Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

Salut baieti. Un bidon de 1L de ulei, cel din care completam am vazut ca era facut in a 11.2005. Pe el scrie ca expira dupa 3 ani. In curand o sa schimb uleiul si vroiam sa va intreb daca mai merge sa-l amestec cu uleiul nou sau pot sa-l arunc. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acel ulei special pt.VAG,de unde era?Eu am intrebat la reprezentanta,ce ulei vand pentru masinile din aceasta gama (credeam ca este ca la lichidul de frana,sau alte piese,adica la reprez.nu se specifica producatorul ci doar norma si made in Germany).Surpriza a fost ca nu e asa,ei vand Castrol Magnatec 5W-40 si adus din...UE.Deci acelasi ulei se vinde in orice magazin de uleiuri;nu mai inteleg unde sunt consumabilele originale de la reprez?

Acesta este uleiul de care vorbeam ceva mai sus.

1IoWPr.jpg Rdmer.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e si uleiul pe care il folosesc si eu la golful meu. De ce vrei sa il inlocuiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da unde gasiti asa ceva?Eu in comert n-am vazut decat Castrol sau alte marci,iar la reprezentanta,unde ar fi firesc sa fie asa ceva,au tot Castrol din UE :( .E clar ca e uleiul dedicat pentru Golf,e facut in Germania,nu prin Turcia sau imbuteliat de SRL-uri romanesti.Pe net n-am vazut sa se vanda.Chiar asa,de ce vrei sa-l schimbi, cu ceva facut pe cine stie unde si calitate discutabila?Eu as pune asa ceva,da n-am vazut...inca.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au la reprezentanta orice VW. Cica ar fi uleiul cu care iese masina din fabrica. Cel 505.01 este 80 lei litrul cel 5w30 507.00 este aproape 90 lei iar cel 0w30 506.01 longlife este 100 lei. Destul de piperate dar poate ca merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma intreb de ce colaboreaza cu Castrol, cand ar putea foarte bine sa-si vanda doar uleiul lor? Cred ca 50 % din acest pret destul de piperat este "eticheta" cu VW. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: VW, BMW, etc. recomanda Castrol sau X sau Y say Z. chiar am vazut asta la TV despre istoria Castol cum filozofia lor de marketing si dezvoltatrea produselor lor s-a bazat pe parteneriate cu firmele construcoare de masini.

uite de ex: http://www.desktopmachine.com/framepic.php...4&size=1600 noul SEAT LEON Cupra R. Seat recomanda Repsol. (de parca daca ai baga Castol sau Aral ti-ar crapa Seatul :) )

raspunsul ar fi ca din aceasta colaborare cu diverse firme producatoare de masini se castiga bani frumosi de ambele parti:

1. VW recomanda Castol. clar! asta e cel mai cel ca deaia il recomanda ei! cumparati Castol! (sau ce firma de uleiuri or recomanda ei am dat doar un ex)

2. cumparand ulei "original" VW, cumparati defapt Castol, sau altul cu care au ei contract la un pret mai mare numa pt ca are pe el sigla marcii respective de masini.

acuma chiar offtopic :biggrin: un alt exemplu de parteneriate: reclama la Calgon: Bosch, Zanusi, Wirlpool. etc.. recomanda Calgon...

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez:

"1. VW recomanda Castrol. clar! asta e cel mai cel ca deaia il recomanda ei! cumparati Castol! (sau ce firma de uleiuri or recomanda ei am dat doar un ex)"

O fi sau nu o fi Castrol,cel postat in foto mai sus,dar cel putin este original,made in Germany si asta este un plus de incredere..Probabil de asta este si ceva mai scump.Cele care se vand de regula in orice magazin sunt de undeva din UE,cica si importate/imbuteliate de diferite SRL-uri care mai de care mai dubioase.Anul trecut am cumparat Castrol TXT Softec 5W-40 la 40Ron/l,adus,se zicea din Ungaria.Aceeasi marca(bineinteles nu din Ungaria) in Austria costa 30 euro/l.Oare de ce?

