Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Cum ai făcut?  Suna mă într o zi ca am pe undeva salvata modificare câte trebui făcută . Acum sunt la srv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bazz la lumini, trebuie sa-ti vada usa deschisa . Mai trebuie puse niste piese pe placa si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vede usa deschisa si face un bang scrie pe bc open...., tot de pe forum stiu ca trebuie puse piese pe placa dar nu stiu unde si ce piese

 ledurile de la ceas si km, le-am schimbat albe

am copiat dumpul pus de mmg pe ceasuri ,am modificat pentru renge si 1e4, am pus ceasurile inapoi pe masina, codat , verificat  si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai pus la 1e4  ? Rezistenta și dioda am eu niște poze pe acasă da sunt la srv acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la1e4   am pus valoare - 63  am rezolvat si cu cu buzzu era vina mea nu scoteam cheile din contact merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ti-a mers cu dump-ul ala @sorynch ? Nu ai indicatii eronate la ace, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
22 hours ago, ioanidis84 said:

Cum ai făcut?  Suna mă într o zi ca am pe undeva salvata modificare câte trebui făcută . Acum sunt la srv.

daca masina - Golf-ul 4 - este dupa 2001, nu ai ce modificare hardware sa faci - merge prin recodarea can gateway

On 5/7/2016 at 1:50 PM, ioanidis84 said:

Sorin la platforma mk4 la modelele de la începutul generației pana prin anul 2002 informația de ABS vine pe fir separat în ceasuri și nu pe can ca la passat b5.5. Ar trebui sa faci așa cum.a zis terrabyt și sa mai scoți dacă țin bine minte pinul 14 din mufa verde deoarece acela este pinul pe care vine informația ca sa nu se mai creeze conflict. Trebui sa încerci ca altfel nu o scoți la cap...

daca schimbi soft-ul de Passat si se scrie de Golf 4, nu ai de ce sa modifici nicio adresa.

firul il scoti doar daca masina ramane cu martorul ESP aprins - putine au problema asta

On 5/3/2016 at 8:41 PM, mmg said:

Pai trebuia cu aceeasi valoare, adica 00004. Nu trebuia sa pui 6 daca era 4.

la G4 este 00006

 

On 5/6/2016 at 9:09 AM, guppster said:

este în plenum nu știu exact în ce mufă!

poți să-l legi pe direct, dar eu aș prefera să... nu. Din ceasuri până la acel fir ai nevoie de un cablu de 0,5. Baftă și mersi @F l o r i n pentru info!

cu mare placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmg nu am indicatii eronate merge totul ok - multumesc inca odata pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera
On 06.05.2016 at 11:05 PM, mmg said:

Nu e dump-ul tau modificat dar poti sa incerci cu asta. (asta implica sa readaptezi ceasurile cu ECU si sa rescrii cheile) E de diesel pentru ceasuri sport si ar trebui sa-ti mearga.

1J5920826C__KOMBI_WEGFAHRSP_VDO_V13.bin

a mers perfect.mersi fain.dar mi-au aparut ceva erori dupa ce am schimbat ceasurile...le sterg dar reapar:

CDS-Lite Version: Release 1.2
Monday, 09 May 2016, 10:09:01:0


Chassis Type: 3B - VW Passat B5
Scan: 01,02,03,08,15,16,17,19,35,36,37,46,47,55,56,57,58,75,76,77
 
-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine       Labels: 038-906-019-AJM.LBL
   Controller: 038 906 019 BJ
   Component: 1,9l R4 EDC G000SG  0812
   Coding: 00002
   Shop #: WSC 05311
   VCID: 60B32383F35B
No fault code found.
Readiness: N/A

