Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

507 00 e long life, spre deosebire de 505 01.

Din cate stiu eu, BXE nu are filtru de particule.

Daca nu ai filtru de particule atunci poti sa pui si 505 01 si 507 00, desi recomandat este 505 01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o nelamurire. La masina din semnatura specificatia pe care mi-o scrie este de vw 501 14. Am citit si postul lui Ebola23 de exemplu si la el e cu totul alta speficatie...Avand in vedere faptul ca nu sunt priceput in ale uleiurilor, imi poate da cineva va rog frumos, o explicatie? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura are filtru de particule, insa cei din Germania de la care am cumparat masina mi-au recomandat sa folosesc ulei cu norma 505.00 - in momentul de fata, masina foloseste Mobil Syst S 5W40 care respecta aceasta norma.

Acum, intrebarea este daca e ok sa folosesc aceasta norma pentru masina echipata cu DPF - pe fluturasul de sub capota unde sunt trecute normele acceptate de ulei, este trecuta si norma 505.00, insa din ce am citit pe forum, aceasta norma n-ar fi potrivita pentru masini cu DPF... Cine are dreptate?

Multumesc!

LE: Din ce vad pe site-urile Castrol si Mobil1, pentru masinile cu DPF sunt recomandate uleiurile ce respecta normele 504.00 si 507.00, in special cele 5W30... Asadar nici vorba de 505.00...

Modificat de Tatal Zmeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Pentru motorul ALH 5w40 este grupa de folosit , la preturi acceptabile si de calitate f buna . [mobil , castrol , aral etc]. In preajma 200.000 km de recomandat niste lucrari de curatare pentru rezultate bune si in viitor ale motorului si anexe.

Succes !

Ce cod de motor ai la masina ? Sau mai bine zis cand a fost facuta masina ? daca este pana in 2006 este pe injectie clasica daca depaseste anul de mai devreme pompe duze .Atentie mare la grupa de ulei folosita .

Succes!

Cred ca cel mai ok este Aral 5W40, asta folosesc acuma si-s multumit. Inainte am bagat si Mobil1 si Castrol, dar la castrol dupa 10k km mi s-a aprins becul la ulei si-a trebuit sa mai bag jumate de litru, era foarte mult scazut nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Am un Golf4 (1.4 benzina, an 2000) si trebuie sa-i schimb uleiul, dar momentan nu am timp. As dori s stiu daca pot sa-i pun un tratament, cum si ce tip.

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Sunt de curand posesorul unui golf 5 1.9 TDI 105 CP BKC. Vreau sa-i schimb uleiul si am gasit Castrol EDGE Turbo Diesel. Este uleiul asta compatibil cu golful meu?De unde pot afla daca golful meu este PD sau nu? Sau mai bine spus ce fel de ulei sa-i bag?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate Golfurile 5 sunt PD.

Castrol Edge Turbo Diesel ( 505.01 ) este cel recomandat pentru motoarele noastre ( si eu am acelas tip de motor BKC )

iar cantitatea de ulei care intra este de 4 litri (3.8 mai exact ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Golf-ul e echipat cu filtru de particule, atunci norma recomandata este 504.00 sau 507.00 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Eu am golfuletul de putin timp si acum trebuie sa ii schimb uleiul pt prima data (prima data eu), cel care l-a avut inainte a folosit Castrol Magnatec Diesel 5w-40 si eu m-am orientat spre acelasi ulei. Din cate stiam de la un mecanic dupa aproximativ 100.000 km trebuie schimbat tipul uleiului in gen 10w-40 pt ca intervine uzura motorului si 5w e mai subtire si e papat mai repede.... pe alta parte, din ce am mai studiat incepand cu 10w-40 uleiurile nu mai sunt full sintetice. In concluzie eu am 120.000 km si o sa folosec tot 5w-40 Castrol Magnatec Diesel

Modificat de qBert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm postul tatalui Zmeu,la DPF 507.00(recomandare reprezentanta).Consumul de ulei la mine nu se confirma ,la 2 schimburi de ulei nu am completat nici un gram de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Stie cineva despre uleiurile Castrol cum ca s-ar ambala in Romania??

Mi=a zis cineva de la un magazin de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..am si eu o problema la un golf 3 din '92 , 1,4 benzina .Doar ce i-am facut schimbu' de ulei acum 2 saptamani si mi se aprinde martoru' cand merg cu ea...uleiul era 15 w 40 din petrom.Astept pareri .:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai pierderi destul de mari pe undeva.

Uita`te pe sub masina daca apar pete de ulei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai pierderi destul de mari pe undeva.

Uita`te pe sub masina daca apar pete de ulei..

Nu curge...am rezolvat problema..era de la termostat ..nu mai deschidea..si l-am luat acasa si l-am fiert si si-a dat drumu'.Ms pt sfat.

Probabil ai pierderi destul de mari pe undeva.

Uita`te pe sub masina daca apar pete de ulei..

Nu curge...am rezolvat problema..era de la termostat ..nu mai deschidea..si l-am luat acasa si l-am fiert si si-a dat drumu'.Ms pt sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ieri am schimbat uleiul si am bagat exact cat scrie in cartea masinii, adica 4,3l. Citind topicul, am vazut ca multi au bagat 4l.Pana la urma care e cantitatea optima de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ieri am schimbat uleiul si am bagat exact cat scrie in cartea masinii, adica 4,3l. Citind topicul, am vazut ca multi au bagat 4l.Pana la urma care e cantitatea optima de ulei?

3.8 l mai exact din cate stiu la tipul meu de motor BKC, dar mereu cand am facut schimbu baietii au bagat 4l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am fost si am mai scos ulei.Era cu mult depasit nivelul si l-am adus la cat trebuie, adica 4l. Am observat cand am schimbat uleiul, ca mecanicul nu intoducea joja pana la maxim si astfel lui ii indica corect nivelul. Intreb si eu, nestiutor, joja nu trebuie introdusa pana la maxim, pana la capat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, foarte bine ai facut ca ai scazut nivelul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu, nestiutor, joja nu trebuie introdusa pana la maxim, pana la capat?

Joja trebuie introdusa pana la capat! Mecanicul acela se grabea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi schimb si eu uleiul la al meu golf. Pana acum a fost pus ulei din grupul VAG (ceva oil special), iar de acum vreau sa trec pe Castrol. Masina are motor de 1.6 16v, cod AUS, 105.000 km. M-am gandit la Castrol Magnatec 5W40 sau Castrol Edge 5W30. Specificatiile pentru motorul meu sunt : 500.00/501.01/502.00. Din cate stiu, Castrol Edge are norma 504.00/507.00. In norma 504.00 este inclusa si norma 502.00?

Ce imi recomandati din cele doua? Multumesc.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi schimb si eu uleiul la al meu golf. Pana acum a fost pus ulei din grupul VAG (ceva oil special), iar de acum vreau sa trec pe Castrol.

Acel ulei special pt.VAG,de unde era?Eu am intrebat la reprezentanta,ce ulei vand pentru masinile din aceasta gama (credeam ca este ca la lichidul de frana,sau alte piese,adica la reprez.nu se specifica producatorul ci doar norma si made in Germany).Surpriza a fost ca nu e asa,ei vand Castrol Magnatec 5W-40 si adus din...UE.Deci acelasi ulei se vinde in orice magazin de uleiuri;nu mai inteleg unde sunt consumabilele originale de la reprez?

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cumparam dintr-un magazin modest de piese auto din Iasi. Acum e in jur de 70 ron / litru . Am sa fac o poza sticlei ca sa vezi despre ce ulei vorbesc. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!