Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Aproximativ cati km are zona neasfaltata din tronsonul Sebes -Obarsie?

Nu am notat precis, dar maxim 10 km, si cea mai mare parte este in apropierea Obarsiei. Si chiar din Obarsie cand o iei spre Sebes e cea mai lunga portiune fara asfalt. Dar dupa aceea devine foarte bun drumu' numai din cand in cand mai dispare asfaltu'. Drum bun si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pestera are traseu de 800m(nu 650 cum a zis cineva) - este dragutza insa te mai chinui la unele treceri pentru ca nivelul scade si la 50-60cm si tre sa te apleci grav.

:blink: Acolo scria ca traseul are 640m :beer: Vezi poza de mai jos...

post-19163-1280907333_thumb.jpg

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF - ala cu gura lui a zis ca are 800metri, oricum nu conteaza, nu e ceva senzational....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bZ1

tu ai coborat de la Vidra pe varianta de drum forestier de la baraj in jos? Hmmm, nu stiam ca se poate. Dar de ce nu ai coborat pe varianta asfaltata (si plina de gropi)?

Cat despre TA, eu am prins cred un weekend in care drumul neasfaltat a fost in forma maxima. Si partea cu basculata...pfff, era interesant daca sarea in gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaa, cred ca si mai interesant ar fi fost daca era si soferul in ea, nu? Sau daca erau oameni in Loganul agatat..... Sau daca agata masina ta..... Tot interesant? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bZ1

tu ai coborat de la Vidra pe varianta de drum forestier de la baraj in jos? Hmmm, nu stiam ca se poate. Dar de ce nu ai coborat pe varianta asfaltata (si plina de gropi)?

Cat despre TA, eu am prins cred un weekend in care drumul neasfaltat a fost in forma maxima. Si partea cu basculata...pfff, era interesant daca sarea in gol.

Drumul de la Vidra in Voineasa pe drumul forestier va duce intr-o zona foarte frumoasa numita Cataractele Lotrului. Recomand aceasta optiune chiar daca drumul nu e foarte bun (hm, totusi l -am facut cu Golful fara probleme).

Practic varianta clasica drumul "asfaltat" paraseste cursul Lotrului si urca in saua Vidrutei chiar pentru a ocoli acesasta zona de defileu care se arata doar adevaratilor iubitori care infrunta macadamul.

Nu stiu insa cum se prezinta drumul acum, am fost ultima data acum vreo 2 ani.

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu - am ales drumul ala din prostie... am mers cei 4 km pana la baraj pe drumul ala explodat. Avusesem experienta drumului prost si pana cand se ajunga in coada lacului. Am intrebat paznicul vietii(ala mic si cu mustata) unde merge drumu asta in jos, de dupa baraj. Si a zis Voineasa. Drumul e mai scurt(cu cativa km) si am zis hai pe aici daca e mai scurt decat sa ma intorc...

Cum zicea Cristian mai sus, mergi fix dealungul Lotrului. Eu cred ca plouase pe acolo si trecusera cateva tractoare pentru ca se formasera niste mari santuri si atingeam uneori usor cu burta de pamant pentru ca pur si simplu, n-aveam pe unde s`o.

Am ramas surprins ca am mai gasit nebuni care veneau dinspre Voineasa spre Vidra.

Uite o poza ce am gasit pe net din spatele barajului... se vede un drum serpuind... ala e :D

v-am pus si niste poze ca sa vedeti cum coboara superba transalpina din creierii muntilor.