Eu unul as vrea sa iau ulei original,facut pt.VW,chiar si din reprezentanta,daca e original,dar NU AU.Au avut mai demult si acum nu mai aduc decat ceea ce se gaseste si in alte magazine.Asta e hal de reprezentanta!Cel putin aici in Cluj;Poate in alta parte in tara au,vad ca la Iasi au si alte magazine.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti la VW incearca la Skoda sau Seat si vezi unde sunt fabricate uleiurile, oricum in reprezentante cred ca nu-si permit sa-ti dea ulei fabricat in UE. Eu cred ca gasesti e imposibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc imposibil.Am intrebat la reprezentanta si au spus ca reprez VW are contract cu Castrol Romania si ei nu aduc din Germania;mi-a spus clar ca provine din UE,asta aduc ei..Nu mi-a spus motivul pentru care nu se mai aduce ulei din acela original.O sa incerc eventual la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de sus post 203, nu prezinta alte calificative (aprobari internationala) fata de utilizarea lui.

Nici macar nu se specifica tipul (sintetic, semisintetic, mineral).Ce caracteristici are?

Sincer sa fiu nu pot utiliza un ulei doar ca are o eticheta lipita pe un bidon.Nici nu se compara cu calificarile pe care le are castrol sau valvoline synpower, pentru exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o nelamurire: - de ce poate fi folosit atat pentru motoarele pe benzina cat si pentru motoarele diesel acest ulei "OEM"? Din cate stiam pana acum sunt uleiuri diferite, pentru benzinare si pentru diesel.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o nelamurire: - de ce poate fi folosit atat pentru motoarele pe benzina cat si pentru motoarele diesel acest ulei "OEM"? Din cate stiam pana acum sunt uleiuri diferite, pentru benzinare si pentru diesel.

Exista uleiuri recomandate pentru diesel sau pentru benzinare, insa multe dintre ele pot fi folosite fara probleme pentru ambele categorii, in functie de specificatiile producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma VW nu detine nici o sonda sau o rafinarie sau vreo fabrica de procesare a uleiurilor. Uleiul Special Plus nu e nimic altceva decat Castrol ambalat pentru Vw. Asta o poate confirma orice reprezentant oficial Vw din orasul tau daca e rang A daca iti va recunoaste de unde se face comanda. Totul tine de marketing. Spre exemplu cei de la reprezentanta Ford din Baia Mare blamau Lukoil cand venea vorba cu binecunoscuta problema a motorului TDCI cu injectoarele in jur de 200000km. Mai nou recomanda Ecto.

Am vazut in posturile anterioare ca va intereseaza uleiuri produse in Germania. Din cate am observat toata gama Aral e produs in Germania. Aral folosesc si eu si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de sus post 203, nu prezinta alte calificative (aprobari internationala) fata de utilizarea lui.

Nici macar nu se specifica tipul (sintetic, semisintetic, mineral).Ce caracteristici are?

Sincer sa fiu nu pot utiliza un ulei doar ca are o eticheta lipita pe un bidon.Nici nu se compara cu calificarile pe care le are castrol sau valvoline synpower, pentru exemplu.

Eu cred ca aceste specificatii sunt necesare cand vrem sa alegem o alta marca de ulei,care sa se potriveasca motorului la care dorim sa-l folosim.Din moment ce este ulei OEM,si care inteleg ca este folosit si recomandat de producator,oare e cazul sa ne facem griji pentru caracteristicile lui?Atunci ar trebui sa punem la indoiala calitatea oricarei piese OEM care nu are pe ea decat simbolurile VW.Practica insa,arata ca VW este o masina fiabila si cu o anumita cota de piata,tocmai datorita componentelor pe care le foloseste in constructia masinii.Oare prezinta mai multa incredere un ulei fabricat nu se stie unde,dar la care avem niste date tehnice,teoretice as spune eu,care sunt sau nu conforme cu realitatea.Daca nu avem certitudinea producatorului,nu putem avea garantia respectarii"retetei" ca sa spun asa de fabricatie.Cred ca stim cu totii ca este o diferenta calitativa intre produsele originale si cele fabricate sub acelasi brand dar pe aici prin tarile apropiate.Uleiul de motor este un element foarte important,de care depinde practic viata si longevitatea motorului.Cred ca trebuie acordata o atentie mult mai mare la garantia calitatii decat la alte consumabile spre ex,care nu afecteaza viata motorului.Un motor uzat prematur,aduce costuri mult mai mari decat o diferenta de pret intre un ulei indoielnic si unul care garanteaza calitatile din datele tehnice.De aceea Castrol original este mai scump decat cel existent pe piata,dar nu se gaseste pe aici,dar la acela puitem sa luam de bune caracteristicele tehnice.

