Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

Mie nu-mi place bordul. Nu-mi place iluminarea, nu-mi place climatizarea, nu-mi place HU-ul nu-mi plac fetele de la usi(aceleasi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot urmarit topicul asta, imi place la nebunie leonul si modelul actual si cel care apare acum. Imi plac foarte mult modificarile aduse grilei fata, iar volanul e fenomenal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare care ma tot framanta.... Leonul nu are optiune de tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba are. Este standard inca de la versiunea Stylance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citisem undeva ca au pus standard si ESP,cea ce mi se pare destul de bine.

sunt curios ce culori au introdus in paleta,daca au facut-o :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa arunc paie pe foc, asta ar fi ultimul lucru pe care mi l-as dori, o spun cu toata sinceritate si mentionez ca respect toate parerile exprimate, pana la urma adevarul este relativ si fiecare are propriul unghi din care il percepe, mie mi-a placut si imi place foarte mult leonul la exterior...insa, cred ca 5 - 10 minute petrecute la volanul golfului mi-au fost deajuns sa descopar frumusetea, stilul, bunul gust de inalt rang, sentimentul de deosebit si aerul rafinat care pluteste in interiorul acestei masini, accentele de sportivitate: ceasurile exceptionale de un design impresionant, volanul superb, scaunele cu sustinere foarte decenta si confortabile in acelasi timp, schimbatorul cu trepte scurte si extrem de precise, confortul sustinut de insonorizarea inimaginabila, cotiera pozitionata perfect - pentru mine cel putin, luminarea relaxanta si foarte lizibila...sunt convins ca multe pareri actuale nu ar mai sta in picioare s-au s-ar ameliora semnificativ in bine odata ce veti putea petrece cateva minute la volanul acestei masini...poate o sa fiti coplesiti si veti intelege sau veti incepe sa invatati faptul ca exteriorul i se potriveste si este in felul lui deosebit... ceea ce am sustinut mai sus nu insemna ca leonul nu e o masina deosebita, fiecare dintre masini e deosebita in felul ei, si ambele variante sunt castigatoare in felul lor specific, depinde de cum percepem fiecare dintre noi frumosul si ceea ce ne satisface...gata cu filozofia...un link cu un filmulet cu golf 6 testat sau mai bine zis prezentat in tara pentru cei care nu l-au vizionat deja :icon_cry:

http://www.youtube.com/watch?v=0BxwYiGYaY0

Bun, dar din cate am retinut cei de la Seat nu ti-au acordat un test-drive.... sunt sigur ca 5-10 minute la volanul oricarei masini de ultima generatie ar fi impresionante..... dar cum ai facut comparatia?

Scaunele, sonorizarea si celelalte detalii pe care le dai m-au impresionat si pe mine la Leonul meu.

Mentionez ca nu am avut ocazia sa urc intr-un golf, si pun mare pret pe exteriorul unei masini in general.

N-am sustinut niciodata ca noul Golf e mai frumos decat Leonul la exterior, insa nu e nici cea mai urata masina. Spatele seamana cu Ibiza generatia anterioara, adica masina pe care o conduc, iar fata se apropie oarecum de modelele Seat, fiind desenata de Walter Da Silva, fostul designer sef de la Seat. Interiorul insa nu are nici o legatura cu ce e pe Leon, indiferent de nivelul de echipare de la Leon, inclusiv FR sau Cupra, calitatea materialelor si designul interiorului Golfului 6 e cu mult peste. Pana la urma, exteriorul masinii il vezi doar de la geam, din casa, pe cand interiorul il simti, il vezi in fiecare moment in care conduci. Pentru mine conteaza mai mult interiorul, nu sunt omul care sa-si doreasca sa intoarca pietonii sau ceilalti soferi capul dupa masina mea. Imi place sa am o masina confortabila, insa si sportiva oarecum, dar si cu un interior de calitate buna, iar aici Leonul nu prea era in standardele mele. Tocmai din aceasta cauza astept face-liftul Leonului, insa din ce am vazut, nu va fi la nivelul Golfului.

