Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

Plus ca motorul pe care il ai,cel de 101CP este pumpe duse iar pentru acest tip de motor e nevoie de uleiul cu specificatia 505.01 care este uleiul special pentru acest tip de motoare.Apropo 5W40 se pune de fabricant in motor iar la noi se gaseste Aral sau Castrol dar numai 505.01.Deci atentie ca distrugeti motoarele.

Edit:Acum am vazut Cristel ca tu ai motorul pe benzina deci ce am scris mai sus se aplica doar la motoarele pe motorina pumpe duse,cele de 101,115,130 si 150 CP.

Modificat de tzucul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare

Ma pregatesc sa schimb uleiul. Am cumparat deja 5l ulei Castrol SLX LL II 0W30.

Acuma am doua nelamuriri:

1. Mie mi se pare foarte subtire uleiul asta. Asa trebuie sa fie?

2. Pt AXR-ul meu e bun sau nu tipul asta de ulei?

Multumesc anticipat pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca motorul pe care il ai,cel de 101CP este pumpe duse iar pentru acest tip de motor e nevoie de uleiul cu specificatia 505.01 care este uleiul special pentru acest tip de motoare.Apropo 5W40 se pune de fabricant in motor iar la noi se gaseste Aral sau Castrol dar numai 505.01.Deci atentie ca distrugeti motoarele.

Edit:Acum am vazut Cristel ca tu ai motorul pe benzina deci ce am scris mai sus se aplica doar la motoarele pe motorina pumpe duse,cele de 101,115,130 si 150 CP.

da. eu bag mobil 5W40 din singurul motiv ca asta e uleiul care il folosea si primul proprietar in germania. nu mai tin minte ce cod are dar cand am schimbat prima data uleiul am verificat si corespundea cu recomandarea din cartea masinii. costa 120 lei la metro sau selgros, 4 kile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Ma pregatesc sa schimb uleiul. Am cumparat deja 5l ulei Castrol SLX LL II 0W30.

Acuma am doua nelamuriri:

1. Mie mi se pare foarte subtire uleiul asta. Asa trebuie sa fie?

2. Pt AXR-ul meu e bun sau nu tipul asta de ulei?

Multumesc anticipat pt raspuns.

Eu chiar iti recomand acest tip de ulei (nu neaparat producatorul - Castrol, Aral, Mobil - cam tot pe acolo). Vezi cum stai cu consumul cu el, si daca ti-ar consuma tot merita tinut - pana in 1l/10.000 km e ok, merita tinut. Este singurul ulei garantat 100% sintetic. Nu mai zic ca nu e asa de folosit in ro si nu are nimeni interesul sa-si bage nasul si in asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ce ulei de motor trebuie sa folosesc la golf 4 (16V) si cati litri? Cat costa toate filtrele+ulei dc le cumpar de la magazin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Search! Problema este discutata si razdiscutata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu asta. Dar la mine dc dau cu search -" ulei 1.6 16V" sau ulei golf 1.6" nu gaseste nimic. orice as cauta la mine nu gaseste nimic. Cred ca nu merge bine forumul. Din aceasta cauza intreb

Modificat de Cosmi99Pjd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu as zice sa pui Mobil 1 5W40 sau Castrol 5W40 (in functie de buget). Din cate stiu intra vreo 4 sau 5l. Schimbul poate ajunge undeva pe la 5 mil depinde de marca lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu asta. Dar la mine dc dau cu search -" ulei 1.6 16V" sau ulei golf 1.6" nu gaseste nimic. orice as cauta la mine nu gaseste nimic. Cred ca nu merge bine forumul. Din aceasta cauza intreb

Poate pt ca motorul de 1.6 nu e doar pe golf ?!? Intradevar, se pare ca functia Search nu merge momentan (mie cel putin nu imi da nici un rezultat), dar ai incercat pe aria "Motoare pe benzina" ? Imposibil sa nu gasesti acolo topic-uri despre revizii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neexistand un topic legat de uleiul folosit pentru motoarele de 1.6 am decis sa-l las topicul aici, momentan.

Despre ce marca de ulei sa alegi foloseste topicul asta.

Eu personal folosesc Mobil 1 5W-50 si sunt foarte multumit. Pretul la acest ulei este de aproximativ 50-55 ron / litru.