post-34458-1281564676_thumb.jpg

post-34458-1281564831_thumb.jpg

post-34458-1281564893_thumb.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine dimineata plec spre Cluj si in mod cert voi face toata Transalpina de la Novaci la Sebes.Mizez foarte mult si pe faptul ca vremea este stabila si nu a mai plouat de mult timp, desi in zona montana nu este valabil rationamentul.Acolo poate ploua in fiecare zi, insa sper sa am noroc.Ma incumet ptr ca e si mai usor drumul din directia Novaci spre Ranca.De la Cluj voi merge cu o gasca mai mare la Carlibaba, dar asta e deja offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut toata Transalpina duminica 15 august de la cap la coada, adica de la Novaci la Sebes.Nu pot sa va spun exact cati kilometri au fost exact ptr ca nu m-am uitat pe bord!Am uitat!Insa am facut vreo 5 ore dintr-un capat in celalalt cu o oprire de picknic de 30 de minute si alte cateva mici opriri ptr poze.N-am intampinat niciun fel de dificultate pe tot traseul, adica niciun pasaj mai dificil de trecut.Dar este adevarat si faptul ca, a contat mult ca nu a plouat de ceva vreme in zona.In caz ca ploua sau te duci la o zi sau doua dupa ploaie, banuiesc ca devine destul de dificil in anumite portiuni.Urcarea dinspre Novaci spre Ranca este foarte abrupta.Eu nu stiu cum naiba se poate urca iarna pe-acolo, chiar daca este asfaltat ca-n palma?!Pe urma mai este o bucata destul de abrupta in zona Lespezi, dar in rest nu exista nicio dificultate in a parcurge acest traseu.Eu nu am atins nici macar un milimetru masina pe dedesubt.In rest nu stiu ce sa mai spun!Urcati-va in masini si faceti traseul ptr ca este foarte frumos si destul de spectaculos!

Si putin ;) !La Turda exista o salina foarte spectaculoasa si amenajata super!Exista o roata mare in care sa te dai, un lac subteran la nivelul cel mai jos pe care te poti plimba cu barca si o multime de labirinturi si incaperi pe mai multe nivele, extraordinar de spectaculos!M-a impresionat tare aceasta salina si va recomand daca aveti drum prin Turda sa va opriti si sa o vizitati!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A plouat sambata pe la ora 13 prin zona....si destul de mult ...aproape de Obarsia Lotrului.Dar nu cred ca e o problema ploaia pentru drum care e destul de acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat urme de ploaie, iar prin padure in apropiere de Obarsia Lotrului, chiar in zonele umbroase din padure nu am observat nicio urma de noroi.Undeva spre Sugag si chiar mai jos pe la Capalna era umezeala destul de mare, parea ca plouase pe-acolo, dar deja era numai drum cu asfalt.

Am uitat sa spun ca am luat de undeva din padure, de la culegatorii de ciuperci, o ladita de vreo 3 kg. si ceva de galbiori cu ... doar 10 lei, toata ladita, evident, si au fost o nebunie!As fi luat mai multi sa-i pun la murat, dar era unul cu o masina de teren care m-a depasit pe traseu si care a luat tot de la acesti culegatori.Ma bate gandul sa ma intorc tot pe Transalpina la intoarcere, numai ptr a cumpara galbiori si alte feluri de ciuperci din zona!Dar depinde de vreme cum va fi pana spre sfarsitul acestei saptamani!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishulake ai grija cu ciupercile ca nu prea e de joaca. Am in familie care au avut probleme destul de mari(nu e nevoie decat de o singura ciuperca otravitoare printre cele ,,bune'' si le-a terminat... ca la ardeiul gras daca are pe langa el iute...e jale!)

PS: Superb drumul si acceptabil recomand!

Cu stima,

Costel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De data asta am scapat cu viata! :( Adica ma refeream la ciuperci!!!Le-am mancat pe toate!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishulake - zi`mi te rog de la Obarsie spre Sebes cati km sunt neasfaltati? Urcarile si coborarile sunt la fel de spectaculoase ca intre Novaci si Obarsie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urcarile nu mai sunt asa de spectaculose ca intre Novaci si Obarsie, iar intre Obarsie si Sebes mai mergi 2-3 kilometri pe drum fara asfalt, apoi incep sa alterneze tot mai mult portiuni mari asfaltate cu mici bucati de cativa metri sau cel mult cateva zeci de metri de portiune neasfaltata.Dar alternarea acestor portiuni nu tine mult.Dar eu m-am obisnuit atat de mult cu drumul neasfaltat (am mers vreo 4 ore pe coclaurii aia neasfaltati!!) incat nu mi-am putut da seama cat de lungi sunt distantele neasfaltate.Adica m-a interesat mult peisajul si zona, nu neaparat drumul, care nu este unul greu absolut deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo dom'le :)

Pune si niste poze p zona dintre Obarsie si Sebes...

