Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Spre petrosani nu am fost (la un moment dat s-a pus problema pentru ca era cea mai apropiata benzinarie acolo). Pana la urma al luat-o spre est (valea oltului) ca era mai in drum.

Si pana la Voineasa drumul este tot plin de gropi. Sunt si cateva portiuni proaspat asfaltate - dar putine.

Paradoxal cel mai bine este pe transalpina. Intre portiunile asfaltate recent ai balast foarte bine intins (fara gropi).

Noi am fost nevoiti sa mergem la voineasa pentru ca nu am gasit cazare la obarsia lotrului (unde am fi vrut sa stam).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Abia astept sa fie integral asfaltat !

Cea mai spectaculoasa portiune am inteles ca este Novaci - Obarsia Lotrului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si eu pe Novaci-Obarsia Lotrului-Vidra-Calimanesti.

Intr-adevar cel mai frumos drum pe care am mers pana acum.

Pana dupa Vidra a fost drumul foarte bun dupa ai inceput gropile. Nu erau peste tot dar acolo unde erau erau.

As fi continuat drumul pana la Sebes dar cum am plecat din Ranca la 15:00 incepuse sa se intunece si am ales calea mai scurta sa ajung mai repede acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A nins cum e pot sa ma duc in weekendul urmator? O raman in obarsie o zi 2 dar nu stiu cum e drumul pe sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Un traseu ce-ti trezeste un fior de eternitate. L-am facut cu o Supernova.. am plecat din obarsa lotrului catre ranca. anul trecut era o portiune buna de drum neasfaltat si pot spune ca acolo a fost adevaratul drum. S-a mers bine, batrana dacie a escaladat muntii ca la prima tienerete.

Imaginile sunt de pe alta lume.... bucuria oamenii au un alt inteles in minunea ce te inconjoara.

Imi aduc aminte cu mare placere ca in Bucuresti erau 43 de grade, iar sus, pe varful drumurilor din tinuturile ROmaniei erau abia 12 grade. Unde mai pui ca aerul era perfect. As vera sa mai simt acum bucuria imensa generata de piscurile inalte ale libertatii. Mumumim pentru tot, tinut de legenda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja se poate traversa de la sebes pana la novaci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

dragilor scrieti impresii, postati imagini!!! a mai fost cineva prin zona?

curaj! merita parcursa Transalpina!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am aventurat si eu de curand (mai precis joi) pe portiunea Sebes - Obarsia Lotrului, de unde am facut stanga spre Voineasa. Drumul a fost foarte bun, in procent de 90% este impecabil. Au ramas doar cativa km neasfaltati, insa daca se merge cu atentie nu sunt probleme. Eu avand pachet de drumuri grele, chiar n-am avut deloc emotii.

Peisajul este frumos, insa nimic spectaculos pe aceasta portiune, dar totusi merita parcurs.

Atasez si cateva poze facute cu telefonul pe portiunile neasfaltate, ca sa stiti la ce sa va asteptati.

post-55592-0-86715400-1308424792_thumb.j

post-55592-0-04548300-1308424819_thumb.j

post-55592-0-31028100-1308424842_thumb.j

post-55592-0-05599100-1308424863_thumb.j

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sambata am facut si eu Transalpina de la Novaci la Sebes.

Tot drumul este frumos de parcurs dar cel mai frumos si spectaculos este de la Ranca la Obarsia Lotrului.

De la Obarsia Lotrului la Sebes dispare asfaltul si se merge pe drum forestier pina aproape de Sugag.

Am mers cu passatul cu jante pe 17 si cu putina atentie nu am atins nici macar odata.

atasez 2 foto cu drumul neasfaltat si alte 2 sus unde am gasit zapada

p.s. scuzati claritatea pozelor dar sunt facute cu telefonul

post-22997-0-55074800-1309184719_thumb.j

post-22997-0-78506900-1309184743_thumb.j

post-22997-0-08344700-1309184864_thumb.j

post-22997-0-37447200-1309184883_thumb.j

Modificat de sorin mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcus si eu traseul, venind de la Sugag (langa Sebes) si am iesit la Voineasa (Valea Oltului)

Intradevar, peisajul este magnific, insa drumul este asfaltat pe portiuni;

Se lucra la el...acum cand s-o termina...ramane de vazut!

@x-tremist - exact pe acolo am trecut si eu, insa in ultima poza am atins cu scutul, desi am PDG pe masina;

Era dupa ploaie si drumul se facuse mocirlos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Obarsia Lotrului la Sebes dispare asfaltul si se merge pe drum forestier pina aproape de Sugag.

