Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Vreau sa iau un set de jante de tabla pe care sa pun gumele de iarna ,am gasit cu et-38,pot pune acest model,tinand cont ca am et 47?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabimok - raspunsul la intrebarea ta de mai sus (post dublu) il gasesti in celalalt topic ( http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry761608 ).

Conti Sport Contact 2: Am eu probleme cu capu' sau intr-adevar sunt zgomotoase anvelopele astea? Ma cam dispera... cealalta Octavie are Dunlop si sunt net mai silentioase. In plus mi se pare ca sunt mult mai comfortabile decat Conti... cum spuneam, sunt eu defect sau li se mai pare si altora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat jante pe 16 lira, si am primit de 16 lira cu anvelope bridgestone turanza 205/55/16 iar rezerva este de tabla cu anvelopa tot bridgestone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Are careva o lista cu jante care pot fi comandate la dealer ? O lista cu preturi pentru jante, accesorii etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la o emisiune cum ca acele cauciucuri care au striatiile mai late si alta forma in afara de patratele sunt mai silentioase deci asta ar insemna ca V-urile sunt cele mai silentioase , pacat ca nu am vazut asta inainte sa imi iau primul set de cauciucuri de la barum care aveau floare formata parca erau de macadam numai patratele

@enderb am eu pe aici catalogul cu accesorii dar il gasesti la skoda pe site

era pe forum deja catalogul sau link la el , eu trebuie sa il scanez ca sa il vezi si sincer e greu :) , il poti lua de la dealer doar sa il ceri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9586

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot monta cauciucuri de iarna de 185/65/15? Daca le montez care sunt riscurile? Ma gandesc pentru iarna urmatoare, ca asta s-a dus.

Stiu ca in carte este indicat fie de 195/65/15, fie de 205/55/15.

Indicele al doilea(185/65/15), in cazul tau 65 este definit ca raportul dintre latime si inaltime(viceversa pentru inaltimea cauciucului h=Latime/indice). Standard pe masina ai 195/65/r15, adica inaltimea cauciucului este h=195/65

Daca tu pui 185/65 o sa obtii o inaltime mai mica a cauciucului=> dereglezi senzorii de ABS si de aici tot ce tine de ei: ESP, etc.

Domnilor eu am schimbat de la 195/65R15 91H La 205/55/R16 91H [schimbarea cand am facut comanda]

Dar la observatii,in talon scrie ANV OPT 205/60 R15 91H.

Nu era normal sa scrie ANV OPT 205/55R16 91H :( ?

nu mai gasesc linkul cu configuratorul, dar 195/65/R15 ESTE echivalent cu 205/60/R15 si cu 205/65/R16

Bafta,

Irinel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e bine este 205 55 16 echivalentul primelor 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca 65-ul in cazul de fata reprezinta de fapt inaltimea cauciucului exprimata ca procent din latime, adica 65% din 185 = h

mai multe detalii aici:

http://www.carbibles.com/tire_bible.html#aspectratio

P.S. montarea altor cauciucuri nu cred ca deregleaza senzorii ABS sau ESP ci doar acul vitezometrului care va indica o viteza mai mare sau mai mica dupa caz.

Pe pagina din link gasiti si configuratorul cauciucurilor functie de jante si calculul diferentei de viteza si indicatia vitezometrului in fiecare caz in parte. Si multe altele foarte interesante ...

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca 65-ul in cazul de fata reprezinta de fapt inaltimea cauciucului exprimata ca procent din latime, adica 65% din 185 = h

...

stiai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In februarie prietena mea si-a luat O2. Comanda-se pe 16 si "ghinion" de nesansa i-au venit pe 17. Cica au fost ceva probleme cu stocul de 16...jante pegasus, cu anvelope bridgestone potenza 225/45/17.

Ieri, mi-a venit si mie "bruneta"....205/55/16 bridgestone turanza.....

Din cate am inteles de la amicul meu de la Porsche, in functie de ce jante alegi, poate sa vina cu cauciuri mai de firma sau nu...... :D

Adaugire: la pegasus de 17, rezerva a venit tot din aliaj, chiar daca nu se comandase special....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti norocos, eu nu am gasit la optionale rezerva de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am inteles ca masina mea va veni cu Matador Elite 2, din ce am citit pe forum nu ar fi prea grozave...eu nu am un stil de condus sport sau agresiv...a-ti putea detalia mai exact ce inseamna ca sunt proaste cauciucurile astea?...o sa pierd aderenta la viteze de 70 in curbe?...ok, sunt proaste daca vrei sa dai mai tare dar la un condus normal cum se comporta? As vrea pareri de la cei care le au...excludem faptul ca sunt galagioase