L.E.Produducatorul VW,in mod sigur are fisa tehnica a uleiului respectiv pe care-l foloseste,.probabil cu o relatie in domeniu se poate afla si asta.Ma indoiesc oricum sa fie un ulei mineral.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La masina din semnatura, trebuie sa fac revizia la 2 ani si 16600 km, prima revizie am facut-o la 1 an si 8000 km, intrebarea mea este ce ulei s-ar potrivi cel mai bine, la prima revizie mi-au pus Castrol SLX Pofessional 5W40 dar am inteles ca acest ulei nu se mai face decat pe 5W30? Din cate am citit in cartea masinii ulei de long life este norma 507.00 si interval normal 502.00. Are ceva daca pun longlife? Care este explicatia de a face schimbul de ulei la un interval de timp care prioritar intervalului numarului de km, se invecheste uleiul in motor sau cum? As vrea va rog argumente clare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot acest castrol folosesc si ma tem ca nu se mai produce... nici pe site-ul castrol nu este prezentat. care-i treaba? uleiul special am vazut si eu in acel post...este prima data cand vad asa ceva...trebuie sa aflam mai multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
L.E.Produducatorul VW,in mod sigur are fisa tehnica a uleiului respectiv pe care-l foloseste,.probabil cu o relatie in domeniu se poate afla si asta.Ma indoiesc oricum sa fie un ulei mineral.

E full sintetic. Si e Castrol oameni buni! S-a mai repetat asta de multe ori pe forum! Luati un Castrol Edge si o sa vedeti ca e acelasi lucru dar la un pret mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pana la urma Mobil 1 0W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius-George

Salut, sunt nou pe acest forum, de asemenea si nou posesor de vag! As dori sa stiu ce ulei mi-ati recomanda pentru golful meu cu motoras 1.6 AKL din 98! La prima revizie care i-am facuto i-am bagat Castrol 0-40w dar il cam papa si totusi masina trage bine nu scoate fum....sa folosesc oare un ulei mai gros? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca da. Cred ca ai undeva in jur de 200.000km si cred ca ar trebui sa folosesti cel putin un 10w40. E doar o parere! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius-George

Ai ghicit, am aproape 220 de mii, si segmentii is originali! Eu ma gandeam undeva la un 15w-40! Gasisem pe net un catalog aral si pentru motorul asta era recomandat si Aral Tronic 15w40!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa incerci 10w40, cred ca e suficient, daca zici ca ai mers cu 0, doar daca face probleme mari cu 10 treci la 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

Engine oil/ -incl. filter,litre 4,0/4,5 (API, SJ/CF, SAE 10W40)

acum brand-ul il alegi tu...eu unul as recomanda Castrol

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stimati posesori de golf4 1.4 16v AXP

ce ulei de motor folositi ??

eu am pus vara trecuta un Castrol SLX Professional 5W-30 cu norma 502.00

dar multi mi-au zis ca la benzinare trebuie 5W-40...

nu pot zice ca sunt nemultumit.. in aproape 5000km am completat o singura data la nivel.. cam 400ml

sfaturi ? uleiuri ? prefer tot Castrol, asta am pus si pe T4, pun si pe T5, si sincer am incredere

preciezez ca motorul are 94.000km reali evident

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!