Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Hai man ca de la Voineasa la Obirsie e parfum...tu nu ai urcat de la Sugag la Jina dupa ploaie, ca mine...am trecut fagase, noroaie, am astupat santuri ca sa trec mai departe...ehe

Si apoi unde e adrenalina daca e ca-n palma ? :(

Despre restul ai perfecta dreptate...calitate cazare, mincare, amenajari, divertisment, oameni...etc

E starea dezastruoasa a tarii si turismului ei...care din pacate merge din rau in mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bag si eu maine si poimaine. Are cineva idee daca a plouat - nins in ultima perioada? E practicabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors; Drumul este mult mai accesibil decat m-am asteptat. In proportie de 95% este bun si foarte bun.

Transalpina Portiunea sudica. Novaci-Obarsia Lotrului;

Cazare se poate gasi la Ranca, Obarsia Lotrului, Voineasa.

Drumul este asfaltat in proportie de peste 60%; piatra compactata 35%; portiuni cu denivelari si sau noroi 5%. Cu o masina cu garda medie (Seat Leon) am atins usor in 2 locuri (probabil daca mergeam cu viteza mai mica nu as fi atins deloc). Comparativ cu portiunea nordica muntii sunt in cea mai mare parte golasi si perspectiva este neobstructionata. In statiunea ranca se construieste de zor, am vazut ca pe munte s-a amenajat si un telescaun. Pantele sunt destul de abrupte.De la Obarsia Lotrului se poate iesi de pe Transalpina si merge la est catre statiunea Voineasa, sau la vest catre Petrosani prin cheile Jietului.

Partia de schi a functionat anul trecut? Sau anul asta e finalizata?

Transalpina Portiunea nordica: Obarsia Lotrului-Sebes 2010.09.19

In mare parte drumul este marginit de brazi inalti (vezi doar drumul si brazii). Drumul este in proportie si mai mare asfaltat; aici nu prea se mai pune problema sa atingi. Sunt lucrari cam la fiecare curba (refac sistemul de drenaj si sparg carosabilul).

Se deschid perspective largi de exemplu in dreptul lacului de acumulare Oasa.

Transalpina%20103.jpg

Transalpina%20104.jpg

Transalpina%20106.jpg

Transalpina%20107.jpg

Transalpina%20110.jpg

Transalpina%20113.jpg

Transalpina%20115.jpg

Transalpina%20118.jpg

Transalpina%20120.jpg

Transalpina%20124.jpg

Transalpina%20125.jpg

Transalpina%20127.jpg

Toate imaginile:

Transalpina 1

Transalpina 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai vrea cineva sa faca vreo plecare? facem un grup?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa si pe mine o tura pe Translapina. De unul singur e aiurea dar, daca am fi mai multi ar fi altceva. Cei din Alba, Cluj nu sunt interesati sa dam o tura intr-un week-end pana nu vine iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand portiunea din sud. Daca te uiti pe harta Transalpina harta ai sa vezi ca muntele nu este impadurit in proportie mare in sud. Motiv pentru care vezi tot in jur. Portiunea de nord are brazi si in stanga si in dreapta drumului. Motiv pentru care nu vezi decat drumul si brazii. (cu mici exceptii-lac de acumulare, portiuni cu copacii taiati etc).

Asta e tipicul de drum din nord:

Transalpina%20311.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partia de schi a functionat anul trecut? Sau anul asta e finalizata?

La Ranca se schiaza de cel putin 8 ani si tot se extind partiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar tenta sa vin acolo. Dar la prima vedere este o singura partie si aia destul de mica. (chiar si extinsa)

Pisajul in schimb imi imaginez ca este de nota 10.

Transalpina%20114.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partia veche este la intrare, pe partea dreapta, unde e si o parcare amenajata. E mica intr-adevar si au fost si ceva discutii ca se intersecteaza cu vreo 2 drumuri catre niste vile. Iti dai seama ca numai partie nu mai e aia.

In poza ta este o noua partie la iesirea din Ranca, spre Obarsie si pare ca nu are obstacole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar tenta sa vin acolo. Dar la prima vedere este o singura partie si aia destul de mica. (chiar si extinsa)

Pisajul in schimb imi imaginez ca este de nota 10.

vreo 8 i-as da eu peisajului, bucegii sunt mult mai frumosi, de fagaras nu mai zic. parangul are si el ceva peisaje, dar nu e asa maiestuos. personal nu m-as duce iarna pana acolo din bucuresti, faci prea mult pe drum. ce-i drept si pe valea prahovei daca prinzi bara la bara, faci ore in sir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca este vara sau iarna, tot la fel faci Buc-Pitesti-Valcea-Horezu-Ranca. Problema este sa nu te prinda atunci ninsoarea. Acum vreo trei ierni, drumul era deszapezit pana unde a facut Motanul poza, adica unde se termina casele.

