Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

Stiu ca sau mai scris topic-uri despre aceste subiect, ii rog pe administratori sa nu se supere, le-am citit aproape pe toate, dar tot nus tiu ce ulei sa pun. Am cumparat masina de vreo 2 saptamini si as vrea sa schimb uleiul (pare cam negru) dar dupa ce am citit topic-urile si dupe ce am discutat cu citiva furnizori de piese auto, sunt si mai nelamurit. La nici un topic de pina acum nu observ sa se fi luat in calcul si numarul de kilometri ai masinii, la mine fiind 165.000. Am VW Golf Variant, 2002, 1,9 TDI, 90 CP, motor ALH. Motorul are norma QG1 si din cartea de service cu care a fost adusa din Germania obesrv ca s-a utilzat numai ulei LL, dar nu se specifica nicaieri de care tip. Eu utilizez masina mai mult in oras si nu stiu daca se justifica utilizarea unui ulei LL, de exemplu Castrol SLX Long Life II - 0W30, conform normei 506.01 si care este si foarte scump cca. 600.000 lei/l, in conditii in care cred ca tot la 15.000 l-as schimba. Trebuie utilizat neaparat ulei 0w30? Sau se poate utiliza si 5W40 de exemplu, care este tot full sintetic, luind in considerare si faptul ca motorul are 165K? Dar 5W40 nu mai este in norma VW506.01 , ci in norma VW505.00 !!! Pot sa folosesc asa ceva? Pot sa utilizez de exemplu Castrol GTD Magnatec 5W40, sau Mobil Synt s 5W40? Ce imi recomandati?

Astept raspunsul avizat al cunoscatorilor. Multumesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ARAL Tronic High 5W40, 505.00 - asta am pus eu

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Trebuie utilizat neaparat ulei 0w30? Sau se poate utiliza si 5W40 de exemplu, care este tot full sintetic, luind in considerare si faptul ca motorul are 165K? Dar 5W40 nu mai este in norma VW506.01 , ci in norma VW505.00 !!! Pot sa folosesc asa ceva? Pot sa utilizez de exemplu Castrol GTD Magnatec 5W40, sau Mobil Synt s 5W40? Ce imi recomandati?

Astept raspunsul avizat al cunoscatorilor. Multumesc. :D

<{POST_SNAPBACK}>

:)Stai linistit ca la Km pe care ii ai poti sa folosesti aproape orice marca de ulei 5W40.Mult mai pretentioase sunt motoarele TDI PD(pompe duse) asa ca no problem! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul ALH cu QG1 si cu 186000 Km, care a fost tinut (2 ani)pe Aral HighTronic 5W-40 (505.00) si consuma 120 grame/1000Km am decis sa pun Castrol Softec TXT 5W-40 (505.00). Motorul suna foarte frumos. I-am dat si "talpi" de 185/ora (pe A2). intr-un cuvant, nu l-am menajat.

Il verific exact in acelasi loc pentru a elimina erorile cauzate de pozitia masinii fata de planul orizontal. Dupa 1000Km nu a mancat nici gram.

Am vrut intai sa folosesc 0W-30 dar m-am gandit tot la kilometraj

Oricum, sunt multumit de alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai are nimeni o alta parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am decis singur. Am folosit Castrol GTD Magnatec 5W40. Sper sa nu fi gresit. Am schimbat si filtrul. Chiar cind ma gindeam sa schimb uleiul mi-a aparut in bord "service in 3000 km". Sa fi fost de la faptul ca trebuia schimbat uleiul? Mie mi s-a parut tare negru uleiul si in consecinta am considerat ca afisajul se refera la ulei. Sa fi fost de la altceva? Dupa ce am schimbat uleiul am resetat si perioada de service si mi-a disparut anuntul cu "service in 3000 km". Am facut bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai facut bine... in functie de ce tip de ulei pui, computerul de bord te va anunta dupa un anumit numar de km ca trebuie schimbat uleiul. Daca puneai ulei LL trebuia sa-i "spui" calculatorului de bord, pt a nu te anunta prea repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea is cunoscator. asa ca citesc si eu pe aici.

da' pot sa-ti spun ca si eu am pus tot ARAl High Tronic 5w40. Am facut cam 7000km de la ultimul schimb (si in oras si si afara, uneori cu talpa grea). Inca e la limita maxima uleiul, deci nu am mincat nimik.

Oricum si despre Castrol-ul Magnatec de care vorbesc tinerii mai sus am auzit numa vorbe bune !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

am un GOLF IV 1,4 pe benzina si nu stiu ce fel de ulei sa-i pun. Undeva in cartea tehnica am gasit ulei cu norma 503 si in alta parte 500. Nu stiu germana asa ca nu stiu care-i norma corecta. De asemenea va rog sa-mi indicati si o marca de ulei. Va multumesc si-mi cer scuze pentru stangacia mea.

Paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi util sa ne spui si cati kilometri are facuti masina ta. Acest reper trebuie luat in calcul la tipul de ulei.

Daca masina are peste 100 mii km este de recomandat sa pui ulei 5W-40 (semisintetic) sau 5W-50 (full sintetic).

Daca masina este mai noua poti sa pui si 0W-40.

La marca incearca sa pui dupa buget. Eu ti-as recomanda Aral sau Mobil 1. Mobil 1 are sigur 5W-50, e mai scump si se gaseste mai greu, dar merita.

Aceste uleiuri sunt valabile pentru schimburi de pana in 15 mii km. Recomandat ar fi sa schimbi pana in 10 mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare VWforum. Sunt proaspat inregistrat, proaspat posesor de VW Golf. Masinuta o am de circa 2 saptamani, adusa de afara, un Golf IV TDI 90CP, an 2002.

Masina arata impecabil, vreau sa-i schimb uleiul ca arata cam nasol. spuneti-mi va rog, un ulei bun pentru motorul meu care ar fi? Sau mai bine spus, ce ulei folosesc cei de la Volkswagen?

Va multumesc anticipat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ALH. Mersi mult Bladerunner.

Alta intrebare, deasupra mastii frontale, e un sticker pe care e gravat 120000km. am inteles ca are legatura cu cureaua de distributie. Masina acum are 137000km. Sa stau linistit? Tre' sa schimb distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu distributia la ALH se schimba la 90.000 km. Si eu cand am luat masina avea 132.000 km si in cartea de service scia ca au schimbat-o la 90.000 km, dar pentru linistea mea am schimbat-o. Da un search pe forum ca s-a discutat si despre distributie o gramada, si nu are rost sa deschidem mai multe topic-uri despre asta. Incalcam si regulamentul forumului si nu e frumos ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Titan: la motoarele ALH incepand din 2002 s-a montat un kit de distributie care trebuie schimbat la 120000km. Asa ca poti sta linistit.

@bladerunner: cand ai schimbat distributia nu ti-ai pus kit din asta nou cu schimbare la 120000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o rugaminte la voi: cum aflu norma de ulei a masinii mele ? Sau daca are cineva un model identic sa-mi furnizeze si mie aceasta informatie. Nu am carte de service si eticheta de pe motor nu mai exista! Am un Golf IV, an fabricatie - 2001, motor 1,4 benzina. Multumesc anticipat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa garantez, dar cred ca iti trebui un ulei care sa respecte norma VW502.00.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw503.00. eu din asta bag in motor plus ca e trecut si in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care-i norma VW 502.00 sau 503.00 ? :D Ca este diferenta mare cand vine vorba de ales tipul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce te ratoiesti?

Norma Long Life pt. motoarele pe benzina e 503.00. Daca nu ma insel, 502.00 e norma veche, pentru intervale fixe de service.

Vezi pe site-ul Aral ce ulei iti recomanda si iei norma de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A cam venit vremea sa imi schimb si eu uleiul. Am tot cautat pe forum discutii dee esubiect, insa legat de tipul meu de motor nu am gasit nimic concret.

Am un Golf IV,AXR,2002,19,TDI(101HP),cu 144.000 la bord

Mentionez ca pana acum am vazut ca neamtul a pus Castrol.

Voi ce recomandati?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cam venit vremea sa imi schimb si eu uleiul. Am tot cautat pe forum discutii dee esubiect, insa legat de tipul meu de motor nu am gasit nimic concret.

Am un Golf IV,AXR,2002,19,TDI(101HP),cu 144.000 la bord

Mentionez ca pana acum am vazut ca neamtul a pus Castrol.

Voi ce recomandati?

Va multumesc.

Mobil 1 S(SuperSyntetic)-recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf 4 1,6 101 CP ,99.000 km.Am pus de cand am masina ARAL 5W40 sintetic,acum de ceva vreme am schimbat pe 10W40,am vazut la OMV un tabel si m-am luat dupa el .Voi ce marca mai folositi ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Mobil 1 5W-50 si sunt foarte multumit de el.

Eu am Golf 4 1,6 101 CP ,99.000 km.Am pus de cand am masina ARAL 5W40 sintetic,acum de ceva vreme am schimbat pe 10W40,am vazut la OMV un tabel si m-am luat dupa el .Voi ce marca mai folositi ?????

@Cristel De ce ai schimbat gama de ulei de la 5W la 10W? Iti consuma ulei cand foloseai cel de 5W? Daca nu eu zic sa treci inapoi imediat la gama 5W ca iti omori motorul inutil. Uleiul 10W este mai gros si ingreuneaza putin functionarea motorului. Pt tine este insesizabil, dar pt motor este. Plus ca cel de 10W nu cred ca este sintetic, ci, in cel mai bun caz semisintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!