp...si anume, masina de serviciu.

Conditiile impuse de angajator:

Motorizare -  Diesel

Kilometraj - <60000 KM

Buget - 9500 EUR + TVA.

Masina o sa parcurga undeva la 3000-3500 de km lunar.

Verificand site-urile de profil, dupa toate cautarile posibile raportate la cele de mai sus am decis sa ma opresc putin in dreptul VW si oscilez intre G7 sau Passat B7.

Am gasit urmatoarea masina: https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GqEpV.html#e2ec8bad4c

Ma puteti ajuta cu informatii utile, pareri despre masina, motorizare?

Mi se pare o masina decenta, voi ce spuneti?

Modificat de Underc0ver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam cheala. B7 e o evolutie a unei masini aparute in 2005. Te poti uita la un Golf7

 Altfel, bugetul e mic pt conditiile impuse....deci mai mult decat ce ai gasit tu, mai greu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut ca mașina nu are dotări mai deloc..

Tinand cont de faptul ca va fi o mașina de serviciu, nu am nevoie de cine știe ce dotări. O sa mai verific între timp și G7 poate gasesc ceva mai Ok. 

In alta ordine de idei cum vi se pare? Pare o mașina corecta in raport preț-km-an fabricație? Uzura interiorului nu pare foarte mare, iar la exterior pare a fi întreaga, fără diferențe de nuanță. 

 

 

Modificat de Underc0ver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tinand cont ca e masina de serviciu ma gandesc ca vei petrece mult timp in/cu ea si deci ar fi bine sa aiba dotari care sa iti asigure un confort: de ex. scaune incalzite (nu vezi ce e afara?  :)), climatronic, senzori parcare, comenzi pe volan, bluetooth - poate si vb la tel in timp ce conduci, tempomat etc. Deci mai mediteaza.

Revenind la buget nu prea cred sa iti ajunga banii pt B7 ....un B7 ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu e o problema ca postez aici insa ca sa am continuitate si coerenta va cer o parere pentru urmatoarea masina: 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vii-ID7GpwHo.html#cd233e6bbe

ceva mai dotat decat passat-ul,  kilometri mai putini, an mai bun...masina interesanta...mi-a atras atentia

minus mare pe motor din partea mea...cred ca 1,6 tdi de 90 de cai e cam mort. iar pe cutie mi-ar fi placut cea in 6 rapoarte.

ce ziceti de motorasul asta? e ok? trage si el cat de cat? ma pot baza pe el intr-o depasire sau ne facem rugaciuni?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, stimabililor !

Intentionez s-a imi cumpar un passat din Germania si sunt pus in fata unei grele decizi ,deci va rog daca puteti.... o parere.

Un ajutor din partea dvs mi-ar fi sincer, de mare folos mai ales in privinta motorizarii (103kw sau 130kw )si cutiei de viteza DSG sau manuala

Masinile pe care le compar sunt din 11.2014 .Una,cea de 103 kw cu motor CFFB ,99.300 km si cutie auto DSG ,iar cealalta cu motor de 130 kw si cutie manuala si 83.100 km

MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune DSGul pe masina de 130 Kw si ia-o ... :)) 

acum, serios vorbind, eu as lua masina cu 103kw si DSG ..... cu un soft bun o duci la 125Kw - daca o sa simti nevoia dar, sa-i pui DSG

celei care deja are 130kw ....... mult mai dificil.

spor la alegere.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut si iti multumesc pt. raspuns.

La aceasta configuratie m-am gindit si eu dar atit de multe informatii negative ce am gasit vis-a-vis de motorul de 103kw ma face sa fiu reticient, de aceea am apelat la voi sa stiu cit de cat lucrurile grave ce pot aparea la acest tip de motor(grav inseamna,pompa de inalta cu span la 103kw si arbori de echilibrare la 130kw).Celelate probleme despre care am citit ca le-ar avea motorul de 103kw nu fac parte din lucrurile de care m-as teme (injectoare,pompa apa,compresor ac,pompa combustibil) fiind dupa parerea mea consumabile.Astept parerea sincera si onesta a voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca cel de 130kw sa fie mai rezistent decat cel de 103kw. Mergi pe ce iti place tie mai mult si anume putere vs comoditate.

