Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

drasto_2004

Salut,si vreau sa incep prin a spune ca este foarte benefica existenta unui astfel de forum.Urmaresc discutiile voastre de cateva luni,moment in care tatal meu s-a hotarat sa ia o masina.Optiunea noastra a fost Skoda Octavia II.In momentul de fata comanda e data de circa 2 saptamani,masina fiid luata in leasing.

Mai pe scurt:datorita mie tata a cedat si m-am lasat pe mine sa fac configuratia masini.Eu am ales jantele pe 17".Intrebarea mea este ce inseamna acel sasiu sport deoarece eu nu cred ca este vorbe de suspensie sport iar cei de la dealer nu au stiut exact?Si as vrea sa stiu si parerile voastre apropo de rigiditatea masinii avand in vedere ca anvelopele vor fii de 225/45/R 17.

Multumesc anticipat si va rog sa ma scuzati daca am gresit prin faptul ca am deschis un nou topic.

Va salut!

Modificat de drasto_2004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi plac tare mult jantele Pegasus, dar 225/45 mi se pare total inadecvate pt. drumurile noastre. eu inca nu stiu daca sa pun sirius 205/55 sau sa las 195/65.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si valix, sunt cam "subtirele" anvelopele pt drumurile noastre. S-ar putea ca la cateva gropi sa-ti crapi sau in cel mai fericit caz sa indoi o janta, ceea ce este cam neplacut.

As fi mers pe maxim 16 cu janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot a venit vorba de jante. Am vazut ca pe Elegance vin deja jante de aliaj de 15".

Merita diferenta de 175e pana la jante de 16" (tinand cont ca ma intereseaza muuult mai mult confortul la volan)? Ramane "balonul" prea subtire la 16"?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si as vrea sa stiu si parerile voastre apropo de rigiditatea masinii avand in vedere ca anvelopele vor fii de 225/45/R 17.

<{POST_SNAPBACK}>

Masina va fi intr-adevar rigida...insa e rigida si in configuratia cu jante Orion 15" (mai ales cu pachet drumuri grele).

Masina va arata bestial (neagra + Pegasus) dar va trebui sa mergeti cu atentie si chiar incet pe unde nu stiti drumul...Atentie...si pneurile de 225/45/17 sunt scumpe...de multe ori la o marca adevarata, un astfel de cauciuc costa mai mult ca janta in sine...(deh...imaginea costa...si nu doar imaginea)...in schim pe autostrazi veti alerga ca trenul pe sine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid alt topic, va intreb aici: dat fiind ca masinutza mea va fi tot neagra, credeti ca va arata urat cu capacele de pe Ambiente? Trebuie sa pun jante aliaj (eu ma gandeam la Sirius - 205/55/R16)? Ce ziceti? As aprecia un raspuns rapid, deoarece azi tre sa fac comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va arata urat, doar ieftin...

Totusi eu as pune alte jante decat Sirius...adica as pune niste jante gen OZ Racing mai tarziu..adica after sale. Si jantele pe 15 de tabla le-as pastra pt anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drasto_2004

si eu sunt pentru jante de alte marci dar trebuie sa te gandesti ca in 365 euro fara tva cat te duc jantele din fabrica,nu poti cumpara din magazin si jante si cauciucuri.deci eu tot pentru economie as merge pe jantele de la skoda.bafta la comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema la after sale ar fi ca in afara de banii pe jante (200 euro/buc minim), mai dai si pe cauciucuri o groaza, ca deh, sunt alte dimensiuni, si ajungi asa la vreo 1.000-1.200, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drasto_2004

tocmai asta am vrut eu sa subliniez mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drasto_2004

eu am luat jantele acestea pentru imagine dar sper sa nu ma " coste " prea mult acest lucru.(aceeasi problema se pune si cu tapiteria bej)

totusi nu mi-a raspuns nimeni ce este acela sasiu sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca totusi era bine sa te opresti la 16" ca stiu pe cineva cu un bMW cu carne pe roti cam cat o sa ai tu la skoda si avea jante firma ceva OZ si erau deja patrate. SI in constanta drumurile sunt destul de bune.

