Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Portiunea de 4-6 km la care se refera colegul Stormhold este jalnica. Acuma depinde si de masina din dotare. Intr-adevar peisajul este splendid dar trebuie sa mergi destul de atent pentru a pastra integritatea "fizica" a masinii. Am traversat de la Voineasa la Petrosani acum o luna si a fost destul de dureros pentru suspensia masinii. Momentan sunt pe la Chisinau pentru ca altfel te invitam la o plimbare cu telegondola de la Obarsia ;)

Stima

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost cu MB-ul ? :))

Sau Cayenne-ul e bun numai de ridicat o bordura prin oras ?:)

Ajung in iulie 23-31 prin zona ...am de gind sa ma plimb putin prin zona...nu se stie cind mai pacalesc nevasta la un drum asa lung :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog, am fost cu masina de serviciu si vreau sa-ti spun ca mi-a fost destul de mila de ea. Imi pare rau ca nu am facut poze ca sa va arat dar am fost in interes de serviciu si fiind prins in probleme de munca nu mi-a trecut prin cap sa fac ceva poze. Oricum, o sa ajungi si tu pe acolo si o sa te convingi singur de starea drumului.

PS: MB-ul a facut fata cam la toate expeditiile Off-Road....Cayenne-ul nu a dat inca de greu dar cu prima ocazie am sa scot untul din el.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mosule.

Ajung in iulie...gaz+benzina+rabdare+tutun si trecem de toate gropile...sa nu fie gropile adinci cit 1/2 roata in rest e ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au pus parapeti si au trasat marcaje? Anul trecut nici vorba de asa ceva. Daca era un pic de ceata nu te mai puteai orienta din lipsa marcajelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu.

Nu sunt marcaje pe axul drumului si nici parapeti nu sunt (inca). :(

Am fost eu duminica trecuta de la Obarsia Lotrului catre Ranca pe la ora 11 pe o ceata cum rar mi-a fost sa vad. Nu vedeam la mai mult 5 m in fata si marcaj nu, parapeti nu... adrenalina curata.

Ba mai mult, la coborare intre Ranca si Novaci pe langa ceata "de o taiai cu cutitul" m-a prins si o ploaie torentiala! Iarasi un "fenomen" pe care nu l-am mai intalnit pana acum: ceata + ploaie torentiala!

Naspa rau.

Modificat de O'neill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am scris, eu am urcat cu VW Polo 6R, deci o masina destul de joasa, si am reusit sa nu o ating pe sub ea...daca mergi incet si cu atentie, cel putin de la intersectia spre transalpina pana la Petrosani, eu zic ca e practicabil drumul, cu toata portiunea aia rea...mai departe, spre Voineasa, nu ma pronunt ca nu am fost. Nu au marcat inca carosabilul si nici parapeti nu prea am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este starea drumului de legatura spre Transalipna DN 67 (Rm.Valcea-Horezu-Novaci)?

Doar din punct de vedere al calitatii asfaltului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul este super...acum sunt intre ranca si varf...vremea e superba.poze cand ne intoarcem.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne dai mai multe amanunte , drumuri, pe unde ai fost, cazari etc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare o nebunie sa lasi dechis un drum fara marcaje si parapeti. Nu va mai spun ca, la o discutie cu un agent de asigurari, fiindca transalpina nu este deschisa oficial, deci drumul nu este preluat in administrare de cnadnr, societatile de asigurari nu deconteaza eventualele nenorociri produse acolo (pentru ca nu este drum public) si nici salvare sau smurd nu vine la eveniment. Fereasca Dzeu de vreo nenorocire....mai ales in zonele inalte unde vremea este foarte schimbatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sunt in cel mai de sus punct al muntelui,am parcat pe o pasune,si am luat-o la pas in urcare cam 30 min...am pozat,filmat,darnu va pot explica senzatia,desi suntem a4a oara aici.

Pt noi e excursie de o zi,dar in ranca e cazare la greu...incepand cu 80lei,pana la 150-200lei,si peste.

Oricum este liber.

Drumul,buc-valcea-horezu-novaci-ranca,foarte bun.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibilitati de cazare in zona, la coborarea de pe Transalpina, spre Petrosani:

- Cabana Mija, Cheile Jietului, Muntii Parang, langa drumul Petrosani - Obarsia Lotrului - Voineasa: www.mija.ro, 3*

- Cabana Groapa Seaca, 2*. Accesul se poate realiza si pe ruta Sebes- Sugag-Obarsia Lotrului- Groapa Seaca (Transalpina) pe drumul 67C, distanta 123 km. Ranca- Groapa Seaca (Transalpina), distanta 40 km. http://www.paring.ro/groapasec.html; iluminare cu grup electrogen

- Vila Melinda, http://www.vilamelinda.ro/

- Hotel Rusu, 4* parca, Parang , http://www.hotelrusu.ro

- Hoteluri in Petrosani: Hotel Petrosani, 2-3*, http://www.hotelpetrosani.ro/ Hotel Onix 2*, Hotel Rustic Palace, 4*, http://www.rustic-palace.com/, in apropierea Defilelului Jiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare o nebunie sa lasi dechis un drum fara marcaje si parapeti. Nu va mai spun ca, la o discutie cu un agent de asigurari, fiindca transalpina nu este deschisa oficial, deci drumul nu este preluat in administrare de cnadnr, societatile de asigurari nu deconteaza eventualele nenorociri produse acolo (pentru ca nu este drum public) si nici salvare sau smurd nu vine la eveniment. Fereasca Dzeu de vreo nenorocire....mai ales in zonele inalte unde vremea este foarte schimbatoare.

