Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Salut!

stie cineva cum e drumul 7A, intre Obarsia Lotrului si Petrosani ?

Vreau sa urc pe la Novaci si sa cobor in Petrosani.

Am auzit ca n-ar fi prea bun dar... cat de rau poate fi?

....................

Scuze,am vazut acum si un topic DN7A, il voi citi :)

rog admin sa stearga posturile de aici, am intrebat in topicul DN7A . Merci !

Modificat de wallybu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata drumul care nu este asfaltat.

Tin sa precizez ca la mine a plouat,dar daca mergi cu putina atentie nu este nici o problema,avand in vedere ca eu am si jante pe 17

post-22997-0-00881200-1309880453_thumb.j

post-22997-0-94825700-1309880471_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreo recomandare pt cazare pe la Obasia Lotrului? ca vreay sa plec in weekend

post-4720-0-75425500-1311156999_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat ar insemna ca timp de la Voineasa, sa zicem, Obarsia Lotrului, Ranca si Novaci, dar mers intins, nu cascat gura la ... te miri ce. In alta ordine de idei daca la ora 14 sunt la Voineasa (ca trebuie sa iau pe cineva de acolo) cam la ce ora as iesi la Horezu, de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai timp suficient chiar daca faci opririle de rigoare mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este full de acum până peste 4 săptămâni, am sunat eu săpt trecută şi era rezervată 4 weekenduri la rând :)

Dacă vrei în timpul săptămânii, e posibil să găseşti liber.

Şi eu plec weekendul acesta de la râncă până aproape de Sebeş.

Salut!

stie cineva cum e drumul 7A, intre Obarsia Lotrului si Petrosani ?

Vreau sa urc pe la Novaci si sa cobor in Petrosani.

Am auzit ca n-ar fi prea bun dar... cat de rau poate fi?

L-am făcut eu anul trecut cu matiz-ul, nicio problemă. Sunt porţiuni cu gropi mai adânci pe care le iei foarte încet şi nu atingi pe nicăieri. Du-te cu încredere din partea mea.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a fugarit vremea sa fac Transalpina... sint pe Transfagarasan de vreo 3 zile...

Miine plec spre Calimanesti pt vreo 2 zile si poate imi fac curaj de acolo sa urc la deal ...

Care urci pe la Ranca tragi un ochi pe la cazari? Ca nu m-as incumeta sa fac traseul intreg ... sint cu fetele si e obositor... as face o pauza sus, si eventual una pe la Baia de Fier sa ma duc la pesteri si eventual Tg Jiu/Brancusi...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

variante de cazare mai ieftine gasesti la novaci dar mai ales la baia de fier. Daca tot esti prin zona poti vizita cheile oltetului sau valea gilortului. Crede-ma oricare dintre cele 2 trasee sunt senzationale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma bate gandul sa fac un tur pe jumatea vestica a tarii si vroiam sa ajung si pe Transalpina...Care ar fi cel mai optim/bun drum din Cluj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din Cluj ar fi cam asta:Cluj-Turda-Alba-Sebes iar din Sebes te duci spre Capalna si incepi sa urci pe Transalpina!E foarte simplu!Nu vad un drum mai direct, dar si mai bun in acelasi timp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Sebes pina la Obirsia Lotrului sint portiuni neterminate...cica daca ploua e mai naspa...

Daca nu vrei neplaceri scurteaz-o pe la Brezoi, Voineasa, Obirsie, Ranca, Novaci...

Eu nu am apucat sa urc :banghead: am prins furtuna si m-am intepenit la baza Transfagarasanului...Cartisoara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de gand sa plec sambata , nu stiu pe ce traseu dar vreau sa trec si pe transalpina si pe transfagarasan. imi puteti da niste sfaturi de abordare a traseelor : de la n la s sau invers ?!, blecarea e din bacau si in mare ar fi cam asa : bacau-sighisoara-transfagarasan(n-s)-tg.jiu-transalpina(s-n)-sibiu-brasov-bacau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe partea argeseana cica sint vreo 20km mai nasoi...spre baraj...sa ai in calcul la timpi...trasfagarasan...

E ok cu obs ca recomandat e tg jiu -obirsie-voineasa-brezoi-brasov etc...

