Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

cristianionut

5w 40 in mod cert, de preferat full sintetic si cu schimb la 15 000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o problema legata cumva de ulei.

Am un Golf 4 Variant 1.9 TDI, 2004, cu 103.000 km. Schimbul de ulei l-am facut la 97.000 km.

De curind mi-a dat la bord "warning" sa verific uleiul. Am verificat uleiul. Era in limita inferioara. Am aditionat 300 gr ulei Castrol 5W40 insa avertismentul de la bord nu s-a stins.

Am continuat drumul cu motorul subturat si o viteza mica. A 2-a zi am verificat uleiul, la rece. Este in limitele normale insa warningul de la bord imi apare la contact si continua sa stea aprins.

Ce e de facut in situatia asta?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: sa resetezi eroarea de pe calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: sa resetezi eroarea de pe calculator.

Am pus o intrebare de "rookie"?

Pot sa fac eu resetarea? Trebuie sa merg intr-un service?... etc

Pentru orice eroare trebuie mers in service si resetat? Adica, practic, asa e construit sistemul?

Stiu de un Passat care nu a trebuit resetat. S-a aditionat ulei... s-a stins becu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: NU prntru orice eroare trebuie resetat dar uneori e necesar. Poti avea 2 tipuri de senzori: 1. cel de presiune si 2. cel de calitate (pt Q1) si in functie de asta poti avea erori mentinute sau temporare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

De ceva vreme a inceput sa se fabrice de catre producatori de ulei 5W- 40, 50501 in varianta full sintetic, dar nu gasesc in romania.Nu este vorba de ulei convetional sintetic.

stie cine unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pt ca topicul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48223 s-a inchis as vrea sa dau aici o replica la ce a spus radu1.

E diferenta mare intre Castrol TXT Softec Plus 5W40 ce ai recomandat tu si Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40? Eu pun ce am vazut ca pun si altii. ( cu toate ca doua schimburi le-am facut cu Valvoline, asa mi-a recomandat primul meu mecanic!!!).

Eu cand fac schimbul imi intra 4 l. E adevarat ca mai am un L cu care completez cand e nevoie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

De sa inteleg ca nu ti-a placut Valvoline....din moment ce ai trecut pe Castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus mai sus o intrebare legata de senzorul de ulei (mi s-a aprins la bord senzorul de nivel ulei si a ramas aprins).

Pentru cei care se confrunta cu aceeasi "problema":

Am mers la un service si mi s-a spus ca senzorul de ulei este troznit. Am incercat si o a 2-a parere. Mi s-au scos bornele de la baterie pentru 10 minute (pentru resetare de computer de bord). S-a stins.

Am inteles ca resetare de computer de bord din laptop nu se poate face.

So, am evitat o "schimbare" inutila.

P.S. M-am bucurat pentru scurt timp ca imi ramin mai multi bani pentru concediu. Mi-a spart un cocalar geamul dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu folosesc CASTROL MAGNATE GTD 5W40 la bidon de 5 litri si dupa 8800km, a scazut aproape 2 mm pe joja. Culoarea e maro spre negru dar mai are , pina la negru. Vreau la urmatorul schimb sa folosesc EDGE, dar nu gasesc la bidon de 5 litri. Am inteles ca astea de 5 litri sint fabricate in Germania, Anglia. Voi ce stiti despre asta, este real sau doar folclor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am luat un Golf V. Are cam 125 000 km reali. Am verificat uleiul si are o culoare destul de neagra. De fapt cred ca mai este si putin pentru ca abia un cm din joja daca nu mai putin este imbaiata in ulei ca sa zic asa. Care este limita maxima? Pana se ocupa si segmentul ala striat de pe joja? Am citit tot topicul nu am gasit un raspuns clar pt situatia mea. Am un motor de 1,9 Tdi 90CP. Nu stiu exact ce serie e. Pe brieful ala din Germania scrie variante - ABBXFXO. Sa fie ABB? Ce ulei imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se afla in zona optima, atunci cand este pe la mijlocul zonei striate de pe joja, consulta cartea service si manualul si o sa vezi acolo exact. E normal ca uleiul sa se innegreasca mai mult la diesel, recomandarea mea e sa faci un schimb de ulei si filtre daca ai cumparat-o recent, si o sa fii linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot vedea ce tip de motor am? Este un 1,9 Tdi 90CP din 2006. M-am uitat in multe locuri dar nu am vazut niciun ALH, de asemenea nu am vazut nici specificatie PD... Intreb ca sa stiu ce ulei sa-i pun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

in certificatul de inmatriculare pag 3 (cea din dreapta interior), sus, ar trebui sa ai un cod de 3 litere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in certificatul de inmatriculare pag 3 (cea din dreapta interior), sus, ar trebui sa ai un cod de 3 litere...

Eu am doar brieful mic si mare din Germania pe care nu este inscris un asemenea cod:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OVIDIU, ridici capota, te uiti sa vezi daca are pompa de injectie rotativa, sau chemi pe un nene` , care are G4 de 90 de cai. Ala iti va spune sigur. Daca nu e PD, e mai simplu, pui un EDGE, si ai rezolvat, nu prea scump, pina in 2 mil cu filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OVIDIU, ridici capota, te uiti sa vezi daca are pompa de injectie rotativa, sau chemi pe un nene` , care are G4 de 90 de cai. Ala iti va spune sigur. Daca nu e PD, e mai simplu, pui un EDGE, si ai rezolvat, nu prea scump, pina in 2 mil cu filtru.

Misu, sa ma simt prost ca nu stiu cum arata o pompa de injectie rotativa? :) Hai ca fac o poza in stanga acolo si o poestez pe topicul meu din Masina mea. Sper sa elucidati voi misterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am motor 1,9 Tdi 90 CP, cod BXF. Ce ulei sa-i pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Aral HighTronic 5W 40 la 4 litri. Am gasit la pret bun, 115 lei. Sper sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@misu_tdi : Castrol EDGE la bidon de 5 litri intr-adevar se fabrica in Germania (nu e folclor), de restul tarilor nu stiu. Da cu Germania e sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina mea oare ce ulei ar trebui sa ii pun?

E VW GOLF TDI 1.9,Motor ALH din 2002,si are 122000 km...

Ce e nasol e ca stiu ca i-a fost schimbat anul trecut prin august,dar persoana respectiva nu si-a notat kilometrajul la cat a schimbat(si culmea ca persoana respectiva e sora mea:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul mai sus amintit are norma VW 505.00 care e potrivita pentru motorul tau.

E adevarat, e un ulei atat de performant incat merge si pe motorul PD, care e mai pretentios.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ALH daca vreau sa pun Castrol 5W40 se pare ca am numai doua variante:

-Castrol Edge

-Castrol Magnatec Diesel

Am gasit pe alt thread in care cineva cam era impotriva la Magnatec:

Daca ar fi sa fac un clasament la uleiurile pentru ALH ar fi asa:

1. Castrol TXT Softec

2. Mobil SinthS

3. Aral HighTronic

.........

99. Castrol GTD Magnatec

Oricum Castrol GTD Magnatec pare a fi cea mai proasta varianta...

Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!