Eu am avut CFFB 4motion si l-am dat la 215.000km fara nici un fel de problema din ce ai enumerat mai sus. Forumul este locul unde majoritatea utilizatorilor se plang si incearca sa gaseasca o rezolvare dar nu stiu daca reprezinta 10-15% din utilizatori de pe strada. 

Referitor la putere primele 8 luni in care am cumparat-o mi-a fost suficienta apoi dupa ce te obisnuiesti vrei mereu mai mult dar tot reusea sa imi puna zambetul pe buze si asta cu manuala unde nu intotdeauna esti in treapta potrivita. DSG-ul elimina asta si in maxim o secunda ai puterea maxima de la motor pusa la roti dar cu toate astea se poate strica si asta ca tot suntem la capitolul drobul de sare :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am una de 130 kw manuala si sunt foarte multumit de ea si am 213000 km merge impecabil daca ma dau la imediat ajung la 100 km/ora fara sa iti dai-i seama.Ia ce iti place sa nu regreti mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Salutare!

E primul meu post aici pe forum.

Ideea e că doresc să-mi achiziționez un Passat Variant B7 din Germania.

Din ce am cautat pe net mi-au atras atenția următoarele două mașini:

1. asta

2. asta

 

Caut în zona Munchen deoarece am zbor direct de la Iași la Munchen.

 

Practic, se încadrează ca dotări și preț la ce-mi doresc eu(DSG, varianta comfortline, navigație, faruri cu xenon, tempomat, climă automată, isofix, etc.).

Ce mi se pare ciudat e că le-am trimis email pentru ambele mașini să le cer vin-ul și nu mi-au răspuns. Ambele mașini sunt oferite de același dealer. Mai mult, pe mobile.de, ratingul lor e slab - 3,6 stele din 5 cu 69% referals și 80% corespunderi ale descrierilor vehiculelor. În plus, acolo scrie că vorbesc și rusă ceea ce-mi ridică niște semne de întrebare.


A cumpărat careva de la dealerul asta - Autopark Nabburg ?

Încă ceva: dacă nu cunosc pe nimeni la vw în România, cum pot să verific VIN-ul? Vreunul din băieții de pe forum de aici m-ar putea ajuta? Contra-cost, bineînțeles.

Mulțumesc mult!

Modificat de alextoderascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alextoderascu

Pentru ca esti nou si vrei sa intri in grupul VW te rog sa citesti regulamentul forumului si sa folosesti functia search.

Ca si dotari ambele masini sunt ok.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am luat o masina de la ei la sfarsitul lui octombrie anul trecut.Nu am fost personal dupa ea pentru ca am un prieten care se ocupa cu asa ceva.Dupa ce am gasit masina a vorbit el cu ei stiind germana si a rezervat masina.Sa dus dupa masina sa facut ITP nou la ei si a venit cu ea acasa pe roti..Masina a fost conform descrierii(patronul fiind neamt).Mai pot sa incerci si la Franken sunt si ei okhttps://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Passat-2.0-TDI-CL-BlueMotion-DSG/vhc:car,cnt:de,srt:price,sro:asc,ms1:25200_63_,frn:2014,ful:petrol!diesel,mlx:150000,pwn:96,cli:automatic_climatisation,dmg:false,nvs:true,mfw:true/pg:vipcar/258133341.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Aha. Merci.

Da, și pe cei de la Franken i-am văzut ulterior azi. Chiar mi-au dat un VIN la o mașină.

 

Încă o întrebare: la unele mașini am văzut că lipsește de pe portbagaj inscripționarea cu modelul mașinii și motorizarea. Asta înseamnă că acele mașini au fost revopsite, sau cine a cumpărat mașina de nouă a optat să nu apară inscripționate chestiile alea?

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate opta ptr a nu fi aplicate motorizarea si modelul. Nu inseamna ca daca nu le are e revopsita, cum la fel de bine daca le are, sa nu fi fost revopsita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!