Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

nu se mai elibereaza deloc carti pentru euro 5 vw , chiar daca masina e noua sau sh . chiar sunt curios cum se va incheia aceasta poveste ...

Asa cred si eu, ca nu se mai elibereaza cartile de identitate si de aceia o sa mai astept o perioada pana sa achizitionez masina.....cu toate ca imi este cam greu deoarece deja sunt pieton. Mi-au mai spus, cei de la RAR ca dupa data de 08.10.2015 vor vedea ce si cum.

Modificat de zanfy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul Midocar, primit in aceasta dimineata: Buna ziua stimate client Volkswagen

Va multumesc pe aceasta cale pentru intrebarea dumneavoastra .

Intradevar autoturismul dumneavoastra este vizat de o actiune service gratuita .

In acest moment solutia tehnica este in pregatire la producator si se asteapta lansarea masurilor de reparatii .

Informatii suplimentare gasiti la adresa http://www.volkswagen.ro/news_newsletter/tiri_de_ultim_or/tiri/3379_volkswagen_anun_planul_de_ac_iune

Dupa ce se lanseaza masurile service de catre producator va puteti adresa la orice dealer autorizat Volkswagen pentru interventia service.

Adresele unitatilor service autorizate le gasiti la adresa : http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro?&SVC=HSUCHE&STYLE=VW&LANG=ro&FAB=V&hsuche.nosearch=J&hsuche.vertrag=A .

Sper sa fie de folos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare bunicel pretul mai ales daca km sunt chiar reali asa cum spune insa din ce stiu, daca il iei nu il poti inscrie momentan pt. ca RAR nu mai emite carti de identitate pentru motoarele EA189 asa ca ai grija ca dai banii si stai cu ea parcata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok..ms.....am aflat si eu ca nu se emit carti de identitate!...o sa mai astept sa vedem ce se intampla cu acest subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Poate ar trebui sa deschidem un thread separat pentru cei care au acest tip de propulsor cu probleme pentru a face schimb de experienta. Cu siguranta vom avea rechemari in service,  insa mi-e teama ca "repararea" va fi in detrimentul clientilor finali pentru ca se va face rabat la performantele motorului.

 

Ce pareri avizate aveti ?

 

 

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , ma puteti ajuta cu un istoric pentru codul urmatori : WVWZZZ3CZBE389212

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform www.rarom.ro, pentru autovehiculele VW second hand se emit carti de identitate.

 

IMPORTANT!

Stimaţi clienţi,

În contextul derulării evenimentelor legate de utilizarea de grupul Volkswagen a dispozitivelor sau tehnicilor de manipulare a rezultatelor testelor privind emisiile poluante, Registrul Auto Român este în măsură să facă următoarele precizări:

Până în acest moment grupul Volkswagen a recunoscut deficienţe DOAR pentru autovehiculele EURO 5 care sunt echipate cu motoare DIESEL din familia EA 189.

Menţionăm că se pot achiziţiona în continuare astfel de vehicule numai dacă sunt deja înmatriculate şi implicit utilizate (adică achiziţionare second-hand). Posesorii maşinilor aflate deja în circulaţie în orice stat membru al Uniunii Europene NU sunt afectaţi.

Începând cu data de 1 septembrie 2015, autovehiculele NOI din categoria celor mai sus menţionate NU mai pot fi comercializate.

Un caz special îl reprezintă vehiculele noi Euro 5 care fac parte din sfârşitul de serie (aflate în stocul dealerilor grupului Volkswagen) respectiv 300 de autovehicule. Pentru aceste autovehicule, până la remedierea neconformităţii de către reprezentantul autorizat, Registrul Auto Român NU poate emite cărţi de identitate.

Deţinătorii de autovehicule aparţinând constructorilor din grupul Volkswagen NU au şi NU VOR AVEA de suferit nici tehnic şi nici financiar ca urmare a situaţiei create.

Registrul Auto Român

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Sunt proaspat posesor de Passat B7 1.6 TDI Variant Confortline. A fost achizitionat din Belgia de pe un site de licitatii.

Pe site la descriere apare doar senzori de parcare spate. Imi puteti spune daca are si pentru fata? Eu am cautat pe internet si am vazut ca in unele tari senzrorii fata/spate sunt inclusi in dotare, iar in alte tari nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai o poza cu fata masinii se observa usor daca sunt ,nu e obligatoriu sa fie fata/spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am poza, dar este la o calitate f f slaba. Am atasat totusi poza. post-159301-14446812535438_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe spate nu poti distinge, dar in descriere spune ca sunt. Masina vine cu navigatie RNS 310.

Poza si cu spatele. post-159301-14446819605957_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma puteti ajuta va rog frumos cu o parere despre aceasta masina?

http://olx.ro/oferta/vw-passat-2012-euro-6-fara-taxa-ID4ouk2.html#aec1d1efdd

 

Ma intereseaza in special daca poate fi euro 6 cum spune proprietarul...

