Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Am fost si eu acum 2 duminici, nu cred ca mai e trafic de turisti de vara.

Numai sa nu prinzi ceata dimineata ca e prapad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost weekendul trecut pe Transalpina, pe traseul Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Dobra - Sugag - Jina - Tilisca - Saliste - Fantanele - Cristian - Sibiu. Pana la Obarsia Lotrului drumul e perfect ca si asfalt, insa marcajele, semnalizarile de curbe periculoase si parapetul lipsesc cu desavarsire. Acelasi traseu facut noaptea sau pe ceata poate deveni usor sport extrem. Dupa Obarsia Lotrului lucrurile se schimba, sunt multe zone fara asfalt, iar zonele cu asfalt sunt intrerupte de santuri facute pentru montarea scurgerilor pentru apa de pe versanti. Bineinteles, au facut sute de gropi, in loc sa lucreze pe bucati, sa faca cateva gropi, sa monteze scurgerile si apoi sa repare asfaltul. Dupa Dobra, spre Jina, drumul devine foarte prost, foarte asfalt, pana in Jina, unde reapare asfaltul, insa drumul este foarte ingust si trece prin multe localitati. Pentru cei care se grabesc si nu vor sa piarda timpul le recomand sa mearga spre Sebes, chiar daca distanta e ceva mai mare. Pentru cei care nu se grabesc si vor sa admire peisajul le recomand cu caldura traseul facut de mine, satele sunt foarte frumoase si sunt cateva zone unde merita sa te opresti cateva minute.

Din pacate, Ranca a fost o mare dezamagire pentru mine, o gramada de pensiuni asezate la sosea, fara nici un fel de ordine, nu exista locuri de parcare, iar mancarea la pensiuni e de proasta calitate si servirea dezastruoasa. In plus, in afara de preparate pe baza de carne nu prea poti manca altceva. In plus, in partile cele mai frumoase drumul e ocupat de masini, oamenii oprindu-se sa faca poze la peisaj. Ar fi trebuit facute ceva parcari laterale, insa nu cred ca luat nimeni in calcul traficul aglomerat din weekend, mai ales pe timpul verii. Ca de obicei, au aparut cei cu gratare pe marginea drumului, cu manelele la maxim, insa sunt deja obisnuit cu asta din alte locuri frumoase si din pacate cunoscute de multi.

Probabil ca voi face din nou acelasi traseu in octombrie, cand peisajul se va schimba odata cu ingalbenirea frunzelor.

Aici gasiti si cateva poze facute de mine pe drum:

https://picasaweb.google.com/111810898947973242893/TransalpinaSeptembrie2011#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai terminat. Vreau și eu să ajung. Dar mă gândeam să ies la Sebeș, nu la Sibiu.

Nu știu dacă să mă duc în vinerea cu întâlnirea Vwforum sau să încerc săptămâna viitoare.

Acum în WE este raliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai astepti, poate mai fac o data drumul impreuna cu tine, prin octombrie. Daca nu, merita sa te duci, dar nu in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu știu dacă pot. Ar fi acea vineri sau cândva săptămâna viitoare (în timpul săptămânii ce-i drept). Din imaginile tale este super. Majoritatea sunt făcute până în Obârșie? Eu am mai fost acum vreo 3-4 ani. Sunt și chestii pe care nu le recunosc acolo. Unele par făcute seara. Ai prins culori foarte faine.

Vezi tu, nici la Enisala n-am mai ajuns :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, majoritatea sunt facuta pana in Obarsia Lotrului, zona cea mai inalta si mai frumoasa din Transalpina. Cele de seara sunt facute la Jina si Dobra, o zona foarte frumoasa. mi-ar placea sa revin acolo in cateva saptamani, sunt sigur ca ar fi culori mult mai frumoase.

Da, nici la Enisala n-am mai fost, sunt multe locuri unde am zis ca mergem si n-am mai ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că vine iar vreme bună, să vedem ce va fi. În WE din păcate acolo era ceva lume și când nu exista asfalt, iar dinspre Voineasa spre Obârșie, pe unde se putea, era plin de grătare. Îmi imaginez acum ce poate fi, ca pe Transfăgărășan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost socru-meu azi pe transalpina.a asteptat ora 13 sa se dea drumul circulatiei din cauza raliului.totul a fost ok.