Ai putea incerca si cu un ulei 5W-40 daca vrei.

In motorul tau intra 3.2 (pana la mijlocul jojei) sau 3.5-3.6L pana la limita superioara. Nu este bine sa pui ulei peste limita superioara. Este si un sticker pe la motor care atrage atentia asupra acestui fapt.

Despre filtru nu stiu exact cat costa, dar aproximativ 30 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bujii scrie vw-audi bosch cod f7hpp222u si asa ceva nu gasesc deloc. La magazin mi-au dat codul asta pe bosch fr7ldc+ ca fiind echivalent. Sunt bune aceste bujii? Codul motorul meu este Azd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus la singurele 2 schimburi Mobil 1 Synt S 5W 40, scria pe cutie ca ar fi facut in Belgia (criteriu important dupa parerea mea). A intrat sub 4 l, cu schimb de filtru.

Nu am completat niciodata in 4 ani ulei. Sunt multumit de el (de fapt nu stiu ce ar putea sa ma nemultumeasca).

Pe aici pe forum am auzit vorbe bune si despre Castol, dar nu am decis sa merg pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bujii scrie vw-audi bosch cod f7hpp222u si asa ceva nu gasesc deloc. La magazin mi-au dat codul asta pe bosch fr7ldc+ ca fiind echivalent. Sunt bune aceste bujii? Codul motorul meu este Azd.

Pentru bujii foloseste topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bujii scrie vw-audi bosch cod f7hpp222u si asa ceva nu gasesc deloc. La magazin mi-au dat codul asta pe bosch fr7ldc+ ca fiind echivalent. Sunt bune aceste bujii? Codul motorul meu este Azd.

Asta nu e cod de bosh!!! Codul este format din 9 CIFRE, fara litere. Incearca sa cauti NGK(sunt cele mai bune...parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile cu indicativ SAE 5W-50 sunt perfecte, acoperind atat intreaga plaja de temperaturi de iarna de la noi cat si intreaga plaja de turatii pentru aceste motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care ati folosit Mobil 1 5W-40, aveti idee la cati km se schimba? Dupa ce am schimbat uleiul am aruncat bidonul fara sa ma uit ce scrie pe el despre viitorul schimb de ulei. Am verificat azi uleiul si este tocmai bine pe zona aia hasurata. Ma apropii de 10k facuti cu uleiu asta si nu stiu daca sa il mai tin sau sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu merge 10.000km. Oricum, mai bine il faci mai repede si dormi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie pe bidonul de ulei la cati km se schimba. Sau chiar daca ar scrie, tu trebuie sa respecti nr de km indicat de producator pentru acel tip de ulei. La acest tip de ulei, VW spune ca se schimba la 15 mii km. Preventiv ai putea sa-l schimbi la 10 mii. Depinde de gusturi si de pareri, caci sunt impartite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

fratilor eu sunt mai nou pe aici si nu cunosc termenii de genu motor ALH? ce inseamna asta si ce alte tipuri de motoare mai sunt. cum pot afla de care e al meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in certificatul de inmatriculare dar nu stiu exact pe unde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea service ai un styker cu niste coduri. Cauta pe forum si vezi ca este un link catre siteul unde gasesti decifrarea codurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu va spun ca am pus in motorul meu ulei Mobil 1. 5w40 si dupa vreo 2 saptamani a inceput motorul meu sa tzacane destul de urat.Am umblat asa cu masina 10 mii de km. dupa care mi-am rugat un prieten sa imi aduca din Germania ulei Castrol LL 0W-30.Am introdus uleiul castrol in motor si dupa vreo 200 de km parcursi motorul meu nu mai tzacane deloc si are un sunet foarte silentios.Deci in concluzie eu nu mai pun altceva decat Castrol in motorul meu care merge acum super.Foarte multi prieteni care au VW mi-au recomandat castrol ca fiind bun,si au avut dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu compari mere cu pere. Daca puneai Mobil 1 tot 506.01 mai vb. Asa acum motorul tau merge cu un ulei full-syntetic. Este cea mai buna alegere si e normal sa se simta o imbunatatire. S-ar putea de asemenea sa observi o scadere cu pana la 5% a consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!