Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

catalinosera

astazi am pus ultimul soft dat de florin.se pare ca am ramas cu doua errori:

Address 17: Instruments       Labels: 3B0-920-xx5-17.LBL
   Controller: 3B0 920 826 A
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V01
   Coding: 04115
   Shop #: WSC 00012
   VCID: 21356687B8D1
   WVWZZZ3BZ2P060472
1 Fault Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway       Labels: 6N0-909-901-19.LBL
   Controller: 6N0 909 901 
   Component: Gateway K<->CAN    0001
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 00028
   VCID: F093D3C3A3BB
2 Faults Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications
00778 -  Steering Angle Sensor (G85)
            49-00 -  No Communications
ma afecteaza cu ceva daca ramane asa?am sters erorile dar revin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva ,am montat ceasuri de golf 4 pe golf 3 si vreau sa codez ceasu sa imi arate bine km .

Am reusit cu vag-com sa modific ultima cifra era 2 am facut teste sa vad care este bun pentru mine si am modificat in loc de 2 am facut 1 si de atunci nu mai ma lasa sa codez alta cifra .

Stie cineva de ce nu mai ma lasa?

eu am nevoie de cira 3

 

 

 

 

New Microsoft Office Word Document (3).docx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/14/2016 at 5:05 PM, catalinosera said:

astazi am pus ultimul soft dat de florin.se pare ca am ramas cu doua errori:

Address 17: Instruments       Labels: 3B0-920-xx5-17.LBL
   Controller: 3B0 920 826 A
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V01
   Coding: 04115
   Shop #: WSC 00012
   VCID: 21356687B8D1
   WVWZZZ3BZ2P060472
1 Fault Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway       Labels: 6N0-909-901-19.LBL
   Controller: 6N0 909 901 
   Component: Gateway K<->CAN    0001
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 00028
   VCID: F093D3C3A3BB
2 Faults Found:
01336 -  Data Bus for Comfort System
            49-00 -  No Communications
00778 -  Steering Angle Sensor (G85)
            49-00 -  No Communications
ma afecteaza cu ceva daca ramane asa?am sters erorile dar revin...

recodeaza can gateway cu 00006.

erorile raman - deoarece tu ai modul confort cu 1J0 959 799xx ... iar B5,5 are 1C0 959 799x - difera comunicatia.

On 5/14/2016 at 8:45 PM, alexpaler said:

ma poate ajuta cineva cu un bin modificat pentru un golf 4?am montat ceasuri de passat si nu imi functioneaza buzzer-ul.detin un golf 4 din 2000 motor 1.4 16v

3B0 920 927 KOMBI+WEGFAHRSP VDO V06.bin.txt

nu ajuta cu nimic modificarea dumpulul - trebuie modificat fizic clusterul - se adauga o rezistenta si dioda pe placa, ca sa il faci functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ioanidis84 am pus dioda si rezistenta dupa pozele trimise de tine si acum functioneaza si buzzerul si portiera deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pentru ca nu ai minidot... ai ceasuri fara calculator de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupu george

Am maxidot? Imi trebuie numai calculator de bord?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu ai nimic.... ai fara BC.

daca vrei sa ai cu BC (minidot sau maxidot), trebuie sa schimbi ceasurile cu unele cu BC, sa schimbi maneta de stergatoare - cu una cu butoane de BC, sa cablezi de la maneta la ceasuri - abia dupa aceea, o sa ai cu BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupu george

S-au imi trebuie si ceasuri si calculator si......alta masina?

Nu ma pricep,Multumesc pt.raspuns

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ti-am scris mai sus, ce ai nevoie, pentru a monta BC la aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Am o problema care îmi da bătaie de cap bora 2001,și mai exact cu display din bord find minidot problema e ca nu se aprinde de loc am crezut, ca e display am luat de la dezmembrări ceasuri de anglia VOD și mers sa îmi schimbe display  dar din păcate tot aceiași problema nu se aprinde de loc, am încercat sa pun display meu vechi pe ceasurile de anglia și funcționează,menționez ca nici buzzer-ul nu merge numai când funcționează display-ul. Dacă nu se poate repara ce cluster s-ar potrivi  al meu e 1J5920 825C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui nu ic este de vina....ca sa iti răspund la întrebare ori ce ic care are codul ca al tău iar ultima cifra este cuprinsa intre 5-9 (imo2,3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa înțeleg ca doar ultima cifra contează mai mult adica 82-5,6,7,8,9C și sa fie tot VDO? Totuși eu cred, ca la vechiul bord e o ptoblema de alimentare la display sau ceva integrat, din când în când se mai aprindea și se vedea normal display-ul dar funcționa câteva secunde. Știți pe cineva din Bistrița care mi-ar putea adapta un nou cruster, contra cost? Mulțumesc  mult ioanidis84!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, soriin06 said:

Deci sa înțeleg ca doar ultima cifra contează mai mult adica 82-5,6,7,8,9C și sa fie tot VDO? Totuși eu cred, ca la vechiul bord e o ptoblema de alimentare la display sau ceva integrat, din când în când se mai aprindea și se vedea normal display-ul dar funcționa câteva secunde. Știți pe cineva din Bistrița care mi-ar putea adapta un nou cruster, contra cost? Mulțumesc  mult ioanidis84!

Nu trebuie sa fie tot VDO - poti pune ce vrei, Bosch.... RB, BOO... nu are importanta. 

codul la ceasuri xxx 920 8(9 mile) 2(2-minidot, 4 maxidot) 5 (immo 2 la Golf/Bora) 6 sau 7 - asta iti recomand, fiind immo 3 mai castigi ceva functii si are si consumul in l/h.