LE: de fapt ... esti inca in concediu daca am inteles e bine. Atunci cand revii!

Drumuri bune!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Aditu!

Acum sunt undeva pe langa Nasaud, adica mai exact in Telciu, imediat dupa comuna Cosbuc (fosta Hordou).Am fost si la casa memoriala George Cosbuc,iar zilele astea urcam spre Rebra si spre pestera Izvorul Tausoarelor.Este ca-n Elvetia de frumos pe-aici, poate mai ceva!Dar... scuze ptr offtopic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu pe final de iulie. nasol ca nu e terminat tot drumul si mai ales ca langa ranca sunt rosturile alea pe care trebuie sa le treci cu a 1-a din 10 in 10 metri. drumul e frumusel, nu se compara cu trasnfagarasanul (iar muntii sunt modesti fata de fagaras) dar e frumos si o sa merite mers dupa ce va fi complet. Am vrut sa ajung pe parangul mare (fara masina, evidentt) dar am prins ceata sus si nu se vedea nimic si a trebuit sa renunt.

ranca in sine e jenanta, cica statiune fara pic de trotuar pt pietoni, totul arata ca un imens santier desi e asa de 10 ani din ce mi s-a zis. nu e asfalt decat pe drumul principal in rest trebuie super atentie. I-or zice ei sinaia gorjului dar nu are nicio tangenta cu adevarata sinaia. Peisajul e frumos insa si aerul la fel. Pacat ca nu te prea poti odihni ca la orice pensiune se construieste cate ceva si iti bocane aia in cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate mare cu asa-zisa statiune...merita doar traversata.

E pacat insa ca nu exista si posibilitati de cazare decente pe acest traseu.

E bine deocamdata ca nu e asa popular ca TF-ul caci apoi preturile vor creste ca si acolo, se vor gasi destui care le-a dat tac-su muntele in propetate ca sa puna taxe...si alte taranisme tipic romanesti de care mi-e tare scirba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarind acest topic de mult timp, am reusit si eu week-endul trecut (14-15) sa parcurg Transalpina. Superba zona si peisajul dar drumul lasa foarte mult de dorit, mai ales ca de la Obarsia Lotrului am coborat spre Petrosani, portiune care este efectiv ciuremata,am urcat apoi dinspre Sebes ( a doua zi ) pana la Obarsa si apoi in continuare. Per ansamblu foarte frumos, poate revin cu poze, dar drumul este groaznic, da cand te bucuri un pic de drum iar dispare asfaltul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu acum 3 zile, dar teoretic drumul de la Ranca spre Voineasa este inchis.

practic te lasa sa mergi, dar trebuie sa mai astepti uneori si 30 de minute pana indreapta utilajele drumul, apoi poti trece.

nerecomandat celor cu garda la sol mica, fiind denivelari mari acolo unde nu e asfaltat.

cateva poze:

post-26713-1282563599_thumb.jpg

post-26713-1282563613_thumb.jpg

post-26713-1282563626_thumb.jpg

post-26713-1282563640_thumb.jpg

post-26713-1282563652_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul l-am facut si eu acum doua saptamani: Pestera Muierilor-Ranca-Pasul Urdele-Obarsia Lotrului-Vidra Barajul Vidra-Voineasa-Brezoi-TF-Busteni-L. Bolboci-Pestera-...

A fost aproximativ cum am citit in prealabil pe forum despre TA. Spun aproximativ, deoarece parca a fost un pic mai usor decat mi-am imaginat. Sigur ca au fost si portiuni mai dificile, dar in niciun caz de netrecut cu o masina cu garda normala. Am vazut masini de teren care rulau fara probleme cu aproximativ 40-50 Km/h pe portiuni mai bune de macadam lasand in urma un mare nor de praf. Eu unul, in general, am mers pe macadam cu aprox 15-20 km la ora.

