Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

Hmm...eu am dat telefon la VOLKSMAN...mi-a cerut codul masinii...l-am dat si mi-a recomandat ulei 15W40 k asa scrie in carte ptr masini peste 100k .

Am bagat CASTROL.Pe el scria sintetic.Sa-l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Sunt posesorul uni G4 1.4 16V 130.000 KM si as dori sa fac schimbul de ulei (cel de la care l-am cumparat a uitat completarea in Germania, a trebui sa fac o mica completare si am pus aditiv foarte ieftin ceva in jur de 6RON pentru ca prin apuseni nu prea gasesti aditiv la benzinarie :) ).

Am fost la Selgros si am vazut urmatoarele preturi (toate sunt pt 4 litri). Ce imi recomandati si din ce motiv? :)

Multumesc mult. (sper ca nu se supara nimeni cu acest topic... pentru ca as vrea un raspuns direct in legatura cu o anumita alegere si nu o discutie la modul general - ca in sectiunea Motoare pe benzina)

PS: e important pt mine raportul pret/calitate/nr KM :)

Multumesc mult

Havoline

10W40 80RON

5W40 Synthetic 137 RON

Castrol

10W40 155RON

15W40 85RON

Aral

5W40 Synthetic 142RON

10W40 98RON

15W40 95RON

Mobil

5W40 Synthetic 136RON

10W40 96RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe Castrol pentru ca VW il recomanda, dar am citit un topic unde nu existau pareri prea bune despre Castrol, despre cifra nu stiu exact cat sa iti recomand. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu merg cu aral 5w40 schimbat la 15k km dar merge si pana la 20k. este singura firma care produce ulei doar in germania si nu are alte filiale in europa. folosesc acest ulei de 12 ani si sunt foarte multumit de el. bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu merg cu aral 5w40 schimbat la 15k km dar merge si pana la 20k. este singura firma care produce ulei doar in germania si nu are alte filiale in europa. folosesc acest ulei de 12 ani si sunt foarte multumit de el. bafta :icon_thumright:

salut cunosc din pacate multi care au avut probleme cu Aral. la un service a venit un golf IV cu motorul gripat din cauza uleiului Aral :-s. eu am trecut pe Mobil1 momentan..... numai bine :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mobil 1 5w40. Vezi sa nu pui secial V ca ala e pentru dieselari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aceeasi masina, eu am pus mobil 1 10w40 semisyntetic, am cam 7000 km, pe la 10000km il schimb din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Mobil 0 W30 la golf 4 este long life pt diesel, e adevarat masina nu haleste ulei, pina 0.5 litri la 15 k km

Mobil 10 W 40 la golf 2 pt turbodiesel,

nu mai fac experimente cu tipul de ulei sau aditivi minune ca eram gata gata sa distrug motorul la golf 2 tocmai dupa ce a fost segmentat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei uleiul nu poate sa strice un motor decat daca nu este folosita varianta corecta, si nici atunci nu prea...cauzele sunt din pacate altele...eu merg cu aral de la VW1600TL an fabr. '68 la golful 2 si acum la golful 4 cam de 8 ani...si sunt super multumit.

0w30 sau 40 e pt service long life la vw/audi etc si merge la 30.000 (e full sintetic)

5w40 e pt service normal la 15.000km si se recomanda la motoare pana in 200.000km sau care nu consuma ulei.(sintetic)

10w40 e ulei semisintetic si se recomanda schimbarea lui la 10.000km, si e pt motoare cu multi km (peste aprox 200.000)

ATENTIE insa pentru cei cu motoare pompe duse (PD TDI) uleiul are norma speciala 505.01 (5w-40) si 506.01 (0w-30/40).

la fel pt motoarele benzina 16V(valve) e recomandat ulei mai subtire gen 0W sau 5W...

si in functie de ulei la termenul de schimbare se recomanda si schimbul filtrului de ulei.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Chestia cu "vw recomanda castrol" e o prostie. E o chestie comerciala. Poate asa scrie pe masinile second hand. Da, mai demult, vw recomanda castrol. Acum, de ex. recomanda mobil 1. Voi chiar credeti prostiile alea?. Cine stie, poate mai incolo vw o sa recomande lubrifin.

Trebuie sa folosesti un ulei cu specificatiile cerute in cartea tehnica. Nu stiu la alte motoare, dar la 1.9 TDI PD (AXR) trebuie 50.501

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. Castrol dezvolta uleiuri noi impreuna cu VW si le eticheteaza cu acordul acestuia cu "VW recommends Castrol".

De exemplu uleiurile Castrol din gama Professional aparuta in 2007 (deci nu demult) au eticheta respectiva.

