Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Recomandate sunt 215/55/r16 , 97w sau 93v daca nu incarci prea mult masina.

Poti pune si 205/55/r16 dar minim 94h/v/y/w pt ca B7 e o masina grea..

La noi multi pun dupa ureche si 205/55/r16 91h sau 91v si dupa se intreaba de ce explodeaza sau se tocesx repede..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandate sunt 215/55/r16 , 97w sau 93v daca nu incarci prea mult masina.

Poti pune si 205/55/r16 dar minim 94h/v/y/w pt ca B7 e o masina grea..

La noi multi pun dupa ureche si 205/55/r16 91h sau 91v si dupa se intreaba de ce explodeaza sau se tocesx repede..

 

Chiar e bai daca am BRIDGESTONE T001 205/55R16 91H de vara, m'ai pus pe ganduri cu remarca ta...dimensiunea asta o aveam trecuta pe cartea masinii. :dry:  

Modificat de carcotashu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa sperii pe nimeni, si eu am in carte trecut la fel , la rar tot nu sunt profesionisti..

Pe mine m a pus pe ganduri un sg lucru, n am vazut nixi un Passat livrat cu 91h , dr fapt cu 205, toate vin cu 215..sau 225 de vara..

Acum am luat o logic, or fi nemtii mai prosti de le livreaza asa sau romanii de trec 205 si eu am fost cu mAsaina la RAR cu 215 pe jante oen???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Hahaha, interesanta discutia asta, pentru ca acum cateva zile am constatat ca pe la viteza de 100-120km/h se aude o bataie ciudata. Evident, auzita numai de mine, ceilalti pasageri nu o aud. Am scos pe rand rotile fata si le-am inlocuit cu roata de rezerva (acelasi model de anvelopa) pana am gasit problema: anvelopa dreapta fata e de vina.

 

Anvelopele sunt cele cu care a venit masina, Dunlop SP Sport Fast Response 215/55R16 cu index W. Pana acum am facut cam 30k km cu ele (iarna am anvelope de iarna). Nu sunt tocite la maxim, as zice ca mai mergeau linistite inca o vara. Acum insa la vara urmatoare va trebui sa iau altele :P

 

 

Recomandate sunt 215/55/r16 , 97w sau 93v daca nu incarci prea mult masina.

Poti pune si 205/55/r16 dar minim 94h/v/y/w pt ca B7 e o masina grea..

La noi multi pun dupa ureche si 205/55/r16 91h sau 91v si dupa se intreaba de ce explodeaza sau se tocesx repede..

 

Dar sa reveim ontopic: la mine in talon (Germania) sunt trecute anvelope de 195/60 R16 93V. Masina are cf. talonului 1571 kg. In rezervor mai intra max 70 litri, mai punem 5 persoane a 80kg fiecare si 50kg de bagaje da o greutate totala de vreo 2100 kg. Rezulta o incarcare maxima pe fiecare roata de 525kg.

 

Asta inseamna ca talonul e corect, 93V inseamna incarcare maxima de 650kg si viteza maxima de 240km/h. Parerea mea e ca ar fi suficient si 91H (615kg si 210km/h), deci relax... :cool:

 

LE: Explodeaza si se tocesc repede pentru ca oamenii umbla cu rotile dezumflate pe Passat B7, ca sa menajeze articulatiile!  :biggrin:

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insemna ca se alege 215/55/R16 in favoarea 205/55/R16 doar pt ca sunt mai inalte in primul rand si mai late, si dau alta stabilitate masinii..

 

dar nemti oare sunt si ei prosti de pun doar 215 ?

 

Totusi, chiar daca nu sunt probleme , personal nu as pune sub 94H sau macar 91V, la Golf 6 am vazut o diferenta enorma intre 91H si 91V, peretele laterala al anevlopei la V este mult mai rigid, si cred ca rezista mai bine la gropi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu am de iarna de 205 si nu se simte nimic :D An la rotile de iaran si de vara acelasi ET, deci practic masina e mai "lata" vara cu 2cm decat iarna...:)

 

Ba chiar am fost la TÜV (ITP-ul nemtesc) si a fost totul ok. Au marait la jantele de iarna, au vrut sa vada certificatele de conformitate, ca nu erau OEM. Dar in rest....fara probleme!

