Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

saloot

vrau sa ii schimb si eu uleiul la Golfuletzul meu si nu stiu de care sa iau .....cand am luat-o din germania am fost la un magazin cu cartea masini si mi-au dat un ulei 5w-30 Liquil Moli,problema e ca mi-a cam papat cam 1,5litri in 15000km,pe cartea service am specificatia AXR.Am intrat pe oil Shop si am bagat specificatie AXR si mi-a aratat Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40.golfuletzu are cam 115.000 km la bord si nush ce sa fac....sa optez pt 5w-40 sau sa caut 5w30.m-am uitat in Tehnicien Date si am specificatie pt longlife 506.00 si dedesupt scrie 505.01,505.00 dar nush pt ce k nu stiu germana.

Va Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Gemania se merge pe service LongLife, adica schimb la maxim 30.000km sau doi ani.

5w-30 Liquil Moli e un ulei LongLife 506.00

In Romania nu merge LongLife pentru ca nu avem autostrazi, combustibil stas si e mult praf, avem prea multa congestie in trafic.

505.01 e specificatia de ulei pentru regim normal (schimb la 15.000km sau un an) care e potrivita pentru Romania, la motoare TDI PD cum e AXR.

Castrol Edge 5W40 Turbo diesel e un ulei bun 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma cam gandeam si eu.Mersi mult hiro. :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee ce ulei trebuie pentru motor BSE 1.6 8v pentru G5? (prin manual nu gasesc :D )

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. George ma numesc, si am un golf 5, 206 2.0 tdi (bkd) Am in acest moment mobil syntS 5w40, si as vrea sa ii schimb uleiul. De fapt trebuie. Si nu stiu daca sa raman pe asta, sa trec pe mobil 1 5w40, sau sa trec la 0w40... Sunt tare confuz. Help pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, puteti sa imi spuneti care e mai bun ulei pentru TDI PD: Castrol TXT sau EDGE!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Mergand ieri pe autostrada, aproape de Bucuresti mi s'a aprins becul galben pentru nivelul de ulei. Am mai facut inca cca. 20km pana acasa, am lasat'o pana dimineata si am verificat nivelul uleiului: este undeva sub jumatatea zonei B (din mijloc). Masina este un Golf V 1.9 TDI 105CP din 2005. Am o problema legata de tipul de ulei: am gasit undeva pe motor o eticheta de la ultima revizie facuta de fostul posesor si am vazut ca la schimbul de ulei a folosit Shell Helix Ultra VX 5W-30. Pot folosi cumva un ulei cu norma VW 505.01 ? Sau ce ulei ar trebui sa folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, TXT SOFTEC, nu e pt benzinare, nu am vaz sa scrie pe bidon diesel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am un vw golf IV 1.9 tdi (di rosu) 115 CP/6 trepte din 2000. ce filtre se schimba cand se face schimbul de ulei si ce ulei trebuie sa pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe tdiclub, ca americani nu vad cu ochi buni Castrol, cica e printre cele mai slabe uleiuri, la ei. Preferintele sint pt MOBIL 1, TOTAL. Ce parere aveti, au dreptate sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe tdiclub, ca americani nu vad cu ochi buni Castrol, cica e printre cele mai slabe uleiuri, la ei. Preferintele sint pt MOBIL 1, TOTAL. Ce parere aveti, au dreptate sau nu ?

pentru k inca nu au auzit de uleiurile LUKOIL sau PETROM 3 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o pr daca m a poate ajuta cineva .... trebuie sa completez uleiul la moor masina e adusa din germania

si pe cartonul de la schimbul de ulei e marca uleiului adica SHELL si in plus scrie long life 5w30 revizia e facuta o data la 30 de mii de km golful meu e un disel de 1.9 tdi de 105 cp model 2007 pls heeelp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit cred vremea sa imi schimb uleiul...am intrebat in niste post-uri anterioare si mi s-a recomandat Castrol Edge Turbo Diesel 5W40...insa am gasit si Castrol Magnatec 5W40...are ceva daca pun de asta? e si mai ieftin la pret ~172 RON la 5 L ...

din ce mi-a zis cel de la magazin Edge-ul e pt PD...eu am ALH si nu e PD...ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ieftin este Valvoline Syn power, 5w 40, care este full sintetic, (nu semisintetic ca majoritatea uleiurior 5w 40).

Chiar la tine in oras e un importator din USA.

Eu din asta folosesc si masina (motorul) merge brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. am un golf 4 1.4 16v din 2002 cu motor BCA. ultima oara au fost schimbate uleiul si filtrele la 70000km si acum are cam 76000km si m'am uitat la joja si e cam la limita de jos. singurul detaliu despre uleiul care il are acum e ca este LongLife, in rest nu stiu ce caracteristici are. puteti sa imi dati un sfat cam care ar fi cel mai bun ulei pentru motorul meu ? in cartea tehnica imi zice ca normele de ulei sunt 500.00/501.01/502.00. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor!

Sunt mai nou pe aici si de curand posesor de vw golf 4 1.9 tdi AXR 1.1 CP. As vrea sa ma stiu ce fel de ulei trebuie sa folosesc pentru acest tip de motor. La aducerea masinii in tara primul schimb de ulei l-am facut cu Castrol Magnatec 10W 40. E bun sau am facut vreo prostie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prostie mare.

Trebuie sa folosesti neaparat ulei cu norma 505.01, pt pompe duse. Cu 10w40, risti sa strici injectoarele si axul cu came.'

Foloseste castrol edge 5w 40 cu norma 505.01. Oricum, bine nu i-a mers la saracu` motor. :)

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine-ai venit pe forum Angel !

Din pacate trebuie sa-ti zic si eu ca ai comis o eroare care poate fi fatala pentru motor. Schimba uleiul de urgenta (cu filtru cu tot) pina nu-i prea tirziu.

Exact cum zice si Misu, ai motor TDI PD iar uleiul folosit trebuie sa indeplineasca norma VW 505.01. Asta-i conditia minima dar obligatorie pentru uleiul de folosit la motorul tau (si eu am TDI PD asadar sint in aceeasi situatie dpv ulei motor).

Ai vazut norma asta, 505.01, pe butelca de Magnatec 10W40 ? Sigur nu.

Bafta

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar trebuie spalat motorul cu enging flush. corect viorel, daca merge cu motorul cu 10w 40 gripeaza axa cu came, care actioneaza pompe en duse, paa motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca se tot vorbeste de Castrol Magnatec, si nu de bine... E asa de prost uleiul asta?

Eu am folosit Magnatec 5W40 pentru benzina (1.8T), am vazut ca indeplineste norma 502.00 care este necesara pentru benzinare. Am cu el vreo 5000 km, e cazul sa-l schimb?

Ce imi recomandati pentru urmatorul schimb?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!