Si cred ca dadea bine pe negru si cu 16

Eu am luat standardu la elegance de 15 si intentionez cand se termina cauciucurile astea sa las jantele astea de iarna si sa iau de vara de 16 cu cauciucuri de 205.

Asta depinde si de finante, ca s-ar putea f bine sa mai iau 3 jante de tabla pentru la iarna ca trebuie neaparat cauciucuri de iarna ca continental astea eco 3 sunt de vara si nu all season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca ar arata bine si cu 16 pt ca la drumurile noastre este pacat de investitie. BAFTA :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa cum vad acest subiect nu a fost foarte cautat dar eu tot vreau sa va spun ca da,sunt foarte multumit de alegerea mea apropo de jante.Din ce am putut eu sa-mi dau seama fata de o octavia similara dar cu jante pe 16(a unui prieten) comportamentul pe curbe este imbunatatit iar aspectul dat este chiar mai bun dacat ma asteptam,In rest ,atentie la gropi si borduri si cred ca nu o sa fie probleme ,mai ales ca nu este chiar atat de rigida pe cat ma asteptam fata de una normala.poze am pus la Jurnal octavia II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Din motive de finante... a trebuit sa iau jante stock 15".Intrebarile mele sunt daca cele de 16" de la Audi A6 modelul vechi se pot monta , si daca da- este posibila inlocuirea siglei Audi sau macar inlaturarea ei?. Arunc aceasta intrebare pentru ca ar trebui sa le iau pe nevazute....

Merci

Modificat de kunfu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur daca se potrivesc la prezoane, stiu, nu din probate din spusele unui mecanic skoda ca de la octi1 nu merg la octi 2.Sper sa nu ma fi mintit sau sa nu fi stiut el. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la octi1 nu merg la octi 2.Sper sa nu ma fi mintit sau sa nu fi stiut el. :D

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te-a mintit, asa este. Pe Octavia 1 (sasiul A4) prinderea rotilor este 5x100. Pe Octavia II este 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, aveti idee daca pe O2 cu jante ET47 se potrivesc unele ET45.? La primul test nu au atins de etrier, insa nu am putut sa testez la viraje maxime. Mercic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa atinga de etriere deoarece sunt iesite mai in afara decat ET47 cu 2mm :) Nu vad nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Prin primavara am cumparat o Octavia noua cu cauciucuri R15 Continental. Acum inteleg de la dealer ca e la noroc (?!) cum vrea fabrica. Aveti idee cu ce cauciucuri mai vin echipate acum? Eu astept o O2 cu R16 si sunt tare interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie pe R16 mi-au venit cu dunlop sport sp. de vara normal ca era prin septembrie. pe 16 vine sigur cu cauciucuri premium, stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pe 17" si mi-au venit cu DUNLOP SP SPORT 9090, dupa 20.000 km deja am doua pierdute, O fi din cauza soferului ( adica a mea ), o fi din cauza caucicurilor, nu stiu, dar am mai auzit pe altii plangandu-se de DUNLOP

Daca ai posibilitatea sa le poti schimba cu ceva gen ALL SEASON ar fi mai bine, sau MICHELIN de vara

Eu acum am TOYO de iarna, dar ma gandesc ca in vara sa-mi pe fata 2 de vara tot TOYO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa lasi pe spate pe cele de iarna? nu stiu daca e prea bine. oricum masina are 9000km pana acum si nu am avut nici o prob cu cauciucurile. (sincer si eu ma asteptam sa "agate" mai mult asfaltul mai ales cand e fff uscat dar... multumit pana acum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele 4 SP SPORT 9090 cu care a venit masina mai am 2 bune, care le voi pune pe spate, iar pe fata 2 de vara TOYO.

Cele de iarna, le pun in debara si le scot in Noiembrie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!