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de iarna sunt 94h nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o verificare serie sasiu pentru a cumpara o masina , erau 2 tinerei cam tupeisti si masina costa 14000 euro , e si pacat sa nu o verifici . M-ar interesa daca a avut accident si la cati km a avut ultima revizie in reteaua vw ? SERIE SASIU : WVWZZZ16ZDM052094. Multumesc anticipat pentru cina ma poate ajuta !

 

www.olx.ro/oferta/vw-jetta-facelift-2014-1-4-hybrid-160cp-automata-dsg-full-led-ID4ovR2.html#17fbe01645;promoted

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

unde pot gasi ce dimensiuni sa pun?

 

Daca nu ai apucat sa faci RAR inca, doar sa fii linistit ca iti trec dimensiunile care trebuie, suna la Porsche Romania si cere-le sa te ajute cu toate dimensiunile disponibile pentru modelul tau. 

Practic, trebuie sa suni aici 021/203.28.08  eu am vorbit cu un domn pe care il cheama Petre Teodorescu, i-am dat VIN si in 1h am avut documentul in PDF de la producator cu toata lista de dimensiuni si un document semnat/scanat de la Porsche cu dimensiunile respective. 

 

La RAR nu ti-l cer, dar eu l-am pus in hartiile trebuincioase si mi-au trecut dimensiunile care nu se regaseau in brief la rubrica de comentarii. 

 

Repet, nu este obligatoriu, probabil cei de la RAR au in sistem dimensiunile, dar pentru linistea ta, ai putea face acest lucru. 

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la 10-11k un B7 in stare ok ? 2.0TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu, 2.0, dar unul Trendline, sau un conforline cu 200-250.000 km gasesti..Sedan

 

fara senzori de parcare, comenzi volan, bluetooth, nu mai zic de scaune incaizlte,

 

Break gasesti sigur la banii astia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la 10-11k un B7 in stare ok ? 2.0TDI

Da, se gaseste... eu am vandut Passatul din semnatura cu 10800... Masina luata de la pers fizica din Germania cu 13750 euro la 147k km... La 174k km, dupa un an si jumatate, dupa vreo 2000 euro bagati in piese (distrib, ambreiaj, compr aer, etc) a dat-o ptr ca ruginea in curte... asa ca se gasesc, numai sa ai rabdare si timp sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, primul meu post pe acest forum pentru ca sunt proaspat posesor de variant b7 sh :).

Are 181k km reali si am gasit-o dupa ce am verificat vreo 10 VIN-uri la Porsche.....multi samsari care dau multi km in spate sau mai rau ( acte false, VIN-uri false la greu prin Cluj, Arad, Oradea).

2.0 TDI 140CP, DSG, bord ciocolata cu tapiserie textila crem, cred ca echipare confortline, nu stiu inca :), jante pe 17, pret 11k EUR cu RAR facut.

Masina adusa de pe carsonweb, origine Olanda, distributie facuta, EGR schimbat pe la 120k km, istoric in retea pana la 157k km fara interventii pe caroserie in afara de schimbat broastele la portbagaj si capota.

Daca e cineva interesat pot sa dau tel. celui care mi-a vandut-o, nu mi-e prieten sau cunostinta insa omul a fost corect si e de-al nostru nu cu ghiuluri, lantisoare si gargara....l-am luat de pe autovit anuntul si ma gandesc ca poate ajuta pe cineva de aici.

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi se pare putin cam scumpa mai ales ca nu are DSG....oricum, daca poti, verifica VIN-ul la reprezentanta inainte iar cand te duci sa o vezi verifica VIN-ul dat cu cel de pe masina si acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... am mai zis si alta data: pe langa banii de pe masina mai trebuie distributie (se face la 210k dar de preferat la 180k) revizie, lichid de frana ca se face la 3 ani (deci nu e facut) si probabil placute&discuri.

deci de fapt e mai scumpa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La telefon a lasat-o la 13000. Masina este cumparata din Austria la licitatie, fabricatie 9 2012, accepta test la reprezentanta vw. Bani sunt destui si de revizie.