Sunt in fan infocat Seat, insa Golful e masina pentru care as renunta, tocmai pentru ca are ceva din auto emocion.

Am citit toate postarile de pe acest thread si n-am ramas cu ceva concret la categoria "designul interiorului Golfului 6 e cu mult peste". Desigur ca tine mult de gusturi, dar as fi si eu curios ce anume te face sa acorzi Golfului generosul comparativ.

Modificat de Haelix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cu mult timp in urma am fost cu Cristi la PBN, nu vroia sa se mai dea jos din Golf 6 :D il las pe el sa raspunda la intrebarea ta.

Si mie mi-a placut f mult Golf 6 dar pana la urma tot Leon am cumparat din motive extrem de subiective :beer: pur si simplu este o masina care mi s-a potrivit ca o manusa m-am simtit acasa in ea. Am avut aceasi senzatie in golf 6 dar parca am vrut si un pic de auto emocion, e addictive rau :flower:

Prietenii mei m-au acuzat ca n-am imaginatie, ca am cumparat tot seat (e al 4-lea)... pe langa faptul ca Leonul l-am ales mai mult cu inima, seat nu m-a lasat niciodata in drum si nu mi-a facut probleme. Nici nu vreau sa ma gandesc de cate ori m-am dus cu ibiza sa-mi "culeg" prietenii care au ramas cu masinile lor in drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As spune eu multe... despre comparatia intre Leon si Golf 6, insa nu e cazul in acest topic. Sa zicem ca acest facelift e o evolutie foarte mica a acestui model, in nici un caz o revolutie. Sincer, ma asteptam la mai multe de la acest facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P

Haelix: Crede-ma ca am studiat interiorul leonului amanuntit - era un fr - in mai multe randuri, insa sincer acuma nu exista nici un grad de comparatie intre ele, g6-le highline-ul e cu multe, dar multe clase peste ce ofera leonul - ma refer strict la interior - pur si simplu nu poate sa nu te impresioneze, in cazul meu m-a facut sa-mi iau gandul urgent de la leon... premium e cuvantul de ordine ce sta la baza oricarui aspect al interiorului, acuma daca percep eu altfel sensul esteticului, al calitatii si al rafinamentului conferit de design-ul interior sa imi fie iertate aceste afirmatii, dar va spun parerea mea personala si atat, pare ca totul este perfect la interior in ceea ce ma priveste, acuma trecand la exterior, mentionez ca leonul era preferinta numarul unu la design, insa un g6 highline, cu privacy glass este o prezenta distinsa - cum si leonul ar fi dealtfel - pe mine m-a captivat, dupa drive test am fost convins ca masina ofera mult mai mult decat mi-ar fi fost necesar dpdv al caracteristicilor dinamice - posibil ca si leonul sa fii oferit insa nu m-a mai interesat tocmai din cauza interiorului, astfel am ajuns sa-mi cumpar g6-le de care sunt impresionat peste masura, nu am nimic sa-i reprosez.

Scuze de off topic insa am raspuns la intrebarea adresata!

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum poate sunt un pic paranoic dar daca as avea de ales intre Leon 1P si Golf 6 as lua...Scirocco. :biggrin: Masina asta are un pic din amandoua, parerea mea.

Tot ii spun sotiei sa ramana ea cu Altea si eu sa "fur" un Scirocco dar cand ma uit cat mai am de platit la casa...ma doare capul. :pale: Asa ca ramanem momentan la o singura masina.