Iata si o poza in acest sens:

Ceea ce am vrut sa subliniez ca pe langa aspectul evident comercial, exista si o parte tehnica in colaborarea dintre VW si Castrol, iar asta da substanta recomandarii respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste cu incredere Castrol all the way :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu am gresit daca am bagat Valvoline 10W40 ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un golf IV 1,9 SDI si astazi am schimbat uleiul. Din pacate busonul de golire este stricat se invarte in gol si a trebuit ca mecanicul sa puna poxilina sa-l izoleze, astfle uleiul la tras afara aspirat pe la joja. A aspirat 3,5 l de ulei si am ramas surprins pt ca stiam ca ar trebui sa fie in jur de 5 litri iar inapoi a intrat 4 litri. Inainte de schimb uleiul era la nivel iar mecanicul mi-a spus ca l-a aspirat tot. De asemenea am schimbat si uleiul din cutia de viteza (manuala) si in ea au intrat 2 litri de ulei. Inainte de schimb in bord imi afisa service iar acum dupa ce mi l-a resetat mecanicul (daca l-a resetat bine) cand pun contactul nu imi mai afiseaza ca inainte km pina la service. In motor am bagat ulei Aral Tronic SAE 5w 40 iar in cutie Mobil 75W 90. Intrebarea mea este daca am ales uleiurile corecte, daca cantitatea de ulei introdusa in motor (4 litri) si in cutie (2 litri) este cea corecta si daca este normal sa nu imi mai afiseze km pina la service (daca nu e normal cum remediez). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In motorul tau de nou intra maxim 4.5 litri.

4 litri la schimb e ok pentru ca nu se poate scoate chiar tot, mai ales pe la joja.

In cutie intra 1.9 litri, deci 2 litri e aproximativ ok.

Tipurile de ulei sunt corecte atat pentru motor cat si pentru cutia de viteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In motorul tau de nou intra maxim 4.5 litri.

4 litri la schimb e ok pentru ca nu se poate scoate chiar tot, mai ales pe la joja.

In cutie intra 1.9 litri, deci 2 litri e aproximativ ok.

Tipurile de ulei sunt corecte atat pentru motor cat si pentru cutia de viteze

Este afectata calitatea uleiului nou introdus daca a mai ramas ceva din vechiul ulei , pt ca inainte a fost Aral Tronic SAE 431 5W 40.

Modificat de lenolino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo 200-300 ml au mai iesit si cu filtru de ulei. Nu cred ca uleiul ramas sa afecteze prea mult, mai ales ca a ramas destul de putin, si ca este cam acelasi ca si inainte. Eu stiu ca in total (cu tot ce intra in filtru) intra cam 4,3l. Sa mai verifici dimineata inainte de plecare nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am un VW GolfIV 1,9TDI si trebuie sa fac schimbul de ulei, va rog frumos spuneti-mi ce ulei sa pun deoarece momentan folosesc 5w40 DuraBlend de la Valvoline, iar consumul este de aprox. 600-700ml. la 12.000km si as vrea sa schimb tipul de ulei cu un altul care arde mai putin la motoarele pompeduse. Ce mi-ati recomanda!!!

Cineva cu un Audi A4 cu aceasi motorizare mi-a recomandat 0w30 Llong Life II Castrol, oare m-a sfatuit bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
Am un VW GolfIV 1,9TDI si trebuie sa fac schimbul de ulei, va rog frumos spuneti-mi ce ulei sa pun deoarece momentan folosesc 5w40 DuraBlend de la Valvoline, iar consumul este de aprox. 600-700ml. la 12.000km si as vrea sa schimb tipul de ulei cu un altul care arde mai putin la motoarele pompeduse. Ce mi-ati recomanda!!!

Cineva cu un Audi A4 cu aceasi motorizare mi-a recomandat 0w30 Llong Life II Castrol, oare m-a sfatuit bine!

Din experienta uleiul asta DuraBlend de la Valvoline fata de Mobil il papa mai greu.Daca bagi un tip 0w 30 mergi cu el 15 000 de kilometri dar este un pic mai subtire si poti avea un consum mai mare de ulei.Eu iti recomand 5w 30 Synt de la Valvoline (personal il folosesc 15 000 de kilometri) sau ceva mai gros 5W 40 tot Synt de la Valvoline dar eu unul nu l-am gasit.Atentie sa fie norma VW 50501,50601 si cu Durablendul sa mergi maxim 10 000 de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

In curand trebuie sa fac schimbul si pana acum masina mea a mers cu Valvoline.

M-am hotarat sa schimb tipul de ulei, asa ca am cumparat 5L Mobil 1 pentru motor PD.

Pot aparea probleme daca schimb tipul de ulei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
Salut,

In curand trebuie sa fac schimbul si pana acum masina mea a mers cu Valvoline.

M-am hotarat sa schimb tipul de ulei, asa ca am cumparat 5L Mobil 1 pentru motor PD.

Pot aparea probleme daca schimb tipul de ulei?

Multumesc

pai nu apar probleme, dar e preferabil sa schimbi uleiul cind motorul este cald ca sa se scurga mai bine, din experienta ramin circa 150-200 de grame de ulei pe angrenaje.

Eu am fost cu mobil si acum merg cu Valvoline :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am o bora 1.6 benzina motor AKL are 180 000 de Km si trebuie sa fac schimbul de ulei, as vrea o parere ce tip de ulei, am vazut ca bataia mare e pe mobil 1 si castrol.care ar fi mai recomdat si care tip pentru ca am vazut speed formula sau numai stiu ce demunire.

5w40 sau alte tipuri.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!