-------------------------------------------------------------------------------
Address 03: ABS Brakes       Labels: 8E0-614-111-ABS.LBL
   Controller: 8E0 614 111 AH
   Component: ABS/ASR 5.3 FRONT   D10
   Coding: 00012
   Shop #: WSC 05314
   VCID: 64BB2F93E743
1 Fault Found:
01203 -  Electrical Connection between ABS and Instrument Cluster
            31-00 -  Open or Short to Ground

-------------------------------------------------------------------------------
Address 08: Auto HVAC       Labels: 3Bx-907-044.LBL
   Controller: 3B1 907 044 C
   Component: CLIMATRONIC     C 0.5.0
   Coding: 05000
   Shop #: WSC 05311
   VCID: 21356687B8D1
1 Fault Found:
01206 -  Signal for Duration of Ignition Off Time
            37-00 -  Faulty

-------------------------------------------------------------------------------
Address 15: Airbags       Labels: 6Q0-909-605-VW5.LBL
   Controller: 6Q0 909 605 B
   Component: 05 AIRBAG VW5       0003
   Coding: 12341
   Shop #: WSC 05311
   VCID: 361FA5DB015F
No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------
Address 17: Instruments       Labels: 1J0-920-xx5-17.LBL
   Controller: 1J5 920 826 C
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V13
   Coding: 01112
   Shop #: WSC 00000
   VCID: 2E2F8DBBF90F
   WVWZZZ1JZ3B058249     VWZ7Z0B6034997
1 Fault Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway       Labels: 6N0-909-901-19.LBL
   Controller: 6N0 909 901 
   Component: Gateway K<->CAN    0001
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 00046
   VCID: F093D3C3A3BB
1 Fault Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 46: Central Conv.       Labels: 1J0-959-799.LBL
   Controller: 1J0 959 799 AH
   Component: 3C Zentral-SG Komf. 0001
   Coding: 04097
   Shop #: WSC 05311
   VCID: 847B8F138703
No fault code found.

End   --------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Modificat de catalinosera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinosera tu pana la urma ce masina ai ? Ca n-am bagat de seama si m-am luat dupa dump-ul postat de tine si am zis ca ai golf 4 dar din log-ul cu diagnoza vad ca ai passat b5 iar la semnatura ai golf 5. Iti trebuie dump de passat in cazul asta, nu de golf. Tu ai ceasurile sport de golf puse pe passat ?

Modificat de mmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

passat b5 din 2000 posed :)iar pe masina am ceasuri de passat b5.5 cu inele cromate

Modificat de catalinosera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si unde ti-e dump-ul original de passat ? Ca ce ai postat tu e de golf 4. Fa cate o poza la ceasuri si la part number si pune-le aici. Part number-ul ar trebui sa inceapa cu 3B0..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
2 hours ago, catalinosera said:

passat b5 din 2000 posed :)iar pe masina am ceasuri de passat b5.5 cu inele cromate

catalin, zi-mi ce ai nevoie si ce cod aveau ceasurile care le-ai montat - sa iti dau dump-ul.

L.E. - daca ai nevoie de Passat B5.5 - minidot, in km, diesel - ti-am atasat dump-ul deja, ti-am facut si iluminarea acelor si display-uri, pe contact.

3B0920826A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V01 pt Catalin.BIN

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

dar codul de la ceasuri nu se vede in logul atasat mai sus?acum bin-ul care-l am cum nu-mi indica bine viteza...imi arata cu 10 km mai mult si am impresia ca nici abs-ul nu functioneaza.si inca ceva florine,cu dumpul care mi lai dat imi arata temperatura exterioara?cred ca asta era codul dinainte:3B0 920 825 A dar nu-mi indica temperatura exterioara pe cluster

Modificat de catalinosera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In log se vede codul de la dump-ul de la mine, cu 1J5. Si inainte tot cu 1J5 aveai ca asa ai postat dump-ul pentru modificare. Originalul trebuie sa fie cu 3B0 si daca aveai codul 3B0 920 825 A inseamna ca ai ceasuri immo2 iar ce ti-a dat Florin e immo3. Si eu tot immo3 ti-am dat pentru ca si tu tot immo3 ai postat. Verifica ceasurile exact si zi-ne ce immo e. Unde ti se aprinde martorul de imobilizator ? In turometru sau vitezometru ? Fa-le 2-3 poze si pune-le aici sa ne lamurim si noi si sa te putem ajuta.