A.... si urcarea spr Ranca a fost delicioasa :). Panta destul de abrupta si curbe garla cu cateva ace de par. Totul pe asfalt proaspat. Scartaiau rotile de bucurie :)

Sunt satisfacut pe deplin ca am facut TA. Cred ca-n viitor o sa mai fac Ranca si minim o urcare pana-n pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai spectaculoasa seara din calatoria noastra cu Koleos ne-a dus pe Transalpina, cel mai inalt drum national din Romania. O seara plina de superlative, cum s-ar spune in sport. Aflata in plin proces de asfaltare, Transalpina nu mai este atat de inaccesibila pe cat era doar in urma cu doi ani, motiv pentru care si-a pierdut din farmecul salbatic de odinioara, insa devine in acelasi timp cel mai spectaculos drum asfaltat din Romania.

Intrati pe sosea putin mai sus de Sugag, venind dinspre Jina prin drumul forestier largit (si el va fi asfaltat), am inceput sa urcam pe Transalpina (DN 67C) cu ceva sentimente amestecate. In primul rand peisajul, chiar si pe valea Sebesului, este incantator, pentru ca urci in permanenta printr-o padure deasa de foioase si apoi de brazi. In al doilea rand insa aici au avut loc si defrisari masive, iar drumul pe alocuri este prost facut, bucati intregi cazand la vale desi au mai putin de 1 an de cand au fost construite.

Asfaltul foarte bun alterneaza cu unele portiuni de macadam, dar daca in Koleos noi nu prea am simtit trecerea, chiar si cu o masina normala veti putea trece pe acolo linistiti, pe orice fel de vreme. Cel putin pana dupa superbul lac de acumulare Oasa Mica. Urmeaza alte lungi portiuni asfaltate cu scurte intreruperi de macadam hat pana in Obarsia Lotrului. Aici, daca veniti din Transilvania, trebuie sa cotiti la dreapta, cale de vreo 2 kilometri, apoi la stanga, spre sud. Drumul care continua spre Vest prin cheile Jietului (DN 7A) pare asfaltat si in buna stare si dupa acest punct.

N-am cuvinte sa exprim cum incepe sa fie drumul odata ce incepi sa urci serpentinele dinspre zona golului alpin. Desi la un moment dat asfaltul se opreste pentru a lasa loc macadamului amestecat cu pamant iar haurile care se casca in dreapta si in stanga cer soferului o concentrare continua la volan, privelistea soarelui care apune peste varfurile muntilor este mult prea frumoasa pentru a nu te opri des si a fotografia in toate directiile.

Urci, apoi iar urci, apoi cobori intr-o zona in care inca drumul abia este largit (atentie, la ora scrierii acestui articol intreg drumul este un santier inchis circulatiei publice, asadar asteptati rabdatori ca muncitorii sa isi termine treaba si cereti-le permisiunea de a inainta, ei nu sunt OBLIGATI sa va lase sa treceti), cu mici portiuni unde cei cu masini cu garda joasa ar avea in continuare dificultati in a trece. De asemenea, pe ploaie aici nu veti razbi cu masinile fara tractiune integrala si garda inalta la sol, eventual cu anvelope potrivite, caci solul nu este inca suficient tasat.

Ajunsi in preajma Pasului Urdele, la 2145m altitudine, dai din nou de asfalt, care nu te mai paraseste pana jos, la Ranca, la 1650 m altitudine. Serpentinele de acolo continua apoi pana jos la Novaci, soseaua cerand o foarte mare atentie din partea soferului (nu sunt marcaje, nu sunt montati inca parapetii de siguranta, iar basculantele coboara de multe ori in viteza si pe contrasens).

Koleos ne-a asigurat confortul pe toata aceasta zona de macadam, precum si o viteza mult mai mare de deplasare decat a masinilor mici, desi pentru a putea strabate in siguranta partea de serpentine am comutat cutia automata in modul manual. Am apreciat ca si pana acum rapiditatea cu care schimba cutia precum si modul lipsit de griji in care inghite Koleos orice rampa ii pui in fata, insa urcusul si-a pus amprenta asupra consumului si am ajuns din nou cu el la 9.8%, dupa primii 2000 de km parcursi in aventura noastra prin tara.