Urmam si noi duminica in drum spre gurahont.

Ceva companioni de transalpina?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost.magnific.sper sa pot pune pozele dupa ce se aseaza forumul.este de vis.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altitudinea maxima pe navi,2138m.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce traseu ai urmat?

Sa inteleg ca deocamdata, pentru un drum decent care sa nu iti rupa masina, asfaltat, ruta Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Horezu-Novaci-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi-Sibiu e in regula? Mai departe de Obarsia Lotrului spre nord din cate am citit inca nu merita, din cauza drumului, la fel nici zona de vest spre Petrosani. Puteti sa dati detalii despre cazare, unde ati stat? Am inteles ca de evitat ar fi cazarea in Ranca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre Petrosani e cam dezastru, nu poti merge cu mai mult de 20 km pe ora (asta daca chiar nu tii la masina, altfel mai bine nu o iei deloc pe drumul asta). Nu e asfaltat decat pe portiuni foarte mici si in rest e drum forestier, cu bolovani.

As evita orice inseamna cazare si mai ales masa in Ranca, mai bine mergi si stai in Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate,din motive ce nu au depins de mine,am luat-o spre petrosani.drumul muci,dar babuinul a mers cu maxim 2 km/h.maxim.

Dar este frumos ca peisaj.

ideal ar fi sa mergeti cu o masina de servici.

Eu o sa mai fac inca odata transalpina la intoarcere.adica joi.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut transalpina de 2 ori in 4 zile.ceva fenomenal,greu de explicat.de asfaltat mai este un pic, pe portiuni de cateva sute de metri,numai intre obarsie si sugag.aseara se turna asfalt in draci pe urdele,totul este impecabil.

In momentul de fata,doar cu masina de F1 nu se poate parcurge.traseul nu a pus nici o problema jantelor pe 17 si suspensiilor sport,de la novaci si pana la sebes.

Intr-adevar,atunci cand se toarna beton,angajatii romstrade pun betoniera de-a curmezisul...i-am intrebat de ce nu toarna de pe marginea unei benzi si sa lase macar o banda libera,au spus ca cifa e prea grea sa stea doar pe o banda.mi s-a parut corect,in conditiile in care a durat 5 minute sa goleasca betoniera.

Nici sus in cariera nu au fost probleme,am asteptat 3 minute,ba chiar ne-au facut loc,in contextul in care totusi drumul nu este gata si deschis.

Aer curat,peisaje extraordinare,drum asfaltat impecabil,orice oras ar fi invidios,si cred ca va rezista, la cati mastodonti il bat zilnic incarcati.

sper sa se monteze si parapetii,sa se vopseasca marcajul,pt mai multa disciplina pe sosea.

In rest sper sa ne bucuram toti,in mod responsabil,si cu respect pt natura,este un drum poate,mai frumos ca transfagarasanul prin faptul ca este mai aproape de munte...am facut o gramada de poze,nu stiu cand am sa le pot posta,nu am net inca in casa,pe motiv de casa noua.

mergeti cu grija,respectati muntele,bucurati-va de peisaje.

Drumuri bune.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am parcurs si eu transalpina miercuri 07.09 de la novaci la obarsia lotrului. de fapt am ajuns pana la lacul oasa si planul initial era sa intram pe drumul spre paltinis dar din cate am vazut nu era practicabil cu o masina de strada asa ca ne-am intors la obarsia lotrului si am intrat pe DN7A spre voineasa

impresii: drumul foarte bun si liber in timpul saptamanii, panorama superba, senzatii tari pe serpentine, intr-un cuvant: extraordinar.

ranca este un complex in constructie si peste tot vezi pensiuni neterminate si materiale de constructie. cam la fel e si in zona obarsia lotrului

post-67184-0-54032500-1316154439_thumb.j

post-67184-0-00883400-1316154445_thumb.j

post-67184-0-39490900-1316154449_thumb.j

post-67184-0-80459700-1316154455_thumb.j

post-67184-0-54090300-1316154463_thumb.j

post-67184-0-98397400-1316154471_thumb.j

post-67184-0-27256300-1316154484_thumb.j

post-67184-0-84761000-1316154490_thumb.j

post-67184-0-39256100-1316154496_thumb.j

post-67184-0-80763600-1316154501_thumb.j

post-67184-0-20484100-1316154509_thumb.j

post-67184-0-31000800-1316154514_thumb.j

post-67184-0-97219100-1316154519_thumb.j

post-67184-0-21353800-1316154525_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandari de cazare?

ceva rustic, pustiu si salbatic, adica °°io si ursu°°

spre paltinis? nu ma intereseaza starea drumului ca ma duc cu nova

multumesc!

