Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Masina livrata in 26.11. Cauciucuri Matador! Mai are cineva d-astea? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie ca la profani care e treaba cu astea de iarna presupunand ca mergi doar pe asfalt pe unde s-a dat cu materiale antiderapante ? Nu sunt destinate in special pentru mersul pe zapada ?!

Nu neaparat pentru mersul pe zapada. De curiozitate, cand este temperatura scazuta afara, sa pui mana pe un cauciuc de vara sa "simti" textura...pare ca nu mai e atat de elastic ca la temperatura normala ci devine un "plastic" dur. Cauciucul de iarna e mai moale si isi pastreaza proprietatile elastice la temperaturi scazute si implicit aderenta.

L E Matador? Majoritatea octaviilor cu jante pe 15 vin cu matador. Si eu am strambat din nas la inceput dar acum imi dau seama ca m-am inselat. E drept ca nu particip la curese ilegale, pentru nevoile unui sofer de octavia sunt suficiente.

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

matador nu sunt cauciucuri proaste, am observat ca sunt cam cele mai bune de la matador si ca pret sunt peste unele modele de debica, sava... si teoretic automat si la calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile alea sunt un pericol si pe ploaie si mai ales iarna.

S-a mai discutat parca, diferenta de o suta si ceva de euro pana la jante de 16' (care eu zic ca arata mai ok) + cauciucuri mai bune(Continental, Bridgestone) merita, ganditi-va doar la diferenta de cost intre 4 cauciucuri Matador Elite 2 pe 15' si sa zicem Bridgestone Turanza pe 16' sau Continental SportContact2, tot pe 16'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu pegasus - pe zapada nu aveti sanse sa va opriti in caz de urgenta,daca mai e si drumul putin in panta e nasol rau de tot.Pe ploaie am patit-o eu in curba,am blestemat cauciucurile alea,defapt o fac si in momentul de fata... Faceti un sacrificiu si luati macar jante de 16`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

By default, anvelopele de vara nu se descurca pe zapada, nu numai matador ci oricare alt pneu de vara.

Cat priveste mersul pe ploaia....sunt un pericol? hmm...e cam mult spus. Daca viteza nu e adaptata orice pneu poate fi un pericol :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat o O2 Elegance cu pachetul de drumuri grele cu o saptamana in urma.Ieri l-am sunat pe dealer si mi-a confirmat ca masinile cu jante de 15 vin cu anvelope Montana iar cele de 16 cu Continental sau Bridgestone.Ma intreb daca cer sa-mi puna jante de 16,in combinatie cu PDG,nu va fi prea rigida masina,nu se vor simti prea tare gropile din drumurile minunatei noastre patrii?Azi mai am timp sa ma decid.Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neo2 Ia-ti jante de 16 cum spunea un coleg mai sus diferenta de 100 si ceva de euro merita si dpdv al aspectului iar masina arata altfel iar cauciucurile cel putin la mine sunt Bridgestone Turanza. Eu am pachet de drumuri grele si jante de 16 iar masina nu e deloc rigida . Crede-ma cauciucurile Bridgestone sau Continental sunt cu mult superioare Matadorului. Acum depinde si de tine dar cred ca merita sa mai pui 5 euro la rata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neo sunt de acord cu Daniel. Daca poti schimba comanda cu jante pe 16 nu mai sta pe ganduri. Sunt sigur ca nu o sa regreti pentru ca o sa vina cu anvelope Bridgestone sau Continental o sa ai si aderenta sporita pentru ca sunt mai late si calitatea "gumei" e net superioara. Eu am PDG si jante Lyra cu anvelope Bridgestone Turanza si nu mi se pare deloc rigida. Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Neo fa aceasta schimbare si anunta-ne ca ai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, Neo! Eu m-am pacalit si m-am incaltat cu Matador Elite 2, (numai) de vara, pe 15 inch. Daca eram un pic mai atent si cu mai multe informatii la bord, alegeam si eu 16 inch si primeam alti gumari. Asta e! Data viitoare am sa stiu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ridicata azi, cu jante de 16'' Vega - cauciucuri Bridgestone Turanza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lityum,si eu tot la fel am 16"vega Bridgestone Turanza,[doar sunt aceasi saptamana 47]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de cauciucuri si jante parerea mea este asa :

-avantajul la cele de 16'' sunt mai aspectuoase cand te uiti din lateral la masina (unic avantaj cred), iar ca dezavantaje : pretul mult mai mare cand schimbi cauciucurile cu unele noi fata de 15, ceva mai mult banuti dar nu semnificativ (doar daca le pui pe elegance ca optiune) la achizitie si probabil absorb ceva mai prost denivelarile cauciucureile de 205x55

- avantajul celor de 15'' sunt toate unde cele de 16'' au dezavantaj singurul dezavantaj ar fi pt anumite persoane aspectul din lateral.

In rest ambele combiantii R15 cu 195x65 vs R16 205x55 au practic acelasi diametru total si dpdv calitativ nu cred ca sunt mari diferente.

Eu personal am optat pt 15. Am zis sa nu dau 100 si ceva de Euro pe ceva ce nu vad decat cand sunt langa masina. Ulterior ma gandeam ca pt 100 si ceva de euro poate era mai bine sa iau 16 ca "look". Apoi cand am vazut cate milioane in plus o sa dau cand schimb cauciucurile cu unele de iarna daca as fi avut 16'' m-am mai linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajele cauciucurilor de 16" sunt: dinamica, stabilitate, calitate (in cazul Skoda Octavia, cel putin...), aspect, in ordinea mentionata.