Nu prea am inteles cum vine asta... cred ca e o greseala de exprimare. De la Obarsie pana la Sugag este asfalt, cu exceptia catorva km. Hai sa nu inducem in eroare inutil pe cei amatori sa faca traseul.

@claudiusnc - ai avut ghinion daca ai prins ploaie, eu cand am mers a fost uscat si de aceea nu am intampinat niciun fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers acum 8 zile adica sambata de la sugag la novaci cu citroen nemo, 2 persoane, am putut trece peste tot si a meritat.

Merge cred si cu masina mea personala insa cred ca niste jante cu cauciuc cu garda joasa cum sunt ale mele pe 18 nu sunt pt asa ceva.

Daca vrei poti si cu 20 dar te gandesti daca merita sa ajungi in capatul celalalt cu orice risc.

Drumul e prea frumos , merita orice metru parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa urce dinspre Sibiu, Brezoi, Voineasa, Obirsie, Ranca, si apoi Novaci, Polovraci si spre Curtea de Arges?

Ma intereseaza in special de la Obirsie la valea spre Novaci si mai departe...cica pina la Ranca pe la Voineasa e super ok...asfalt proaspat...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, vezi ca nu esti chiar bine informat... Voineasa- Obarsie nu este asfalt proaspat, ci doar ultima portiune (vreo 10km). Vezi post-ul nr.30 de aici: am fost eu de curand. In schimb de la Obarsie spre Ranca nu stiu cum sta treaba, ca nu am reusit sa ajung, insa am inteles ca au terminat si e asfalt integral (asteptam sa mai confirme cineva). Iar de la Ranca spre Novaci e asfalt de anul trecut, deci nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADMIN: nu ar fi o idee rea sa uniti topicul asta cu :

Sa fie toate informatiile la gramada.

Sarumina...x-tremist.

Deci recapitulind:

Sibiu-Voineasa -pare a fi ok din cite am inteles =??

Voineasa-Obirsia Lotrului -plombat+portiuni asfalt nou+ceva gropi =~ok

Obirsia Lotrului-Ranca -asfalt nou + poduri, podete neasfaltate = ok

Ranca-Novaci -asfalt de anul trecut =ok

Novaci-spre Rimnicu Vilcea - banui ca e bunicel =??

Cine mai completeaza? Mai ales cu caile de acces spre TA...

De exemplu Sibiu-Jina-Dobra-Obarsie...ca varianta mai scurta la cea prin Voineasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog:Mergi acum pe TA ca deja asfaltul de prin padure se macina...

Jina-Sugag e ca anu trecut adica la strat de argila presata.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AMR vreo ~20zile...sper sa mai prind ceva asfalt si pajisti fara PET-uri, pietre/copaci cu inimioare si alte urme ale civilizatiei autohtone :))

Noroc ca e departe de zone urbane mari...inca e dificil de ajuns si nu a aflat lumea...sa speram ca "floarea civilizatiei" o sa prefere in continuare Mamaia, Bulgaria si alte destinatii "ultra-ol-inclusiv"...

Apropo de Jina cred ca ramin la varianta cu asfalt mai mult...plec si cu "femeile" asa ca nu vreau sa am "rau de nevasta" pe drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-o frate pe Voineasa sau Sebes ca e mai intelept, le-am facut de curand si sunt practicabile, n-are rost sa te risti inutil pe alte drumuri, mai ales daca prinzi si vreo ploaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ranca-Voineasa cum se prezinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu intrebi domnu' ? Ca vad ca esti din zona :))

Am facut eu un rezumat pe pagina anterioara...cica ar fi ok exceptie citeva portiuni adica podete, tubulatura scurgeri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

in concediul de la inceputul lunii august doresc sa parcurg transalpina pe intregime, adica sa vin pe la novaci si sa ies aproape de sebes. se poate asa ceva? e macar practicabil pe toata lungimea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.transalpina.biz/harta.html

http://www.transalpina.biz/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=2&sid=cf857c800fc224448417b61260df01ee&start=300

Pina la Obarsie e ok, spre Oasa-Sebes sint portiuni neasfaltate...dar cica daca nu ploua se poate trece...

Sub harta ai un "grafic" cu ce e asfaltat si ce nu.

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

stie cineva cum e drumul 7A, intre Obarsia Lotrului si Petrosani ?

Vreau sa urc pe la Novaci si sa cobor in Petrosani.

Am auzit ca n-ar fi prea bun dar... cat de rau poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!