Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

fata.jpg

spate.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult Florin pentru prontitudine și pentru ajutor! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta am găsit de 100k dar nu știu  ce dioda sa cumpăr 

Modificat de soriin06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice dioda ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/6/2016 at 0:17 AM, terrabyt said:

Parca a postat cineva o poza mai in spate , daca nu urmareste traseul de la pinul21 al mufei albastre. Ai dioda lipsa si apoi undeva pe spate spre microcontroller ai rezistenta de 100K lipsa. Urmaresti traseul de la pin 21 pana la microcontroller.

raspunsul era chiar pe pagina anterioara - o dioda - nu are importanta de care - eu folosesc smd, ca sa incadreaza la fix si arata ok pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mulțumesc pana la urma am reușit desi dioda nu este Smd este puțin mai mare,și rezistenta este de 120k dar acum funcționează, și apare acum și în bord cand deschid usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo!

nu e obligatoriu sa fie smd - cum am scris mai sus - eu asa pun, sa nu se vada modificarea pe placa

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dioda poate fi orice model, smd e mai elegant cum zice florin dar si banala 1n4148 se poate folosi. Are rol de protectie pt microcontroller sa nu ajunga tensiuni pozitive peste 5V la portul microcontrollerului, rezistenta iarasi nu e batuta in cuie la 100kohm , se poate folosi orice rezistenta de ordinul zecilor de kohm, depinde de ce are fiecare prin debara:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am montat azi ceasuri de bord pe seatul meu cu maxidot 3 B0 920 846 A eu avand inainte minidot ambele au fost de pe passat (seatul este din  2000 cu can, generatia 1JO- daca conteaza) .

Imi functioneaza buzzerul ,imi arata usa de la sofer deschisa dar portbagajul nu. La vechile ceasuri cu minidot imi arata si portbagajul, acum de ce nu imi mai apare?

 inca o problema -nu pot acesa meniul , am recodat canul cu 00006 dar degeaba.

am o eroare pe can si instrumente;      01336-Data bus for confort sistem

                                                                       49-00 no comunication intermitent

acesta este softul pe care l am scris pe ceasuri.

 Are cineva  idee ce se intampla  ?

1J5920846C ace plus welcome.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Care e procedura de extragere a dump-ului de pe ceasuri? Vreau sa aflu un PIN.

Am vcds, vag eeprom si can commander.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te conectez cu comander ul la ceasuri selectezi k line 07 kombi open Chanel instrumente rea și gata aștepți sa iti scoată pinul.

  Nu are nimeni nici o idee la problema mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall,sunt nou pe acest forum si nu stiu daca o sa postez bine aici,sper sa nu ma luati la rost

nu am probleme cu ceasurile in schimb as dori sa achizionez un termometru int/ext pt golful meu

daca ma puteti ajuta

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu meniul la maxidot este ca se poate dezactiva/activa din dump . E un bit la o adresa dar nu mai stiu exact.sunt pe tel acum. Incearca sa scrii si un alt dump 

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris vre o 4 și degeaba. Dacă ști care sau ai unde sa afli uitate u pe soft e pus aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta e immo2, ai pus ceasuri immo3, pe immo 3 ai modul confort 1c0, trebuie adaptat pt 1j0. D-asta nu iti vede usile. Si in legatura cu meniul, e dubios, ia alt soft si incearca-l .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu ca mașină e imo2, știu ca am pus imo 3,  am pus imo 3 acum 2 ani dar erau cu minidot . Informația de la portbagaj vine pe fir separat și nu pe can atât la imo 2 cât și imo trei...acum nu știu dacă este ceva diferit pt ceasurile cu maxidot. Nu ai ce sa adaptezi la 1jo trebui sa schimbi calculatoare uși și ccm . Dacă are cineva un soft pt diesel de golf 1j0 920 846A v01 îl rog sa mi l împrumute eu am încercat câteva dar nimic. 

 Poate sa aibă vre o legătură cu faptul ca am pus display nou chinezarie?

  Cu eroare legata de can vre o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura ca masina este immo 2 sau 3.

Din pacate, pentru cine vrea sa vada toate usile, trebuie schimbat modulul confort, calculatoarele de usi si sa modifice instalatia - am discutat asta de multe ori, pana acum.

Da, nu au toate meniul - nu tine de dump-ul folosit - o sa caut un pic, sa vad ce modificare sa faci.

E normal sa apara acea eroare, avand in vedere diferenta dintre modulul 1j0 si ceasurile immo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am din nou o problema astăzi am văzut ca îmi merge sacadat turomeru după ce trece de 2000 rpm, a mai făcut o data când am demontat cesurile și folile,dar atunci face tot timpul de la 950 rpm am scos limba de la turometru și am pus-o mai ușor si nu am mai avut probleme pana astăzi.Sa fie de vina motorașul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ai ruși sa afli ceva leat de meniu...eu am tot căutat și nu am găsit nimic.

  Sorin e puțin probabil sa fie de la motoras...atinge acul de folie și din acest motiv mrge sacadat...cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc o sa încerc mai încolo sa îl desfac din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu cred,ca e de vina acul adică sa atingă folia,seara merge normal doar ziua când e foarte cald când trec de 2000 rmp incep sa meargă sacadat.Dacă schimb motorașul, rezolv ceva, știe cineva ce poate fi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin incearac intai sa tragi un pic de ac mai in exterior...am trecut si eu prin asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca trec ...dar imi este lene sa-l desfac .al meu face la temp. lichid racire putin.Cand e cald e posibil sa se dilate/ridice putin folia ceasurilor si atinge de ac.Seara fiind mai racoare se retrage si nu mai atinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ioanidis84 l-am tras puțin înafar, dar tot asa când e foarte cald gen 28 - 30 grade  de la 2000 începe sa agate când se răcește merge bine. 

Ma gândeam sa nu fie de la microcontroller sau motoras 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ești sigur ca ai făcut toate verificările atunci încearcă sa îl schimbi,  dar repet dacă motorasul nu mai funcționează nu o mai face de loc...la tine se comporta ca și cum ar agata de aceea insist sa verifici cum trebui și apoi sa treci la schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!