Avantajele cauciucurilor de 15" sunt... unul: probabil ca amortizeaza un pic mai bine gropile, pentru cei cu dosul mai sensibil :) Alte avantaje nu prea mai vad, sincer.

Cauciucurile de 16" reprezinta, dupa parerea mea, cel mai bun compromis intre o dinamica buna a masinii si o amortizare decenta a denivelarilor - cele de 17", respectiv 15" sunt mai... extremiste :) Adica, 17" ofera cea mai buna stabilitate, dinamica dar cea mai slaba amortizare a denivelarilor, iar cele de 15" ofera - cum am mai spus, dar ma repet - cea mai buna amortizare a denivelarilor, dar cea mai slaba dinamica, stabilitate.

(Toate astea la rigoare, bineinteles... la urma urmei aceste diferente pot fi neglijate...)

Legat de calitate - am constatat ca in general cauciucurile de 15" sunt Matador (in cazul Octaviei), or' Matador in comparatie cu Continental, Bridgestone, Dunlop, etc. sunt mai slabute calitativ - asta ca sa ma exprim eufemistic :D

Bafta.

Modificat de smoothcoder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti zic eu diferenta vazuta de mine. vara, cauciucuri 205/55 jante 16", iarna jante tabla 15" cu cauciucuri 195/65. la viteza mare, de peste 130km/h, simt masina mult mai stabila cu cauciucurile de vara.

o diferenta notabila este si latimea mai mare a jantelor pe 16", iar diferenta de 2-3 milioane intre 4 cauciucuri pe 16" si 4 cauciucuri pe 15" nu mi se pare semnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca mai nou jantele de 16" vin "incaltate" cu anvelope all-seasons...ale mele asa sunt(Bridgestone Turanza) astfel ca se pierde si avantajul pret din partea celor de 15"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3 milioane intre 4 cauciucuri pe 16" si 4 cauciucuri pe 15"?! Da, asta daca pe 15" mergem pe anvelope bune iar pe 16" alegem din cele ieftine. Diferenta in cazul anvelope bune 15" - anvelope bune 16" (195/65R15 - 205/55R16) este de ~600RON mai mult pentru 4 anvelope pe 16" decat varianta pe 15". Nu mi se pare deloc neglijabila.

Iar Bridgestone Turanza sunt de vara, cel putin asa sunt catalogate pe site-ul Bridgestone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt trecute in categoria celor de vara, dar daca citesti cu atentie (si nu numai pe site-ul firmei) cei vedea ca are performante foarte bune pe asfalt umed si pe zapada putina. Ca se comporta mult mai bine vara, asta e alta poveste, insa ele sunt all-season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fiu :lol: dar ce cauciucuri recomandati pt jatele de 15" pt ca cu matador sincer imi este rusine... am fost si eu ca omu la munte in noiembrie si abs-ul si asr-ul erau la ele acasa...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cei care postati ca aveti citez "all season" asta e clar citat din gura vanzatorului care ce ati vrea sa spuna ? :P Verificati atent pe net codul de pe cauciuc pe situl producatorului si postati va rog cei care ati primit cauciucuri de "all-season" adevarate...desi eu , unul, nu cred, in chestia asta. Eu sunt adeptul ideii ca struto-camilele dau rateuri. O chestie care face mai mult de 1 lucru nu le poate face la fel de bine pe toate si exemplele sunt cu zecile si sutele in jur.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matador Elite 2 sucks pe zapada am reusit sa-l pocnesc pe unu cu tot abs-ul :rolleyes:, la solenza tot matador (nustiu ce model) am avut dar s-au comportat mult mai decent pe zapada :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, frate...am spus si mai sus, aste sunt de vara! E normal sa se comporte astfel, orice pneu conceput exclusiv pentru vara steplimba ca si cum te-ai fi incaltat cu gumari (adidasii aia agricoli facuti pentru munca campului)...puneti-va, oameni buni, pneuri de iarna! Nu te baza pe faptul ca la solenta ai avut tot matador, poate erau allseason....cine stie!?Mai, frate...am spus si mai sus, aste sunt de vara! E normal sa se comporte astfel, orice pneu conceput exclusiv pentru vara te plimba ca si cum te-ai fi incaltat cu gumari (adidasii aia agricoli facuti pentru munca campului)...puneti-va, oameni buni, pneuri de iarna! Nu te baza pe faptul ca la solenta ai avut tot matador, poate erau allseason....cine stie!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt trecute in categoria celor de vara, dar daca citesti cu atentie (si nu numai pe site-ul firmei) cei vedea ca are performante foarte bune pe asfalt umed si pe zapada putina. Ca se comporta mult mai bine vara, asta e alta poveste, insa ele sunt all-season.

Sincer am observat un comportament foarte acceptabil a Bridgestone turanza astazi pe zapada (am fost prin jud. Buzau, unde a fost o portiune cu zapada batatorita, apoi zapada semi-topita murdara stiti la ce ma refer si s-au comportat f. bine. La fel joi prin Buc). Au deja 3 ani (20 mii km) si la anul le schimb dar am fost f. multumit de ele.

Ma rog le compar si cu ce am pe Passat si anume Goodyear Eagle F1 pe 17" care sunt PRAF pe zapada. Efectiv joi prin oras cred ca multe ori cand rotile atingeau orice mic palc de zapada simteam cum pierde aderenta. Sa nu mai zic ca de abia am plecat de pe loc pe o straduta cu zapada semi-topita... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!