Zona spectaculoasa e Novaci-Obirsie...

Spre Sibiu de la Obirsie sint bucati neasfaltate...nasoale daca ploua sau a plouat recent...

Mai ales ca ai Superb :)

Bafta...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

careva sa zica zona de la obarsia lotrului la jina nu ar fi asa spectaculoasa ? zici sa ma intorc de la tg jiu spre transfagarasan pe acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu as face Bacau-Sighisoara-Sibiu-pauza-Transfagarasan-Tg-Jiu(daca vrei Brancusi, daca nu sari peste)--Novaci-pauza-Ranca-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi-pauza-Fagaras-Brasov-Bacau.

E frumoasa si zona de la vale spre Oasa, Jina dar sint portiuni naspa...unii zic ca merita, dar mie mi-a fost mila de Skoda mea...de Superbul tau si mai si... :)

Traseul de mai sus e verificat de un coleg de forum acum 2 saptamini...pe mine m-a fugarit furtuna...

Atentie ca nu prea gasesti cazare in weekend ...daca vrei sa stai pe la Ranca fa-ti rezervare...

Eventual stai in vale la Baia de Fier/Novaci si intr-o zi iesi spre Cartisoara/Fagaras...unde recomand Piriul Rece la vreo 5km mai sus de Cartisoara spre Transfagarasan, daca vrei cazare...

Depinde cite zile si cum vrei sa mergi...eu am pus "pauza" in caz ca mergi cu familia linistit fara stres...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e faza cu semaforul pe valea oltului? vreau sa plec in week-end pe transalpina si vreau sa stiu la ce ma astept. am optat pentru traseul novaci-obarsia lotrului-brezoi-sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Dupa ce am mai "sapat" putin am aflat ca pe norc.ro este pus streetview atat pentru Transfagarasan cat si pentru Transalpina.

Street View TA si TF

Au facut o treaba excelenta baietii...poti sa-ti planifici drumul pas cu pas ceea ce este super!

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semaforul este imediat dupa Caciulata.

De la Brezoi la Sibiu se merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proaspat intor de pe bucla descrisa anterior. concluzii:

-evitati zona dinspre sibiu la obarsia lotrului e frumos drumul, salbatic din toate punctele de vedere (drum+peisaj) dar masina simte bine toate canalizarile si racordarile cu gaze a caselor sasesti.

-zona dinspre intrearea pe TA 20km cu CRATERE de plangi (cel putin pe 225/45/r17) in rest e ok.

-concluzie 2 : frumoasa tara pacat ca e locuita(de tarani).

cea mai recomandata ruta este sibiu-brezoi-voineasa-obarsialotrului-novaci-horezu-curtea de arges-cartisoara-sibiu

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti bune: incepe reabilitarea DN7A Petrosani-Voineasa. La sfarsitul saptamanii trecute au decopertat prima portiune de drum, lucrarile de reabilitare vizand segmentul dintre km 85 si 106. In curand, vom avea drumuri decente spre Transalpina si Valcea. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai confirmat ce am zis eu ceva mai sus...de ocolit zona Obarsie la deal spre Sibiu/Sebes...

Iar concluzia 2 e veche, am vazut multe zone super frumoase dar pacat de ele...

Un exemplu ar fi Borsecul...ce era si in ce hal a ajuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pe alt forum se spune ca nu e nici o problema de la Novaci la Sebes.

Eu pe cine ar trebui sa cred?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unii spun ca nu-s probleme, iar altii ca nu e de mers - asa cum sunt unii care nici nu franeaza la limitatoarele de viteza, iar altii aproape se opresc cand trec peste ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de fiecare , ce masina are, si cit tine la ea...si bineinteles cit risti etc...

Daca ai spirit de aventura si risti sa atingi un spoiler, o aripa, baia de ulei, sa te impotmolesti etc, atunci se poate merge linistit...

Daca nu ai chef de adrenalina atunci e recomandat sa ocolesti...

Si pe vremuri cind nu era asfalt stiu amici care au facut Transalpina cu Matizul...si era muuuuult mai rau...

Dar au avut zone unde au mers pe jos sa mareasca garda a sol si locuri unde au trebuit sa mute efectiv masina pe sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!