Scuze de :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt oarecum de acord cu CristiN si Zengy: interiorul leon-ului (cu facelift chiar) este sub cel al lui G6. Un lucru care ma nemultumeste la facelift e ca au pus radio cd-ul de la Ibiza: au schimbat luminile de bord cu cele de pe G6, dar display-ul radio cd-ului e tot rosu. Ce e drept, nu mai e monocrom. Dar mi se pare si mai putin ergonomic. O sa pun si o poza, sa stie lumea despre ce vorbesc:

gx1etwys47f6fca8a27728d.th.jpg

Cred totusi ca facem o comparatie usor fortata aici: leon 1p si g6 nu sunt practic aceleasi generatii. G6 va trebui comparat oarecum cu viitoarea generatie de leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@genesis nu e prima data cand se intampla sa gasim acelasi HU pe doua masini din clase diferite

precedent a existat.pe golf 4 era un HU care a fost pus si pe passat b5.imi pare rau ca nu mai tin minte numele playerului

nu vad ceva rau in asta,mie imi place cum arata...pacat ca nu suna la fel de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu am zis ca nu e ok pt ca e si pe ibiza. Dar mi se pare neinspirat sa schimbi luminile ceasurilor de bord, dar display-ul radio cd-ului sa fie rosu. Mi se pare ca nu se potriveste in peisaj deloc, foarte rar am vazut culori asa diferite intre ceasuri si display. Trebuia aleasa o aceeasi culoare a luminii, sau cel putin asta e opinia mea. Sa vedem cum arata in realitate insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu iluminarea de bord nici eu nu-i inteleg, insa se pare ca se merge catre o uniformizare a tuturor marcilor din grup din acest punct de vedere, pentru ca Audi, VW, Skoda si Seat au acum iluminarea la bord cu alb si rosu. In plus, sunt multe instrumente care au inca iluminarea rosie, adica blocul de lumini, climatronicul, etc. Avand in vedere ca inca mai are rosu, e destul de ok si culoarea ecranului de la cd-player. Alb sigur nu ar fi aratat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am uitat pe niste poze cu display-ul de la G6. Cred ca mergea mai bine culoarea respectiva. Acum sa vedem cum va fi in realitate. Modelul va aparea in showroom-uri la noi de prin iunie, sau cel mai tarziu iulie, din cele ce mi le-a spus un dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hmm...dragut :)

Pacat ca nu mai are acele rosii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

personal asa ar fi trebuit sa fie bordul la leon 1p.pe negru zic ca arata mult mai bine

poza e facuta in masina unui amic,iar cat de curand asa il voi face si eu

01042009177.th.jpg

zic ca e peste griul modelului actual sau peste argintiul celui cu facelift

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total Offtopic. Cum a facut bordul negru? Chiar imi place la nebunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pt :offtopic:

le-a dat jos,toate piesele (inclusiv partea de la ceasuri) si le-a dus la dealer la un vopsitor

vopseaua este neagra,cum e grila de cupra

cost total 100ron,bordul l-a dat jos el in 25min

p.s. daca o sa fac un DIY sper sa nu mai fie suparati moderatorii pe mine ;)

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se supara nimeni, daca ai face DIY cu demontarea acelor elemente de plastic chiar ar fi foarte util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ceva mai multe poze pe site-ul oficial! Arata bine...nu pot sa cred ca zic asta! Nu ma impac cu spatele, bara fata si limbile albe la indicatoare.

http://www.seat.com/com/generator/su/com/n...llery/main.html

Tot pe acolo daca, cautati veti vedea ca exista pe langa FR si CUPRA variantele de baza de acum ca si denumire mai putin sport-up. Varianta de baza, Referance, are consola centrala negru-mat. Restul sunt griul acela deschis. Vad ca toate variantele au negre bordul si fetele de la usi ceea ce mi se pare foarte important pentru aspectul interiorului dar si extrem de frustrant pentru mine ca nu a fost asa de la inceput. Style-ul are pe langa varianta pe negru si varianta pe rosu combinat cu negru pe scaune!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place cum arata bordul versiunii referance,da bine pe negru

interesante mai sunt jantele versiunilor style si fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!