Drumul este inchis, oficial, neoficial........circula cine vrea, cand vrea pe propria raspundere :). Sunt indicatoare de Drum inchis si arata de unde si pana unde. Sa mai repetam mult ca acest drum este inca in lucru, finalizarea lucrarilor va fi undeva prin septembrie-octombrie ?!

Nu te obliga nimeni sa mergi acum, de altfel au fost deja incidente.....astepti pana in toamna si mergi atunci, linistit.

Se circula pe vremuri, cu dacia 1100, cand drumul era neasfaltat si mult mai ingust iar acum ne facem griji ? Este adevarat ca acum, probabil, sunt mai multi inconstienti, care-si etaleaza caii putere pe serpentinele acestui drum, insa soferii cu putina minte (ca nu-ti trebuie multa) vor conduce preventiv, viteza redusa, 30-40km/h si totul e ok!

Mie personal mi se pare un drum mai sigur decat multe alte drumuri, asa-zisele, europene de prin patria noastra draga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca drumul ar trebuie sa fie inca inchis puteau pune o bariera la intrare. Ca pe transfagarasan. In privinta soferilor, crede-ma ca atunci cand te intalnesti cu un neghiob care coboara ca dementul pe banda altuia, nu cred ca o sa iti fie prea bine. Este o chestie de siguranta minima faptul ca ar trebui macar marcaje sa aiba. Pe timp de ceata nu vezi nimic la 3-5m in fata ta. Si eu am fasit pana acum de 4 ori. Merg, si imi place la nebunie drumul, este belea. Dar odata am avut placerea sa ma intalnesc cu un tampit cu o masina mare (gen duba) care mergea mai mult pe contrasens. Dar ma rog, teribilisti sunt multi. Noroc ca ii mai triaza natura... In privinta ultimei tale afirmatii, da-mi voie sa am mari rezerve asupra sigurantei pe acest drum. Dar pana la urma cata vreme este un drum "inchis" fara bariere, si fiecare se aventureaza pe unde vrea, probabil ca sunt constienti ca isi asuma si riscul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul de intoarcere a fost pe la voineasa brezoi valcea pitesti bucuresti.

Drumul o fi bun pt altii,dar nu pt mine...de la intersectia cu petrosani-voineasa,sunt 80 km pana la valea oltului.primii 20 sunt marfa,urmatorii,adica de dupa statiunea voineasa,sunt jenanti...am mers cu 20-30km la ora,ocolind tot,e ca un swaitzer.bine,altii pot merge cu 70.oricum e mai bun ca drumul pe petrosani,anul trecut,eu am facut 3 ore pe bucata aceea cu 3km la ora.

Oricum,o excursie reusita.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dureaza mai mult de 4 ore ( cu 2-3 pauze de poze ) sa fac Transalpina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,o poti face si in 2 ore,nu e nimic dificil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat aloci fiecarei operatiuni in parte...dar daca tot ajungi acolo prima data,nu te zgarci cu timpul.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatie....ma ajuta mult sa imi planific ziua respectiva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee,e mult de ajuns pana la ea...si de intors de la ea.eu am introdus-o la excursie de o zi.

Dar pt prima data,mergi pana la sebes,de la ranca la sebes.o sa fi uimit de peisaj,aer,liniste...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos imi puteti recomanda si mie un drum pana pe transalpina bucuresti -> transalpina -> bucuresti si cat ar dura tot traseul

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill cum se prerzinta drumul de la Obarsia Lotrului la Sebes?

Gropi, portiuni nefinalizate, etc?

Eu vreau sa fac traseul din Bucuresti si nu stiu ce ruta sa aleg:

1. Bucuresti-Ramnicu Valcea-Novaci-Obarsia Lotrului-Novaci-Ramnicu Valcea-Sibiu(cazare)- Bucuresti(ziua 2)

2. Bucuresti-Ramnicu Valcea-Novaci-Obarsia Lotrului-Sebes-Sibiu(cazare)- Bucuresti(ziua 2)

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te intorci pe Voineasa-Calimanesti ?

(Re)vezi si Cozia cu ocazia asta...

Inainte de Novaci aveti pesteri, Horezu...daca tot ajungeti pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca pe varianta voineasa e varza drumul pe o buna bucata de drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!