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am cazat in polovragi la pensiunea saradavy(80 lei - o sticla de tuica de pruna si una de vin incluse) si in voineasa la pensiunea teodora (60 lei). le recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost sambata pe transalpina,misto drum,oricum sper sa l mai fac odata anul acesta

se circula fara probleme,este putin mai greu de la obarsia lotrului la sebes

dar merge,trebuie avut grija la pietrele de calcar de pe drum ,exista riscul de facut explozii la cauciucuri,si pe o distanta de 60 km nu sunt servisuri,intalnesti doar masini de ciment de la romtrade. trebuie mers cu grija doar atat.

Modificat de dakino2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut transalpina de 2 ori in 4 zile.ceva fenomenal,greu de explicat.de asfaltat mai este un pic, pe portiuni de cateva sute de metri,numai intre obarsie si sugag.aseara se turna asfalt in draci pe urdele,totul este impecabil.

In momentul de fata,doar cu masina de F1 nu se poate parcurge.traseul nu a pus nici o problema jantelor pe 17 si suspensiilor sport,de la novaci si pana la sebes.

Vali, nu stiu pe unde ai fost tu dar dupa obarsie, inspre sebes, mie drumul mi s-a parut, pentru o buna bucata de timp, praf. E adevarat ca mai spre final compenseaza, dar nu merita. Am avut parte de masaj "natural", chiar si mergand incet.

Tot jante pe 17", fara suspensie sport, si tot a trebuit sa ma chinui sa nu ating si mai ales sa merg incet pentru ca sunt nu multe, ci foarte multe portiuni neasfaltate/decopertate si acoperite cu pietris, pentru ca au lucrat la scurgeri si poduri. Si toate sunt consecutive, cu pauze de cativa zeci sau sute de metri. Deci degeaba te bucuri ca ai scapat de primele, pentru ca mai urmeaza destule portiuni incomodante.

Nu stiu despre drumul spre Voineasa, dar daca ar fi sa mai aleg odata, as lua-o spre Voineasa decat spre Sugag/Sebes, macar de curiozitate. Mare lucru nu mai vezi spre Sebes, in afara drumului care se vede ca proaspat asfaltat mai la final.

Drumul a fost destul de zgaltait si pana la Novaci din cate imi amintesc, asa ca situatia nu e foarte fericita cu drumurile, dar se poate merge.

Nu stiu exact drumurile pentru ca am mers dupa gps, dar rutele nu au fost cele mai bune.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles pozitia ta,dar nu stiu ce sa iti raspund.sa zicem ca eu am mers ca si cum caram oua sau tnt.asa ca mi s-a parut ok.mai ales ca pana la obarsie este impecabil.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam multi

vreo 700-750

bucuresti- valcea 170 km

valcea baia de fier 80 km

baia de fier obarsia lotrului -50 km

obarsia lotrului -sugag 60 km

sugag -sebes 25 km

sebes sibiu 55 km

sibiu valcea 100

valcea bucuresti 170

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri pe ruta SEBES-VOINEASA.Frateeeeeeeeeee..rupi masina ,Nu mi-a parut nimic deosebit.Paduri defrisate..drum de kkt la care se munceste,peisaj plictisitor..Transfagarasanul e sculaaaa.Era un oropsit de soarte cu un LEXUS...vai mama lui..cred ca o sa regrete toata viata lui drumul.Sunt mai multe variante de drum??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dreacu domnu citeste topicul... ce mama xxxxx ai cautat pe Sebes ? :))

Ce e frumos nu ai facut...Novaci -Ranca-Obarsie- Voineasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!