10 hours ago, ioanidis84 said:

Din ce spui nu ic este de vina....ca sa iti răspund la întrebare ori ce ic care are codul ca al tău iar ultima cifra este cuprinsa intre 5-9 (imo2,3)

ionut, vezi ca cel cu 9 nu o sa ii merga cum trebuie - este vw503 si nu merge pe Bora/Golf4/Leon 1 - in parametrii normali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult Florin!  am sa merg maine sa caut sa vad ce găsesc am vorbit cu niște persoane care ziceau ca nu se poate ca trebuie sa fie exact acel cod alfel nu merge,de asta am și întrebat aicia sa fiu sigur ca nu le cumpăr degeaba,pana acum am găsit doar de anglia ... Am sa revin dacă întâmpin o problema, eu din păcate nu am cu,ce sa fac adaptările la chei,nu am decât o copie.de vcds 409.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa fie exact acel cod - nici nu are cum, cand facem upgrade-uri, trecem la alte coduri - cauti ce ti-am scris mai sus - si cele in mile, se pot modifica si se transforma in km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE  FLORIN  AM O INTREBARE  DACA  MA POTI AJUTA  AM INCERCAT SA  CODEZ UN CLUSTER DE  IMMO 3  MAXI PE  UN PASSAT 99 BENZINA  AM SCOS PINUL VECHI AM SCOS PINUL PE  CEL NOU M AM LOGAT CU CEL NOU DAR CAND AM INTRAT PE CALAN 50 SA  ADAPTEZ CU ECU IMI DA  EROARE   CU ROSU

NU POT  INTRODUCE  PINUL VECHI AM INTELES CA ESTE O PROCEDURA MAI COMPLICATA LA  BENZINA  MS FRUMOS

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne este diferita procedura la diesel de benzina. Trebui sa urmezi procedura de la imo2 când pui ceasuri imo 3 pe mașină imo 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cine ma poate ajuta,ce rezistență și dioda trebuie puse pe placa electronica si unde,sa îmi sune cand las luminile aprinse placa e de passat 925 iar softul a fost schimbat pentru bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca a postat cineva o poza mai in spate , daca nu urmareste traseul de la pinul21 al mufei albastre. Ai dioda lipsa si apoi undeva pe spate spre microcontroller ai rezistenta de 100K lipsa. Urmaresti traseul de la pin 21 pana la microcontroller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/3/2016 at 7:44 PM, Ady Ady said:

SALUTARE  FLORIN  AM O INTREBARE  DACA  MA POTI AJUTA  AM INCERCAT SA  CODEZ UN CLUSTER DE  IMMO 3  MAXI PE  UN PASSAT 99 BENZINA  AM SCOS PINUL VECHI AM SCOS PINUL PE  CEL NOU M AM LOGAT CU CEL NOU DAR CAND AM INTRAT PE CALAN 50 SA  ADAPTEZ CU ECU IMI DA  EROARE   CU ROSU

NU POT  INTRODUCE  PINUL VECHI AM INTELES CA ESTE O PROCEDURA MAI COMPLICATA LA  BENZINA  MS FRUMOS

 

99 - este 1999 ? daca da, ai can gateway si adaptarea se face usor - ai nevoie doar de pin-ul cesurilor noi.

nu te duci pe canalul 50 ci pe canalul 00 - do it - save - si cam atat.

dupa aia faci Login cu pin-ul ceasurilor noi si stergi/scrii noile chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut..ma gandeam de multa vreme pe golful meu sdi care nu are BC sa fac un upgrade.

masina este fabricatie noiembrie 2000,cu ceasuri fara b.c. tip immo2 (mai demult le-am dat jos de curiozitate sa verific codul ).

ca optiuni ma intereseaza sa am consum instant si mediu , range , pilot automat si temperatura interior/exterior......masina nu are nici geamuri electrice si nici inchidere centralizata de fabrica...pentru doar functiile astea imi recomandati vreun tip/cod anume de afisaj/bord??  ( sincer n-as vrea maxidot findca in rest prefer avertizarile pe becuri clasice si fara notificari cu usi inchise/deschise,mesaje de intampinare si alte briz brizuri ,dar stiu ca minidot-urile sunt mai stricacioase )

inteleg ca pe immo2 se pot adapta fara probleme si immo3.

intrebarea este,pentru ce doresc eu,mai imi trebuie altceva in afara de  :  bord maxidot sau minidot immo2 sau immo3 , manete cu butoane si tempomat,cablajul de la manete pana la b.c.,senzorii temperatura ...si un tehnician bun ptr resoftat in constanta?

 

Modificat de mihai1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- bord immo 3 minidot - VDO - daca vrei consum in l/h si range, iluminarea acelor pe contact, etc.

- maneta de stergatoare cu butoanele de BC

- cablat maneta la ceasuri

- senzor temperatura exterioara - daca masina nu are climatronic.

... dupa care se fac procedurile de software - imperechere ceasuri, scriere cipuri chei, km, etc

 

Pentru pilot automat, nu are treaba cu BC-ul.... trebuie maneta de semnalizare cu tempomat si cablajul - se conecteaza, se activeaza si ai si CC/ tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin am pus pozele aici, mulțumesc mult! 

DSC_0004.jpg

DSC_0006.jpg

DSC_0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!