Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Masina mea a fost vopsita total si polishata, insa acum am destul de mult polish la balamale si nu reusesc sa il iau cu turbojetul. Am incercat cu carpa si se ia, dar pt ca nu pot ajunge peste tot au ramas multe urme albe care se vad foarte rau pe vopseaua masinii (gri inchis). Imi poate recomanda cineva o solutie care sa indeparteze bine polishul, dar care sa nu afecteze vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e de la polish si nu de la vopsire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele albe de ceara de pe plastice cu ce se sterg?daca se mai sterg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa zic, consistenta este de polish. Daca ar fi de la vopsit atunci ar fi o pudra alba si nu ar avea consistenta unei creme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele albe de ceara de pe plastice cu ce se sterg?daca se mai sterg...

Cu solutie de curatat plastice (gen Sonax Profiline Plastic Cleaner sau 1Z Plastic Deep Cleaner) si o periuta. Am auzit ca ar merge si cu o guma de sters dar n-am incercat.

Curata-le cat mai repede, daca le lasi vor fi din ce in ce mai greu de scos.

 

Eu asa zic, consistenta este de polish. Daca ar fi de la vopsit atunci ar fi o pudra alba si nu ar avea consistenta unei creme.

Degresant si o pensula, ar trebui sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult de plastic, dacă e "pebble plastic", nu mai iese în veci, cu orice ai încerca. Așa am eu la Golf băra din spate și față.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degresant si o pensula, ar trebui sa iasa.

 

 

 

Incerc asa, poate merge, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am o poză la îndemână dar Mike Phillips a vorbit pe tema asta.

Adica plastic texturat din cate inteleg... care se curata cu o periuta pentru a putea indeparta depunerile din textura materialului. Probleme apar cand ceara sau polish-ul au stat prea mult si au intrat in material.

In cazurile astea am vazut ca ajuta dressingurile gel sau pe baza de solventi, aplicate de mai multe ori. Par sa reuseasca sa fie absorbite de plastic si cumva mai scot din depuneri. E cam hit and miss, nu merge mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost sa iau polish pentru jante si in timp ce ma uitam pe raft, vad Turtle Wax Zip Wax sampon superconcentrat scrie pe el. Cum mi-am adus aminte ca acasa nu mai aveam si am vazut ca este si redus 50%, l-am luat sa vad cum e. Am incercat mai devreme pe o aripa sa vad cum se comporta, la prima vedere aluneca foarte bine pe suprafata, iti da senzatia de uleios. La clatire nu mi s-a parut ca s-ar scurge apa mai usor, insa dupa uscare are un efect de beading surprinzator pentru un sampon.

post-77500-0-01923300-1403016097_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne zici si stergatoarele cum se mai inteleg cu parbrizul tau atunci cand o sa folosesti samponul cu ceara pe el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea o sa-l incerc sa vad ce se intampla, dar sa mai potoleasca vremea, sa pot sa-i dau jet bine inainte. Din review-urile gasite nu scria de nicio problema de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L am vz si eu azi in carfour. 25 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa evitati problema, aplicati ceva solutie de geamuri dupa spalare si in mod normal nu ar mai trebui sa fie gras de la ceara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am incercat ceva auzit de la un mecanic...sa curat cromul tipsurilor de la evacuare cu lemn uscat de brad. Am luat o scandurica mica, uscata pe care am despicat-o in mai multe aschii si m-am pus pe treaba. Din pacate nu am facut poze, insa am fost foarte multumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,

 

aveti cumva idee daca e buna solutia ABRO pentru parbrize, cea care face sa nu stea apa pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna si la pret bun (fata de aquapel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc ceva similar de la Turtle Wax si sunt foarte multumit si ca pret nu cred ca difera de Abro

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare. Daca nu pregatiti sticla inainte de aplicare, substanta adera la stratul de contaminanti nu la sticla. Nici macar aquapel nu tine cat trebuie daca nu curatam perfect sticla inainte. Si nu Ipa sau o solutie de geamuri nu sunt suficiente!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu folosesc Turtle Wax, e similar cu Abro.

colin, daca te referi la polish al parbrizului stii bine ca e o operatiune delicata si inaccesibila soferului de rand.

eu curat parbrizul cat pot de bine, fara polish sau argila si tot imi ajunge un flacon de solutie 2 ani. intr-adevar aplic de mai multe ori dar cateva luni intre aplicari mi se par suficiente raportand la pretul produsului si timpul de aplicare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce inaccesibil? E greu sa freci putin cu mana un parbriz ca sa te asiguri ca indepartezi mazga depusa in cursul iernii pe parbriz? Argila o folosesti degeaba. Contaminantii care se indeparteaza cu argila nu au unde sa stea pe parbriz. Acesta nu are pori ca lacul/vopseaua

Asa ca cu rabdarea trecem marea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la polish cu masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ala dai ca sa indepartezi zgarieturi. Nu are sens sa strici materialul pentru acest scop. Merge foarte bine manual daca este o solutie de calitate

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!