Modificat de mmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

Sunt immo 3 sigur.originalele au fost immo 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ti-a mers cu cel de la Florin, incearca-l pe asta. Ar trebui sa fie ok. Nu avea cum sa iti indice bine cand tu aveai dump de Golf. Nici la apa si nici la benzina nu-ti indica bine, sigur. Vezi cum e dump-ul asta.

3B0920926 KOMBI+WEGFAHRSP VDO V01.BIN

Modificat de mmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

multumesc mult pentru implicare...am sa le incerc pe amandoua dar nu stiu daca reusesc pana in weekend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
11 hours ago, mmg said:

Daca nu ti-a mers cu cel de la Florin, incearca-l pe asta. Ar trebui sa fie ok. Nu avea cum sa iti indice bine cand tu aveai dump de Golf. Nici la apa si nici la benzina nu-ti indica bine, sigur. Vezi cum e dump-ul asta.

3B0920926 KOMBI+WEGFAHRSP VDO V01.BIN

de ce i-ai dat in mile ?

14 hours ago, catalinosera said:

dar codul de la ceasuri nu se vede in logul atasat mai sus?acum bin-ul care-l am cum nu-mi indica bine viteza...imi arata cu 10 km mai mult si am impresia ca nici abs-ul nu functioneaza.si inca ceva florine,cu dumpul care mi lai dat imi arata temperatura exterioara?cred ca asta era codul dinainte:3B0 920 825 A dar nu-mi indica temperatura exterioara pe cluster

catalin - nu are cum sa iti indice mai mult -decat daca ai alte probleme... sau nu prea stii ce se intampla pe acolo. Din pacate feedback-urile oferite de tine, dupa montaj/scriere, nu sunt elocvente.... cu dump de Golf4 (cum ai avut) era imposibil sa-ti arate ok... si banuiesc ca nu ai experienta in domeniu - fapt ce ingreuneaza mult rezolvarea problemei tale.

Normal ca nu-ti arata temperatura exterioara.....pentru ca ai B5 - si este altfel instalatia electrica de la senzor temp exterioara la ceasuri/climatronic - o sa ti-l modific dupa aceea....intai sa terminam si sa ne stabilim la un dump.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am dat sa testeze sa vada daca ii dispar erorile alea ca sa-mi dau seama daca ala e dump-ul ce are nevoie. Am si in km. Ala l-am avut la indemana. Acuma sa vedem dupa ce-l incearca, daca e ok, ii dau in km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai eu i-am dat aceelasi lucru, in km - ca idee, nu avea cum sa faca diferenta asta in mile.

o sa dispara dupa ce scrie dump-ul de Passat.

sper sa nu va suparati pe mine, dar cred sa s-au umplut doua pagini cu problema acesta.... si nu este una complicata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

deci...am probat dumpul lui florin...toate is ok in afara de temperatura exterioara....imi arata numai liniii.ce trebuie sa modific in bin sa am iarasi afisajul temperaturii exterioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1EF pune 01 in loc de 08.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
23 hours ago, F l o r i n said:

 

catalin - nu are cum sa iti indice mai mult -decat daca ai alte probleme...

 

eu ti-am zis ca ala trebuie sa fie.

acum, uite-l modificat si pentru temperatura exterioara (ti-a dat Terrabyt deja ce se facea, in cazul tau).

spor la treaba si ma bucur ca s-a rezolvat (in sfarsit....:P:))

mod catalin.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

Multumesc mult pt implicare.am sa revin cu un ultim feedback dupa ce pun bin-ul de la florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!