Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

@terrabyt Iti multumesc pentru fisier! Cu el sus imi apar doar catvia pixeli pe display din centru, si in loc de KM -arcursi (ce-i resetabili) apare DEF. S-ar putea sa fie corupt sau incompatibil cu ce HW am eu. As incerca cu V25 , dar din pacate nu gasesc niciunde... oricum iti multumesc mult.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, modificarile care trebuie urmate pentru a schimba la masina din semnatura cesurile de bord cu codul 1J0920825AX sa trec la cele cu codul         : 1J5920826A  vorbesc de programare sau cineva care poate sa ma ajute cu programarea lor si toate cele necesare...

Modificat de ovidiu.ilas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, as dori sa stiu si eu daca este posibil sa-mi schimb ceasul de bord ( am immo 2 fara bc ) la bora 1.6 sr 1999, adica in special ma intereseaza sa-mi pun mini sau maxidot, sa-mi afiseze range, consum si cam atat, poate si temperatura exterioara, in rest sa mearga martorii cum trb atat vreau, fara erori si prea mari batai de cap, era sa uit de sunetul lumini aprinse sa mearga si buzzerul, cine ma poate ajuta, ce costuri ar fi, stiu ca trb sa iau si maneta cu buton de bc pe cluster, montaj etc

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am citit putin topicul acesta si am vazut ca se poate pune pe un Golf 4 un cluster de Passat. Doresc sa fiu sigur ca aceasta modificare este posibile, motiv pentru care va cer ajutorul.

Acum am pe masina un cluster cu seria 1J0 920 802 G, din ceea ce stiu are CAN si este IMMO2. Vreau sa pun in locul lui un cluster cu seria 3B0 920 825 A. Din ceea ce am citit aici am inteles ca la Passat cele care au 5 la sfarsit sunt IMMO3, poate cineva sa imi confirme asta?

O alta intrebare, legata de mecanica: se potriveste placa de Passat in carcasa de Golf? Cred ca ambele sunt VDO.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Tot ce ai zis este corect...da se potrivește dar trebui sa pui și foli de golf imo 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ii diferenta dintre folile de Passat IMMO3 si Golf IMMO3? De ce nu s-ar potrivi cele actuale?

Din ce am vazut sunt la fel ca cele actuale, 260km, 130 pe centru si 5500 la turometru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg puse dar o.sa ți se vadă urat la apa și motorina și nici nu o sa iti indice corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de vag com și o interfață pt scoaterea pinului din ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

Am nevoie si eu de ajutor in Timisoara de cineva care ma poate ajuta azi sau maine sa imi schimb si eu ceasurile la masina din semnatura.

Ceasurie care le am pe masina sunt acestea din poza .

Am nevoie de scriere cip adaptare tot ce este nevoie(contra cost) pentru ca duminica plec in concediu si sa imi fac chilometrajul sa mearga.

 

Va multumesc!

20160811_174928.jpg

Modificat de moldo90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, moldo90 a scris:

Salutare baieti,

Am nevoie si eu de ajutor in Timisoara de cineva care ma poate ajuta azi sau maine sa imi schimb si eu ceasurile la masina din semnatura.

Ceasurie care le am pe masina sunt acestea din poza .

Am nevoie de scriere cip adaptare tot ce este nevoie(contra cost) pentru ca duminica plec in concediu si sa imi fac chilometrajul sa mearga.

 

Va multumesc!

20160811_174928.jpg

Revin pentru postarea de dinainte...

Am fost la dezmembrari am pus alte ceasuri pe masina si am constatat ca e de la senzor.

Modificat de moldo90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Tuesday, August 09, 2016 at 9:35 PM, Bikaeraser said:

salut, as dori sa stiu si eu daca este posibil sa-mi schimb ceasul de bord ( am immo 2 fara bc ) la bora 1.6 sr 1999, adica in special ma intereseaza sa-mi pun mini sau maxidot, sa-mi afiseze range, consum si cam atat, poate si temperatura exterioara, in rest sa mearga martorii cum trb atat vreau, fara erori si prea mari batai de cap, era sa uit de sunetul lumini aprinse sa mearga si buzzerul, cine ma poate ajuta, ce costuri ar fi, stiu ca trb sa iau si maneta cu buton de bc pe cluster, montaj etc

multumesc

Nici o sansa ce vrei tu

On Thursday, August 11, 2016 at 9:23 AM, ioanidis84 said:

Merg puse dar o.sa ți se vadă urat la apa și motorina și nici nu o sa iti indice corect

De indicat o sa indice corect daca pastreaza foliile de passat. Mai trebuie puse si piese pe placa pt usi, ca sigur are ccm cu 1j0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa gresesc....cand pui dump de golf pe foli de passat la calibrată acelor de la carburant o sa vezi ca ele nu coboară pana jos deoarece scala de la pasat e mai lunga. La fel și la apa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal cine ma ajuta cu un dump de golf 4 diesel cu minidot si 130km/h la ora 12 cu vitezometru pana la 260

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin asta e seria de instrumente 1J5 920 926 C vdo

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pentru cunoscatori in ale ceasurilor de bord:

pe Golf am acum maxidot normal (nu sport) cu vitezometrul gradat in intervale egale pana la 260, immo 2, cu 100kmh la aprox ora 11.

as vrea sa imi pun folii de Bora/Edition - varianta cromata, cu 100kmh la ora 12

Am gasit, tot de immo2, de pe un minidot.

Am doua intrebari - pozitia becurilor de avertizare din vitezometru si turometru este aceeasi la ceasurile normale vs edition? si ceasurile actuale se pot calibra sa arata corect viteza pe scala foliilor de edition? (care are un interval de la 0-100 apoi pana la 260 intervalele sunt mai mici)

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poziția becurilor este aceiași...v a trebui sa pui dump de edition

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! 

Merge sa schimb folia mea cu cea de Pacific?

Astea sunt cesurile mele: Part No: 1J0 920 826 A Component: KOMBI+WEGFAHRS. BPV V52 .Sunt Immo 3.WP_20151214_11_16_13_Pro.jpg

Si asta este folia care o vreau. Nu stiu alte detalii de pe ce fel de ceasuri este luata:

102476370_4_644x461_folii-ceas-bord-vw-bora-golf-4-passat-cromate-benzina-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Daca nu te deranjeaza ca sunt de Anglia roaga-l pe vanzator sa le faca o poza cu lumina din spate...sa vezi ce martori se aprind si unde...si daca foliile sunt de Immo3...atunci merg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia din poza e immo3

Se vede pentru ca are randuri de cate patru martori pe zona centrala de sub cadranele de apa si benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci merg.Nu ma deranjeaza ca sunt de Anglia, pe moment, pana gasesc de Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare.Folia noua, cea cromota, are acoperit cumva locul unde vine display'ul minidot? Nu trebuia sa fie decupat in zona aia?

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. De curand am achizitionat un maxidot immo3 si as vrea sa-l montez pe masina ( o Bora din 2001 ). Pe ea am acum un minidot immo2..As vrea sa stiu daca este compatibil bordul pe care l-am luat..maxidot ( 3B0 920 949 A ) si cel de pe masina (minidot 1J5 920 825 C). Maxidotul este luat de pe un passat adus din Anglia. Astept un raspuns..Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu intrebarea 

ma ajuta cineva cu un dump vdo 1J5 920 926 c 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de proba ceasurile noi pe masina sa vad daca functioneaza. Totul e ok, insa dupa ce pun contactul dupa 15 sec palpaie becul la bujii si imi mai apare imobilizator activat. Am verificat cu diagnoza sa vad ce erori au aparut :

Pe CAN Gateway : 01336 - Data Bus for Comfort System (49-00 - No Communications) si

                               00778 - Steering Angle Sensor (G85) (49-00 - No Communications)

Instruments : 00779 - Outside Air Temp Sensor (G17) 

                                   30-10 - Open or Short to Plus - Intermittent

                      00779 - Outside Air Temp Sensor (G17) 

                                   29-10 - Open or Short to Plus - Intermittent

                     01177 - Engine Control Unit

                                  65-10 - Unauthorizel - Intermittent

                      01336 - Data Bus for Comfort System (49-00 - No Communications)

Engine : 17978 - Engine Start Blocked by Immobilizer 

                           P1570 - 35-00 -

              18062 - Please check DTC Memory of Instrument Cluster

                            P1654 - 35-00 -

 

14087158_1158728644172890_1165281345_o (1).jpg

Modificat de Vlad_bt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!