Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

astept si eu o Octavia 2 1.9 TDI cu jante pe 17" dar nu am idee cu ce cauciucuri vine ,ce dimensiuni au si ce marca sunt ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fie Bridgestone!! ( am vazut o O2 cu jante de 17" ridicata acum 2 saptamani si d'astea are)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns , sti cumva si ce dimensiune au cauciucurile avand in vedere ca nu am optat pt sasiu sport ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 4x4 stie cineva cu ce pneuri vine masina?

Dimensiunile din comanda masinii 205/60/R15.

Si o alta intrebare jante de tabla pentru Skodite la un pret decent are cineva cunostinta de unde se pot lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante de tabla pe 15"? sunt cam 150-200 ron bucata, noi. eu iti recomand sa cauti in aria "vanzari", pe forum si sa iei unele la mana a 2-a. pana la urma, le folosesti max 4 luni pe an.

cauciucurile au dimensiunea 205/55 r16 si 195/65 r15 la octaviile non 4x4. cel putin la mine asa au cele pe 16". sa fie 205/60 pe 4x4? exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer am observat un comportament foarte acceptabil a Bridgestone turanza astazi pe zapada (am fost prin jud. Buzau, unde a fost o portiune cu zapada batatorita, apoi zapada semi-topita murdara stiti la ce ma refer si s-au comportat f. bine. La fel joi prin Buc). Au deja 3 ani (20 mii km) si la anul le schimb dar am fost f. multumit de ele.

Ma rog le compar si cu ce am pe Passat si anume Goodyear Eagle F1 pe 17" care sunt PRAF pe zapada. Efectiv joi prin oras cred ca multe ori cand rotile atingeau orice mic palc de zapada simteam cum pierde aderenta. Sa nu mai zic ca de abia am plecat de pe loc pe o straduta cu zapada semi-topita... :huh:

Salut in week-end-ul trecuta am fost la Birlad. Simbata dimineata am vrut sa plec sper Bacau prin Puiesti. La iesirea din Birlad trebuie sa urc un deal si pur si simplu nu am reusit. Masina mea este echipata cu Anvelope Bridgestone Turanza ET 300 dimensiunea 205/55/16 . Chiar daca producatorul spune ca sunt all season eu pur si simplu nu am reusit sa urc. A fost frustrant . Asta a fost si invatare de minte ca ar fi trebuit sa am cauciucuri de iarna si lanturi eventual. Zapada era batatorita si inghetata ... in schimb amaritele de dacii 1310 urcau fara cauciucuri de iarna si fara lanturi :-(. Lanturi nu am vrut sa ii pun de frica sa nu stric jantele..( e adevarat ca se strica jantele de aliaj daca se folosesc lanturi ?)

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca "zgiriat" este asimilat cu "stricat" atunci raspunsul este "Da, se strica". Cel putin asa am patit eu iarna trecuta. Cu toate astea zgarieturile nu au fost foarte pronuntate si eu nu le consider stricate :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bridgestone Turanza sunt anvelope de vara. E normal ca un cauciuc de vara sa se comporte bine pe ud. Vara ploua cate odata si torential.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi_fan ai dreptate foarte mare la second ma gandeam si eu dar se gasesc mai ales ca sunt cu 5 prezoane (parca).

O sa caut la vanzari, poate chiar dau un anunt ca vreau 4 buc. daca stii pe undeva da-mi un pm.

Nu merita investitia mai bine bagi banii in anvelope mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, frate...am spus si mai sus, aste sunt de vara! (referitor la Matador Elite2)

M-am tot zgait la caucioacele mele... NU SCRIE NICAIERI SUMMER SAU WINTER SAU ALL SEASONS...

Acum nu mai am bani... la vara o sa cumpar cauciucuri de iarna... stiti vorba aia cu iarna car si vara sanie...

Pana atunci... circulam cu viteza adaptata conditiilor de trafic...

Modificat de Skody Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucuri 'all-seasons' cica nu prea ar exista; este doar o denumire de marketing, care da bine la urechile clientului. Asa am auzit si eu, nu dati in mine.. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut in week-end-ul trecuta am fost la Birlad. Simbata dimineata am vrut sa plec sper Bacau prin Puiesti. La iesirea din Birlad trebuie sa urc un deal si pur si simplu nu am reusit. Masina mea este echipata cu Anvelope Bridgestone Turanza ET 300 dimensiunea 205/55/16 . Chiar daca producatorul spune ca sunt all season eu pur si simplu nu am reusit sa urc. A fost frustrant .

si eu am patit la fel dar am scos esp-ul si a urcat fara probleme.Eu am cauciucuri matador.Daciile urcau eu nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors duminica seara de la Azuga si de la Ploiesti la Bucuresti a fost criminal. Ningea ca in povesti si la cat traffic era se facusera santuri in zapada pe sensurile de mers. Partea buna ca datorita anvelopelor de iarna si ESP-ului am putut sa schimb benzile sa depasesc usor cu 50-60km/h ca multi mergeau cu maxim 40km/h. Toata lumea evita sa schimbe banda datorita santurilor in zapada si posibilitatii de derapaj.

Sunt foarte multumit de aderenta anvelopelor de iarna (GoodYear Ultra Grip 205/55/R16)

Si consumul spre surprinderea mea nu a fost deloc mare la conditiile de drum: 5.2L/100km (viteza medie 41km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea a venit cu cauciucuri 205/60 R15 la jantele Helios de 15 si cauciucurile sunt Dunlop Sport SP 01

si nu e 4x4

Modificat de BlaBla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit jante de otel 6jx15 de passat. la pret bun .

Acum ma uit dupa cauciucuri. ma atrag SAVA ESKIMO.

O parere! Parca spunea cineva pe topic ca e incantat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sava eskimo, este a doua iarna cand le rulez si pot spune ca daca sunt folosite cu decenta sunt excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit jante de otel 6jx15 de passat. la pret bun .

Acum ma uit dupa cauciucuri. ma atrag SAVA ESKIMO.

O parere! Parca spunea cineva pe topic ca e incantat .

Si eu eram curios de aceste cauciucuri, acum gasit unele la 185 RON 195/65 R15 sau altele Tiger la 160 RON. Or fi ceva e capul astora? Dar cea mai buna varianta cred ca ar fi Pireli la 207.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina livrata pe 19.12.2007 - cauciucuri continental sport contact2 - jante 16`` Lyra. Mai are cineva asa ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In topul asta pina si Matador este peste Pirelli (P70; in schimb in testele de pe adac.de P7 este pe primul loc, aici pe ultimul. Ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil tine si de tipul de teste efectuate. Si oricum, evaluarile astea sunt facute anual, deci probabil ca situatia se mai schimba de la an la an... zic si eu.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!