Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Masina din link ul de mai sus te asigur ca are exact nr acela de km.., autuhus e cel mai mare autohaus din DE., cred ca sunt peste 5000 de masini acolo, turci, polonezi sunt doar angajati, dar cel mai mult sunt cumparatori rusi, polonezi, sarbi, croati

De asemenea te asigur ca nu vei negocia mai mult de 100 euro, eu nici atat nu am reusit la o masina de 18000 euro..

Ia in calcul drumul, 350 e cu tot cu taxe, numerele 250 euro, actele de export cam 100, te duci dupa ce platesti masina si tindau ei local nr, la primarie si stai vreo 3 ore sa ti dea actele de export, apoi inapoi la autohus si ti dau a doua cheie, si totate actele sa poti pleca..e departe in Nord, Bremen si Bockel , sunt mai scumpe masinile acolo, dar sunt mai bine pastrate si nemanarite.., dar te mai pacalesc si ei, de ex: afisul cu pretul era lipit pe parbriz si nu am vaz ca era fisurat parbrizul decat dupa ce am platit masina si mi au zis ca e vina mea ca n am

obs.., de asemena masina aveam o pb la turbina, pe drum am obs si chiar daca aveam aigurare la ei de 400e, n au acceptat sa platesca reparatia, noroc ca masina era de 2 luni iesita din garantie si ne a schimbat Bmw turbina pe garantie , am platit doar manopera 370 euro, 50 euro spaga la service sa ne o faca in 2 zile, si 150 e la hotel pt inca 2 zile in Munich..,bmw 320 ed, 2010, 126.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut de vreo 2 luni un Passat B7 si am gasit de toate, masini lovite sau cu kilometri evident dati inapoi.

O alta categorie sunt cele care aparent sunt ok, dar au o situatie incerta in privinta TVA-ului.

Concret am vazut 2 exemple de masini luate din Germania pe firme din Ungaria si din Slovacia.

Contractul final deduc ca va fi intre cumparatorul final si firma respectiva, care probabil este facut in alb?

Cu jumatate de gura samsarii recunosc ca manevra e facuta sa scape de TVA.

 

Intrebarea mea pentru cei mai experimentati este la ce riscuri se expune cumparatorul final?

Trebuie platit TVA in Romania? Actele de Germania ale masinii mai au vreo valoare daca

masina e revanduta de fapt in Ungaria/Slovacia? In final cum e posibil sa fie statul asa de usor fraierit?

 

Care ar fi garantia ca TVA a fost platit corect, doar daca a fost cumparata din Germania pe persoana fizica?

Orice luat pe firma, mai ales straina, e aproape sigur fara TVA platit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. nu am stiut unde sa postez si am zis sa intreb in acest topic : cu totii suntem posesori sau viitori posesori in acest caz de passat b7, una din masinile care tot apare pe la televizor in ultima saptamana , odata cu scandalul "Diesel Gate". Putem vedea cu vag com daca avem softul vehiculat ea189 ? 

Eu unul detin un passat b7 2012 2.0 tdi 170cp . 

Chiar sunt curios sa vad urmarile. Voi ce parere aveti despre ce s-a intamplat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu doar cele din 2014-2015 pot avea problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate vedea pe site la vw.de ce VIN-uri sunt afectate. De azi....

 

Eu de pilda sunt afectat. B7 2.0TDI 140CP, MJ2012

 

Aici: http://www.volkswagen.de/de/servicezubehoer/VolkswagenService/rechte_marginalspalte/abfrage_feldmassnahmen.html

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune un link te rog unde se pot verifica seriile. am intrat pe vw.de , dar nu prea inteleg nimic. va fi de folos multor persoane . multumim anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si eu VIN-ul pe site-ul indicat de colegii de aici si masina mea, luata din Elvetia, este vizata de rechemare. Atentie, insa! Rechemarea aceasta, oficial, nu are nicio legatura cu scandalul noxelor. Este vorba despre o alta problema, vibratii la motor, care pot duce la defectarea lui. Inteleg ca se monteaza niste contra-greutati pe injectoare/conductele de motorina. In seara asta, am dat mail catre Midocar, astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am introdus seria si se pare ca si eu detin acel soft si implicit sunt afectat ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rechemari pentru problema cu soft-ul minune nu s-au facut inca. Masurile pentru problema soft-ului vor fi anuntate dupa data de 7 octombrie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu vibratiile in galeria de alimentare e o rechemare veche...dureaza 5 minute remedierea, pun niste greutati acolo...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am introdus vin-ul imi apare ce scrie in poza, dar nu inteleg nimic. Ma ajuta cineva? :)

 

LE: se pare ca nu-mi iese sa atasez poza :(

Modificat de G-P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta imi apare si mie. deci nu e e legat de noxe sa inteleg. totusi vad ca e de pe 30.09, deci recent.

daca masina e luata sh din germania pot merge aici la un dealer?

de fapt despre ce e vorba? ce problema? ce se intampla? ce se intampla daca nu merg?

post-78071-0-20603800-1443766929_thumb.j

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi poza ca a lui Manuel N. am si eu dar nu pot s-o atasez :)

 

Suntem cu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... e un buton sub cel cu care alegi (browse) poza pe care tre sa dai click sa faca efectiv upload-ul pozei.

 

Aceeasi poza ca a lui Manuel N. am si eu dar nu pot s-o atasez :)

 

Suntem cu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , aceeasi problema o am si eu . e vorba de softul care il avem pe masini EA189 , softul cu probleme ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai colegii zic de nu stiu ce vibratii la galeria de alimentare!

totusi ce sa credem (cei care nu stim)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi poza ca a lui Manuel N. am si eu dar nu pot s-o atasez :)

 

Suntem cu probleme?

 

atunci - aceelasi raspuns - da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intentionez sa achizitionez un passat (Euro 5) adus din Germania. La aceste masini se elibereaza carte de identitate?

Nu doresc sa achizitionez masina si apoi sa stau cu ea blocata. Voi ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu. De ce nu intrebi la RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod motor ? 2.0Tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are motor 1.6/2012. Am sunat la RAR dar sincer nu am fost lamurit. Mi-au spus ca deocamdata nu elibereaza carti pt cele cu euro5 (diesel). I-am intrebat daca masina este adusa din Germania, imi elibereaza carte? si tipul a spus ca nu elibereaza carti de identitate si punct....era cam "nervos s-au grabit" la telefon. Cam ciudat raspuns....deocamdata cred ca mai astept pt ca nu imi este clar daca primesc carte s-au nu.

Modificat de zanfy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se mai elibereaza deloc carti pentru euro 5 vw , chiar daca masina e noua sau sh . chiar sunt curios cum se va incheia aceasta poveste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!