Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Asta a fost singurul motiv ca sa comand jante 16": dealerul mi-a spus clar ca 16 nu vin cu anvelope Matador ci cu Bridgestone, Michelin, Dunlop sau Continental. Si au venit Bridgestone Turanza 300 cum ma asteptam. Acum tocmai am achizitionat de la un coleg niste GoodYear Winter Grip (205/55/R16) rulate 1000 km si arata excelent... abea astept sa vad diferenta la iarna... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina vine in Decembrie sau Ianuarie (Elegance cu jante de 16) o sa fie all seasons cauciucurile?

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de identitate si in talon am asa:

195/65/R15

195/60/R15 (ANV. OPTIONAL)

205/55/R16

Si din cate stiu pe 17" vin: 225/45/R17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?

nu cred. la mine a venit in ianuarie dar tot cu cauciucuri de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are masina echipata cu jante Lyra 16'' sa posteze sunt curios cum arata pe masina ..ca pana acum am vazut doar cu Vega si Sirius.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are masina echipata cu jante Lyra 16'' sa posteze sunt curios cum arata pe masina ..ca pana acum am vazut doar cu Vega si Sirius.Mersi

salut

vezi aici...http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30073

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea luata in martie anul in curs venita tot cu matador, oare la iarna tre sa le schimb????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am simtit pe pielea mea cu vechea masina ce inseamna sa ai anvelope de vara pe timp de iarna asa am zis ca anvelopele de iarna sunt o prioritate pentru integritatea mea si a masinii. In plus am avut o ocazie sa iau un set second hand 4x GoodYear Winter Grip 205/55/R16 rulate aprox 1000km de un prieten pe un Audi A4 pe care l-a vandut fara anvelopele de iarna. El mi-a zis ca l-au costat 1800RON 4 bucati si mie mi le-a dat cu 1200RON. Ideea e ca nici nu zici ca sunt rulate si eu cred ca e un pret bun pentru firma asta. Sunt convins ca la iarna o sa faca toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boby11: ti-ai luat jante pe 17? pe mine m-ar interesa Lyra pe 16 si ma gandeam ca poate facem o afacere :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e on topic dar am o intrebare urgenta:cum spune legea daca in talon am de ex 195/60 R 15 pot sa imi pun 225/45 R17 ?? sau conteaza doar marimea jantelor ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legii daca pui 225/45/R17 pe masina si in talon nu apare dimensiunea asta trecuta atunci nenea politistu poate sa-ti ridice talonu, iar tu trebuie sa treci pe la RAR pentru omologare si apoi pe la politie sa-ti treaca noua dimensiune omologata in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te intereseaza sirius poate facem noi o afacere asta daca nu o faci cu colegu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare scurta si simpla:-a mea va veni cu lyra pe 16,daca are PDG merg jante mai mari 17 sau 18? ca am un mushteriu ce sta nashpa cu maruntzisul si are 4 oz-uri pe 18 de belea si vreau sa vad daca ii dau bani pe ele sa tzin lyra cu cauciucuri de iarna si 18-le cu vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te intereseaza sirius poate facem noi o afacere asta daca nu o faci cu colegu :icon_thumright:

si tu daca nu o faci cu colegu' poate o faci cu mine!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare scurta si simpla:-a mea va veni cu lyra pe 16,daca are PDG merg jante mai mari 17 sau 18? ca am un mushteriu ce sta nashpa cu maruntzisul si are 4 oz-uri pe 18 de belea si vreau sa vad daca ii dau bani pe ele sa tzin lyra cu cauciucuri de iarna si 18-le cu vara

Stiu ca am mai citit aici despre asta dar nu iti pot spune exact postul (incearca un search). Ideea era (din ce am retinut) ca la PDG daca incerci sa pui jante mai mari de 16'' imaginea masinii va fi foarte aiurea. Daca exista totusi si premise tehnice pentru care nu se recomanda instalarea unor jante mai mari de 16'' pe masinile cu PDG atunci as ruga un veteran sa ne lumineze. Cert e ca la masinile cu acest pachet nu poti sa iti comanzi din fabrica jante peste respectivul diametru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa imi iau jante de 18 asa ca daca aveti vreo propunere folositi pm :D @ garfield

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut azi o Octi cu Lyra 16", sunt superbe jantele! Cauciucurile de 205 se potrivesc superb, plus ca erau Bridgestone! Sper si a mea tot cu Bridgestone sa vina! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot lyra am comandat pe masina, mi sa parut cel mai bun compromis,jantele de 17,pe drumurile patriei(cel putin pe care umblu eu) cred ca sunt prea mari,vei simtii fiecare gropita si plus riscu de a deteriora cauciucul,poate si janta, la o groapa mai serioasa.Intradevar sunt frumoase,jantele spitate dau cel mai bine pe octavia :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica ai cam 90 % sanse sa fie Bridgestone Turanza la jantele de 16". Oricum, cu siguranta nu ai sa ai Matador :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina de 2 sapt cu jantele lyra si am bridgestone asa ca stati linistiti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2 trend - Jante otel 15" - Matador Elite 2 - livrata acum 2 saptamani... :D puteau sa puna si ei altceva mai bun... la cati bani dam pe masinutele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!