L.E. am gasit niste poze din dec 2007

post-10390-1285246344_thumb.jpg

post-10390-1285246403_thumb.jpg

post-10390-1285246447_thumb.jpg

post-10390-1285246568_thumb.jpg

post-10390-1285246652_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, in poze vad portiuni de drum proaspat asfaltate. Din toata lungimea acestui traseu, cam cat este asfaltat si cat este prost ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Novaci pana la Ranca este asfaltat complet,de la Ranca pana la Obarsia Lotrului (intersectia cu stanga spre Petrosani,dreapta Voineasa si inainte Sebes) in proportie de 60-70 % (asta acum 1 luna) dar se muncea la foc continuu si sambata .

Asa arata Ranca din varful partiei de ski (cea din spatele hotelului Onix) ^_^.Acum pe timpul verii era amenajat un traseu de Tubing Park ,aviz membrilor care se duc la intalnirea de toamna ,inca o metoda de petrecere a timpului liber (daca o mai fi) si distractie.Am vazut si persoane la peste 100 kg care s-au dat fara probleme. :blush:

post-5886-1285312738_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai erau niste poduri jos spre novaci nou construite - legatura cu drumul vechi era din balast. dar sunt portiuni foarte scurte.

Pana la ranca 95% din drum este proaspat facut.

20100918img0027.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20100918img0028.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20100918img0029.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si restul 5% cum sunt? Ai cumva poze cu acesti 5%? Ma pot duce cu suspensie supersport pe acolo sau imi trebuie masina de teren?

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, eu vreau sa vin dispre Sebes. Cum e carosabilul pana la Obarsia Lotrului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici poze: Transalpina

Sunt poze intra Novaci si Obarsia Lotrului. Sunt surprinse cam toate tipurile de drum in poze. Pana La Ranca este foarte bun. De la Ranca sunt si portiuni de balast.

Intr-una din poze o sa vezi si un Golf R32. Eu am atins in 2 locuri si nu am suspensie super sport. (dar am scutul rupt - si atarna pe o parte).

La prima am intrat cu viteza prea mare si nu am apucat sa pun frana pana in pietris (mai mult ca sigur nu atingeam daca luam oblic si mai incet).

A 2-a era drumul ingustat si nu prea aveai ce face (dar era noroi cu pietris). In afara de astea 2 locuri nu ai probleme pe restul de 40 km.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transalpina este locul unde visez sa ajung de doi ani dar nu am reusit inca. Am rugamintea, daca afost cineva cu Vento sa spuna cum sa descurcat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu rabdare, ptr ca numai cu rabdare poti sa faci toata Transalpina cap-coada, nu vei atinge deloc masina.Eu am fost cu Passat variant si nu am atins in niciun loc masina catusi de putin!Nici macar vreo creanga nu am atins pe sub masina!Este adevarat ca, depinde mult de conditiile meteo.Eu am fost intr-o perioada cand nu plouase de cel putin o saptamana in zona si nu am intalnit sleauri de pamant de netrecut.Trebuie sa ai "ochi" de sofer sa stii sa treci anumite zone fara sa atingi, asta neinsemnand ca sunt zone dificile.Iti trebuie doar veleitati medii de indemanare la volan!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa merg saptamana ce vine pana la Ranca de la Deva si nu stiu care e starea drumului pe directia Petrosani- Obarsia Lotrului. Cu un Golf5. Se poate merge pe acolo sau sa cobor pana Bumbesti-Jiu si Novaci? As vrea sa urc totusi si pana la Obarsie insa nu stiu cum e mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La munte a nins. Nu m-as incumeta decat daca s-ar incalzi vremea si ar fi drumul uscat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa merg saptamana ce vine pana la Ranca de la Deva si nu stiu care e starea drumului pe directia Petrosani- Obarsia Lotrului. Cu un Golf5. Se poate merge pe acolo sau sa cobor pana Bumbesti-Jiu si Novaci? As vrea sa urc totusi si pana la Obarsie insa nu stiu cum e mai bine.

Din ce am inteles drumul Petrosani - Obarsie e execrabil, eu nu am fost pe acolo dar am vazut alte pareri pe aici(consulta tot threadul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!