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa derapezi la 70?Ca doar vin noi,nu opinci .Cauciucurile mi se pare ca se impart in 3 clase de calitate;asta nu inseamna ca o sa te dai peste cap cu cele din cea mai slaba clasa,asta depinde de sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal!!!!!!! am masina echipata cu cauciucuri matador ellite2, de toata jena.....A bagat cineva in ele Azot, cum se comporta , mai rontaie pe strada, am observat ca rontaie cand se incing rau......multumesc!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si azotu ce le face? le remodeleaza sau ?stai calm ca astea sunt cauciucurile nu ai ce le face ,sincer asta e cea mai mare problema a skodei ca are ca si furnizor de cauciucuri matador care sunt foarte proaste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si azotu ce le face? le remodeleaza sau ?stai calm ca astea sunt cauciucurile nu ai ce le face ,sincer asta e cea mai mare problema a skodei ca are ca si furnizor de cauciucuri matador care sunt foarte proaste

sal!!! ai dreptate, asta este una din problemele skoditei......in ce priveste azotul in cauciucuri ma gandeam ca nu le mai da voie sa se incalzeasca rau....am vazut ca rontaie la temperaturi mari.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azotul nu are rol de remodelare, daca se doreste asa ceva, atunci se poate incerca cu ceva pe baza de acid sulfuric :P si ar rezolva si janta.

Cel putin doua avantaje la azot ar fi ca mentine cauciucul la o temperatura mai scazuta si presiunea in pneuri se verifica mai rar. Eu am azot si nu am remarcat zgomotul de care se plange lumea la Matador. Cred ca asta tine de stilul de "pilotaj". Da, Matadorul e un cauciuc mai slab calitativ, iar masinile pentru zona de est vin cu astfel de anvelope din motive de costuri, fireste.... dar va asigur ca si cu astea masina se comporta bine la drum. Asta iarna si-au aratat ineficacitatea pe zapada, aderenta aproape de zero - obligatoriu anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aerul e compus din 78% Azot! Asta inseamna ca restul avem 78% Azot in pneuri. Mai ramane sa ma duc la vulcanizare si sa vorbesc pentru restul de 22% ;) poate ies mai ieftin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da f proaste matadoarele astea!

ce ma uimeste e ca desi nu sunt f aderente tot se tocesc repede.

dar cu putina grija isi fac treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa sunt cauciucurile foarte aderente, inseamna ca sunt moi practic deci au priza buna si automat se tocesc mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa aiba o aderenta mare dar ele nu au.

pur si simplu se tocesc repede pt ca sunt din material prost, mult plastic(care in mod normal ar trebui sa nu se toceasca reped).

sau poate simt eu prost masina! da m-as mira.

si ieri uitandu-ma mai atent am observat mici crapaturi superficiale in cauciuc!

asta in conditiile in care au un an jumate si am folosit si vreo 2 sprayuri "tire care" pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate te-au "ajutat" spray-urile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a venit echipata cu anvelope Matador..foarte proaste..cei de la Mobel au spus ca la 8000km trebuie schimbate..si datorita problemei cu franele a trebuit sa punem multe frane de urgenta de la 80-100-120km/h si acum rotile sunt patrate..abia astept sa le schimb cand vin din concediu :icon_cry: :vaidecapulmeu: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti,

As vrea sa va comunic ceea ce am aflat si eu de curand, in ceea ce priveste cauciucurile.

Sfatul se adreseaza eventualilor viitori posesori de Octavia 2 versiunea Elegance si nu numai.

Cu privire la configurarea versiunii Elegance, de asemenea indiferent de motorizare, sfatul pe care l-am primit de la dealer este legat direct de jante insa indirect de cauciucuri (dar foarte important). Un client care alege versiunea Elegance este un client care beneficiaza de un buget sensibil mai bun, sfatul este indreptat spre optiunea de jante :"Jante aliaj usor 6,5J x 15" "Helios" - 4 buc." pret 86 euro fara TVA. Aceste cauciucuri in afara faptului ca sunt de 6.5J si nu de 6 asa cum sunt Orion cele normale de pe Elegance vin echipate cu cauciuri BRIDGESTONE sau DUNLOP in functie de stocuri, cauciucuri de departe mai bune decat Matador-urile cu care vin toate. Dublu avantaj daca luam in considerare si dimensiunea de 6.5.

Atat am avut sa va spun din ceea ce am aflat si eu de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie dealerul mi-a spus sa iau jante pe 16" ca alea vin cu cauciucuri mai bune. Alea pe 15" vin cu Matador.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!