Ranca e o statiune in plin avant, insa deocamdata arata ca un santier si este de fapt un santier. Merita insa sa stai aici daca vrei sa ai acces usor la toate traseele de munte din masivele Latoritei si Parang. Iarna se va schia acolo insa infrastructura inca lasa foarte mult de dorit. De exemplu, e construita de-a lungul noului drum cu o singura banda pe sens, dar proprietarii n-au fost obligati sa lase loc pentru parcari sau trotuare, ceea ce inseamna ca in sezon cozile de masini se vor intinde pe kilometri de o parte si de cealalta. Tipic.

Concluzia zilei? Se fac drumuri in Romania. Se fac drumuri indraznete, pe care altii ar veni sa le filmeze si sa le arate celorlalti. Se fac sosele la 2100 de metri altitudine, iar zeci de muncitori lucreaza in conditii foarte grele pentru a ne ajuta pe noi sa ajungem in locuri altadata salbatice. Din pacate se fac inca insuficient de bine gandit iar asta va crea mari probleme ulterior.

Tot din pacate asta inseamna si ca incep sa vina gratargii pana aici, cu tot cu manelele lor, in lipsa oricarei autoritati care sa interzica acest lucru (un incendiu de vegetatie in zona alpina, cu toata iarba uscata si vantul puternic si permanent, este foarte greu de stins).

De aceea recomand Transalpina doar in timpul saptamanii, preferabil in extrasezon. Sunt curios daca ea va fi deschisa si in timpul iernii, la fel cum se intampla cu drumurile si mai inalte din Alpi, indiferent de vreme. Pana atunci, vom reveni aici la toamna, cand vom fi cu siguranta

Un articol de pe net......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni am fost la Lacul Galcescu, de la Obarsie se fac vreo 8 km spre Ranca (sosea), dupa care, inainte de podul Stefanu se face la dreapta in padure pe drum forestier. Masina am lasat-o la Obarsie intr-un fel de parcare. Traseul de care vorbesc nu este pentru doamne, domnisoare, copii si sedentari (no offence). L-a facut in 3.5 ore cum spune indicatorul, cu intoarcerea in aceeasi zi. Traseul e aspru, cu satisfactii pe masura. Sa incerc sa pun cateva poze.

Despre drumuri si serviciile turistice: zero barat. De la Voineasa la Obarsie iti rupi masina in gropi. Cu vreo 7-8 km inainte de Obarsie au bagat un 'asfalt' din ala negru cu smoala care se va gauri urgent. Merita de mers doar cu o masina mai veche ceva, nu cu una noua. Jegul maxim este urmatorul: am vazut cum asfalteaza de la Obarsie spre Ranca. Lucrare de Bantustan, facuta de constructori smecheri pentru beneficiari prosti !!! Soseaua pare facuta special sa tina apa, strat suport nu exista, deja in portiuni mari este faramitat si sare asfaltul. Bataie de joc ceva de groaza. Mergeti urgent pe portiunile nou asfaltate ca in 1-2 ani se duc de tot. Sau mai rau, se refac cu alti bani.

La Obarsie poti vedea fix... NIMIC. E o 'localitate' moarta. O singura pensiune curata am vazut la intrare, dar nu vad de ce te-ai caza intr-un loc dezolant. Nu ai pe ce sa cheltuiesti bani, nu ai servicii, nu ai nimic. Aaa... e o mare colonie de vreo 1000 de tigani si amarasteni care traiesc din ciuperci, afine si alte produse ale padurii. Gheto curat.

Aveti o poza (poza 3) cu drumul din ultima ora de tortura inainte de lac, daca se poate numi drum :)

Si o poza cu faimosul bujor de munte, specie protejata.

post-18537-1283325089_thumb.jpg

post-18537-1283325106_thumb.jpg

post-18537-1283326170_thumb.jpg

post-18537-1283326190_thumb.jpg

Modificat de overseas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!