Pe mine ma intereseaza mai mult faptul ca e din austria, au ceva dezavantaje masinile aduse din Austria si mai ales cumparate la licitatie?

Pretul mi se pare cam mic pentru o masina cu dotarile alea din cauza asta cer pareri de la altii care sunt mai in tema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici un dezavantaj. Verifica masina inainte sa dai banul. Si daca ceva nu iti place mai negociezi. Daca nu iti mai place, se gasesc si altele. Banii au putini, masini sunt multe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea colegul mai sus, mai ai de bagat inca 1000 eur daca nu si mai bine in ea cu toate consumabilele, plus inscrierea inca vreo 200-300 eur si nu uita ca vine iarna deci si un set de anvelope de iarna pe langa.

Daca banii astia in plus nu sunt o problema, verifica VIN-ul la reprezentanta, uitat-te pe sub ea sa nu aiba plastice rupte, lipsa, pe la amortizoare, vezi daca bate volant sau, platesti un test la reprezentanta si mi se pare ca iti dau inclusiv istoricul dar trebuie mers cu propietarul actual al masinii.

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e masina facuta pentru Austria ai de fapt un avantaj.....mai ai o luna de garantie pentru ca au 3 ani de garantie, nu 2 cum e standardul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://olx.ro/i2/oferta/vand-vw-passat-2-0-tdi-2013-ID4vG5g.html#:274ad5d421

Ce parere aveti despre aceasta masina? Ma incurca cu ceva faptul ca este din austria? Nu am fost inca sa vad masina.

 

 

Mi se pare putin cam scumpa mai ales ca nu are DSG....oricum, daca poti, verifica VIN-ul la reprezentanta inainte iar cand te duci sa o vezi verifica VIN-ul dat cu cel de pe masina si acte.

 

 

... am mai zis si alta data: pe langa banii de pe masina mai trebuie distributie (se face la 210k dar de preferat la 180k) revizie, lichid de frana ca se face la 3 ani (deci nu e facut) si probabil placute&discuri.

deci de fapt e mai scumpa masina.

 

13000 euro pentru o masina de doi ani, care a fost in jurul la 30.000 euro in 2013 ?

 

eu zic ca e foarte ok pretul.... masina sa fie ok, asta conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand e prima inmatriculare? La VW daca e fabricata dupa 1 Iulie se considera anul urmator deci daca e dupa 1 Iulie 2012 e considerata 2013....pe a mea am dat 11K EUR si e fabricata in 9 Sept. si livrata pe 27 Sept. 2011 deci e considerata 2012.

Probabil ca e mai scumpa fiind limuzina si nu Variant ca a mea.

Cum am mai spus, daca banii nu sunt o problema, verifica bine de tot, dar parca as cauta la banii astia, ceva fara trapa insa cu DSG (e doar parerea mea).


o sa incerc sa vad daca reusesc sa-ti obtin ceva date despre ea bazat pe VIN, macar sa stii cat de cat un istoric insa o sa dureze putin si nu promit ca o sa reusesc....

Modificat de dragosj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze pare portiera stanga sofer putin nealiniata, sa fii atent la asta.

Modificat de cosmin_nst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50,000 prima intrare in service

129000 urmatoarea revizie in luna 6 2014

177000 urmatoarea revizie in luna 4 2015

Din luna 6 2014 nimic pana in luna a 4 2015

Putin dubioasa datorita reviziilor.

fara caroserie in service oficial.

E ciudat ca pana in 50,000 nu are intrare in service pe revizie si e din luna septembrie 2012 adica se considera 2013.

Cam atat am putut afla, sper sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de iarna de 205 si nu se simte nimic :D An la rotile de iaran si de vara acelasi ET, deci practic masina e mai "lata" vara cu 2cm decat iarna... :)

 

Ba chiar am fost la TÜV (ITP-ul nemtesc) si a fost totul ok. Au marait la jantele de iarna, au vrut sa vada certificatele de conformitate, ca nu erau OEM. Dar in rest....fara probleme!

Eu am 215 pe vara si 2015 pe iarna, diferenta de stabilitate e sesizabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!