 

Pe site-ul VW Romania imi spune: Dorim să vă confirmăm că autovehiculul cu seria de şasiu WVWZZZ3CZCE137383 pe care aţi introdus-o nu este afectat de  softul care cauzează diferenţe ale valorilor emisiilor de oxizi de azot (NOx) la testarea pe standul dinamometric.
 

Modificat de aLeXu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, de la 1 Septembrie se plateste taxa si la E6 fix ca la E5.

In al doilea rand e anunt de samsar asa ca mare grija.

In al treilea rand accesul nu se face pe amprenta ca nu e S sau 7 ci doar pintr-un senzor care detecteaza cheia (kessy).

In al patrulea rand are folie pusa pentru ca geamurile par a avea aceeasi opacitate, aspect care in cazul optiunii privacy glass nu apare.

In rest pare ok iar legat de chestiunea cu Adblue, daca are intradevar ( parca orificiul de alimentare se afla langa cel de alimentare cu combustibil) at sunt sanse mari sa fie E6. Oricum la RAR nu o sa ai probleme nici daca e E5, pt ca au comunicat oficial ca singurele masini blocate sunt cele NOI E5, aflate in stocurile dealerilor.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristi.

Multumesc pentru pareri. Taxa de inmatriculare nu e o problema pentru ca ar trebui sa fie pana in 150 de euro. Mi-am dat seama ca e samsar si stiu care e treba cu keyless go... a inflorit si el un pic... :P

Geamurile cred ca nu au nici un fel de tenta si nu au nici folie... imi par geamuri normale.

Am rugat pe cineva sa verifice seria de caroserie; ceea ce ma incanta este ca nu e afectata de soft-ul cu probleme. Oricum, nu o cumpar fara sa ii fac RAR-ul si sa vad pe cartea romaneasca daca e intr-adevar euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cumva din Cluj anuntul - gata, am vazut acum ca e din Arad :).

Intreb pentru ca era sa-mi iau teapa cu un astfel de anunt (exprimarea.... "a nu se compara cu masini de 250,000").

cand verifici istoricul, verifica daca nu cumva masina a fost adusa in Germania din Italia sau Franta (se practica din pacate din ce in ce mai des).

 

in rest, pare in regula dar din 2012 cu E6 mi se pare ciudat...eu asta stiu ca au intrat in vigoare dar nu stiu exact de cand s-au produs efectiv (probabil cu un an inainte de a intra norma in vigoare).

 

Diesel Euro 5a Sep-09 Euro 5b Sep-11 Euro 6 Sep-14     Benzina Euro 5 Sep-09 Euro 6 Sep-14

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuntul este din Arad. In cursul zilei de azi o sa primesc si verificarea seriei de caroserie. Va tin la current. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor  . In ce priveste motoarele E5 SH aduse sau cumparate din tara sau din afara nu sant probleme ptr eliberarea cartilor de identitate faceti-va programare si prezentati-va la RAR fara nici o problema eu am inmatriculat pe data de 05 10 un asemenea model E 5 VW PASSAT 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si grija la anunt ca miroase a teapa. Daca e adus are minim 300k. Se da inapoi km fara sa fie detectat de nici un aparat.

Pretul e cam mic. Si E6 din 2012, ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pentru a va putea face o parere despre cei care vand masini pe cel mai popular site de vanzari auto de la noi, asta daca nu o aveati deja, vreau sa va povestesc urmatoarea situatie:

Pe langa Passat-ul de care v-am intrebat mai sus (pentru care nu am primit nici acum istoricul), mai urmaream unul de la Brasov, an fab. 2012, in anunt cu 180.000 de km, iar la telefon cu 191.000 km, 11650 euro. Nu ar fi fost o mare problema intre km din anunt si cei spusi la telefon. Dupa o saptamana, cat am asteptat eu sa aflu istoricul lui, anuntul a disparut. M-am gandit ca s-a vandut. Nici o problema.

Mare mi-a fost uimirea, cand astazi a aparut pe net, acelasi Passat, la Constanta, 152.000 km, 12000 euro. :):):) Doamne, nu ma gandeam ca este asa dificil sa iti cumperi o masina...

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7Gfl7n.html#5acc3ba2b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa poze ti-ai dat seama ca e acelasi? Ca nu e nici un VIN? La CT asta e si mai nou si cu mai putini km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'alexu' - eu prin primavara am cautat 3 luni pana mi-am gasit masina . si acum mai am teancul de istorice (25-30 istorice cred ca am verificat). nu te grabi ca sa nu iti para rau apoi

Modificat de ted_89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa poze ti-ai dat seama ca e acelasi? Ca nu e nici un VIN? La CT asta e si mai nou si cu mai putini km.

 

Am trimis un sms celui de la Constanta sa imi dea VIN-ul. Pe cel de la Brasov il am. Dar am salvat pozele de la Brasov in telefon; avea nr. provizorii de BV si acum la CT se vede ca sunt tot nr. provizorii dar le-a acoperit (probabil sa nu dea nimanui de banuit ca e din CT si are nr. de BV). Dar mi-am dat seama dupa suportul de numar :) pe care e scris probabil numele parcului de unde a fost luata - e acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!